Pend Pend komentáře u knih

3001: Poslední vesmírná odysea 3001: Poslední vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Zakončení celé série sice nedosahuje kvalit prvních dvou dílů, ale hodně se jim přibližuje. Rozhodně zajímavý závěr.

2061: Třetí vesmírná odysea 2061: Třetí vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Slabší než předchozí díly. Autor evidentně neměl k dispozici tolik faktů a podkladů jako k předcházející látce. Ovšem kapitoly odehrávající se na Eurpopě jsou fascinující.

22.09.2013 3 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Důstojné pokračování 2001, rovněž zfilmované. Proti prvnímu dílu více filosoficky a intelektuálně zaměřené - otázky o smyslu života, existence...

22.09.2013 4 z 5

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Jedna z knih, jejíž obsah jsem znal dříve z filmu. Přesto splnila má očekávání. Proti filmu je daleko otevřenější a spekulativnější, zatímco film (zejména v závěru) více vysvětluje. Klasika moderní scifi literatury spolu se Setkání s Rámou.

22.09.2013 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Až neskutečně realisticky působící vize totalitního státu budoucnosti, která bohužel v dnešní době v některých aspektech funguje. Podle mě jedna ze zásadních knih 20. století.

22.09.2013 5 z 5

…protože jsi má …protože jsi má Lisa Kleypas

Z toho, co jsem od autorky přečetl, zatím nejcudnější román, který by klidně mohl vyjít v řadě Večery pod lampou.

22.09.2013 3 z 5

Jan Cimbura Jan Cimbura Jindřich Šimon Baar

Zidealizovaná podoba skutečného putimského sedláka Jana Cimbury, která nese typické znaky literatury národního obrození - tedy výchovný charakter, jasně určený vzor, ale rovněž i prvky nacionalismu a antisemitismu.