PaniWiga PaniWiga komentáře u knih

Franklinova létající knihovna Franklinova létající knihovna Jen Campbell

Krásný námět, ilustrace pro děti asi taky OK, ale verše moc povedené nejsou. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byl text v próze. Příběh by to snesl a kniha by se lépe četla.

04.03.2024 2 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň: Kreslený příběh Chlapec, krtek, liška a kůň: Kreslený příběh Charlie Mackesy

Pokud jde o text, má pár krásných momentů, ale jinak jde vidět, že je to osekaný příběh. Za co ale dávám hvězdičky, jsou ilustrace. Jsou krásné a snové a úžasně vyjadřují pocity a nálady postav.

14.04.2023 3 z 5

Tři mušketýři (převyprávění) Tři mušketýři (převyprávění) Ana Castro Doblado

No, co říct. Dobré je to spíše pro ty, kdo si potřebují rychle zjistit, o čem ti mušketýři vlastně jsou. Umím si představit studenta, který nechce číst celou knihu, ale potřebuje trochu přehled. Tam kniha poslouží. Jako zjednodušený příběh pro malé čtenáře to moc nefunguje - to by na tomto rozsahu asi nešlo. Autoři chtěli zachovat co nejvíc dějových linek, a tak se každé mohli věnovat max. na jedné, dvou stránkách. Takže minimum přímé řeči, žádné popisy, jen rychle naznačit, co se děje a honem dál.

16.03.2023 3 z 5

Raven Raven Kami Garcia

Kresba i námět jsou perfektní. Jen děj by si zasloužil trochu víc propracovat. Často příběh běží kvapem kupředu a čtenář si musí leccos sám domyslet. Ale náznaky jsou dostatečné, takže jsem vlastně o nic nepřišla. Určitě mě zajímá, jak to bude pokračovat.

21.01.2023 4 z 5

Velké překvapení pro malého tučňáka Velké překvapení pro malého tučňáka Marie-Danielle Croteau

Knihu hodnotím tak napůl. Má moc krásné ilustrace, které pohladí po duši. Množství textu je přiměřené buď malému posluchači, nebo začínajícímu čtenáři. Co mi ale vadí, je fakt, že se na severním pólu vyskytuje rodina tučňáků. Myslím, že není třeba plést dětem hlavy. A taky se mi nelíbí, že zmizení rodičů se vlastně nijak neřeší. V jedné chvíli sice kamarádi plánují, že by je jeli hledat, ale nakonec z toho sejde a nijak dál se tím nezabývají.

25.10.2022 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha mě bavila, byla jsem zvědavá, jak příběh dopadne a co vše se hrdinka o své rodině a její minulosti dozví. Ale označení detektivka bych této knize snad ani nedávala.

05.06.2022 5 z 5

DOBRÉ MRAVY DOBRÉ MRAVY neznámý - neuveden

Tak tuto knihu jsem jen prolistovala a ani nedočetla. Její problém je, že rady, jak se správně chovat, dává ve verších - jde o překlad původně španělského díla a překlad básní se dle mého moc nepovedl. Rýmy jsou často kostrbaté (např. srk/kluk, Běla/mela, nezná/hvězda) a ani rytmizace moc nesedí.
Plusové body bych dala za celkem hezké ilustrace, přehledné třídění situací na Domov, Jídlo, Na oslavě atd. a za to, že když už se někdo prokouše tou básničkou, tak rady v ní obsažené jsou správné.

25.04.2022 2 z 5

Terezka chce pejska Terezka chce pejska kolektiv autorů

Pěkná kniha pro začínající čtenáře. Text je pro ně barevně uzpůsobený, příběhy jsou přiměřeně krátké a vtipné, obrázky moc hezké. Pro první třídu určitě dobrá volba.

