Pavelina

Čtenář z vlaku v 6.27Čtenář z vlaku v 6.27Jean-Paul Didierlaurent

Poetický popis banálních a zcela nepoetických věcí a dějů. Poetická zápletka, poetické postavy. Text v textu. Kniha překvapila, zahřála u srdce. Mám ráda knihy, kde ani tak nejde o dějové zápletky, pointy a plastické charaktery postav. Radost ze čtení samotného je někdy osvěžující, vždyť i cesta může být cíl...

19.07.2017

Rivers of BabylonRivers of BabylonPeter Pišťanek

Takové Pulp fiction na papíře a po slovensky ;)
Výborná kniha, krásný jazyk, spád, humor, nadsázka... a k tomu realita, bohužel nadčasová...

15.03.2018

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Krásný, jednoduchý jazyk. Velké, těžké téma. Precizní zpracování.

14.10.2017

SirénaSirénaMarie Majerová

Vřele doporučuji všem zájemcům o regionální historii Kladenska, případně o sociální dějiny hornictví a hutnictví. Určitě by ji neměl obejít žádný zájemce o rodinnou genealogii s předky na Kladně. Popisovány jsou události na Boží Tělo 1889, celourakouská hornická stávka v 1900 i přednáška TGM v hostinci U Jágrů. Najdete tu faktografické informace o každodenním životě horníků, dobového Kladna, dolů a hutí.

Siréna je experimentální román, kde se příběh několika generací rodiny Hudců mísí s dobovými událostmi a kladenským místopisem. Vrstev románu je opravdu mnoho. Poctivý jazyk, akcentovaná sociální tématika (jak jinak u autorky), s tou propagandou bych byla zdrženlivá, optikou dané doby (a to jak doby, kdy se odehrává děj, tak doby vzniku románu) bych to rozhodně propagandou nenazvala. Jen možná - TGM není jmenovaný, je to prostě "pan profesor" :-)

19.10.2018

Dům v ulici NadějeDům v ulici NadějeMenna van Praag

Krásná, barevná a čtivá kniha, kde najdeme snad vše - "civilní" alegorii (tedy žádné jinotaje, nad kterými kroutí člověk hlavou ještě rok, ale snadno vstřebatelnou a přitom kouzelnou), humor, historii, fantasijní prvky, životní cestu, úspěchy, pády... a hlavně NADĚJI

Určitě doporučuji k přečtení. Dějových linek a jejich střídání bych se nebála, jsou zapamatovatelné, tak nějak v ději přirozené a kompozičně promyšlené.
Čtení této knihy je prostě radost. Překvapilo mě nižší hodnocení (58% před tím mým), zasloužila by určitě víc.

11.05.2017

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Válka, Žid, dítě a "netradiční" postava vypravěče. Klišé a kýč.

25.09.2018

Neublížit (… a neposrat se)Neublížit (… a neposrat se)David Laňka

Krásný rozhovor. Jak jinak, když ho dělá laňka s daňkem ;)

25.09.2018

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Postava Josefa Bergmana mě bavila a zaujal mě koncept, kdy vstupuje do "rozjetého vlaku", byť je dle informací tady hlavní postavou detektivkové série. Už kvůli této této kompozici se k sérii určitě ještě vrátím.
Jinak oceňuji příjemný jazyk, pro českou detektivku netradiční prostředí a vcelku barvité postavy, které se neděli na černé, šedé a svaté.

21.03.2019

Prevítem snadno a rychlePrevítem snadno a rychleSimon Brett

Doporučuju všem nastávajícím rodičům. Četla jsem v 9. měsíci těhotenství a díky přečtení této knihy mi došlo, že budu brzy potřebovat jednu důležitou věc: "nadhled" ;)

29.07.2014

Literární spolek Laury SněžnéLiterární spolek Laury SněžnéPasi Ilmari Jääskeläinen

Velmi příjemná kniha, která se čte sama. Takové oddechové napínavé čtení. Vhodné do letošní tuhé zimy ;) Pomezí racionálního a iracionálního je velmi dobře zpracované, autor je až do konce pánem situace a čtenáře si vodí... no si vodí ;) Ale velmi příjemným způsobem.

29.01.2017

Jiskra životaJiskra životaErich Maria Remarque

Rozhodně nejsilnější autorova kniha. Zcela vybočuje ze zbytku tvorby, který je vesměs jednotvárný... Naturální popis koncentračního tábora. Číslo 509 najednou získává nový rozměr, něco jako pohádková 3 nebo tajemná 13.
Kdysi jsem ji měla půjčenou z knihovny, byla silně cítit tabákem. Tabákové slzy se střídaly s těmi dějovými. Rozhodně by měla tato kniha vystřídat ve školní povinné četbě Na západní frontě klid... Už kvůli mementu...

