pepap pepap komentáře u knih

Rok v Paměti národa: Příběhy a události moderní historie v kalendáriu. Rok v Paměti národa: Příběhy a události moderní historie v kalendáriu. Adam Drda

Krom toho, že Paměť národa dělá velmi důležitou činnost, dělá jí navíc chytře a nápaditě - události jsou seřazeny podle měsíců, ve kterých se staly, napříč dvacátým stoletím. To mi umožnilo nacházení souvislostí a zamyšlení se nad událostmi, které jsem si před tím nespojoval. Kniha je tedy i takový malý historický kalendář.
Těším se na další kousky.

20.05.2023 4 z 5

Pražský slabikář: Od Kafky k Havlovi a zpět Pražský slabikář: Od Kafky k Havlovi a zpět Aleksander Kaczorowski

Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale způsob vyprávění mi připomínal Mariuse Szczygiela. Jako by jste vyprávěli příběh natoliko blízký vašemu srdci, že vážíte každé slovo a bojíte se, aby jste něco nezkazili. Obrovský respekt a láska k Praze, to mi z knihy přímo sálalo. A příběh Kafky, Hrabala, Kundery a dalších ... mňam.
Prosím, pište dal, pane Kaczorowski, už se moc těším na další.

19.05.2023 5 z 5

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Autorovi jsem vděčný za spoustu jeho děl, která mě vzdělala a bavila, ale tahle konkrétní kniha je zatím svým významem nade všemi. Postupné vpravení se do osobností slovenského dění, jejich rozhodování pod tlakem doby, rané tendence Slováků o samostatnost, vytrvalé nepochopení českou společností, šarm Rastislava Štefánika i v poslednu politická tvrdost a bezohlednost Vladimíra Mečiara, celé století jsem hltal a nervózně sledoval, jak se počet příštích kapitol nezadržitelně krátí. Doporučuji vřele, stojí za přečtení.

16.05.2023 5 z 5

Kluby poezie Kluby poezie Bohumil Hrabal

Toulky libeňských bohémů po pivnicích a nálevnách s očima otevřenýma pro umění a opěvování života, bardové dvacátého století se srdci přetékajícími jásotem nad maličkostmi uliček a lidiček, oprýskané zdi, fleky od vápna, starý shnilý papír, vše nazírané jako malby vrcholných tvůrců. Život vyprávěný obrazy imaginace. Krása.

26.04.2023 5 z 5

Co lidé říkali, co se povídalo a co se v daném období dělo. Koncept knihy je rozhodně zajímavý, povídání má dynamiku a sdělované informace natolik závažné, že pozornost jen tak neztratíte (možná vás místy trochu přesytí). Máte pocit, že se vám dostává rychlokurzu dějepisu u stolu štamgastů v hospodě U Syrotků.

24.04.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Koncept knihy mě vážně zaujal a těšil jsem se na vlastní provedení, které mě zklamalo. Ale tak už to chodí.
Osobně věřím, že kráčet zpátky v čase a napravovat věci, které se mi nepovedly, by nebyla cesta ke štěstí. Příběh Nory mi nicméně přišel dost fantaskní a často hodně zmatený, za takových podmínek by bylo dost k podivu pokud by se ze všeho sama nezbláznila.
Těším se, že autor přijde s nějakým dalším poutavým nápadem a tentokrát si užiju i provedení.

23.04.2023 3 z 5

Hořím Hořím Simona Bagarová

Při rozhovorech jsem nestačil žasnout kolik po tomhle světě chodí andělů. Andělů všech pohlaví a věku, co svoje životní vyhoření a neúspěch léčí pomocí seniorům. A daří se jim to. Chtěl bych, abych mohl být na svoji práci taky tak hrdý. Přeji dotazovaným, aby byli a byli co nejdéle.

