PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Odstíny života Odstíny života Lusy Adams (p)

Bohužel to není můj šálek kávy.

23.12.2022 odpad!

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem četla jak v češtině i slovenštině. Ve slovenštině mě to více vtáhlo do děje a kniha byla magnetem, nešlo se od ní odpoutat. Začátek už napínavý, později pár hluchých míst, které ale nevadily, spíš čtenáře připravovaly na další zážitky. Na povídku příliš dlouhý příběh. Každý si názor udělá sám. Z vlastní zkušenosti vím, že existuje něco co neexistuje, co lze popsat i nelze, co má vysvětlení i nemá. Co je mezi nebem a zemí. A to ani já, ani moje rodina na ničem nefrčíme. Místa jako Tribeč jsou i zde v Čr, nebo Rumunsku či Maďarsku. Doporučuji zkouknout videa od spisovatele, který Tribeč navštívil. Přečetla jsem jedním dechem za večer i noc. Ovšem umí nahlodat, takže do ranních hodin, nedoporučuju číst. Kdo tento žánr rád, doporučuji i Strach. Skeptikům vůbec ne.

07.02.2018

Lexikon české šlechty Lexikon české šlechty Jan Halada

výborná publikace!

06.02.2018 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Oscar Wilde, můj milovník klasické literatury už od povinné četby a to už je let. Kdo nezná toto slavné dílo, jako by snad nebyl, i když nevím zda mladé čtenáře tento román nadchne. Nebudu odříkávat příběh, který známe velmi dobře, a čtenáři ho najdou v anotaci, ale ať jsem četla knihu před 15 lety či poměrně nedávno, stále je to vynikající počin úchylného genia. Námět je dokonalý a nadčasový na tehdejší dobu. Příběh není dlouhý, děj je protkaný filosofováním z doby viktoriánské, s prvky hororu. Možná zdlouhavé popisy, které jsou tak realistické nemusí zaujmout. Já právě tyto popisy na díle mám velmi ráda. Hrdinu budete nenávidět už počátku, to je samozřejmé, ale takto detailně propracovaná postava s odporným, bezcitným charakterem se nenajde v žádném románě. Přesto hrdina v ději stále krásný a mladý, zatímco jeho" pravý" obraz prohnilý, odporný. Závěr nepřekvapí a dílo je završeno probodnutím odporného člověka s ještě odpornější duší.

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Pro mě klasika, čtená na základní škole. Prvotina tohoto mistra literatury je naprosto jednoduché vtipné čtení, které je oddychové na rozdíl od jiných děl Oscara Wildea. Příběh s jemným humorem, i když dle mého názoru možná bude mnohým čtenářům strašidla líto. Jeho nespočetné pokusy vyděsit rodinu Otisových a na druhé straně, jak si rodina se strašidlem poradila, pobaví čtenáře. Jediná Virginia, která měla s duchem soucit, ducha vyslechla a závěrem vysvobodila modlitbou byla spásou pro tohoto strašicího nešťastníka. Hezké, čtivé.

04.02.2018 5 z 5

Pro mě klasika, která nesmí chybět v knihovně. Spisovatel je mimořádně nadaný, protože tento nadčasový román je vsazen do historických událostí starověkého Egypta. Kniha je velmi čtivá, skvěle vykresleny postavy i popsaný hluboký děj vtáhne přímo do příběhu, který je plný zápletek i zvratů, točí se kolem starověkého lékařství, kde Sinuhet je v postavení hlavní role. Celý jeho životní příběh, který vypráví je napsán krásným stylem až dojemným v konečné fázi knihy. Je to kniha knih.

04.02.2018

Pátá dohoda Pátá dohoda Don Miguel Ruiz (p)

Po přečtení Páté dohody jsem v sobě měla zvláštní pocity. Kniha rozhodně pokračuje ve stylu Čtyř dohod, ale zde už to nebylo tak silné jako v předchozí knize. Překlad se mě nelíbil. Ztrácelo to hodně. Kniha prohlubuje toto učení, ale když jsem knihu kupovala těšila jsem se asi příliš. Přesto zkrátka patří k dohodám předešlým a nechybí v knihovně. Rozhodně kniha není pro ty, kteří absolutně nechápou účel dohod, nebo jsou to skeptikové a tento žánr nečtou. Nic jim to nedá, akorát knihu budou hanit a zbytečně.

