Pepa0216 Pepa0216 komentáře u knih

Nagano 1998 Nagano 1998 Tomáš Procházka

Na Nagano a zlaté časy našeho Českého hokeje moc rádi vzpomínáme, ale tato kniha není nic extra. Pár rozhovorů jde pro mě sportovního fanouška hodně po povrchu. Moc nových informací není a při malém rozsahu stran, je to opravdu malá vzpomínka až nehodná takového úspěšného turnaje.Jediným pozitivem knihy jsou zajímavý lidé, kteří sem poskytli rozhovor.

24.04.2024 2 z 5

Na hraně apokalypsy Na hraně apokalypsy Aleš Černý

Sci-fi řežba plná sarkastického humoru. Já se na začátku obával zda kniha nebude hodně o fyzice, ale není tomu tak. Někdo by byl naopak nadšen, ale to je již věc názoru. Sci-fi řežba je plná sarkastického humoru a spousty neotřelých hlášek. Postavy jsou výborně vykreslené a spolu s příběhem knihy vytváří skvělý příběh. Lehkým mínusem je lehce v rychlosti useknutý konec knihy. Co se stalo s naším hlavním hrdinou chtělo trochu více rozvést. Celkově velice zdařilé dílo.

08.04.2024 5 z 5

Chapadla Černé hvězdy Chapadla Černé hvězdy Tereza Kadečková

Sci-fi z velice originálního prostředí, které se odehrává pod vodou. Autorka na velice malém rozsahu dokázala vybudovat naprosto reálný a fungující svět. Do něj jsme však ihned bez nějakého velkého vysvětlování vhození a musíme plavat, abysme se vyznali v ději a různých společenstvích. Originalita je skvělá, příběh také. Sestry jsou každá správně jiná a mají svůj originální charakter a vystupování. V závěru knihy jsem se hůře orientoval v tom, co je minulost a co současný děj. Co mě pak lehce zklamalo je závěr, který jsem tak nějak očekával a byl pro mě lehce zklamáním. Kdo však hledá originální svět, tak mu tuto knihu mohu doporučit. Četl jsem od stejné autorky knihu: Ve větvích Yggdrasilu a tato kniha je o level lepší.

05.04.2024 4 z 5

Kralevic Karel (1334 - 1348) Kralevic Karel (1334 - 1348) Vlastimil Vondruška

Vlastimil Vondruška umí psát hodně čtivě, ale zároveň jeho knihy skvěle přenáší atmosféru doby a jsou plně informací. U této knihy mám pocit, že vzhledem k velkému počtu historických událostí není tolik prostoru na omáčku okolo, což knize z mého pohledu jen prospívá. Karel IV přinesl zemi mnoho a již v závěru knihy si připomínáme mimo jiné stavbu katedrály Svatého Víta, či univerzity. Právem byl zvolen největším Čechem. Tato kniha je velice čtivou sondou nejen do jeho života, ale do doby, která přinesla velký rozmach naší zemi.

25.03.2024 5 z 5

Ve větvích Yggdrasilu Ve větvích Yggdrasilu Tereza Kadečková

Kniha je příjemnou oddechovkou. Fantasy protkanou severskou mytologií poměrně dodává šmrnc humor boha Lokiho i Agáty. Některé situace se zdají být dotažené až do závěru, kdy jsou trochu přitažené za vlasy, jako podivná smrt Ódina, ale v klidu Vás kniha nenechá. V závěrečné fázi je možná té akce až moc, ale autorce se za mě podařilo ukočírovat závěr do smysluplného konce. Příběh knihy je průměrný a proto na knihu nebudu dlouho vzpomínat, ale originální.

23.03.2024 3 z 5

Ztracení ptáci Ztracení ptáci Simon Jimenez

Lekl jsem se už úvodu, protože to vypadalo na milostný, tragický román o nešťastné lásce. Nicméně to jen do chvíle, kdy na zem spadl chlapec. Tady začíná nějaký trochu děj. Přijde mi jako kdyby autor psal knihu nanečisto. Průběh letu píše zpočátku v deníkových záznamech a ty najednou končí. Asi sláva, protože to občas bylo nudné, což pro mě končí propadnutím chlapce Šiba do jiného světa. Kniha je hodně ponurá a řeší se v ní i závažná témata: klima, LGBTQ. To je rozhodně pozitivní. Postavy mají v sobě hodně emocí, ale nejde si k nim z mého pohledu vytvořit nějaký vztah. Sympatický člověk tam chybí. Co však je k mínusu je hodně malé vysvětlení fungování světa a jeho zákonitosti. Román s dobrým nápadem je tak pro mě celkově tak trochu nedotažený, což je škoda.

