pauele pauele komentáře u knih

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Po seriáli The Offer, som túto dlho odkladanú knihu prelúskal v rýchlom tempe. Úplne poctivých 5* si podľa mňa nezaslúži, ale 4* sú na druhú stranu nedocenenie. Tak sa teda prikloním k pozitívnej strane.

27.01.2023 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

"Nikdo se nebude smát" a "Eduard a Bůh" ;)

27.01.2023 4 z 5

Pragmatickosť s akou autor prechádza dejinami a snaží sa načrtnúť budúcnosť je až desivá (hlavne pokiaľ uvažuje o budúcnosti v kontexte minulosti). Odpočúvané ako audiokniha. Následne putovala do knižnice aj v papierovej podobe.

28.09.2022 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Neviem sa zbaviť pocitu, že mi to celé prišlo z mojej strany nedocenené, nepochopené.. Niečo mi tam uniká aj keď podstatu chápem. A možno je to tak ako to cítim a je to poloplné či poloprázdne. Podľa uhlu pohľadu.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Všetky ostatné v sérii už niesú stopár. Aj keď ani ten stopár už nieje to čo býval. Sprvu mal 5* neskôr už len 4*. Našťastie, že to nepokračovalo... ktovie kam by sme sa dostali.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Koment píšem niekoľko rokov po prečítaní a preto si dovolím tvrdiť, že pocit z knihy ktorý vo mne ostal je naozajstný a trvalý. Poctivých 5*

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Už ani neviem ako som sa k nej dostal, ale hneď po mne ju museli mať všetcia okolo mňa : ) Asi nieje viac čo dodať.

24.07.2018 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Snáď to bolo len tým katastrofálnym slovenským prekladom, ale každú chvíľu som neveriacky krútil hlavou nad použitými výrazmi.. Ako toto môže patriť do zlatého fondu svetovej literatúry.. Snáď naozaj len ten preklad.

24.07.2018 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Že sa dá uhundrať k zaujímavému a plnohodnotnému životu? Snáď áno. Aspoň podľa tejto knihy o ide. Miestami vtipné, miestami k zamysleniu. Príjemná oddychovka.

24.07.2018 5 z 5

Forest Gump v bledo modrom. Všade bol všetko zažil. Čtivý, (v mojom prípade dobre počúvateľný) vtipný a ľahký oddychový dovolenkový román. Ku koncu trochu stráca, ale na celkovom hodnotení to málo zaváži.

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Pútavé, uveriteľné, snáď aj historicky viac menej presné. Prvú zo série som si užil a už sa teším na druhú knihu v poradí. Jediné čo mi asi trochu prekáža je leitmotív celej série. Možno sa dalo vymyslieť aj niečo záživnejšie ako svätý Grál. Na druhú stranu možno práve pachtenie sa za takou absurditou dokresľuje celkový obraz vtedajšieho sveta.

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Dánovy som sa dlho vyhýbal ako čert krížu. Na odporúčanie som to nakoniec skúsil ako audioknihu načitanú Mariánoman Geišbergom.
Občas sa treba viac sústrediť aby sa človek nestratil, a keď sa trochu stratí zase až tak veľmi to nevadí. Výborne počúvanie.
Jedno veľké šťastie, že autor má takú obrovskú fantáziu a nič s toho sa nikdy nestalo ;)

Děs Děs David Hidden

Z mojho pohladu to je cele rosypane. Roman nedrzi pokope. Akoby chcel autor napisat kosaty roman, ale uvaril z neho psicko macickovsku tortu. Muciace casti neriesim. Neboli nijak sokujuce. Boli tam a ich ulohou bolo v citatelovi vyvolat hnus voci pachatelovi. 3* su tak akurat.

24.07.2018 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Odpocuvane ako audiokniha. Ocakaval som viac, dostal som o nieco menej. Tak to uz byva ze ocakavania nastavia latku vysoko a potom je obcas tazke ju preliezt.

24.07.2018 3 z 5

Svetová vojna Z Svetová vojna Z Max Brooks

S úvodu "nářez", neskôr postupné vytriezvenie a ku koncu už celkom nuda. Pridávanie nových hrozieb na záver knihy podaných tak, že to bolo akoby celý konflikt bežnou súčasťou mi osobne prišlo ako..."včera som to na pive vymyslel - dnes to napíšem". Nakoľko išlo o uzatvorené dielo očakával by som, že bude konzistentnejšie, ucelenejšie. Reportážny štýl sa mi páčil a niektoré príbehy sú naozaj výborné a vyčnievajú nad zvyškom.

15.06.2017 4 z 5

Svet podľa Garpa Svet podľa Garpa John Irving

Odpočúvané ako audiokniha, kde pan Zahálka dáva románu poriadnu pridanú hodnotu. V knihe sa striedajú výborné a nápadité časti s nudnými a zdĺhavými. Miestami som mal dojem, že by pan Irving mohol takto pokračovať do nekonečna. Odbočky a z odbočky ďalšie odbočky a ešte ďalšie. Nie nemôžem to kritizovať, ale ani to nejde pochváliť. Bude mi to počúvanie chýbať, som však rád, že to mám za sebou. A taký je vlastne celý "svet podľa Garpa".

16.05.2017 3 z 5

Poslední poutník Poslední poutník Gard Sveen

Nemôžem si pomôcť. Táto detektívka prešla okolo mňa a ja som ju prečítal. Neostalo po nej nič. Alebo ak, tak priveľmi málo aby som ju nazýval nadpriemerná.

16.05.2017 3 z 5

...a bude hůř ...a bude hůř Jan Pelc

Prečítané 2x v období dospievania. V tých dobách som bral tento román až nekriticky. Čítali sme ho všetcia v partii. Fajčili sme retka a zapíjali tykadlom. Kryl a jeho Moritury te salutant bola naša hymna. Krásne zlaté časy. Dobre, že sú preč : )

15.03.2017 5 z 5

Svetlo kríža v tieni kríža Svetlo kríža v tieni kríža Gereon Goldmann

Na tak útlu knižočku som to čítal pomerne dlho. A nebolo to náročnosťou čítanej látky. Kedže však nemalo ísť o strhujúci román postupne som sa prepracoval až na koniec. Vôbec to neľutujem. Nie som síce zapálený kresťan, ale kniha vo mne zanechala veľmi zvláštne, príjemne pocity.

03.03.2017 4 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Nevedel som sa zbaviť pocitu, že autor nemá domyslené fungovanie svojho vlastného univerza. Vymyslel ho zaujímavo, to áno, ale určité detaily mi skrátka nesedeli. Nechcem robiť spoiler a preto nebudem uvádzať príklady, každý si ich tam nájde keď bude mať chuť. Možno sa však mýlim a všetko bude pasovať. Príbeh samotný sa čítal dobre a nenudil. Rozhodne sa pozriem aj na pokračovanie.

17.02.2016 4 z 5