pavel.2

ŠógunŠógunJ. Clavell

Skvělá kniha, jejíž tloušťka čtenáře nesmí odradit. Podobně jako Taikó, ukazuje výsek japonské historie a myšlení té doby, přičemž se zrovna jedná o jednu z nejvýznamnějších etap japonské historie. Čtenář získá porovnání se zemí, která se s přelidněním potýkala už několik set let před Evropou, a poukáže na mnoho dalších odlišností mezi vývojem Japonska a vnímáním jeho obyvatel od obyvatel našeho kontinentu.

SaturninSaturninZ. Jirotka

Jasných 100%, skvělé dílo. Příběhy jsou zábavné, asi Jirotkova nejlepší kniha.

Rozmarné létoRozmarné létoV. Vančura

Hodnotím takhle vysoko díky skvělému, trochu poetickému způsobu psaní. To zanechává skvělý dojem, a samotný příběh si plyne klidně a odpočinkově.

Na západní frontě klidNa západní frontě klidE. M. Remarque

Snad vše, co jsem od Remarque přečetl, bylo skvělé. Lidské, temnější atmosféra.

Metro 2033Metro 2033D. Glukhovsky

Tohle mě hodně nudilo, navíc to bylo divné.

Běh o životBěh o životR. Bachman (pseudonym)

Výborné čtení (narozdíl od filmu, ten mi nesedl). Hlavní hrdina je chytrý a dovede si poradit v mnoha situacích. Jeho chování a myšlenky v honu, který na sebe nechal uspořádat, aby jeho dcera mohla žít, jsou tahounem chmurného příběhu, který by nemusel být odtržen tak moc od reality budoucnosti...

Zelená míleZelená míleS. King

Knihy Stephena Kinga jako by psalo několik různých skvělých autorů. Zelená míle je mistrovským dílem jednoho z "nich" :-) Dalším je Pistolník, který propojuje díla "toho třetího", které jsou obvykle velmi dlouhé a mají atmosféru temnou a strhující - za ně považují z nejlepších Svědectví.
Ale zpět k Zelené míli - pořizoval jsem si ji v krátkých sešitech, když je u nás vydávaly, a nemohl jsem se dočkat každého dalšího, až bude k mání. Děj se odehrává ve věznici odsouzených k smrti a vypráví osudy jeho obyvatel - od trestanců-psychopatů, přes dozorce (z nichž jsou taky někteří psychopati opájející se svou mocí) až po jednoho z trestanců, obra Johna Coffeyho, který vládne jakousi magickou mocí (léčení) a ovlivňuje zlehka život celého vězení. A úžasný je závěr (ano, opravdu má nějaká kingovka regulární plnohodnotný konec :-) ).

MalevilMalevilR. Merle

Mám rád postapo tematiku, proto jsem si tuhle knihu přečetl. Ale nudila mě, namísto očekávaného příběhu o protloukání se poničeným světem a jeho popisy a hledání příčin, je v knize spíše sociální tématika - komunikace a rozkoly mezi přeživšími. Takže pro mě nuda.

PustinyPustinyS. King

Skvělé čtení, budu se opakovat, ale díl od dílu lepší a lepší.

ZhubniZhubniS. King

Dobré počtení, příběh šlape, nabubřelý hlavní se nemíní smířit s prokletím, které na něj bylo uvaleno.

My děti ze stanice ZOOMy děti ze stanice ZOOC. V. Felscherinow

Četlo se to moc dobře, hlavní "hrdinka" mě občas dost rozčilovala svým chováním, obecně ale bylo moc dobře popsané, jak postupně klesá hloubš a hloubš do marastu spojeného s drogami, kdy je nutné na drogy sehnat peníze a je jedno jak - krádežemi, prostitucí... A na závěr potěší vcelku happy end.