05.03.2024 2 z 5

Martin Šonka: Můj let do nebes Martin Šonka: Můj let do nebes Robert Sára

Nejsem fanouškem leteckého sportu, ani letadel. Tento příběh je však hodně inspirativní a moc mě bavil. Sérii Red Bull Air race jsem sledoval poměrně často. Bylo to něco naprosto nevšedního a mít tam našeho pilota bylo skvělé. Kniha je inspirujicí pro každého, který chce v životě něčeho dosáhnout a má své sny a cíle. Škoda že už tato letecká série skončila, ale Martin Šonka září i v letecké akrobacii.

23.02.2024 4 z 5

Černý a bílý Černý a bílý Willian Wagner

Komiks jde hodně po povrchu, takže je nejspíše pro lidi, kteří se o šachový sport vůbec nezajímají, nebo je určen pro děti. Šachový nadšenci se nejspíše žádné nové informace nedozví. Já jsem o tomto hráči nikdy neslyšel, ale i tak autoři hodně v ději skáčou sem, tam a chybí souvislosti nejen ve velkém vzestupu Bobbyho Fishera, ale i v následné jeho radikalizaci. Tato kniha rozhodně není ucelený příběh. Myšlenka zajímavá, kresby solidní, ale výsledný dojem je spíše podprůměrný.

12.02.2024 2 z 5

Němé duše Němé duše Jitka Ládrová

Může být fantasy bez magie, kouzel, draků? Ano může. Rozhodně se jedná o fantasy, protože je zde zcela vymyšlený svět, který má svoji historii a zákonitosti. Příběh mě velmi bavil. Je vyprávěn z pohledu čtyř vypravěčů a ikdyž je kniha poměrně obsáhlá, tak jsem se ani jednu stránku nenudil. Velice mě překvapil vývoj postavy Omdena, ale nechci spoilerovat. Co se týká Namie tak jsem chvíli přemýšlel jestli to skončí nějakým happy endem jaký se nabízel jednu chvíli, ale i závěr příjemně překvapil a nabízí možnost velice zajímavého pokračování. Emotivní postavy, intriky, nepředvídatelná těžká rozhodnutí, skvělá atmosféra. Bavil jsem se a na závěr potěšil bonusový materiál autorky: mapa Skalního grafiky s citáty postav a další...

09.02.2024 5 z 5

Kniha nehod Kniha nehod Chuck Wendig

Lehčí duchařina byla skvělou zábavou. V příběhu mě velmi zaujal syn Oliver, který špatně nese násilí, války a další zážitky. Má problémy podobné věci přijmout. Občas jsem se v něm viděl, protože jsem měl stejný problém. Napínavá kniha pro mě byla záhadou až do naprostého konce. Ne ani tak jak to skončí a jestli bude zlo poraženo, ale jak. Chuck Wendig mistrně kombinuje různé žánry a předkládá koktejl, který je dostatečně zábavný a napínavý.

20.01.2024 4 z 5

Na četbu knihy jsem si možná nevybral správné období, protože během četby došlo k útoku na Pražské univerzitě. Musím však říct že si o to víc lidí, jako jsou Josef Mareš a hlavně jejich práce vážím. Není to jednoduché a rozhodně to není pro každého. Při zpovědi mi tak v hlavě zůstával hlavně respekt a úcta vůči práci těchto lidí. Pokud se nyní bojíte toho, co se v posledních dnech stalo, tak i tato kniha může posloužit jako zdroj informací o práci policie a zároveň ujištění, jak je fajn že tady podobní lidé jsou. Je to rozhodně lepší, než některé noviny, které z této katastrofy profitují a líčí ji naprosto nešťastně.

28.12.2023 5 z 5

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka Jaroslav Foglar

Klasika a návrat do dětských let. K tomu velice zajímavý náhled do zákulisí a života tvůrců. Nadčasové příběhy, krásné kresby a spousta poselství, které nezapadnou ani v dnešní době. Nádhera.

18.12.2023 5 z 5

Zloději tváří Zloději tváří A. M. Shine

Lehce hororová oddechovka. Pro někoho by to mohlo být drastičtější, ale někomu jako mě ta lehčí verze hororu vyhovovala. Příběhu trochu uškodilo několik nedorazů ohledně světa a způsobu, jakým byli naši knižní přátelé uvěznění, protože pozorný čtenář si všimne pár věcí, co nesedí. Přesto se příběh poměrně dobře čte a já byl zvědavý, jestli se odtamtud zachrání a jak. Trochu mě pak překvapil závěr ohledně jedné z postav v knize. To mě překvapilo, nečekal jsem to a dodalo to na zajímavosti a to i zpětně, protože malé spoilery že to tak je, byli čtenáři dávkovány postupně během knihy, ale já na to nepřišel . Úplný závěr pak možná lehce otevírá vrátka druhého dílu.

Průměrný lehčí horor se skvělou atmosférou a lehkými chybkami v reálnosti uvěznění postav pro mě naopak kompenzoval překvapivý závěr.

