Pavlina.13 Pavlina.13 komentáře u knih

Temné hory Temné hory Patrick Carman

Je to asi 12 let, kdy jsem tuto knihu četla poprvé. Milovala jsem jí tehdy a miluji jí dnes. Pro mě osobně je celá série "Elyonovi země" srdeční záležitostí. A i přesto, že je to kniha pro děti a mládež, já z ní nikdy nevyrostu.
Naprosto souhlasím s tím, že se jedná o oddechovou četbu a asi o nic převratného, ale na tom přeci nezáleží. Vždy záleží jen a jen na čtenáři. Takový čtenář je schopný odhalit tajemství, která ani samotný autor nezná.
Dnes si z této knihy odnáším něco, co jsem před 12 lety neviděla. Člověk prostě někdy musí slepě věřit, aby nakonec dokázal strhnout hradby kolem sebe a je jedno jestli jsou skutečné nebo jen obrazné. A nemůžu se dočkat, co v této knize objevím za dalších 12 let.

27.01.2019

Vodopád devíti draků Vodopád devíti draků Vladimír Pucek

Kniha jako stvořená pro obdivovatele kultury jihovýchodní Asie; tedy pro mě xD.
Na českém trhu se, bohužel, nevyskytuje mnoho knih, které by zpracovávaly Asijské legendy, a proto si této knihy velice vážím. Příběhy jsou čtivé a okouzlující. Přiznávám, že osoba, která o Korei nemá mnoho znalostí, tuto knihu nemusí dostatečně ocenit, především pak krkolomnost názvů a jmen. Avšak mně přirostla k srdci a už teď vím, že jí v budoucnu budu často listovat.
Snad jediné mínus, které na této knize vidím, je strohost všech legend. Potěšilo by mě, kdyby byly detailnější a procítěnější, i kdyby kniha měla mít přes tisíc stran ...

14.01.2019 5 z 5

Zhasínáme v říši divů Zhasínáme v říši divů DBC Pierre (p)

Říše divů? Rozhodně ano. Kniha mě dokázala překvapit, rozesmát, znechutit i nadchnout. Nejednou mi dala důvod k zastavení se ve čtení a úvahám nad autorovými myšlenkami - což považuji za přednost skvělé knihy. Jediný důvod, proč jí nehodnotím pěti hvězdami, je závěr knihy, který se mi zdá až moc uspěchaný a mnoho věcí zůstává otevřených pro čtenářovu vlastní fantazii.

11.07.2018 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Osobně mám jedno kritérium pro to jak poznat kvalitně napsanou knihu - něco ve mně zanechá. Jen stěží dokážu popsat co to vlastně je. Otázky, úvahy, zvláštní pocit? Když otočíte na poslední stránku, přečtete poslední větu a pak ... prostě sedíte. Hlavou vám víří proudy myšlenek a otázek.
Co mi kniha dala? Smutek a zamyšlení. Hrdina a padouch, dobro a zlo, černá a bílá. Nic není jednotvárné a přesto máme tendenci vše škatulkovat. Dnešní generace vidí události 20. století už jen jako historii. Ale poučili se? Je tak lehké, jen někoho slepě následovat. Ale copak jsme ovce? To co je pro jednoho bílé, je pro druhého černé a pro třetího šedé. Někdo odpustí, někdo má vztek, někdo se ponaučí, někdo se snaží něco změnit a někomu je to jedno. Každý má právo na svůj názor, ale ne každý toto právo využívá.
Avšak to my rozhodujeme, jak bude vypadat 21. století. Tím co uděláme ale i tím co neuděláme. Vše má následky. Dobré? Zlé? Někdy jsou následky prostě jen následky ... a budoucnost bude, ať už s námi nebo bez nás.

20.11.2017 5 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Během celé série jsem považovala děj za velmi předvídatelný. Avšak jednu věc jsem odhadnout nedokázala a to kdo je ve skutečnosti hrabě. To považuji za velké plus. Je mi ale docela líto, že závěr poslední knihy byl tak trochu odbytý. Vůbec bych se nezlobila, kdyby byl ještě více rozpracovaný. Ale i přesto považuji celou sérii za velmi povedenou.
I u této knihy musím ještě pochválit obálku, která je opět naprosto úchvatná.