08.03.2022 5 z 5

Záhada zamčeného pokoje Záhada zamčeného pokoje Miroslav Macek

Jako odpočinkové čtení - proč ne. Líbil se mi úvod s přehlednou historií detektivní literatury. Jednotlivé povídky mají různou úroveň. V některých se autorovi podařilo hezky napodobit literární vzor - za mne třeba povídka se slečnou Marplovou. V jiných méně - třeba Dick Francis. Celkově to nebylo špatné. Jen s jednou z posledních povídek jsem měla trápení - v každém odstavci byly 2-3 citáty, přirovnání a vtipy. Nejlépe vše najednou. To se skoro nedalo číst.

06.01.2022 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Nemusí být každá kniha hlubokomyslné dílo, které zanechá nesmazatelnou stopu. Tato kniha je klidné, odpočinkové čtení, které ve vás zanechá milý pocit a chuť podívat se do Kodaně.

06.12.2021 3 z 5

Dva životy pana Perla Dva životy pana Perla Timothée de Fombelle

Krásná kniha. Vzbuzuje v člověku touhu se zasnít. A hlavně ve mně vzbudila chuť na žužu. Je jen o chloupek slabší než Vango nebo Tobiáš, ale také stojí za přečtení.

11.11.2021 4 z 5

Legenda o pražském orloji Legenda o pražském orloji Ivana Pecháčková

Pěkně zpracovaná knížka - děj i ilustrace. Chvíli jsem si musela zvykat na zvláštní font, ale uznávám, že díky němu knížka vypadá neotřele a moderně.

10.11.2021 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Krásná kniha. Ani chvíli jsem se nenudila. Výborně vykreslené postavy, úplně jsem chápala, proč se každý z nich chová tak, jak se chová. Jdu sehnat další díl a doufám, že autorka toho ještě napíše i víc.

24.09.2021 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Zajímavá detektivka ze zajímavého prostředí.
Jako bonus se mi na konci knihy moc líbil odstavec, ve kterém autor přirovnává osudy jednotlivých postav k hrdinům řeckých bájí.

09.06.2021 5 z 5

V zoo není žádná nuda V zoo není žádná nuda Eva Horáková

Krátké příběhy pro začínající čtenáře - v každém se dozvíme zajímavou informaci o daném zvířátku. Doplněno hezkými, pestrými obrázky.

31.05.2021 4 z 5

Šíleně bohatí Asiati Šíleně bohatí Asiati Kevin Kwan

Když pominu zbytečně mnoho nepřeložených výrazů, nutících čtenáře neustále listovat na konec knihy k vysvětlivkám (jak už někdo navrhoval, vysvětlivky na spodní části stránky by se hodily více) a fakt, že kniha vážně není humoristická, jak slibuje anotace, pak zůstane docela čtivá oddechová literatura. Není to žádné veledílo, ale k odreagování posloužila skvěle.

17.03.2021 4 z 5

Princezna čarodějka Princezna čarodějka Petr Kopl

Třetí díl nezklamal. Zábavné, vtipné, výborně nakreslené. A miluji Krákala. Ten když promluví, vždy mne pobaví.

17.03.2021 5 z 5

Život k sežrání Život k sežrání Mikäel Ollivier

Zajímavá, čtivě napsaná kniha na aktuální téma. Naprosto uvěřitelně je popsán vnitřní svět hrdiny a jeho myšlenky - od počátečních úspěchů s dietou až k dalšímu vývoji děje.
Obálka je zajímavá, jen si nejsem úplně jistá, jestli je vhodně zvolená. Přece jen mladí čtenáři (kluci) dost dají na to, s čím jsou vidět. A kniha s bonboniérou na obálce je může odradit (naštěstí je alespoň v "mužsky šedých tónech).

02.03.2021 5 z 5

Tajné dějiny značek Tajné dějiny značek Matt MacNabb

Proč ne. Styl psaní byl lehčí - chvílemi mírně bulvární - ale informace byly zajímavé, nebylo jich ani málo ani moc. Aby si čtenář něco zopakoval, něco nového se dozvěděl a pobavil se u toho.

20.02.2021 5 z 5

Fína a Zef: Příběh surikat Fína a Zef: Příběh surikat Ivona Březinová

Krátký příběh, který děti nenápadně naučí mnoho zajímavostí o životě surikat.

22.12.2020 4 z 5