04.02.2018 4 z 5

Přírodní duchové - Elfové a skřítci Přírodní duchové - Elfové a skřítci Marjorie Johnson

Kniha Přírodní bytosti - Elfové a skřítci pro malé i velké. A to jsem přesně já se dvěma světy. Pro mnoho čtenářů hlouposti, pohádky pro děti, pro mě oddychové krásné čtení o bytostech, které mohou pro někoho existovat pro někoho nikoliv. Já zbožňuji vše co je spjaté s přírodou, ať jsou to pověsti, báje, tajemství, nadpřirozené bytosti a hlavně elfy i ve svém dospělém věku. Do toho tajemná Anglie a autorčino vyprávění společně s popisy svědků z celého světa, kteří se s tajemnými bytostmi setkali, až jim to zatajilo dech. Kniha je možná pro snílky a fanoušky ezoteriky, ale kdykoliv se procházím lesem, koukám na přírodu i les úplně jinak :) Knihu jsem dostala darem a pro milovníky tohoto žánru je to opravdu krásný dárek

Srdce rebelky Srdce rebelky Nora Roberts

Od této autorky znám několik knih, naprosto jiného žánru, kde sice vládne romantika, ale historicko-romantický román byl pro mě překvapením. Kniha se čte velmi pěkně, poutavý děj, Skotská vysočina v době 18. století, prvky napětí v podobě bitvy, nechybí zápletky ani pravá romantika. Autorčin velmi popisný styl, dokázal vykreslit hlavní hrdinku i hrdinu velmi skvěle i jejich charaktery. Příběh je oddychový pro ženy, dokáže vtáhnout do děje. I když jsem narazila na pasáže, které se táhly. Přesto kniha u mě má 5 hvězd, protože ráda si počtu historické romance a zde nemám výtku. Někteří čtenáři mohou nazvat knihu jako pohádku pro dospělé či romantické klišé a ty já občas ráda

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Dočteno a paráda! Detektivka, která je stylem psaní pana spisovatele na vlně Sherlocka Holmese a lehce s Herculem Poirotem, což je přesně typ mých oblíbených detektivek. Nečekala jsem takové čtení od pro mě neznámého spisovatele, kterého doporučuji. Děj, který se nevleče se odehrává za Rakouska - Uherska v Praze a jak jsem bádala, čerpal spisovatel ze skutečných událostí. Autor skvěle vykreslil hlavního hrdinu soukromého detektiva Eliáše Sattlera , kdy v dané době byl soukromý vyšetřovatel něco podprůměrného a dokázal popsat dobově místa, ve kterém je děj zasazen. Příběhu nechybí nic co pravé oddychové detektivce, zápletky, napětí, svérázné vyšetřování. Jsem velmi nadšena z celého románu, chvála pro autora a obálka je perfektní

04.02.2018 5 z 5

Starý dobrý klasik Poe. Mám ráda jeho díla od dob povinné četby a Jáma a kyvadlo nesmí chybět v knihovně každého čtenáře. Já mám knihu poněkud starší o to větší děs z toho celého díla jde. :) Dnes při čtení se neděsím jako kdysi, o to více vnímám styl psaní Poea a nebyl to obyčejný spisovatel, ale nadčasový autor, který mystiku, prvky hororu, psychické vnímání strachu dokázal ve svém díle zakotvit tak, že naskakovala husí kůže. Napětí je v knize výborně propracované a netušíte se bude dít dál. Jáma a kyvadlo je pro mě asi nejlepší povídkou z celé sbírky povídek, ale i ostatní povídky se linou chmurnou atmosférou.

