PaníLenka PaníLenka komentáře u knih

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Knížku mi nabídla slečna na knižním festivalu, že se jí moc líbila. Nechala jsem se přesvědčit a byla to dobrá volba. Sonda do dvou nepochopených duší, které touží po svobodě, nádherné popisy venkovské krajiny i života na farmě -rozhodně to za přečtení stálo!

12.04.2024 5 z 5

Horkou jehlou Horkou jehlou Rudolf Havlík

Pro mě veliké překvapení. Kniha plná emocí, přitom napínavá, s neskutečně drsným a originálním humorem popisuje depresivní stránky soudobého světa. Taky hlasuju za zařazení do povinné četby a dávám za 5 (hvězd).

07.04.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Ale jo - přes všechny možné výtky, hodně postav, závěr po tolika stranách mohl být trošku propracovanější - ale četlo se to zase tak dobře, že si autor/ka 5 hvězd prostě zaslouží. Vždyť i cesta může být cíl - a tohle byla zase jízda! A s tak objemnou knihou bylo čtení rovnou i fyzická aktivita, takže další plus!

03.04.2024 5 z 5

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

(SPOILER) Dívám se na hodnocení ostatních čtenářů a jsem překvapená tolika zklamanými komentáři, mně se kniha velmi líbila. Dokonce se mi podařilo s rodinou Delaynových strávit v kuse celé odpoledne, a vůbec nelituji. Mám ráda romány, kdy není nikdo černobílý, kdy osoby jednají a chovají se přirozeně, a kdy mi situace v ději někdy až neskutečně připomínají ty, které jsem sama zažila. A oceňuji i autorčinu snahu o happyend - ten v životě vždy nepřichází, ale aspoň naděje je tu vždycky.

18.03.2024 5 z 5

Bretaňské noci Bretaňské noci Jean-Luc Bannalec (p)

(SPOILER) Na další díl série jsem se těšila a dostala jsem, v co jsem věřila. Napětí, spoustu kávy i jiných dobrot a dokonce jablka, pro které se dá i vraždit. Prostě Bretaň!

10.03.2024 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Detektivka pro relaxaci jak stvořená, nechybí napětí bez zbytečné brutality, osobní linka vyšetřovatelů i trocha humoru - jen víc takových knížek!

02.03.2024 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Za těch několik večerů a cestu vlakem skrz republiku ve společnosti všech z Medvědína i Hedu nejde dát míň než 5 hvězd. Můžeme polemizovat o délce, opakování již vysloveného, ale bylo to prostě tak plné emocí a naprosto úžasných postřehů ze života, že vše navíc je prominuto a jen nerada se se všemi lidmi z lesa loučím. Kdybych byla spisovatelkou, chtěla bych umět psát jako pan Backman

23.02.2024 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Nečekala jsem víc než napínavý příběh na odreagování - a ten jsem dostala. Bylo to dost divoké, ale ono vymyslet nový originální příběh určitě není snadné. Ale na další příběh s Erikou se moc těším!

04.02.2024 4 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Knížku jsem dostala jako dárek, vůbec jsem netušila, do čeho jdu. Napsáno vtipně, lehce, je vidět, že se nejedná o jednolitý příběh, ale o jednotlivé blogy. Asi je proto lepší nečíst úplně v kuse, někdy se autorka opakuje, vrací se ke stejným zážitkům. A přiznám se, že po pár kapitolách už mi začalo trochu vadit, že podle autorky je dobré jenom to indiánské, všechno ostatní je špatně. A taky to na mě bylo občas trochu moc ezo, tolik nadpřirozena už nelze nazvat nadsázkou.každopádně osvěžující a velmi originální počin!

