pavel.2 pavel.2 komentáře u knih

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Vyslechnuto jako audiokniha - skvěle zpracováno.
Samotný obsah je velmi poutavý, i když chápu, že způsob života hlavních postav asi ledackomu nesedne... každopádně žijí svobodným, bezuzdným (a nezodpovědným) životem a romantika i dobrudružství čiší z každé strany. A to já rád.
Po posledních zkušenostech netradičně dodám, že kniha je psána dobře - příběh má nějaké začátek, střed i konec, věci na sebe navazují atd. (což jsem dřív považoval za samozřejmost...)

18.04.2024 4 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Posloucháno jako audiokniha.
Stylem psaní se (bohužel) blíží Mementu - tedy skoky do děje odprostřed, nenavazování a neukončování některých částí. Oproti My děti ze stanice zoo, kterou považuji za velice dobrou, je tohle výrazně horší čtení - i když zas o dost lepší než Memento a s velkým potenciálem, který tím stylem psaním zůstal nenaplněn.

14.04.2024 3 z 5

Memento Memento Radek John

Velice mi vadilo všelijaké skákání a pokračování dějů jako odprostřed. Špatný způsob psaní, takový chaotický.
Bylo to tak rušivé, že ani potenciálně zajímavý obsah to pro mě nemohl zachránit.

02.04.2024 2 z 5

Pobryndané spisy Pobryndané spisy Charles Bukowski

Tohle nehodnotím, protože odkládám... Bukowskiho mám v mimořádné oblibě, ale co jsem s tímto začal, tak jsem se neprokousal k něčemu, co by se mi četlo dobře a s chutí. A čekat jestli na straně 200 bude něco skvělého se mi nechce. Rozhodně třeba Všechny řitě... které jsou hodnoceny o něco hůř než toto, se mi zdají být o řád lepší.

24.03.2023

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Skvělé!
Oproti fantastickému Mlýnu na mumie méně poetické, navíc ten byl prvním autorovým dílem podobného stylu, takže pro mě, čistě subjektivně, nasadil skoro nepřekonatelnou laťku.
Pravomil je v mnohém podobný a v mnohém jiný, takový lidštější. Objektivně asi lepší, jelikož postrádá různé absurdní (a proto však vtipné, i když třeba účelové) situace, méně nadšených popisů sexu a alkoholických orgií, je vážnější a občas až syrově realistický. S Pavomilem nelze než hluboce sympatizovat.
Všeho všudy další Stančíkův majstrštyk a potvrzení jeho mimořádných spisovatelských kvalit.

31.12.2022 4 z 5

Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1986 Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1986 * antologie

Prakticky stejně o ničem, jako předchozí ročník - přečteno jen proto, že jsem to měl v plánu. A žádný zázrak se nekonal.
Ostatně, ani moderní scifi/fantasy antologie ve mně velký ohlas nevyvolávají, ačkoli mnozí autoři jinak píší skvělé romány. Přitom časopisy, jako Ikarie, Pevnost atd. bývají dobré, tak nechápu, v čem je rozdíl.
Každopádně většinou zklamání, i když pár povídek je dobrých, tak jako celek propadák.

17.12.2022 1 z 5

Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1985 Donald A. Wollheim představuje nejlepší povídky sci-fi 1985 * antologie

Rozhodl jsem se pro nahlédnutí do historie scifi - vždyť A.C. Clark je skvělý, Simmons, který v této době také tvořil, přímo úchvatný, a tak bych mohl pokračovat dlouho...
Zde však nic epochálního není. Pár povídek se čte dobře, což je tak to nejlepší, co o sborníku mohu říct. Stačí ale vzít skoro jakoukoli Ikarii z 90. let, a bude skoro jisté, že se pobavím mnohem lépe.
Za mě tedy historie, kterou ocení pár nadšenců, já ale ne.

