pavel.2

PošťákPošťákD. Brin

Přečteno po shlédnutí filmu - ten mi napoprvé přišel dobrý, pak jsem ho viděl podruhé a už nic moc... Kniha je ale skvělá, perfektně sedla do mého vkusu: lehké postapo reálie, viděno očima hlavního hrdiny, který si velmi dobře pamatuje idealistický svět "před". K tomu trochu nostalgie okolo jednoho u posledních výdobytků techniky - "umělé inteligence", a vylepšení lidé - augmenti, kteří mají na obrovský vliv.

Poslední MohykánPoslední MohykánJ. F. Cooper

Příjemné počtení, na knihu jsem se vrhl po shlédnutí filmu. Film zde ale dokázal precizně předvést to, co žádná kniha mít nemůže: perfektní hudbu a krásné záběry přírody. Z toho důvodu považují - výjimečně - filmové zpracování lepší předlohy.

Návrat dinosaurůNávrat dinosaurůW. Hohlbein

Příjemná oddechová série - zatím přečteny všechny díly krom posledního. Tenhle první považuji za nejlepší. Sešity F. Rehfelda v rámci série jsou horší. Netěšilo mě shrnování děje z předchozích sešitů, ale nečíst je po sobě, ale třeba s ročními odstupy, asi bych si tuhle kritiku odpustil. Dále ještě malá kritika překladu, Carnivore znamená masožravec, zatímco v knize právě tohle slovo přeloženo nebylo. Mohlo to překladatele napadnout, význam slova karnivor nás učili snad už na základní škole v biologii...

Řetězová reakceŘetězová reakceF. Kotleta (pseudonym)

Citelně mi tu chyběl mi tu Plukovník, ale i tak se kniha četla skvěle. Spolu s prvním dílem mi to přišlo o fous slabší než prostřední dva.

SpadSpadF. Kotleta (pseudonym)

Skvělé postapo, krásné obálky Kotletových knih. Celá série se čte jedním dechem.

Hustej nářezHustej nářezF. Kotleta (pseudonym)

Narozdíl od série Spad mě tohle moc nebavilo. Tedy až na závěr, kde se postupně rozkryje tajemství vzniku upírů. Celkově jsem se nedokázal ztotožnit s hlavním hrdinou, ani s žádným z jeho pomocníků. Donutil jsem se dočíst až do konce, ale vcelku nuda.

Bídníci II.Bídníci II.V. Hugo

Co jsem již napsal pro díl první, platí i pro tento. Shrnuto, žádná jiná kniha, které jsem dal 5 hvězdiček, nedostalo takové hvězdičky jako tento mistrný kus, který je dokonalý ve všech ohledech. Mít možnost vybrat si jedinou knihu na liduprázdném ostrově, byli by to Bídníci.

Bídníci I.Bídníci I.V. Hugo

Film z roku 1998 s Liamem Neesonem se mi velmi líbil a postupem času mě inspiroval k přečtení této vynikající knihy. Nejprve jsem knihu odložil v okamžiku, kdy jsem se dostal k líčení napoleonských válek, které mě nudilo... Později jsem dal knize opět šanci počítaje s těmito vedlejšími "větvičkami" (byť značně rozsáhlými), které se splétají ve strom přerůstajícími snad všechny jiné. Opravdu, právě tyto různé osudy - ať už země nebo lidí - které vstupují do života Jeana Valjeana jsem si zamiloval a právě to je jedním z důvodů, proč Bídníky považují za jedno z největších děl lidského ducha (i když to je subjektivní, k malování nebo hudbě nemám tak silný vztah jako k literatuře).