HyperionHyperionD. Simmons

Jelikož se 5 hvězdiček snažím dávat jen opravdu výjimečným knihám, tak jsem zde dost váhal - v podstatě se jedná o seznámení s hlavními hrdiny, přičemž největší dobrodružství nás čeká až v Pádu Hyperionu. Nakonec jsem se rozhodl tedy pro nejvyšší hodnocení, bráno v potaz jako celek i s Pádem.
Zde jde o vyprávění příběhu sedmi poutníků (resp. jich své příběhy vypráví jen šest), kteří se v budoucnosti po r. 2700 dají dohromady na pouť za Štírem, Vládcem bolesti.
V průběhu různých vyprávění se postupně rozvíjí události a pozadí, kterému nikomu z přítomných jako celek nebylo známo... To je myslím naprosto skvělý způsob psaní knihy, celkem jedinečný v podobném rozsahu - dalo by se tedy říci, že se jedná o šest povídek plus jedna, která se vine a spojuje všechny zbylé příběhy.
Jedinou malou výtku bych měl, a to je zmínka "pořadatele výpravy" o tom, že mezi sedmi poutníky je jeden špión - s ohledem na životy poutníků, které musely být vcelku známé, to musel přesně vědět... Tedy takovéto "tajemství" mi přišlo účelové jen pro čtenáře.

Pád HyperionuPád HyperionuD. Simmons

Velmi dobré čtení: Poutníci ke Štírovi dál pokračují ve své pouti, zároveň se stupňuje napětí v celém obydleném vesmíru Hegemonie člověka. Postupně se vysvětlují mnohé velké záhady a lidstvo zjišťuje, že jde úplně o všechno...
Napsáno skvěle, místy jsem nebyl nadšen z poezie (obvykle přeskakována), trochu mi vadilo připomínání uplynulého děje (a to nejen z předchozí knihy, ale i toho, co se stalo před pár kapitolami). Ale to jsou tak jediné malé mínusy. Atmosféru to má skvělou a moc jsem se bavil, "jen" 4 hvězdičky dávám proto, že 5 si šetřím pro výjimečná díla a dal jsem je předchozímu dílu, takže celkově 90%.

Půjčovna masaPůjčovna masaR. K. Morgan

Dávám plný počet hvězd, ale následující díl série, Zlomení andělé, se mi líbili ještě víc. Jde o prvotřídní počteníčko, od kterého se těžkou odpoutává.

Bídníci II.Bídníci II.V. Hugo

Co jsem již napsal pro díl první, platí i pro tento. Shrnuto, žádná jiná kniha, které jsem dal 5 hvězdiček, nedostalo takové hvězdičky jako tento mistrný kus, který je dokonalý ve všech ohledech. Mít možnost vybrat si jedinou knihu na liduprázdném ostrově, byli by to Bídníci.

1Q84: Kniha 1 a 21Q84: Kniha 1 a 2H. Murakami

Nečetl jsem poslední knihu trilogie, ale tyto první dvě jsou skvělé. Dějové linie jsou hezky vybarvené, hlavní hrdinové plastičtí, a i po prvních dvou knihách jsem měl pocit zakončeného příběhu (od S. Kinga jsem zvyklý na mnohem jiná zakončení).

Soumrak dneSoumrak dneK. Ishiguro

Parádní počteníčko, skvělá nostalgická atmosféra. Hlavní hrdina majordomus Stevens je 100% zaměřen na svou práci a nic jiného nezná, a s odstupem času (a zřejmě bel lítosti - ta je na čtenáři) zjišťuje, že jeho život mohl být jiný...

Dlouhý pochodDlouhý pochodR. Bachman (pseudonym)

Tuhle knihu jsem bral jako výzvu - byl jsem zvědavý, jestli je možno napsat dobrou knihu o tom, jak někdo někam jde po silnici. Já bych dal dohromady tak 2 odstavce. Ale klobou dolů, čte se to skvěle!

Enderova hraEnderova hraO. S. Card

Úvodní kniha ságy o Enderovi. Je výborná, ať už ji člověk čte v jakémkoli věku. Příběh je poněkud pochmurný, atmosférou se prolíná nejprve trochu šikana, posléze odcizení výjimečně nadaného dítěte, to vše ovládané (do značné míry) dospělými, kde dosažení cíle je nejdůležitější a cesta k němu vedoucí je bez ohledu na oběti.

1Q84: Kniha 31Q84: Kniha 3H. Murakami

Jsem rád, že knihou 3 se kniha uzavřela, bez ní to nebylo ono. Příběh už není tak zajímavý a temný, to je ovšem samozřejmé, když v prvních dvou knihách byly všechny nečekané a originální prvky světa 1Q84 popsány. V tomto posledním díle se řeší osud hlavních hrdinů, Aomame a Tenga. Je to hodně lovestory a detektivka, vše v komorní atmosféře, kde se většina děje odehrává v bytech a vyvstávající problémy se řeší pomocí telefonů. Tajemno světa 1Q84 není zcela objasněno, čtenář musí počítat s tím, že logika tohoto světa je jaká je a hrdinové, toužící po vzájemném shledání, jednají prostě dle okolností.
Čte se to opravdu dobře, tato trilogie je dle mého špičkou autora (teď čtu Norské dřevo, tak možná jen do té doby, ale ostatní jeho knihy mě vůbec nebraly).