21.04.2023 5 z 5

Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny Johannes Krause

Kniha mě bavila od úplného začátku až do konce - prvně si uděláte jasno v základních pojmech jako mitochondriálni DNA a chromozom Y a pak už se začnou vršit hypotézy a jejich možná rozuzlení. Minimální a mnou velmi ceněný důsledek četby knihy je uvedení pojmu "migrant" do naprosto nezvyklých konotací a to na základě doloženého faktu, že migranty jsme v Evropě všichni a že migrace jako taková byla pro Evropu od nepaměti nevysychajícím zdrojem nového genetického materiálu. Co Evropa Evropou stojí! A to je jen malý výsek, kapitoly věnující se onemocněním viry a bakteriemi budete číst se zatajeným dechem.

18.04.2023

Od ještěrů k robotům Od ještěrů k robotům Jan Stern

Autorovy fejetony me bavi, teda vetsina :-) jeho historicky prehled a predevsim prehled ve filozofii je pro me inspirativni a davani mnohdy nesourodych udalosti a uvah do souvislosti mi byla zabavou na nejednu chvili.
Autor neni ve svych fejetonech laskavy jako treba Capek, ale je spis .. protivne poburujici, rekl bych :-) bylo to mnohdy jako poslouchat recnika, se kterym nesouhlasim, ale jehoz pronasena rec zkratka dava smysl. A to je (dle meho) vzdycky uzitecna a mysl rozvijejici cinnost.
Urcite od nej jeste neco zkusim, jeho sloupky v casopise Novy Prostor uz vyhledavam a ctu ze vsech textu nejdriv ;-)

18.04.2023 4 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Kniha je neobyčejně zajímavá, pan profesor Kolář odborník na slovo vzatý. Nejzajímavější mi přišlo jeho vyprávění a skutečné příběhy z praxe. Kniha má i značný duševní přesah, který jsem tak úplně nesdílel. Ale třeba se tam ještě dostanu.
Teď se jdu učit žonglovat, to je jedna z načerpaných inspirací .. ;-)

16.04.2023 4 z 5

Příběhy českých písní Příběhy českých písní Josef Krček

moc hezky napad na popularizaci ceske pisne. Za me totalne nejlepsi obdobi 30.lete valky a pisne o tehdejsich hruzach. Jsou silne a dle meho navozuji tehdejsi atmosferu a beznadej. Vsechny pisne tykajici se tohoto tematu i jine z obdobi 30.lete valky jsem na sel i na CD (MUSICA BOHEMICA - BĚDA NÁM, BRATŘI ČECHOVÉ - PÍSNĚ TŘICETILETÉ VÁLKY 1618-1648).
Ale krom lidskeho utrpeni promlouvajiciho skrze sloky se dozvite (za me) poutave pribehy o loupeznikovi Babinskem (jak se nakonec obratil a kde je pochovan), o lasce koncici plknem, kterak rusky car Alexandr I. vyoral neco brambor u Hluboke v Cechach a vesele a vtipne pisne prazskeho lidu :-)

30.03.2023 4 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Za časů míru by život na této vesnici byl idylický a šťastný. Tvrdá práce odměňovaná po zásluze bohatou úrodou a životem v dostatku. Ráj na zemi. Avšak nacházíme se v čase druhé světové války a fronta se valí přes malebnou vesnici tam a zpět, Sověti, nacisté, Sověti .. Přináší strach a msty za život s předchozími okupanty. Zmar.
Snad se Ukrajina brzy dočká mírových časů a života v poklidu. Přál bych jí to.

16.03.2023 4 z 5

J. R. R. Tolkien: Životopis J. R. R. Tolkien: Životopis Humphrey Carpenter

Člověk, jehož vášní byl jazyk. Člověk, který se věnoval porozumění slovům dalece přesahující jejich prostý význam. Člověk svérázný a svůj. Tento člověk pak daroval světu Saurona, elfy, trpaslíky a v neposlední řadě i Hobity. Posunul hranice představivosti a lidské tvořivosti.
Díky za Vaší práci, pane Tolkiene, už mnohokrát mě potěšila a unesla mě pryč z reality. Díky za to.