10.02.2017 4 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

I u tohoto dílu musím velmi pochválit grafické zpracování obálky, které je opět kouzelné. Co se samotné knihy týče, čte se velmi rychle, děj má spád, žádné velké zbytečnosti co by nudily. Jedinou protivnou věcí mi bylo neustálé vysvětlování věcí, které se udály v prvním dílu série. Pro někoho, kdo si mezi čtením jednotlivých dílů nechává velký časový prostor nebo kdo by nečetl první díl a začal rovnou tímto, je to asi dobré, ale ne pokud čtete celou sérii během pár dní. Pak je to celkem otravné. Naopak, co se mi velmi líbí, jsou různé citáty před každou kapitolou, které samozřejmě souvisí s dějem a baví mě nad nimi chvilku přemýšlet a třeba si je i několikrát přečíst, abych měla pocit, že jim rozumím. x)

05.02.2017 4 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Nejprve mě velmi zaujal název knihy a její obálka, která je opravdu kouzelná. Příběh sám o sobě je povedený i když docela dost předvídatelný. Co velmi oceňuji je námět celé knihy, jen doufám, že celý děj se v dalším díle více rozjede a překvapí, jinak by potenciál celé série mohl jít do kytek.

03.02.2017 4 z 5

Ve znamení Štíra Ve znamení Štíra Maggie Stiefvater

I když se považuji za osobu s velmi bujnou fantazií, dělalo mi během první třetiny knihy problém přenést se přes představu koní, žijících pod vodou. Naštěstí se mi nakonec podařilo, tuto nepodstatnou skutečnost nevnímat, nebo se jí alespoň už tak netrápit. xD ... A když už jsem se dokázala do knihy položit, uchvátila mě.
A to ne ani tak příběh samotný, ale především to co znamená žít "ve znamení štíra"... ne každý ví co to znamená, žít "ve znamení štíra", ne každý to může pochopit, ale ten kdo ví, pozná, jak výstižné to ve skutečnosti je. Jak moc je možné vidět odraz vlastní duše v pouhé knize ...

22.12.2016 5 z 5

Inovativní marketing Inovativní marketing Philip Kotler

Kniha obsahuje mnoho příkladů z praxe, díky kterým je mnohem snadnější pochopit teoretický základ. Velmi pěkně zpracované a srozumitelné občas mě to dokázalo natolik vtáhnout a zaujmout, že jsem zapomněla, že se jedná o naučnou literaturu, která mě většinou jen nudí. Není to kniha pro běžné čtení, ale pro dobrovolné doplnění (ekonomického) studia doporučuji.

26.10.2016 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Myslím, že toto pokračování původní sérii ostudu nedělá. Ale i přesto, že se mi tato kniha v podstatě líbila, je zde poznat, že to napsal někdo jiný. V původní sérii "Milénium" od S. Larssona je cítit autorův nelehký životní příběh ovlivněný politickými událostmi a jeho vlastní žurnalistickou kariérou. V jeho sérii nejde jen o příběh, ale i o to co se dá vyčíst mezi řádky. Bohužel mám pocit, že tady už jde především o příběh samotný. Kniha "Dívka v pavoučí síti" sice jako taková do celé série zapadá, přesto se od původní série liší.
Velmi úsměvné mi přišlo, když jsem si uvědomila, že v tomto pokračování už nikdo nepije kávu a nejí obložené chleby. Celou dobu jsem si myslela, jak mě tyto dvě fráze otravovaly, ale najednou mi chyběly a já prostě věděla, že tato kniha už není počin pana Larssona.

07.10.2016 4 z 5

Druhý díl této série byl rozhodně poutavější a oslovil mě o něco více. Třetí kniha je sice také velmi čtivá, ale už se zde vyskytuje příliš velké množství postav, které nejsou až tak podstatné a je těžké je napříč dějem rozlišovat. Občas se mi pletlo, kdo je kdo a to není dobré. xD
Na můj vkus je zde také až příliš krkolomných názvů různých ulic a míst. Po chvíli jsem se je už ani nesnažila přečíst, ale měla jsem tendenci je přeskakovat jako naprosté zbytečnosti.
Ale i tak celou sérii "Milénium" řadím, k velmi dobrým a kvalitním knihám a myslím si, že je velká škoda, že pan Stieg Larsson už neměl bohužel šanci v tak dobře rozepsané sérii pokračovat.

25.09.2016 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Je zde spousta komentářů o tom, že tato kniha (druhý díl série) je oproti tomu prvnímu slabší. No, tak s tím rozhodně nesouhlasím. Osobně považuji tento díl za zajímavější a poutavější. Ano, souhlasím s tím, že už se nejedná o klasickou detektivku a to je asi ten důvod, proč mě tato kniha nadchla o tolik víc. Osobně nejsem veliký fanoušek detektivek a proto oceňuji, že se autor trochu vymanil z těchto mantinelů a vložil do knihy více heroistických někdy až poněkud fantasy prvků.