04.02.2018 5 z 5

Dokumentární kniha velmi emočně silná, ale budu upřímná, na tuto knihu musí být nálada a atmosféra. Pravdivý neskutečně smutný, drsný příběh zanechá na každém čtenáři něco. Knihu si přál otec loni k Vánocům, a opravdu silně zasáhne emoce, necítila jsem při čtení dobře, jako by se mi utahovala smyčka kolem krku a po přečtení nemůžete číst hned knihu jinou. Já četla knihu letos na podzim a to ještě atmosféru umocnilo. Té bolesti, utrpení, psychického týrání na bezbranných bytostech a děsu jsem nezažila v jiné knížce tolik, jako zde. A to jsem přečetla mnoho knih z koncentračních táborů. Toto by si měl přečíst každý kdo umí vůbec číst, každý z celého světa, na tyto hrůzy se nesmí zapomenout a Němcům nikdy neodpustit!

Kapsa plná žita Kapsa plná žita Agatha Christie

Stejně tak zbožňovaná slečna Marplová jako Hercule Poirot. Agatha byla mistrovskou spisovatelkou a její náměty, včetně příběhu Kapsa plná žita geniální s mnoha zápletkami, lehce napínavým dějem, který udržuje čtenáře v pozoru. V příběhu skvěle vystihujícím každou postavu, hlavně okolí a podrobnosti, nezůstane u jediné vraždy. Samozřejmě by to nebyla slečna Marplová, která se dokáže lehce vnutit mezi podezřelé a její pátrání pomáhá i detektivovi, který ženu bere jako senilní babičku, nicméně její postřehy opět dokáží případ vyřešit a vraha najde přímo tam, kde by se snad ani nehledal. Aneb pod svícnem je největší tma. Vrah měl plán dokonale promyšlený a obalamutil snad všechny postavy. Až na naši hrdinku.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Za mě jedna z nejlepších detektivek vůbec, kterou Christie napsala a co se týče audioknihy, skvělý výběr vypravěče pana Vladimíra Čecha, jehož je obrovská škoda. Poslouchala jsem ve špitále a léčilo :) Knihu jsem četla ještě na střední i shlédla filmové zpracování. Nebudu zde popisovat anotaci, jak mají někteří uživatelé ve zvyku, ale samotný námět na detektivku je geniální. 10 lidí ruzných společenských vrstev různých zaměstnání, kteří na první pohled nemají nic společného dostanou pozvánku, neznámé místo, obrovské sídlo, pouze služebnictvo, žádný hostitel. Na místě v jídelně stojí 10 postaviček, které začnou dle známé říkanky den ode dne mizet a postupně jsou vražděni jeden z pozvaných za druhým. Kdo je vrah? A co mají všichni společného? Pomoc nikde a strach, zoufalství hrdinů a hlavně napětí se dá krájet. Skvělý počin od geniální Agathy. Vtáhne vás do děje, jak při čtení, tak i poslechu.

Tajemství energie Tajemství energie Alla Svirinskaja

Od této darované knihy, která mě upoutala anotaci i obálkou jsem čekala mnohem více než obsahuje. Jakýsi druh příručky s radami a cvičeními by měla čtenáři pomoci s tělesnou, ale hlavně duševní rovnováhou. V obsahu nalezneme 8 částí rozdělené na různá témata od pochopení energie jako takové, vysvětlení aury a čaker, popisuje i význam fyzické očisty domova, včetně elektromagnetického pole, detoxikaci, programy na pročištění lidských orgánů, vysvětluje emoční a mentální energii, jak ochránit svoji energii a poslední část se věnuje omlazení, včetně stravy. Kniha se velmi složitě čte a ještě hůře se s ní pracuje. Nevím zda jeto stylem psaním autorky, či překladem. Některá cvičení jsou komplikovaná, různá vysvětlení těžce pochopitelná. Co se týče knih s touto tématikou, četla jsem lepší. Ale ke knize se vrátím s odstupem času.