17.12.2022 2 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Takový netradiční King, v podstatě běžné schéma cestování časem.
V čem se od jiných knih autora liší? Není to tak temné, jako mnoho jiných. Příběh je propracovaný, sem tam je lehké napojení na jiné knihy (To) - což potěší, hlavní hrdiny je tradičně plastický a skvěle se ve svém prostředí vyjímá (a nejen tím, že ví víc než ostatní). Snaží se soustředit na svůj úkol, od kterého očekává lepší svět. Což není snadné - jeho mise trvá několik let a překážky jsou mnohdy velmi tvrdé, roli hrají i rozvíjející se city...
A šokuje závěr - kniha má konec, ale ten překvapí. Bravo. Takže dobré počtení, jako obvykle jsem se nemohl odtrhnout, ale z jiných důvodů, než jsem u Kinga očekával.

08.12.2022 3 z 5

Ostrov Duma Key Ostrov Duma Key Stephen King

Ta obálka je děsivá, a příběh rovněž. Tedy v dobrém slova smyslu. Příběh je hodně temný, Edgar i ostatní skvěle plastičtí, dnes už ne tolik nezvykle to je kingovka s uzavřeným koncem. Paráda.

27.11.2022 4 z 5

Blaze Blaze Richard Bachman (p)

Za mě super, psát něco jiného než DarthElle níže by bylo plýtváním slov :-)

26.11.2022 3 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Čte se to příjemně, na Kinga netypicky až sametově. Ale zápletka je nesmysl a konec také, takže jsem ve výsledku nadšením rozhodně nehýřil... Záleží na čtenář- jako zákusek pro příjemný den bez přemýšlení skvělé, pokud ale máte vyšší očekávání a na kingovky jste zvyklí, můžete být zklamáni.

26.11.2022 2 z 5

Hněv spravedlivých Hněv spravedlivých Manel Loureiro

Tento první díl trilogie mě vcelku bavil. Druhý už méně, i když byl místy pořád zajímavý. Do dílu posledního se mi už ale rozhodně nechce, protože způsob psaní mi velmi nesedí a přes silné stránky příběhu se s tím nehodlám trápit. Přesto - komu to čtení sedne - doporučuji.

13.09.2022 2 z 5

Tři stigmata Palmera Eldritche Tři stigmata Palmera Eldritche Philip K. Dick

P. K. Dicka mám obvykle v oblibě, jakkoli jsou některé části nebo i celé příběhy divné nebo i poněkud nesrozumitelné. Tohle mi přišlo divné a hodně nesrozumitelné, takže narozdíl od jeho ostatních knih mě čtení nenaplňovalo.
Dávám 2 hvězdičky z úcty k výjimečnému autoru, ale kniha samotná je pro mě divná už moc.

13.09.2022 2 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Óda na Kinga :-)
Vysoké hodnocení mě navnadilo - a vyplatilo se!
Jako do mnoha jiných kingovek, jakmile mě děj chytnul (hned na začátku), už mě nepustil (ani pořádně spát - zvlášť když jsem zjistil, že jsou díly tři).

Děj popisovat netřeba, žánrem je to trochu noir detektivka, trochu temnější.

08.09.2022 4 z 5

Smrtonoš Smrtonoš David Gemmell

"Pche! Kéž bych dostal zlatej raq pokaždý, když mi někdo řekl, že je nějakej chlap silnější nebo rychlejší nebo lepší nebo nebezpečnější. A kde jsou teď?"
"No, starý brachu, většinou jsou mrtví, zabils je při tom svém nekonečném pátrání po tom, co je dobré a čisté a správné."

Opět skvělé počtení, a jako obvykle alespoň s jedním vtípkem, jak má David Gemmell ve zvyku. Osvědčená klasika hrdinské fantasy.

22.04.2022 4 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Skvělá trilogie.
Ne tak skvělá jako knihy s Koniášem a Baklym, ale zase o dost lepší než Predátoři - i když ty mi stylem psaní připomíná.
V podstatě se jedná o roadtrip magickou "pustinou", v čase o několik století později po knize Seržant. Trilogie není ani tak temná, ani nabitá atmosférou jako Seržant, má však rozhodně svoje kouzlo, takže se od čtení těžko odtrhnete :-)
V tomto závěrečném díle zjišťujete, že ve hře je vlastně osud celého civilizovaného světa...

Díky, pane Žambochu, a těším se na další knihy!