Alej prokletíAlej prokletíR. Zelazny

Alej prokletí je dobrá povídka, nalákala mě proto, ze Zelazny je můj dost oblíbený autor. Hlavní hrdina je psychopat motorkář, žijící v opravdu tvrdém světě - obydlí jsou opevněná ani ne tak kvůli nestvůrám, jako kvůli nevyzpytatelné atmosféře ap.
Příběh je jednoduchý, dovést zásilku léků. Jenže doprava čehokoli na delší vzdálenost je smrtelně nebezpečná a nikdo jiný, než schopný zločinec nemající jinou možnost, by se do ní s kapkou pudu sebezáchovy nepustil...
Takže kniha je dobrodružnou cestou po totálně šíleném světě - a čte se dobře. Žádné vysvětlování záhad, žádné hluboké charaktery... prostě jen akční počtení.

Drsný spasitelDrsný spasitelM. Žamboch

Za mě jedna z nejlepších Žambochových knih.
Nepatří do žádné série, ale blíží se Koniášovi i Baklymu.
Hlavním hrdinou je muž, který je prakticky nesmrtelný a má implantovány mnoho částí různých démonů. Ztratil paměť, ale střípky mu napovídají, že je legendárním hrdinou, kterému někdo něco provedl. Na jeho cestě za objasněním svého původu zažívá množství drsných a zajímavých dobrodružství a zjišťuje, že mnohé věci jsou jinak, než čekal...
Závěr mnohé objasňuje, i když se nejedná o žádné hvězdné rozuzlení.

Zlomení anděléZlomení anděléR. K. Morgan

Podle mého asi nejlepší kniha série. Hodně akce, velmi zajímavý okolní svět i postavy, poodhalená rouška tajemství a mystérií vesmírných rozměrů... Co víc chtít :-)

Probuzené běsyProbuzené běsyR. K. Morgan

Poslední díl série mi přišel trochu slabší. Takeshi Kovacs bojuje proti svému mladšímu já, které ještě neodešlo z Vyslaneckých sborů... Nicméně popis jeho rodného světa je dechberoucí, akce skvělá - jen celkový dojem po přečtení knihy není tak opojný, jako u minulých dílů.

Bídníci I.Bídníci I.V. Hugo

Film z roku 1998 s Liamem Neesonem se mi velmi líbil a postupem času mě inspiroval k přečtení této vynikající knihy. Nejprve jsem knihu odložil v okamžiku, kdy jsem se dostal k líčení napoleonských válek, které mě nudilo... Později jsem dal knize opět šanci počítaje s těmito vedlejšími "větvičkami" (byť značně rozsáhlými), které se splétají ve strom přerůstajícími snad všechny jiné. Opravdu, právě tyto různé osudy - ať už země nebo lidí - které vstupují do života Jeana Valjeana jsem si zamiloval a právě to je jedním z důvodů, proč Bídníky považují za jedno z největších děl lidského ducha (i když to je subjektivní, k malování nebo hudbě nemám tak silný vztah jako k literatuře).

SpadSpadF. Kotleta (pseudonym)

Skvělé postapo, krásné obálky Kotletových knih. Celá série se čte jedním dechem.

Meč v bouřiMeč v bouřiD. Gemmell

Rigantská sága se mi moc líbí, celkově 90%. Svět keltů a jejich přístup k přírodě a ke světu je velmi přitažlivý. Je skvělé sledovat vývoj světa v průběhu času, jak postupně vstupují do legend a jejich potomci se pak musí postavit novým problémům - se stejnou ctí, jako jejich předci před staletími.

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeO. Wilde

Oscar Wilde je jeden z mých nejoblíbenějších autorů, ale zrovna Obraz Doriana Graye považuji za slabší.

Tři vyvoleníTři vyvoleníS. King

Dobrá akce a hodně prvků "reálného" světa. Od tohoto dílu Temné věže se není snadné odtrhnout :-)

Čaroděj a skloČaroděj a skloS. King

Romantika mě tu tedy neoslovuje, ale když už se do Temné věže člověk začte, tak to zkousnu :-)

1 2 3