pecka02 pecka02 komentáře u knih

Ovládněte svůj metabolismus Ovládněte svůj metabolismus Jillian Michaels

Musím říct, že na mě tam bylo moc odborných informací, takže knížku budu číst určitě vícekrát, protože jsem to prostě všechno nevstřebala. Určitě je ale zajímavé, jakým způsobem jídlo ovlivňuje hormony a ty následně ovlivňují náš metabolismus, náladu a vůbec celý život. Ovšem vzhledem k tomu, že Jillian je Američanka, knížka se víceméně vztahuje na tuto zem a nevím, do jaké míry věci, které fungují tam, fungují i tady :( Takže o využití některých tipů v našich končinách by se dalo polemizovat. Nicméně určitě teď budu více studovat etikety, navštívím asi i farmářský trh a budu se daleko víc věnovat zahrádce, protože některé věci, které se tam člověk o jídle dozví, jsou fakt dost nehezké :( V dnešní době se sice asi nedá zbavit úplně všech škodlivin, ale proč je alespoň neomezit na minimum.

23.07.2013 4 z 5

Četla jsem po filmu, protože ten se mi tak líbil, že prostě nevydržím čekat na konec dva roky :) Asi se neubráním srovnání s Pánem prstenů. Hobit je pohádkovější, řekla bych, že děti ho možná vychutnají lépe, ale nemyslím, že by mu to nějak ubíralo na kvalitě. Líbila se mi Bilbova transformace z pohodlného hobita, který je zvyklý na svůj klid, pořádek a stereotyp, na vcelku odvážného (nebo spíš klikařského?) a důvtipného chlapíka :) Trochu mě mrzí ztráta některých postav, ale i to prostě k životu patří.

"Kdyby si víc našinců dovedlo cenit jídlo a veselí a zpěv nad nahromaděné zlato, svět by byl radostnější." /Thorin/

18.06.2013 4 z 5

Návod na použití člověka Návod na použití člověka Vlastimil Marek

"Nemůžeme změnit či ovlivnit stále složitější a rychleji a nezvládnutelněji se do neznáma řítící svět, můžeme ale zvládnout svůj postoj a vztah ke světu a jeho problémům i radostem, a tak na něj pozitivně působit prostřednictvím vlastní proměny."

Moje první kniha o meditaci. Možná časem najdu další, lepší, ale tahle byla rozhodně zajímavým přínosem. Autor srozumitelně vysvětluje základní pojmy, popisuje své vlastní postřehy a příhody, které ho potkaly v dobách, kdy sám s meditací začínal, a uvádí i odkazy, kde lze v případě zájmu najít ještě více informací. Kniha je čtivá, ale trochu chaoticky působí, že kromě hlavního textu obsahuje i doplňující informace v různých rámečcích nebo dlouhé popisky fotografií, takže člověk musí "skákat" od jednoho k druhému. Jinak ale v podstatě nemám co vytknout.

"Mozek je totiž, vážení, geniální zařízení, které se dokáže přizpůsobit prakticky čemukoliv. Tomu pozitivnímu, ale bohužel i tomu negativnímu. Umí být Einsteinem a Stephenem Hawkingem, matkou Terezou a dalajlamou, ale také Hitlerem a Bin Ládinem, nebo agresivním fotbalovým fanouškem a skinheadem. Ukázalo se, že stačí pouhé tři měsíce nějaké soustředěné činnosti, a mozek se přizpůsobí a neuronům narostou nové dendrity. Člověk pak uvěří, že je tím, čím se postupně a nenápadně stal, a nikdo na světě mu to nevymluví."

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Murakami. Mám pro něj prostě slabost. Baví mě psychologie jeho postav, styl psaní, ta zvláštní atmosféra jeho knih, melancholie...Mám pocit, že ať k Norskému dřevu napíšu cokoliv, nevystihne to přesně to, co bych chtěla. Nejde popsat, musíte ji přečíst a procítit.

