PavelT PavelT komentáře u knih

☰ menu

Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích III., 4. sv. Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích III., 4. sv. Milan Buben

Pan Buben chrlil jeden díl encyklopedie za druhým, což se ovšem podepsalo na faktografické úrovni.

07.04.2024 1 z 5


Krátké věčného spasení upamatování: K životu a dílu jezuity Antonína Koniáše Krátké věčného spasení upamatování: K životu a dílu jezuity Antonína Koniáše Kateřina Bobková-Valentová

Skvělý sborník nahlížející na Koniáše ze všech možných úhlů.

12.02.2024 5 z 5


Šípy zběsilosti Šípy zběsilosti Anthony Riches

Celkově asi lepší než první díl. Ten popis bojů u řeky už však byl docela zdlouhavý a repetitivní. Když je už podvacáté detailně a přitom vlastně pořád skoro stejně popisováno, jakým způsobem Marcus kolem sebe seká mečem, tak je to celkem únavné.

23.11.2023 4 z 5


Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Hydraulika nesyčí! Dveře autobusu syčí, ale to proto, že jsou pneumatické!

04.11.2023 5 z 5


Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Chodí se k Božím mukám, nikoliv k Boží muce. Hodnost Hauptmannführer neexistuje.

04.11.2023 4 z 5


U-Boot - Německá ponorka Typ VII: Kompletní příběh nejobávanějšího podmořského člunu druhé světové války U-Boot - Německá ponorka Typ VII: Kompletní příběh nejobávanějšího podmořského člunu druhé světové války kolektiv autorů

Jen jsem zalistoval a u fotky strojního telegrafu byl popisek tvrdící, že se jedná o ukazatel úhlu kormidla. Asi jenom nedopatření, protože vedle byla další fotka strojního telegrafu, která měla popisek správný, ale od nákupu mě to odradilo, protože v publikaci tohoto typu by tyto technické věci měly být správně. Navíc fotka ukazatele úhlu kormidla na té stránce nebyla pokud vím žádná, takže jen prohození popisků to nebude.

30.06.2023


Requiem za rytíře: Jezdecká srážka u Střezetic 3. 7. 1866 Requiem za rytíře: Jezdecká srážka u Střezetic 3. 7. 1866 Vojtěch Kessler

Celkově dobrá kniha, jen je škoda, že přímo vlastnímu jezdeckému střetnutí byla věnována poměrně malá část knihy (pouhých 23 stran z celkových 150). Drobným nedostatkem jsou nemnohé typografické chyby.

21.06.2023 4 z 5


Tovaryšstvo Ježíšovo – Jezuité v Čechách Tovaryšstvo Ježíšovo – Jezuité v Čechách Ivana Čornejová

Základní dílo k tématu.

15.06.2023 5 z 5


Zánik Bismarcku – Odvážná operace, triumf a tragédie Zánik Bismarcku – Odvážná operace, triumf a tragédie Brian Betham Schofield

Autorovi knihy asi není co vytknout, je čtivě popsáno vše potřebné a přitom na příjemně krátkém rozsahu, doplněno mapkami a přílohami. Horší je to s překladem a celkově prací nakladatelství.
V knize je spousta chyb rozličného druhu – překlepy, spousta typografických prohřešků, ale i chyby v překladu, například až neuvěřitelně hloupé nepochopení toho, že třída lodí "King George V" je pojmenována po králi Jiřím V. a nejedná se tedy o žádný typ "King George třídy V", jak se překladatelé snaží tvrdit. Z typografických chyb stojí za zmínku neschopnost použít znak pro stupně, namísto něhož je v celé knize použita nula v horním indexu.
Je s podivem, že v tiráži jsou uvedeny i pozice jazykové redaktorky a technického redaktora, protože někdo takový se na přípravě překladu těžko podílel.

28.10.2022 4 z 5


Pobělohorská rekatolizace v českých zemích Pobělohorská rekatolizace v českých zemích Jiří Mikulec

Stručný a velmi dobře napsaný úvod do problematiky pobělohorské rekatolizace.

08.10.2022 5 z 5


Waterloo: Historie čtyř dnů, tří armád a tří bitev Waterloo: Historie čtyř dnů, tří armád a tří bitev Bernard Cornwell

Kniha sice asi nepřináší nic nového; jak sám autor několikrát uvádí, o Waterloo už toho byla napsaná kvanta a práci historika už za něho odvedli jiní. Ale kniha je psána velmi čtivě, čte se prakticky jako román, a přitom to není na úkor faktické správnosti, takže ji můžu doporučit.

14.07.2022 5 z 5


Společnost českých zemí v raném novověku Společnost českých zemí v raném novověku Václav Bůžek

Knihu můžu zájemcům o toto období vřele doporučit, a to i když je přímo vývoj společnosti nezajímá, protože tím získají všeobecné povědomí o této době, které je dobré mít při jakémkoliv konkrétním zaměření. Jedna hvězda dolu za neomluvitelnou záměnu Turnova a Trutnova na straně 530.

16.06.2022 4 z 5


České a moravské zemské právo procesní v první polovině 17. století České a moravské zemské právo procesní v první polovině 17. století Marta Kadlecová

Neproběhly žádné korektury, plno překlepů, pravidla interpunkce ignorována, stylisticky také bída.

