panouk panouk komentáře u knih

Žáby na prameni Žáby na prameni Jan Drnek

Do čtvrtice všeho zlého. Autor tvrdošíjně vrší gramatické a další chyby v jakémsi bludném kruhu (aneb je rizoto, používat cizí termity). Po nějaké době je třeba jisté vůle k pokračování v četbě. Škoda.

06.07.2023

Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Žáby v bouři - Operace Barbarossa naruby Jan Drnek

Musím se připojit k RAdimovi, skutečně sbírka chyb gramatických a historických, takže opakování předešlého. Snaha být za každou cenu "autentický" se zde autorovi opět vymstila.

10.06.2023

Žába a škorpion Žába a škorpion Jan Drnek

Bohužel, opět sbírka chyb gramatických a historických, občas najdete tak trochu absurdity. Autor evidentně psal horkou jehlou a zaujatě vůči některým osobnostem tehdejší doby, což by vysvětlovalo dějově nevyrovnaný obsah. Markantní je "vykrádání" V. Suvorova a pamětí gen. Moravce. Celkem se ale kniha dá přečíst, aniž by zanechala jednoznačně negativní dojem. Ostatně, na přebalu je správně napsáno "fantazie o jiné II. světové válce".

28.05.2023

Žáby v mlíku Žáby v mlíku Jan Drnek

Bohužel, enormní množství historických nepřesností a gramatických chyb zvláště v němčině, nevím zda autorových, nebo editora. Jinak celkem čtivá záležitost, která mě vede k úvahám, "co by, kdyby".. Jako obyvatel pohraničí a milovník opevnění si celkem dovedu představit i jeho reálné využití..

28.04.2023

Lidé, věci, dobrodružství 1 Lidé, věci, dobrodružství 1 Oldřich Syrovátka

Mám několik dílů, od roku 1956 tuším až do roku 1959. Jako kluk jsem s potěšením čítal pro mě už vlastně historické a snad někdy tendenční příběhy a reportáže, doplněné fotografiemi. Zde se objevily i články tehdy ještě neznámého Ludvíka Součka, nebo již naopak zapomenutých autorů. Rád se občas vracím.

20.03.2023

Stín vítězství Stín vítězství Viktor Suvorov (p)

K dobré knize patří dobrý překlad a ten tu bohužel chybí. Autorka překladu je zjevně bez základních znalostí vojenské problematiky a pojmů, takže pokud se čtenář nedomyslí sám, je problém.

04.03.2023

Bubáček Brmbálek Bubáček Brmbálek Milan Lajdar

Kniha - sešit mého dětství, naposled čtená ještě okolo čtyřicítky. Pak se ztratila...

26.02.2023

Porážka Porážka Viktor Suvorov (p)

Knize škodí špatný překlad a ani sazba se nevyznamenala. Vojenská terminologie je tu komolena, často je nutné si domýšlet. Škoda jinak zajímavé práce.

17.02.2023

Hvězdy kvelbu Hvězdy kvelbu Pavel Řezníček

Kniha není intelektuálním výplodem, ale rozhodně neurazí. Přečetl jsem se zájmem i opakovaně.

04.02.2023

Kasta metabaronů Kasta metabaronů Alejandro Jodorowsky

Trochu snad bláznivé, ale jinak čtivé dílko na večery pod lampou. Kvalitní ilustrace a zábavná forma dialogu nesourodé dvojice robotů.

30.01.2023

Poselství z Deneboly Poselství z Deneboly Milan Jelínek

Knihu jsem dostal tuším k 16tinám, tedy v roce vydání. Po řadě let jsem se k ní vrátil a i s odstupem doby považuji obsah za čtivý. Témata jsou aktuální, celkem i neotřelá.

27.01.2023

Cesta do blikajícího pekla Cesta do blikajícího pekla Šárka Andrlová

Čtivě napsáno, možná sem tam nějaká ta klišé.. Každopádně mi dala kniha zpětně nahlédnout do světa, ve kterém jsem se před lety sám pohyboval a uvědomit si dosah všech těch dějů, kterými jsem proplouval.

08.04.2022

Tady bezpečnost Tady bezpečnost Ruda Janský

Knihu znám ještě z doby socialismu. Teprve později jsem si začal uvědomovat, že např. kapitolu o padělatelích potravinových lístků (zpracovanou mimo jiné i v seriálu "30 případů majora Zemana" nutno vnímat úplně jinak. Už proto, že podobné případy vyšetřovala nikoliv kriminálka, ale StB v dikci KSČ a rozsudky byly předem určeny. Snad jen případ vraždy Annelore Feix, která zde ovšem vystupuje jako Lenka Fichtlová, je zpracován celkem bez tendencí.

25.02.2022

Sovětské letectvo protivzdušné obrany v letech 1945-1991 Sovětské letectvo protivzdušné obrany v letech 1945-1991 Jefim Gordon

Dobře napsáno, bohatý fotomateriál, popis akcí a incidentů.

17.11.2017

Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Nic pro hrdiny / Bernhard Dobyvatel Sam J. Lundwall

Pro mne jednoznačně jedna z nejlepších sci - fi, pobavil jsem se poprvé i při dalších čteních. Postavička Bernharda a jeho robotického politruka a prodejce všeho možného v jedné plechovce zůstala i v mých občasných hláškách..

06.01.2017

Velké postavy rodu Kinských Velké postavy rodu Kinských Ivan Brož

Poněkud mě zarazilo, že knihu napsal jeden z exponentů režimu před rokem 1989. Jeho vystoupení na TV obrazovkách si pamatuji dodnes, i přezdívku "Dr. Pershing". O působení v řadách spolupracovníků StB nemluvě. Tím spíše je podivné, že rod Kinských nechal své dějiny zpracovat právě tomuto člověku, který v jistých dobách o nich neřekl patrně nic dobrého. Jinak literárně dobré..

01.10.2016

Exekutor Exekutor Jiří Pánek

Asi to opravdu ilustruje dobu, ve které se pohybujeme. Systém s absolutní snahou ovládat a diktovat, jak máme žít, myslet, existovat. Sice fikce, ale.. Na druhou stranu je to příliš "Kafkovina", s divným koncem. Taková jiná "Proměna"..

22.07.2016

Vážky ČR Vážky ČR Dan Bárta

Knihu jsem si pořídil hned po té, co jsem si ji zkusmo půjčil v knihovně. Poskytuje mi cenné služby při sledování a určování vážek a jejich vývojových stadií, kterému se již nějakou dobu amatérsky věnuji. Můžu doporučit.

12.06.2016

Memento Memento Radek John

Kniha mi připomněla osud některých mých někdejších spolužáků, kteří se taky nechali semlít světem zdánlivě laciných vizí a snů. Stále aktuální.

02.06.2016

Beru svá slova zpět Beru svá slova zpět Viktor Suvorov (p)

Studie jednoho "maršála SSSR", aneb zase jednou bylo všechno jinak. Suvorov v plné síle a pohotovosti, rozmetat zase nějaký ten mýtus.

02.06.2016