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Zajímavé, nevšední a velice dobře zpracované téma. Ke knize jsem přišla víceméně náhodou a jsem za to ráda. Přečtena byla během dvou dní (mít trochu více času, možná bych to stihla i dříve), dokáže pěkně vtáhnout do děje. Nejsem si úplně jistá, jestli chtěl autor popisem hlavního hrdiny vyvolat ve čtenáři odpor nebo lítost, ale u mě vítězila spíš druhá varianta. Hlavně co se týče období dětství či života v horách. Konec byl sice zvláštní, ale tak proč ne.

Pú a tao Pú a tao Benjamin Hoff

"Je dnes!" řeklo Prasátko. "Můj nejoblíbenější den." řekl Pú.

Opravdu milá knížka :) Tohle slovo ji naprosto vystihuje. Medvídek Pú mě jako pohádka nikdy moc nezaujal, ale tady mě okouzlil. Na to, jak je knížka útlá pro mě byla dost poučná. Určitě se k ní ještě budu vracet a věřím, že pokaždé najdu nějakou myšlenku, kterou jsem dříve neviděla nebo možná nepochopila úplně správně.

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Knížka, která se dostane pod kůži. Při čtení se mě zmocňovaly snad všechny pocity. Nejvíc ale asi zoufalství. Opravdové zoufalství nad tím, jak je život někdy nespravedlivý, a to k úplně nevinným lidem :( Téma rakoviny je v knížce zpracováno citlivě, černý humor nepůsobí nějak nemístně nebo agresivně a postavy si člověk zamiluje. Popravdě se po přečtení nemůžu pořádně začíst do něčeho jiného, protože pořád myslím na to, že to celé mělo skončit nějak jinak. Ovšem otázkou je, jestli by to pak mělo takový úspěch. Určitě bych ji ke čtení doporučila, ale myslím, že by k ní měli zdarma rozdávat minimálně balík kapesníků...

17.06.2013 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Pffff...tak to mě docela rozsekalo...nevím přesně, co napsat. V tomhle případě je asi lepší, si ten příběh na vlastní kůži "zažít", protože opravdu dovede pohltit. Knížka je hodně emotivní, absence uvozovek jí ještě přidává na syrovosti a slabší povahy budou mít s některými úseky problém (musela jsem několikrát přerušit četbu, protože jsem potřebovala nabrat trochu psychických sil na pokračování). Kontrast víry malého kluka v dobro a snahy jeho otce zajistit oběma přežití téměř za každou cenu, opravdu donutí člověka se zamyslet.

Narozdíl od různých jiných apokalyptických příběhů mi tenhle připadal až moc reálný...že by se něco takového snad opravdu i mohlo stát...co pak? Jít, když není kam? Bude to někdy lepší, horší, stejné? Živit v sobě nějakou naději nebo se smířit s nejhorším? Dlouho mi ještě bude ležet v hlavě...

17.06.2013 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Líbí se mi zpracování. Několik různých příběhů mezi sebou určitým způsobem propojených a navíc v knize přeházených. Přišlo mi to zajímavé :) Knihu jsem četla velmi brzy po tom, co jsem viděla film, což má na mé hodnocení asi taky trochu vliv. Filmové scény mi samy nabíhaly v paměti a prostoru pro vlastní představivost bylo pomálu. Nicméně i tak se mi kniha líbila. Některé příběhy zaujaly více (deník a dopisy), některé méně (zbytek :), ale v každém lze najít něco, co stojí za zamyšlení. Nalákalo mě to i na další autorovy počiny.

17.06.2013 4 z 5

Mág Mág Fernando Morais

Rozhodně zajímavé čtení pro všechny fanoušky Coelha. Více mne zaujala ta část knihy, která se zabývá mládím spisovatele a jeho začátky v různých odvětvích kultury. Ke konci už mě to až tak nebavilo, ale i tak si myslím, že stojí za přečtení. Kniha obsahuje opravdu hodně informací a je dobře propracovaná. Dá se říct, že mi tento životopis pomohl více pochopit některé z jeho knih, protože Coelho při jejich psaní často vychází ze svých životních zkušeností. Určitě teď budu pohlížet jinak například na Alchymistu.