Tajemství za tajemstvím Tajemství za tajemstvím Brenda Barnaby

Kniha zaměřena na duchovno s ezoterikou je krásná uvnitř s křídovým barevným papírem se všemi krásnými ilustracemi a fotografiemi, přesto je to lehká kopie klasické knihy Tajemství od Rhondy Byrne. Touto tématikou jsem se začala zabývat a několik knih vlastním doma. Kniha se čte lehce, představuje témata ohledně našich předků, vysvětluje jak pracovat s myslí, vůlí a svým chováním, popisuje základní pojmy jako je zákon vesmíru tzv. zákon přitažlivosti. V knize je nespočet rad a hlavně cvičení s vlastní představivostí, práci s dechem, uklidnění, jak odstranit stres či strach a dosáhnout duchovní harmonie. Na závěr knihy jsou podrobně vypsány zdroje duchovní a filozofické. Od Hinduismu, Buddhismu, učení Reiki apod. Pokud jste četli Tajemství, zde nic nového nedozvíte, pouze opakování v trochu jiném rouchu.

04.02.2018 3 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Kniha, která se stala před mnoha léty fenoménem v učení NewAge a o které jistě alespoň jednou někdo někde slyšel. Příběh byl i zfilmován. Tajemství jsem si kupovala na doporučení v nejtěžších chvílích života a mohu říci, že se k ní občas vracím. Krásně originálně propracovaná kniha s opravdovým tajemstvím uvnitř. Mnozí jsou skeptikové, ale mě velmi pomohla a nejsem jediná, protože stačí víra a funguje. Kromě vysvětlení jak celé praktikování zákonu přitažlivosti a vděčnosti funguje, zde naleznete mnoho citátů od slavných osob, včetně osobních příběhů lidí z celého světa, kterým tato kniha pomohla či změnila život. I já byla skeptická, nemocná a bez práce. Věřím, v něco co kniha popisuje a není to jen o pozitivním myšlení, což mnoho lidí nepochopí. Kniha se čte krásně lehce, nic komplikovaného, přesto úžasného. Zaleží na Vás, zda toto Tajemství využijete či nikoliv.

Sila Sila Rhonda Byrne

Pokračování světoznámé knihy na téma zákonu přitažlivosti, kterou spisovatelka nazvala Moc. Mocí v pozitivním smyslu, mocí se kterou získáte lásku, sílu citů, kniha popisuje i vnímání frekvencí síly, kterou lidé vytváří, popisuje moc ve tvůrčí sílu nikoliv však negativní, moc se kterou můžete pracovat jak s penězi, vztahy, zdraví, mocí můžete pracovat i sami se sebou a s celý svým životem. Kniha je opět krásně zpracovaná, ilustrovaná, ale není již tak poutavá jako Tajemství. Zajímavé počtení pro příznivce tohoto žánru.

Hrdina Hrdina Rhonda Byrne

Zde při této publikaci autorka již vaří z vody. Téma, které mě už příliš nenadchlo. Autorka v knize poukazuje na jedinečnost každého z nás i to že každý z nás může dokázat nemožné a knihou se vydáváme na tzv. pouť po mapě úspěchů. Občas zajímavé pojetí tématu jak najít svůj sen, či blaženost, jiná část poukazuje na víru, vize, mysl či závazky vůči sobě samému. Některé části nezajímavé nepoutavé. Zbytek knihy jinak tlachání osobností pro mě mnohdy neznámé a rady ze svých životů podávané čtenáři. Čtenáře tato kniha najde a jistě pomůže.

Kniha andělů Kniha andělů Ditte Bandini

Já a andělé... nemohla jsem odolat a zakoupila jsem si tuto knihu drobného formátu o 230 stránek se čte tak krásně a zlehka jako andělské pírko. Téma andělé mě zajímá již nějakou dobu a ve sbírce knih, mám i tuto. Kniha obsahuje černobílé krásné obrázky andělů od různých autorů. Hlavní téma je samozřejmě seznámení s anděly jako takovými a všem co se andělů týče. V obsahu naleznete čtení o archandělech a jejich poselství, či andělech strážných, světla apod. Tentokrát kniha neobsahuje žádné příběhy lidí a setkání s bytostmi, najdete také téma andělé v umění, které je velmi zajímavé a jak vůbec andělé ovlivnili náboženství či lidstvo. Je to pouze počtení o božských bytostech v různých tématech. Pro čtenáře, kteří obdivují či se o toto téma zajímají, doporučuji