10.12.2023 3 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

První problém mám s množstvím postav. Velice originální svět plný zajímavých pojmů pak má svůj slovníček pojmů až na konci a to jsem zjistil v době, kdy jsem se s knihou pral a snažil jsem se vydržet. Po aspoň nějakém pochopení zákonitosti světa a toho kdo je kdo člověk zjistí, že autorka má literární talent. Velmi mě bavili jednotlivé postavy, které jsou pěkně propracované a jejich vzájemné vztahy. Kniha tedy není rozhodně jen apokalypsa, násilí a podobně, ale nabízí velmi dobře zpracované vztahy lidí a těžká témata jako neplodnost či násilí na ženách. I proto je určena spíše ženám. Výsledný děj knihy je však pro mě mimo tyto vztahy hodně překombinovaný a v celku mě to nepřiměje pokračovat dál.

01.12.2023 2 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Romantická fantasy u které jsem polovinu knihy zíval a přemýšlel o tom, zda to nebude hlavně o té romantické lince, což by se mi nelíbilo. Postupně se však děj rozvíjí a dopředu jde i fantasy část. Svět je vykreslen velice zajímavě a přichází i zajímavé odhalení pravdy slibující zajímavé pokračování. Je to však pravda? To sám zatím nevím.

28.11.2023 3 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

Za mě je tato kniha kandidát na lehce promarněný skvělý nápad. Formát reality show se mi líbil. I ty 6 minutové setkání, ikdyž nebylo tolik času poznat soutěžící. Věřím že to hodně spraví další díly, kdy spolu obě skupiny stráví více času. Horší je že se o tajemství tvůrců programu dozvídáme poměrně brzy a to je zklamání. Kdyby se pravda odhalovala pomalu, přes náznaky a nutilo to číst dál, tak by to bylo daleko zábavnější, než závěr bez gradace. Výborný nápad na knihu, tak nebyl naplno využit a kniha tak pro mě spadla lehce do průměru. Líbil se mi posun hlavní hrdinky Leonor z outsiderky v sebejistou ženu. Dále podpora outsiderů ze země, jak tím všichni žili. To mě přišlo hodně reálné a velice čtivě a zábavně napsané. Vesmírná sci-fi to úplně není, ale nějak mě to nevadilo. Nebýt vyzrazení v úvodu, tak dávám lepší hodnocení.

03.11.2023 3 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Kniha je kontroverzní jen lehce. První pozitivum je za mě odvaha svůj příběh zveřejnit. Tak nějak s Harrym soucítím. Matka odešla předčasně a muselo být těžké se s tím nějak smířit. Je to nepředstavitelný život ve věčném souboji s bulvárem. Každý vidí jen moc a peníze, ale tady je dobře vidět že to není vše a pokud královská rodina nepřijala jeho partnerku a spíše pomáhala vynášet bulváru informace o Meghan, tak se nedivím že se odstřihl. Lehká ukřivděnost Harryho je v tomto pro mě na místě, ale snad je teď šťastný. Obdivuji i to že v armádě riskoval život a dělal něco hodně smysluplného. V jeho postavení rozhodně nemusel. Ohledně té kontroverze ta je až v poslední části knihy a popisuje Harryho názor. Trochu chybí nějaká reakce z druhé strany.

20.10.2023 5 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Na to že se jedná o prvotinu autorky, tak je kniha naprosto skvěle napsaná. Procítěný román je dobře napsaný a za mě je skvělé že upozorňuje i na odsun Němců a zrůdnost komunistického režimu. Hlavní hrdinka si toho že se situace opakuje a je podobná strastem z druhé světové války plně uvědomuje. Jediné mínus je nejspíš snadno předvídatelný konec bez nějakého napětí či strhujícího závěru. V tomhle se příběh za mě v závěru vytrácí, ale třeba to jsou pootevřená dvířka pro pokračování.

22.09.2023 5 z 5

Tichá řeč těla - Jak číst  myšlenky a pocity jiných lidí Tichá řeč těla - Jak číst myšlenky a pocity jiných lidí Thorsten Havener

Tělo a duše je jeden celek a začátek každé změny začíná v nás. To není pro ty co se o psychologii zajímají žádná novinka, ale tyto dvě myšlenky provázejí celou knihu. Ta je i pro laiky napsaná srozumitelným způsobem a plná zajímavých cvičení. Ty cvičení mi i fungovali! Z knihy si jistě odnesu pár zajímavých myšlenek a návodů, ale rozhodně to není o tom něco doslovně kopírovat. Jak píše sám autor tak každý jsem originál a každý si tu svou cestu hledáme jinak.

11.09.2023 5 z 5

Někdo klepe Někdo klepe T. W. Ellis (p)

Tato kniha mě chytla hned od začátku. Je to hodně čtivé a doslova jsem čekal jak to bude probíhat dál, což si kniha udržela až do samého konce. Doteď skvěle. Ten závěr je již však na mě překombinovaný a zdá se mi absolutně nereálný. Naprosto to pro mě zkazilo předchozí zážitek.

06.09.2023 3 z 5