17.06.2013 4 z 5

Bez hranic – Jak si vybudovat výjimečný život Bez hranic – Jak si vybudovat výjimečný život Jillian Michaels

Výborná! Osobní rozvoj zase trochu jinak :) Dosud jsem znala Jillian jen jako fitness trenérku, třeba z americké reality show The Biggest Loser nebo z různých cvičebních DVD. Je pravda, že tlouštíkům ze zmíněného pořadu často pomohla nejen shodit přebytečná kila, ale kolikrát i přijít na kloub tomu, co je vlastně k nadváze dovedlo. Kniha na tyto příběhy hodně odkazuje a někdy jsem se nestačila divit, kam se až člověk může dostat kvůli něčemu, co prožil v dětství a co je již vědomě dávno zapomenuto, ovšem podvědomí si to dobře pamatuje. Na knize se mi líbí, že je pojata komplexně - najde se zde kapička duchovna, ale autorka se často opírá také o vědu, poznatky z medicíny či psychologie. Dobrá jsou i praktická cvičení na konci každé kapitoly, které Vás povedou tím správným směrem a velkým plus jsou i odkazy na autorčin web, kde si můžete udělat testík, abyste zjistili, jak na tom momentálně v daných oblastech jste. Přečetla jsem knížku jedním dechem, vyvolala ve mně vlnu optimismu a teď se do ní pustím opravdu důkladně i se všemi zmíněnými testy.

"Život se vám jen tak nepřihodil - vy jste se přihodili do života. Nemůžete předvídat všechno, co vás čeká, a nemůžete ovládat život do naprosté dokonalosti. Můžete však ovládat své rozhodování, činy a reakce. A nic jiného ke šťastnému životu nepotřebujete, ať vás potká cokoliv."

11.06.2013 5 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Určitě zajímavá knížka, hlavně co se týče kritiky konzumu, komerce apod., ale bohužel mi Palahniuk nepřirostl k srdci. Nevím, čím to, protože některé myšlenky mě opravdu oslovily, ale asi jsem prostě nedokázala plně pochopit hlavního hrdinu a vcítit se do něj :(

10.06.2013 3 z 5

Nechala jsem se zlákat všemi těmi články, reklamou a vůbec vším, co se kolem téhle knihy točilo a můžu říct, že nelituji. Kniha je veselá, dialogy vtipné a některé situace tak absurdní, že prostě nezbývá nic jiného než se smát. Je to takový příběh podobný Forrestu Gumpovi a toho já hodně ráda. Určitě doporučuji. Hlavní hrdiny si zamilujete :)

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

ano, mám ráda dr. House a myslím, že Hugh Laurie jej zahrál výborně, ale jaká asi bude kniha od něj? opravdu jsem byla zvědavá a musím říci, že nezklamala... :) měla zajímavý děj, dobře se četla a hlášky hlavního hrdiny mě leckdy opravdu pobavily :D myslím, že na první dílo, je to opravdu povedené...

09.06.2013 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

...jedna z těch, která se "nečte jen proto, aby uspala děti, ale také proto, aby probudila dospělé" (z citátu M. Rúfuse, který přesně vystihuje podstatu tohoto díla)...určitě je vhodná pro všechny generace, ovšem čím starší člověk je, tím více v ní může najít...

Tanec jako sen Tanec jako sen Michael Jackson

je prostě krásná... :)

Moonwalk Moonwalk Michael Jackson

Výborná autobiografie, která popisuje především začátky a start Krále popu...žádné bulvární žvásty, žádné spekulace, jen čistě hudba, tanec a workoholismus hudebníka, kterému se dosud nikdo nevyrovnal a myslím, že ani nevyrovná...

09.06.2013 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

..pro mě trochu psycho, ale přečteno jedním dechem...nedalo se od toho odtrhnout...

09.06.2013

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

moje první od něj...neurazila, ale bohužel ani nenadchla...děj byl sice napínavý, ale přišel mi strašně předvídatelný...

09.06.2013

výborná...taková pohodovka přečtená jedním dechem :) skvělý vyproštovák ze špatné nálady...určitě se k ní budu ráda vracet