12.03.2023 4 z 5

Soumrak fotožurnalismu? Soumrak fotožurnalismu? Filip Láb

hodne technicke, ale ty priklady fotomontazi a fejkovych snimku jsou dechberouci. V podstate od usvitu fotografie se s ni manipuluja ... a velmi uspesne !

08.03.2023 4 z 5

Konec jedné známosti Konec jedné známosti Alberto Moravia (p)

Alberto Moravia je mistr povídky - výstižný popis situací a prostředí jak po vizualní tak i emocionální stránce, smysl a vnímavost pro člověka a jeho charakter, špatnosti jako nezralost jedinců, lenost, pohodlnost nebo netečnost, vše je předneseno v uvěřitelném obraze, ve kterém vy, čtenář, pozorujete danou postavu jako pod mikroskopem.
Moje první kniha od AM, rozhodně ne poslední.

07.03.2023 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Kniha o pocitech. O pocitech a náladách při úklidu ve vlastním domě, při vaření obědu, při procházkách městem. Pocity provinilosti při čtení knih, pochybností nad vlastní sexualitou, nad nedostatečnou péčí o manžela, pocity marnosti a radosti, zvažování smyslu vlastní existence skrze hodiny a hodiny života ..
Za mě bylo překvapivé a poučné, co všechno lze zvažovat a posuzovat vlastní přispění a jeho dostatečnost. Bavilo mě to.

04.03.2023 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

O lidských osudech, vlacích a pivu

Kniha vás vezme na dlouhou pouť po starých železničních drahách střední Evropy s radami z bedekru z roku 1913. Po cestě se dozvíte o kostlivcích ve skříních hlavních postav, naučíte se "dívat skrz historii", dostane se vám seznamu prohraných bitev Rakouska a spousta zajímavostí mezi řádky. A na konci se budete těšit do vlaku jako já.

18.02.2023 4 z 5

Dějiny světa v 50 psech Dějiny světa v 50 psech Mackenzi Lee

Pes stojí věrně po boku člověka už po staletí. A za ta staletí se nasbírala plná řádka příběhů, které stojí za poslechnutí. Dozvíte se o psech sedících na královských trůnech, psech šlechtěných do podoby lvů, chrabrých pouličních voříšcích i ušlechtilých psech stojících před nebeskými branami.
Podání je místy stylem až bulvární, což mi ubíralo na pozornosti ( nesnáším bulvár .. ).
Jinak je kniha nápaditá.

14.02.2023 3 z 5

Machiavelliho děti Machiavelliho děti Edward Pearce

"Ozbrojený soused vítězí nad neozbrojeným." Věta ve dnech napadení Ruska Ukrajinou jasná a aktuální. A Niccola to říkal už dávno ...
Ukázky Machiavelliho principů na příkladech politických kariér osobností 20.století. Nejvíc mě bavil osud Ernsta Röhma, vrchního velitele SA a člověka, jež (alespoň částečně) spoluvytvořil Hitlera, a generála Franca, který zase všechno nasliboval a nevyplnil. Občas dost komplikované situace se spoustou lidí a jmen. Autor dodává lehce posměšné komentáře osoby, co ví, jak to dopadne. Nebyl bych si jistý, že je jeho odhad aktuálních kauz tak jasný ;-)

14.02.2023 4 z 5

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

Kniha vám představí všemožná zákoutí šumavských hvozdů očima a vyprávěním místního rodáka. Sebeotrhanější chalupa i časem ohlazený památníček s téměř nečitelnými písmeny dostane novou tvář a vzbudí váš zájem pokud znáte jeho příběh, jeho důvod vzniku, osudy jeho současníků.
Šumavu s tímhle "bedekrem" uvidíte zase jinak.

08.02.2023 4 z 5