pepap pepap komentáře u knih

Umění válečnictví: Hádanky a hlavolamy Umění válečnictví: Hádanky a hlavolamy Richard Wolfrik Galland

Idealni knizka na zachod - prehlidka slavnych bitev s otazkami na vysledek, plus dalsi hlavolamy s vojenskou a valecnou tematikou. Obcas mi prislo vtipne, jak autori predpokladaji, ze slo vitezstvi v bitve odhadnout a deterministicky vyhrat. Tomu ja osobne neverim. Znate to, po bitve je kazdy general ... :-)

25.07.2022 3 z 5

Toyen a jedna generace prodchnutá surrealismem.
Románové vyprávění života Manky Čermínové, ve světě a umění známé jako Toyen. V knize se postupně setkáte s celou plejádou umělěckých jmen jako její dlouholetý partner a kamarád, malíř Jindřich Štýrský, básník židovského původu Jindřich Heisler, členové Uměleckého svazu Devětsil, především Karel Teige, Vítězslav Nezval nebo Jaroslav Seifert, psychoanalytik Bohuslav Brouk nebo André Bretonem. Kniha je nádherným a přehledným průvodcem českou avandgardou a jejím propojením se světem, oslavou svobody a umělecké diskuse první republiky, budete uneseni a pohlceni tehdejší atmosférou. Vřele doporučuji.

23.07.2022 5 z 5

Jak zabránit klimatické katastrofě Jak zabránit klimatické katastrofě Bill Gates

Aktuální problém klimatu - racionálně a bez sentimentu
Podle mého názoru, přesně ten způsob přemýšlení o ekologických změnách, který potřebujeme - bez brečení nad ztrátou biodiverzity alà David Attenborough, bez lamentování nad bezvýchodností situace. Zkrátka racionální zamyšlení, finanční propočítávání a konkrétní kroky pro jedince i vlády.

22.05.2022 5 z 5

Angličtina na rovinu II Angličtina na rovinu II Darren Crown

Některá pravidla a příklady jsou vážně skvělé, v sérii "Odbordelovávání slovesných časů" jsem dával záložky a pamatováčky jako divý. Možná v něčem víc naučí než první díl, ten byl vtipnější

18.05.2022 4 z 5

Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999 Obnova národů: Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569–1999 Timothy Snyder

Je to užitečné čtení, přičemž od Snydera najdete i lépe napsané knihy (občas jsem se v té politice ztrácel...)
Nicméně, alespoň vám bude nastíněna Polsko-litevská unie z roku 1569, její fungování a vzájemné vztahy Litevců, Bělorusů, Ukrajinců a Poláků, kteří v ní žili, multi-jazykovost Unie, .. Za mě naprosto dechberoucí historie města Vilnius, s proměnou ze židovského centra v hlavní město dnešní Litvy. Složitost a komplikovanost Ukrajinsko-Polských vztahů kvůli krvavým etnickým čistkám, řádění UPA, odvetné akce Zemské armády, operace Visla, ...
A následná delikátní a pragmatická politika Polska, která dokázala překlenout proudy krve z minulosti a budovat mosty do Evropy pro sebe i své východní sousedy.

18.05.2022 5 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Politika věčnosti a její principy, stručné shrnutí ruských despotických kroků naší doby i to co jim předcházelo.
Přečíst si knihu dříve, nebyl bych kremelským povelem k přímému útoku na Ukrajinu tak zaskočen.
Timothy Snyder se vyplatí číst

15.04.2022 5 z 5

Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty Umberto Eco

Příležitostné texty od mistra Eca, některé tak příležitostné, že jsem jim nerozuměl :-) nicméně, úvodní texty "vytváření nepřítele", sloupek o kostních, klenotnicích a relikviích po světě a text "embrya před branami Ráje" jsou prostě fantastické.

01.04.2022 4 z 5

Kniha je částečný autorův životopis a životopis člověka s tak fantastickým příběhem se čte jedním dechem.
Co se týče autorových vyhlídek do budoucna, vidím to trochu jinak. Nechci být skeptičtější a pesimisticky říkat "lidstvo se nikdy nepoučí" nebo "jsme ztraceni a můžeme si za to sami", to je k ničemu. Jen jsem přesvědčený o tom, že co se týče ekologické katastrofy, ke které se neustále den po dni blížíme, prvním a nezbytným krokem je nazývat věci pravými jmény a vyjasnit si primární cíl a jeho naprostou nezbytnost. A sice, udržet naši planetu zdravou a stabilní není potřeba kvůli biodiverzitě a všem úžasným tvorům, o jejichž existenci nebudeme mít tušení a kterými se tím pádem nemůžeme inspirovat. Udržet naši planetu zdravou a stabilní je potřeba čistě z pragmatických důvodů - protože jenom takové planetě, planetě se stálou teplotou a počasím, dokážeme my lidé "kralovat". Přestaňme zachraňovat druhy a začněme zachraňovat člověka!!! Ano, mluvíme pořád o tom stejném, ale z úplně jiné pozice. Současné debaty o ochraně přírody a ekologii jsou vedeny jaksi blahosklonně a povýšeně, jako bychom dělali něco milosrdného a vznešeného. Ne. Potřebujeme zoufale chránit zbytky fungujícího ekosystému, jinak přijdou časy, kdy už nebudeme mít rozhodnutí ve svých rukou a budeme bojovat o holý život. A to už ne jako lidstvo, ale jako roztroušení přeživší jedinci. Protože "Příroda" ohrožena není, ta to v nějaké formě zvládne, tím ohroženým druhem jsme my.