Zelená míleZelená míleS. King

Knihy Stephena Kinga jako by psalo několik různých skvělých autorů. Zelená míle je mistrovským dílem jednoho z "nich" :-) Dalším je Pistolník, který propojuje díla "toho třetího", které jsou obvykle velmi dlouhé a mají atmosféru temnou a strhující - za ně považují z nejlepších Svědectví.
Ale zpět k Zelené míli - pořizoval jsem si ji v krátkých sešitech, když je u nás vydávaly, a nemohl jsem se dočkat každého dalšího, až bude k mání. Děj se odehrává ve věznici odsouzených k smrti a vypráví osudy jeho obyvatel - od trestanců-psychopatů, přes dozorce (z nichž jsou taky někteří psychopati opájející se svou mocí) až po jednoho z trestanců, obra Johna Coffeyho, který vládne jakousi magickou mocí (léčení) a ovlivňuje zlehka život celého vězení. A úžasný je závěr (ano, opravdu má nějaká kingovka regulární plnohodnotný konec :-) ).

Střepy z ApokalypsyStřepy z ApokalypsyV. Šlechta

Za mě nejlepší kniha z Oggerdovského cyklu. 5 hvězdiček dávám za celkový dojem, který ve mně pan Šlechta a hrdinové tohoto cyklu vždy zanechávají - jeho postapo svět je promyšlený a celkem temný, technologie budoucnosti záhadné, postavy plastické... Ale například oproti Miroslavu Žambochovi, což je můj český autor číslo 1, pan Šlechta zaostává.

Probuzené běsyProbuzené běsyR. K. Morgan

Poslední díl série mi přišel trochu slabší. Takeshi Kovacs bojuje proti svému mladšímu já, které ještě neodešlo z Vyslaneckých sborů... Nicméně popis jeho rodného světa je dechberoucí, akce skvělá - jen celkový dojem po přečtení knihy není tak opojný, jako u minulých dílů.

Zlomení anděléZlomení anděléR. K. Morgan

Podle mého asi nejlepší kniha série. Hodně akce, velmi zajímavý okolní svět i postavy, poodhalená rouška tajemství a mystérií vesmírných rozměrů... Co víc chtít :-)

Půjčovna masaPůjčovna masaR. K. Morgan

Dávám plný počet hvězd, ale následující díl série, Zlomení andělé, se mi líbili ještě víc. Jde o prvotřídní počteníčko, od kterého se těžkou odpoutává.

Brutální byznysBrutální byznysR. K. Morgan

Akční, čtivé, i když oproti ostatním knihám autora slabší... Svět korporátní Británie blízké budoucnosti, kde se o zakázky bojuje v automobilových závodech ve stylu Carmageddonu. Nit příběhu se točí okolo rodinného života ovlivněného zaměstnáním manažera Chrise Faulknera, který právě takový brutální byznys pociťuje na vlastní kůži - a posléze posouvá na novou metu. Má obětovat pro svou práci vše, co je v něm lidské? Tahle část knihy je právě ta, co mě bavila nejméně, ovšem popis zchudlého Londýna, kde už si palivo mohou dovolit jen ti nejbohatší, je rozhodně dobrý a jedno přečtení neublíží.

Varianta 13Varianta 13R. K. Morgan

Knihy Richarda Morgana mi prostě sednou, a Varianta 13 ještě víc než ostatní. Celá kniha je náhledem na celkem temnou budoucnost, poutavá a originální.

Hodiny z kostíHodiny z kostíD. Mitchell

Nebýt toho, že jsem přečetl skoro vše od D. Mitchella, tak bych z knihy moc nadšený nebyl. První půlku knihy jsem se celkem nudil, druhou pak právě propojení s jeho dalšími knihami přineslo příjemné "problýsknutí" a temný závěr pak knihu příjemně okořenil. Ale i tak se mi Tisíc podzimů líbil mnohem víc (mám rád tématiku Japonska), stejně tak mysteriózní Hybatelé a úžasnému Atlasu mraků tahle knížka sahá leda do pasu... Ale doufám, že se autor podobným směrem vrátí a napíše někdy něco o Jasnozřivých.

1 2 3