13.12.2021 3 z 5


Krkonoše známé i neznámé Krkonoše známé i neznámé Petr David

Kniha je hezky udělaná, ale v kapitole věnované části, kterou dobře znám, je spousta mylných či zastaralých informací. Nedělám si iluze, že ostatní kapitoly by na tom byly faktograficky lépe.

27.11.2021 2 z 5


Kacířský proces s hrabětem F. A. Šporkem v právně-historickém a teologickém kontextu Kacířský proces s hrabětem F. A. Šporkem v právně-historickém a teologickém kontextu Ignác Antonín Hrdina

Výborná kniha o procesu s hrabětem Šporkem, kde je velká část věnována právě tomu kontextu zmíněnému v názvu knihy. Než čtenář dojde k samotnému procesu, získá velmi dobrý přehled ve všech otázkách, které jsou k jeho pochopení třeba, ať už o samotném Šporkovi, nebo o fungování tehdejšího trestního práva a o dějinách boje proti kacířům. Velkým kladem je také příloha s edicí důležitých pramenů tohoto případu včetně jejich překladu do češtiny, třebaže běžný čtenář ji asi moc nevyužije. Jediným záporem je to, že je občas poznat, že jedním z autorů je katolický kněz.
P. S.: Pokud by snad někoho odrazovala uváděná délka 422 stran, tak vězte, že po odečtení příloh a bibliografie má kniha jen 300 stran.

07.06.2021 5 z 5


Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

První polovina knihy mi přišla velmi zdařilá. Autor se snaží Václava popsat co nejobjektivněji a snaží se vždy pochopit, co ho k jeho jednání vedlo. Jak se však na scéně objevil Hus, šlo to s výkladem z kopce. Objektivita je najednou tu tam a kdo byl s Husem, je hrdina, kdo byl proti němu, je zloduch. Když Václav Husovi vyšel vstříc, tak to bylo náhlé vzepětí jeho politickému umu, když o několik stran dále stál proti Husovi, tak se tím ukázalo, jak je vlastně neschopný a po svém otci nic pozitivního nezdědil. Kromě toho se na několik desítek stran Václav z knihy v podstatě vytrácí, protože se z toho stává vylíčení ekonomických a sociálních podmínek husitské revoluce. Až v závěrečné kapitole se zase na chvilku objevuje. Knihu tedy doporučuji ve chvíli, kdy se objeví Hus, buď rovnou zavřít, nebo přeskočit na tu závěrečnou kapitolu. Neorganicky v knize působí ostrá kritika díla historika Františka Grause, která je méně zarážející při uvědomění si faktu, že tento v roce 1968 emigroval.

28.11.2020 4 z 5


Město - Průvodce českou historií Město - Průvodce českou historií Vlastimil Vondruška

Větší část informací obsažených v knize může být pro laika užitečná. Je však vidět, že Vondruška prostě historik není. Příznačné je často až jedovaté vymezování se vůči odborné literatuře ve stylu "v odborné literatuře se to píše takhle, ale ve skutečnosti to bylo takhle", přičemž se ohrazuje proti odborné literatuře jako celku, nikoliv proti konkrétním dílům. V knize jsou opakována některá již vyvrácená tvrzení a obsahuje mnoho menších či větších chyb až nesmyslů. Kladně lze hodnotit bohatý obrazový doprovod, který je však někdy srážen chybnými popisky, kdy fotografie hrázděného domu je popsána jako roubení, ve slovníčku je u hesla sedlová střecha fotografie polovalbové a podobně. Některá tvrzení odporují nejen skutečnosti, ale i selskému rozumu, jako třeba že pro používání domovních čísel bylo nutné závazné pojmenování ulic.

12.08.2020 2 z 5


Z  počátků moderní byrokracie. Nejvyšší zeměpanský úřad na Moravě v letech 1748–1782 Z počátků moderní byrokracie. Nejvyšší zeměpanský úřad na Moravě v letech 1748–1782 Zbyněk Sviták

Jedna z velmi mála prací týkající se novověké diplomatiky. Obsahuje dost textových chyb a překlepů a ojediněle dokonce moravské nářeční prvky (!). Ale to nijak nesnižuje její význam.

10.04.2020 5 z 5


Evropa středověku v letech 962–1154 Evropa středověku v letech 962–1154 Christopher Brooke

Kniha je to kvalitní, ale popisek je lživý. Kniha nenavazuje na Evropu 300–1000 Rogera Collinse, protože "další svazek řady Dějiny Evropy" si z ní udělalo jen nakladatelství Vyšehrad. Původně pochází z úplně jiné edice jiného nakladatelství než Evropa 300–1000 a je také jinak psaná.

22.03.2020 5 z 5


Nový svět Nový svět Nicholas Hordern

Je až s podivem, že takto kvalitní západoněmecká kniha se tu před rokem 89 objevila, ale přeci jen je to už rok 1987. Výhodou toho je fakt, že překlad byl proveden pod dohledem historiků, což by v 90. letech dost možná nebyl.

22.03.2020 5 z 5