15.09.2016 5 z 5

Proč muži milují potvory a hodným holkám zůstanou oči pro pláč Proč muži milují potvory a hodným holkám zůstanou oči pro pláč Sherry Argov

Dovedu si představit, že někdy v 70. a 80. letech minulého století by tato kniha byla hitem, ale v dnešní době asi moc velkou díru do světa neudělá. Samozřejmě si uvědomuji, že tato kniha poprvé vyšla kolem roku 2000, ale i tak si nedovedu představit, že i v té době by ji mohl někdo brát příliš vážně a udělat si z ní životní vzor. Osobně ji považuji za "absurdní" a při jejím čtení mě velmi rozčilovalo jak si autorka v některých částech knihy protiřečí.

20.08.2016 1 z 5

Mise Mise Allen Zadoff

Jedná se o lehké čtení, kdy se autor příliš nezdržoval zdlouhavými a nudnými popisy prostředí a opravdu se soustředil jen na samotný děj. Díky tomu se tato kniha četla opravdu rychle. Moc se mi také líbil způsob rozdělení kapitol, kdy každá kapitola byla jen pár stran dlouhá, což také přispělo k rychlému čtení a nemožnosti se od knihy odtrhnout. Pořád jsem si říkala: "Ještě jedna kapitola, vždyť je jen 3 strany dlouhá." A tak pořád dokola, až najednou byl konec.
Jen mě mrzí, že další díly nejsou v češtině a ani to nevypadá, že někdy v blízké budoucnosti budou. Což je podle mě opravdu škoda. x(

14.07.2016 5 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Eleanor & Park jsem měla přečtenou během 2 dní. Jedná se o jednoduchou knihu, žádné zdržování s popisem okolí nebo skutečností, které se přímo netýkají hlavních postav. O samotném příběhu nemůžu říct v celku nic špatného, jen prostě asi už jsem na "love story" pro náctileté slečny moc stará a neberou mě tak jako když mi bylo 16. xD

27.01.2016 3 z 5

Dívka na klíček Dívka na klíček Paolo Bacigalupi

Námět knihy není vůbec špatný. Ovšem problémem pro mě při jejím čtení bylo nezměrné množství postav, u kterých jsem většinou nedokázala rozeznat zda jsou to "ti dobří" či "ti špatní". A během celé knihy jsem si nedokázala vytvořit žádný emoční vztah ani s jednou z postav a to je podle mě pro čtenáře velmi důležité, tak se pozná výborně napsaná kniha.
Proto nemůžu knihu ohodnotit jako výbornou, ale považuji ji za dobrou či uspokojivou knihu.

22.01.2016 3 z 5

Pletky s osudem Pletky s osudem Simona Monyová (p)

Vyprávění ze života několika lidí, kteří jsou schopní udělat skoro vše, aby získali to, co v životě ještě chtějí. ... No, vůbec mě to nenadchlo. Po dočtení jsem měla pocit, že děj byl naprosto o ničem.

27.07.2015 2 z 5

Příliš tenkej led Příliš tenkej led Zdenka Hamerová

Příjemné překvapení. Kniha je čtivá a rychle ubíhá. Nejvíce mě zaujal vztah Lucky a Jardy, kvůli kterému se mi kniha asi líbila nejvíce. Nešlo ani tak o děj, jako spíše o Lucčiny pocity a úvahy co se mi na knize líbilo.

25.07.2015 4 z 5

Rubyina lžička Rubyina lžička Anna Pietroni Lawrence

Začala jsem knihu číst s přesvědčením, že to bude příběh o čarodějnicích a na to jsem se dost těšila. No, tak vlastně není. Jedna postava je sice za čarodějnici považována, ale v pravém slova smyslu není.
Čekala jsem až do závěru knihy s tím, že dojde ke zvratu, který dodá celé knize šťávu, ale ani k tomu nedošlo. Závěr mě rozhodně zklamal. Nemůžu říct, že by to byla špatná kniha, ale není moc záživná.

15.07.2015 3 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

"Elantris" je první kniha od Brandona Sandersona, kterou jsem četla, ale už teď si troufám říct, že tento autor bude patřit mezi mé nejoblíbenější a velmi vyhledávané spisovatele. To co se mu podařilo vytvořit v této knize je neuvěřitelné. Kniha obsahuje vše co si od perfektní knihy představuji.
Pokud někdo váhá zda po tomto titulu sáhnout a pustit se do něj, tak doporučuji. Nechte se polapit do úžasného příběhu a pokud jste vášnivý čtenář sci-fi a fantasy knih, nebudete litovat.

04.07.2015 5 z 5