papaja papaja komentáře u knih

Koupelna Koupelna Jean-Philippe Toussaint

(SPOILER) Od knihy jsme čekala nějaké závěrečné poselství, což bohužel nepřišlo a je to velká škoda. Kniha byla psaná čtivě, námět byl zajímavý, absurdní. Celou knihu mi vrtalo hlavou, kde berou peníze? On nechodí do práce, ona je na půl úvazku - museli mít velký účet za vodu :) . Celkově mám dojem pozitivní, určitě se nebráním další knize od autora.

22.05.2023 3 z 5

Norské děti Norské děti Hana Roguljič

Každá instituce má své chyby, jelikož za vším stojí lidé, kteří mohou informace formulovat i nepravdivě. Bohužel mne kniha nepřesvědčila, že matka a otec byli nevinní. Kniha měla velké množství hluchých míst a dost nepravděpodobně popsaných. Přečtení pár dalších článků na internetu mne ujistilo, že kniha byla skutečně inspirována okrajově a pravda je naprosto jinde. Mám taktéž názor, že děti rodičům nepatří. Matce, které odeberou dítě by měla mít mnohem přísnější pravidla pro zbavení práv úplně. Chudáci děti, které jsou mnoho let v děcáku jen proto, že jim matka pošle pohled a dá jim dárek k narozeninám a nemají nárok na adopci. Rozhodně fandím názoru chovat se k dětem, jako k lidem a větší kompetence úřadům. Myslím, že je trefná myšlenka - jak řešíte konflikty v práci? Dáte kolegovi také facku, když nesplní úkol, udělá chybu?

22.05.2023 2 z 5

Deník bláznivého starce Deník bláznivého starce Džuničiró Tanizaki

Kniha nebyla tak dobrá, jako Sestry Makiokovy, ale rozhodně za přečtení stojí. Sám autor psal knihu 3 roky před smrtí, což je z knihy cítit. Neumím si představit, že by někdo mladý dokázal takto vykreslit atmosféru a pocity starého muže. Kniha je obsahem dost zvláštní, ale čím dále jsem četla, tím jsem nechtěla, aby skončila. Okamžiky jeho obsesí, vzrušení a jednání mi přišlo tak reálně vykreslené, že na tom asi i něco bude :)

15.05.2023 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knížku hodnotím s odstupem pár měsíců po přečtení. Knížku jsem šla číst s předsudkem a v tomto ohledu se žádné překvapení nekonalo. Knížku bych doporučila, jako četbu pro 2. stupeň, je to přeci jen hodnotnější četba, než dívčí románek. Kniha je psaná jednoduše a čtivě, takže je naštěstí raz dva přečtená. Autorce slávu přeji, ale četla jsem již 2 knihy a obojí byl velký podprůměr. Bohužel je z mého pohledu tato literatura ztrátou času, proto jsem byla naprosto šokovaná, když jsem se dozvěděla, že některé střední školy tuto autorku ve výuce zmiňují.

15.05.2023 3 z 5

Muž, který zemřel jako losos Muž, který zemřel jako losos Mikael Niemi

Kniha se mi dostala do ruky v knihovně, kterou jsem po přečtení názvu musela přečíst. Bohužel jsem od knihy měla dost odlišná očekávání, čekala jsem satyru, což se bohužel nesplnilo. Děj byl těžkopádný, nikoho v knize jsem vlastně neměla ráda a tak jsem se nedokázala začíst. Téma jazyka a kultury místní menšiny bylo zajímavé a jediné, co se mi na knize líbilo. K autorovi se neplánuji vracet.

15.05.2023 2 z 5

Everest 1922 Everest 1922 Mick Conefrey

Sama ráda chodím po horách, nejsem borec, který má ambice zdolávat Everest a podobné giganty, proto si o tom raději přečtu a raději zdolám něco u nás v Evropě. Knížka je zpracováním moc povedená, určitě je supr, že autor zařadil mapku tras. Pro mne je nejvíc nepochopitelné, jak mohl někdo přežít pobyt v takových podmínkách v tvídovém sáčku! Klobouk dolů před všemi!

15.05.2023 4 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Po prvním dílu je to kvalitově sešup dolů. Knížka není vyloženě propadák, je tam spousta vtipů, které mě dostaly, ale ... Bohužel je na knize znát, že byl autor pod tlakem nakladatele a donutil ho vymáčknout pokračování, které mé očekávání rozhodně nesplnilo.

15.05.2023 3 z 5

Uber a Airbnb mění svět Uber a Airbnb mění svět Brad Stone

Kniha se mi líbila nejen tématem, ale i skutečně dobře zpracovaným tématem. Pokud by byla kniha jen o jedné společnosti, tak bych měla z knihy mnohem horší dojmy. Když mne kniha přestávala bavit, kapitola přesedlala ke druhé společnosti, která zase vykreslovala jiné problémy, atmosféru.

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Tato kniha mi dala hodně zabrat, ale nebylo to kvůli špatnému tématu, nebylo to špatným zpracováním, ale .... Od začátku do konce mi bylo paní Mooshabrové líto, stále jsem si říkala, ať je konec a to její utrpení skončí. Kniha rozhodně stojí za přečtení, řekla bych atmosférou splnila, co jsem od knihy očekávala, rozhodně bych od pana Fukse neočekávala nic méně ponurého a zvláštního. Pan Fuks dokázal v knihách nastolit tak zvláštní atmosféru, která je originální a mistrná. Kdyby takto uměli psát autoři dnešních krimi sérií!