21.02.2022 3 z 5

Krvavé pohraničí Krvavé pohraničí Vladimír Šlechta

Od pana Šlechty jsem začínal s Oggerdovskou sérií, kterou jsem si značně oblíbil. Ke Krvavému pohraničí jsem se dostal mnohem později - fantasy mě moc nelákalo... Postupně jsem ale pár knih této série přelouskal a nedávno si tento první díl série přečetl podruhé...
Má totiž zvláštní kouzlo, které zvlášť vyniklo v kontextu zbytku série. To je řekl bych jedinečné v tom, že se jednalo v podstatě o Šlechtovu prvotinu na tomto poli...
Přitom kniha není psána nějakým okouzlujícím jazykem, hrdinové nejsou (až na Temného mága jako protivníka) nějak výjimečně schopní, ale umí si poradit v divočině, jdou cílevědomě za svým cílem, přitom se často rozmýšlejí až bezhlavě a moc nepátrají po smyslu (styl "Naše parta jde hledat poklady, jdeš s náma?" "Tak jo." - a to i tehdy, když někde pár let žije). Hrdinové jsou čestní a nevyžívají se v masakrech, ale když se zapletou do šarvátky, nejdou pro ránu daleko. A občas rychle umírají ve špíně.
Všehovšudy výsledkem těchhle ingrediencí je skvěle fungující roadtrip.

27.01.2022 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Za mě ta nejlepší Kingovka. Není to přitom klasický horor, jen trochu mysteriózní, a na rozdíl od mnoha jeho jiných knih má konec...
Geniální je použití myšáka Jinglese... King jako obvykle dokáže proložit dějem různé maličkosti a narážky, ale zde to je naprosto precizní a výsledkem jsou plastické postavy a děj je jako živý...
Zápletku netřeba popisovat, ale jednu citaci Johna Coffeyho se neubráním uvést:
"Už jsem pořádně unavenej tou bolestí, kterou slyším a cejtím, šéfe. Už jsem unavenej z toho, že jsem pořád na cestě, samotnej, jak drozd v dešti. Nemít žádnýho parťáka, se kterým bych moh chodit, nebo se kterým bych si moh promluvit, kam jdem a proč. Jsem unavenej z toho, že lidi jsou jeden na druhýho zlý. Jako kdybych měl v hlavě skleněný střepy. Jsem unavenej z toho, že chci pomoct, a nemůžu. Jsem unavenej z toho, že musím žít v temnotě."

20.01.2022 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Špatné, ztráta času - ještě horší než ostatní knihy Blake Crouche.
Už používání krátkých vět a zároveň celý odstavec vyplněný tou krátkou větou vyvolává pozvednuté obočí a mírné znechucení už od počátku - a nenapraví se to až do konce knihy...
I kdyby hlavní postava nebyla psána tak ploše, jak tomu je, tak ani ostatní postavy to nezachraňují - naopak jako by se autor snažil záměrně o co nejjednodušší způsob psaní, aby vynikla akce. Což je ovšem způsob psaní, který mi extrémně nesedí.
Nepochybně jsem četl i horší knihy, přesto hodnotím také jako odpad a zklamání, a i když mám podezření, že se autor v průběhu čas zlepšuje, jeho další knihy zkoušet už nehodlám.

09.01.2022 odpad!

Otrok megaměsta Otrok megaměsta Tomáš Sekerka

Podle mého - lepší než první část. Ta byla dobrá jako náhled do reálií světa i hlavních postav, ale epizodická a poněkud chaotická, jakkoli pan Sekerka vytvořil jedinečnou atmosféru svého světa i celé civilizace...
Otrok megaměsta netrpí ani chaotičností, ani příběhem rozplizlým přes mnoho let a situací: sjednotil se. To považuji za velké plus a četlo se mi tak mnohem lépe. Samozřejmě se pak rozplývá ten "WOW" efekt, kdy se na vás vyvalí něco opravdu zvláštního, jak dovolují povídky, ale román s lineárním dějem už moc ne...
Takže oproti dílu prvnímu jednoznačné přidávám hvězdičku, rád nejen za dobře napsanou knihu, ale i za odpovědi, které vyvolala kniha první.

08.01.2022 4 z 5