23.04.2017

Šest hodin ve vlakuŠest hodin ve vlakuInna Rottová - Mirovská

Silný příběh o životě v obléhaném Leningradu, kdy hlavními postavami jsou děti. Jednoduchost jazyka emotivnost ještě podtrhuje. Autorka sama jako dítě blokádu Leningradu zažila, jedná se tedy o další cenné beletristické svědectví o válečných hrůzách.

24.04.2017

Kvítek karmínový a bílýKvítek karmínový a bílýMichel Faber

To jsem takhle jednou v knihovně náhodou narazila na Jablko. Zaujalo mě, jak autorovi psali davy čtenářů, jakže to dopadlo. Přečetla jsem si tedy Kvítek... No, čtivá, průměrná kniha, aspoň pro mě. Nic, co by mě nějak extra chytilo za srdce nebo za hlavu...
Teď se vrátím k Jablku, abych si přečetla konec.
Původně jsem chtěla dát 3 hvězdičky, ale dávám 4 - za ten marketingový tah, jak rozdělit jednu knihu do dvou... a taky za autorovu odvahu takhle tahat čtenáře za nohu (s tím nijakým koncem, který ale pokračuje v Jablku). To mě na celé knize baví asi nejvíc.

14.09.2018

Probudím se na ŠibujiProbudím se na ŠibujiAnna Cima

Tohle se hodně povedlo. Jazyk, příběh, postavy. A navrh ještě pozvánka do japonské literatury.

24.09.2018

Pan ministrPan ministrLenka Procházková

Shodou okolností jsem na knihu narazila v době premiéry Ševčíkova filmu Masaryk. Po knize jsem tedy sáhla - i díky autorce, jejíž knihy mám moc ráda (o této jsem ale netušila). Je to výborně napsané, metoda vyprávění pomocí filmových obrazů je vcelku netradiční, nabízí možnost gradovat děj. Jaká je historická přesnost se už stejně nikdo nedozví, ale jako fikci to rozhodně doporučuji. A doporučení případným čtenářům: určitě nepřeskakujte úvod, tady je velmi podstatný a z hlediska literární historie zajímavý.

31.03.2017

Smrt a jiné vrcholy mého životaSmrt a jiné vrcholy mého životaSebastian Niedlich

Výborná kniha. Pro pobavení i pro zamyšlení. Veselá i smutná. Jako život. Nebo jako smrt? :)

A že je smrt občas ON a občas ONA - já si myslím, že je bezpohlavní, kosí všechny bez rozdílu... A mluvit o ní jako o ONO - to by bylo povážlivé ;)

07.05.2017

Stalinovy krávyStalinovy krávySofi Oksanen

Kniha o všedním každodenním životě v Estonsku a Finsku v 70. a 80. letech. Kniha o všedním životě s bulimií. Náročná kniha. Chvílemi zdlouhavá, chvílemi šokující. Rozhodně kontroverzní. Rozhodně psaná talentem. Určitě se k autorce ještě vrátím, ale tak hned to nebude...

27.09.2017

VoliéryVoliéryZuzana Brabcová

Tak jsem objevila Ameriku. Zuzanu Brabcovou. Okouzlila mě, hlavně teda svou češtinou, kterou využívá pro dokreslení nálad a stavů. Taky mě bavila kompozice, vracení (jen tak mimochodem) už užitých motivů, neustále vracení. V nejmíň čekanou chvíli.
O děj ani tak nejde, on to žádný kasovní trhák není... Ale přesto je to velmi, velmi, velmi čtivá (až hltaná) kniha.
Už pomýšlím na další výlet do své nové Ameriky.

18.10.2017

Revolver v kabelce – Životy Vladimira NabokovaRevolver v kabelce – Životy Vladimira NabokovaMonika Zgustová

Pohled na osobní život Vladimira Nabokova. K témetu ladí i vzpomínková kompozice. Určitě stojí za přečtení pro všechny, kteří se něco chtějí dovědět o spisovatelovi, ale literárně to zase až takové terno není.

09.12.2017

Všechny barvy nebeVšechny barvy nebeAmita Trasi

Krásná kniha. Silný příběh, krásné provedení, čtivá popisnost indického každodenního života. Sice je předvídatelné, jaký bude konc... ale tato kniha je příkladem toho, že i cesta může být cíl...
A určitě si přečtěte i doslov, dozvíte se, proč byla kniha vlatně napsána...