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Klobouk dolů před panem Jirotkou, smála jsem se od začátku do konce. Filmová adaptace je bezvadně zpracovaná a po celou dobu čtení jsem si vybavovala scény z fimu, což vůbec nesnižovalo dojem z knihy. Supr knížka na fajn odpoledne venku.

12.05.2023 4 z 5

Poslední Herrmannovic holka – Cesta do Terezína Poslední Herrmannovic holka – Cesta do Terezína Eva Herrmannová

Kniha mi spíš přišla, jako zajímavé vyprávění pro někoho z rodiny. Spousta jmen zmíněných jen v jedné větě, spousta osudů lidí, které jsou jen velmi stroze popsány. Takto špatně zpracovaný životopis jsem možná ještě ani nečetla. Knihu jsem sice dočetla, ale určitě nikomu dalšímu nedoporučím.

12.05.2023 2 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

V úvodu Čapek psal, že měl toto téma dlouho v šuplíku a chtěl ho mít, když to přeženu z krku, což mi z díla bylo přeci jen znát. Proti jeho jiným hrám mi přijde hra málo propracovaná a konec to moc nezachránil.

12.05.2023 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Ráda si rozšiřuji obzory žánrů, které nejsou zrovna můj top. Tohle byla jedna z nich, bohužel se mezi oblíbené autory tato dvojice nezařadí. Z knihy jsem cítila předvídatelnost, nereálnost a plitkost, rozhodovala jsem se 2, 3 hvězdy. Bohužel se kniha velmi brzy jistě zařadí na seznam "o čem,že ta kniha byla".

08.05.2023 3 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Z knihy je cítit pouto, které je spjaté s osudy rodičů autorky. Kniha je z mého pohledu psaná v dost americkém duchu, který mi celkem vadí. V knize jsou postavy líčeny dost krajně, každý přeci nebyl padouch a na druhé straně svatý... poválečné události byly přeci jen trochu složitější, stejně, jako historie naší země psaná v úvodu. Hodnotím především pohled knihy na válečné události, které nabízeli pohled očima člověka v exilové politice. Kniha stojí za přečtení, ale je třeba brát v potaz, že byla psána primárně pro čtenáře z USA.

08.05.2023 4 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Kniha mne zaujala po přečtení obsahu, ale po přečtení prvních stránek jsem očekávala, že to teda nebude dobré. Ještě, že kniha není nějak dlouhá. Autorka se snažila o dramatický a nečekaný happy end ... no pokud se takto plytká kniha někomu líbí ... asi lepší než ztrácet čas u seriálů z pokladů našich komerčních TV. Raději se vrátím ke kasikům.

29.11.2022 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Po přečtení jsem dala o hvezdu méně, ale po roce od přečtení dávám 5. Jedná se skutečně o jedno z nejlepších děl vůbec. Konec byl za mne trochu utahaný a měla jsem o něm trochu jinou představu ... Z hlediska aktuálnosti, promyšlenosti je autor absolutní génius. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý.

29.11.2022 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Styl psaní autora mne veli zaujal. Příběh nebyl nějak mistrný, přesto zpracování fantastické. Při čtení jsem konec očekávala, ale přesto nejsem ani trchu zklamaná. Celou dobu mne dokázal autor u knihy udržet s napětím. Určitě si od autora přečtu další knihy.

29.11.2022 4 z 5

Henry - Pravdivý příběh o přátelství a cestě polského plavce z Osvětimi do Ameriky Henry - Pravdivý příběh o přátelství a cestě polského plavce z Osvětimi do Ameriky Katrina Shawver

Ačkoli zpracování knihy mi formou nesedělo, tak musím dát 4*. Nelíbila s mi obrovská spousta omáčky o autorce, přesto si odnáším z knihy velmi dobrý dojem. Je skutečně znát, že autorka věnovala neskutečné úsilí studiem historie, postav a souvislostí. Byla jsem velmi mile překvapená kolik informací jsem se dozvěděla, ačkoli jsem knih s touto tématikou přečetla opravdu dost. Na počátku jsem byla skeptická kvůli národnosti autorky, ale je znát její novinářský zápal. Určitě vřele doporučuji.

29.11.2022 4 z 5

Ernest Hemingway: Svědectví jednoho života Ernest Hemingway: Svědectví jednoho života Michael Katakis

Knihu jsem si koupila v obrovské akci a určitě nelituji. Na pohled je kniha na 5*, takový soubor fotek a dopisů je skutečně úžasný. Bohužel obsah samotný tak moc úžasný není. U většiny fotek chybí popisky, není tu soupis osob z dopisů. Jsem ráda, že to byl druhý životopis Ernesta H., jinak bych si toho moc neodnesla, stejně jsem se a musela jsem si informace dohledávat na internetu. Škoda, že si autor neodpustil spoustu blábolů o sobě a jak se k tomu dostal, místo aby vysvětlil čtenáři souvislosti.

29.11.2022 2 z 5

Výkřiky a vzdechy Výkřiky a vzdechy Teréza Nováková

Pocházím kousek od míst o kterých psala autorka a byla jsem z toho velmi dojatá. Doba ve které autorka žila nebyla pro ženy a život chudých lidí vůbec jednoduchá a to také autorka popisuje ve svých povídkách. Nečekala jsem takto kvalitní literaturu, doufám, že v budoucnu narazím na další knihu. Knihu našel partner venku v krabici společně s dalšími knihami, kterých se někdo zbavil, už je pěkně v mé knihovně, kde si zaslouží své místo.