24.03.2022 4 z 5

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Kniha Muriel Barberyové, S elegancí ježka, kterou jsem četl a několikrát poslouchal, je dílo tak vynikající, že se téhle vysoko nasazené laťky jiný román stěží dotkne. Přesto autorce nadále věřím a těším se na díla příští, tahle kniha nicméně není moje krevní skupina.

20.03.2022 3 z 5

Přírodě na stopě Přírodě na stopě Peter Wohlleben

V podstatě se mi líbila jen kapitola o počasí a jeho předpovědi. Jinak spousta naznačování a výzvy k návratu k přírodě. Měl jsem představu o konkrétních příkladech konkrétních zvířat a rostlin, kde a co dělají, co to znamená ...
Jsem docela zklamaný. A mám problém s autorovou myšlenkou "invazních" druhů a ochraně domácí fauny a flóry proto nim. Příroda dle mého migruje co svět světem stojí a regulovat to mi přijde jako hraní si na boha. Ale můžu se plést, samozřejmě.

19.03.2022 2 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

No, tak po zhltnutí této knihy se můj pohled na na profesionální baletky dramaticky změnil. Šikovné, cílevědomé a živoucí holky dostávají drill srovnatelný s výcvikem jednotek S.W.A.T. Namísto rozvíjení kreativity - tupá drezúra a ponižování, namísto zdravé životosprávy - náběh na celoživotní poruchy příjmu potravy. Přítomné drogy mě ani tak nepřekvapily, vzhledem k prostředí a stresu dávalo jejich užívání smysl.

13.03.2022 5 z 5

Čtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohu Čtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohu Oliver Perkins

Moje představa, že knihu dočtu a budu se rázem orientovat v mracích na obloze a umění předpovědi počasí, byla samozřejmě naivní :-) jako prvotní zasvěcení do mrakových pater, základních pojmů a účinnosti předpovědí je kniha zábavná a dostačující. Teď už to chce jen spooooustu fotek mraků a úspěšných předpovědí, tedy trénovat v praxi.
Jedinou výtku bych měl a sice překlad. Občas mi přišlo, že předklad do češtiny lehce pokulhává, obzvlášť překlady pořekadel a pranostik jsou vyloženě srandovní

13.03.2022 4 z 5

Zákony profesora Parkinsona Zákony profesora Parkinsona Cyril Northcote Parkinson

Pokud jste cílová skupina (ekonom, podnikatel, investor, manažer, ..), je mnohem pravděpodobnější , že vás kniha zaujme a bude bavit. To já nejsem :-) Nicméně, první Parkinsonův zákon o úřednících je boží

13.03.2022 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

autor je vtipný a má trefné příměry a komenty. Jako třeba : "Nikdy není pozdě na omluvu a na přidání extra majonézy" :-) bavilo mě to

12.03.2022 4 z 5

Angličtina na rovinu Angličtina na rovinu Darren Crown

O angličtině vtipně a s nadhledem.

10.03.2022 4 z 5

Moje nejmilejší verše Moje nejmilejší verše Jiří Žáček

Krásný špalíček, spoustu jsem si jich schoval. Existuje i výběr p. Lukavského, jdu hned shánět.

06.03.2022 4 z 5

Domácí úkoly Domácí úkoly Bohumil Hrabal

Moc mě baví naslouchat panu Hrabalovi, obzvlášť když mluví o umění nebo když vzpomíná na věty zaslechnuté v hospodě od nejrůznějších existencí

06.03.2022 4 z 5

Hádanky a hlavolamy: Svět kolem nás Hádanky a hlavolamy: Svět kolem nás Gareth Moore

Spousta zajímavostí, hádanek a rébusů na ukrácení volné chvíle. Ideální na cesty. Nebo na záchod :-)

05.03.2022 4 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Vezmeme-li libovolného jedince a popíšeme jeho životní příběh pomocí jednoduchých oznamovacích vět, výsledek je poměrně brutální :-) vznikne jakýsi cynický komentář nekončícího sledu špatných rozhodnutí, nad kterým se chce kroutit nevěřícně hlavou. Přitom jsme to my, jen z ptačí perspektivy. Zvláštní pocit osudové předurčenosti, pocit života ve vleku okolností, růst jedince "pro šibenici". Podle mého by v podobném formátu obstála jedině tak matka Tereza, a to jen pokud by nepsala autobiografii. Hezký a názorný příklad, jako velmi jsou naše žití racionální.

04.03.2022 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Pravdou je, že o námořním neštěstí popisovaném v knize jsem neměl ani tušení a když jsem pak dohledával, jestli nějaká loď Gustloff skutečně existovala, bylo potvrzení celého příběhu dost šokující. Míra tragédie světové války se stále prohlubuje ...

02.03.2022 4 z 5