09.12.2017

Paganiniho smlouvaPaganiniho smlouvaLars Kepler

Knize nechybí napětí, dějové potůčky se hezky přibližují, až se spojí v jednu dějovou řeku. A HLAVNĚ - poslechla jsem si nejen Paganiniho Capriccio č. 24 :-)

Jen...

Postavám (bohužel) nechybí snad už tradiční detektivkové klišé (to opravdu každý severský detektiv musí mít nějaký zdravotní problém? Tam policisté nemusí procházet zdravotními testy? :) (Závislost Harryho Hola, migréna u Joona Linny ;) ), ambiciozní drsňačka s éterickým zjevem - kde už jsem to jen viděla...). Pacifistka s morálním kreditem přes půl zálivu si nabrnkne týpka, který bude vydírat kvůli tomu, aby nepřišel o loď... No nevím, jestli se se v tomto vesmíru přitahují právě tyto protiklady... :-) Ale je to detektivka, fikční světy jsou pružné, takže to unesou.

09.04.2019

Bezejmenní: Minulost, která měla zůstat skrytaBezejmenní: Minulost, která měla zůstat skrytaMilan Krčmář

Čtivá kniha a zajímavá stavba textu, kdy vymyšlený příběh (uvěřitelný, lidský a dojemný) předchází skutečným událostem. Určitě doporučuji všem, kdo se zajímají o regionální dějiny Ostravska, Třebíčska a Haliče, případně o dějiny 1. světové války. Metoda dokládání novinovými články je úžasná (jen to si zaslouží samo o sobě 5 hvězdiček ;) ).

01.09.2020

Lázeňské dobrodružstvíLázeňské dobrodružstvíRoman Ráž

Krásné, nekomplikované čtení na dovolenou z období kolem 1. světové války a z prostředí českého maloměsta. Nechybí lidské příběhy, národnostní česko-německé vztahy, nekomplikované postavy, čtivý příběh. Nejedná se o žádnou hlubokomyslnou knihu, ale jako oddechové čtení rozhodně neurazí.

Absurdní procesAbsurdní procesDavid Rath

Autor se bohužel neubránil jisté dávce ublíženectví, nicméně jako zdroj (byť ne nestranný) dobových vztahů a reálií rozhodně doporučuju ke čtení. Přečteno budete mít rychle, styl je svižný, čtivý, vlastní téma je odlehčeno exkurzemi do dějin umění, rodinnými historkami...

19.11.2014

Háremy čara zbavenéHáremy čara zbavenéPierre Loti

Kdysi to bylo moje první seznámení s arabským světem žen. Dnes vychází mnoho knih, které jsou výpovědí arabských žen, toto je jejich předchůdkyně.. .a pro mě zůstala v rámci tohoto tématu nepřekonanou...

23.04.2017

Letní hostLetní hostAlison Anderson

Příjemná, čtivá kniha. Kontrast dvou dějových linií, příjemná "čechovovská" ;-) salónní žvatlavost 19. století a pointa očekávaná jen z polovice. Kniha příjemné překvapila, jsem zvědavá i na další autorčin román.

05.09.2017

Náhoda nebo osudNáhoda nebo osudMagda Váňová

Čtivé oddychové povídky. Po přečtení poslední horko těžko vzpomínáte, o čem byla první. Ideální dovolenkové čtivo. Neurazí, nenadchne.

07.11.2017

Moje šílené stoletíMoje šílené stoletíIvan Klíma

Inspirativní pojetí českých (kulturních) dějin 2. poloviny 20. století střídá osobní vzpomínky spisovatele, které jsou přínosem i pro literární historii.

14.11.2018

Chlapi na zbláznenieChlapi na zbláznenieIvana Ondriová

Sice čtivé, ale děj plytký, postavy ploché... A ta předvídatelnost dějů příštích, ta je až otravná. Nestojí to za nic ani jako oddechovka...

SedmilhářkySedmilhářkyLiane Moriarty

Takovéto oddechové holčičí čtení... velmi dobře zpracované. Postavy vcelku uvěřitelné. Když se človek povznese nad "problémy" školních matek střední třídy, je čtení napínavé, snaha reflektovat téma domácího násilí sice zůstavá jen u snahy, ale kompozice díla je netradiční a od první stránky do (skoro) poslední popohání čtenáře ve čtení ;)
Jako oddechovka výborné!

29.01.2017