04.02.2024 3 z 5

Psychologie masových vrahů Psychologie masových vrahů Andrej Drbohlav

Tuto knihu jsme si s dcerou koupily přímo po skvělé přednášce charismatického pana Drbohlava v roce 2019. Tenkrát jsem nevěřila, když pan Drbohlav varoval, že masová střelba se netýká pouze Ameriky. A asi měsíc na to postřílel šílený Vitásek lidi ve fakultce v Ostravě. Knížku i s věnováním jsem nicméně založila do knihovny, k takovému tématu, byť fascinujícímu, se úplně nemáte chuť vracet. Až teď, když další šílenec střílel na univerzitě v Praze, mi přišlo jako dobrý nápad se ke knížce vrátit a zkusit se s autorem zamyslet nad tím - PROČ??? Musím přiznat, že text je psaný dost odborně, nečetla se snadno, přednáška byla určitě zajímavější, pan Drbohlav opravdu umí - pokud ještě přednáší, vřele doporučuji!

14.01.2024 4 z 5

Batoh, medvěd a osm kartonů vodky Batoh, medvěd a osm kartonů vodky Lev Golinkin

I já jsem jednou z těch, koho ke knize přivedla čtenářská výzva. A rozhodně nelituji. Dostala jsem silný velmi autentický příběh, který se odehrává v době, kterou si dobře pamatuji, přesto jako by to byl nějaký alternativní vesmír. Vůbec jsem netušila, že v Rusku (pardon - v Sovětském Svazu) existoval nějaký antisemitismus a jak moc celá bolševická éra svým lidem ublížila. Z pohledu malého chlapce je vše ještě obludnější, a o to víc smekám před autorem, jak dokázal přiblížit to, co prožil, navíc s lehkou nadsázkou.

26.12.2023 4 z 5

Řeka pod hladinou: Vědomím proti času Řeka pod hladinou: Vědomím proti času Pavel Kolář

Pro mě hodně zajímavá kniha. Vlastně ani nemůžu říct, že jsem přesně celý příběh pochopila, možná jde spíš o pocity, které ve mě vyvolal, nicméně mě moc bavil, po každé kapitole jsem se těšila na další, čím mě ještě překvapí - a vždy se to autorovi povedlo. Navíc napsáno krásnou češtinou. A určitě ve mě dlouho budou jednotlivé kousky příběhu rezonovat a možná teprve postupně mi budou docházet všechny souvislosti. Moc příjemné překvapení!

14.12.2023 4 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Detektivka na dlouhé zimní večery jak má být, napětí, vztahy, překvapivý závěr s bonusem popisu života v pro nás exotickém prostředí vyprahlé Austrálie.

30.11.2023 4 z 5

Řeznice z Malé Barmy Řeznice z Malé Barmy Håkan Nesser

Docela zajímavá detektivka na podzimní večer, překvapivý závěr, nicméně mi k severské krimi úplně neseděly duchovní vsuvky

21.11.2023 3 z 5

Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Madeleine Albright

Knihu jsem si vybrala díky čtenářské výzvě. Bylo to docela náročné čtení, ale byl to pohled na naše dějiny z jiné perspektivy ženy, která se v Československu narodila, ale trvale nežila, ale k důležitým dějinným událostem měla velmi blízko díky politicky činnému otci. Velmi zajímavé bylo sledovat osobní postřehy, její život rozhodně za zaznamenání stojí. Někdy je to skoro neuvěřitelné, co se může stát, třeba že se o svém židovském původu dověděla až v dospělosti. Každopádně z některých popisovaných dějinných zvratů až mrazí, když si člověk uvědomí paralelu s momentální neklidnou situací, jako je válka na Ukrajině nebo v pásmu Gazy, protižidovské nálady.kéž by se lidé už jednou poučili, třeba i z takovéto knihy!

02.11.2023 4 z 5

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

(SPOILER) Oddechovka s jednoduchým příběhem, který jinak než happyendem skončit nemohl (i když některé linie byly rozehrány dost dramaticky), škoda, že v životě to takto nechodí. Každopádně recepty a ořízka knihy za nejmíň jednu hvězdu.

17.10.2023 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Výborné téma, se kterým souzním, nejsem příliš optimistická, co se týče digitalizace našich životů, velký bratr je pro mě děsivá představa, která je bohužel stále reálnější. Líbilo se mi i uchopení příběhu pomocí detektivní zápletky, nicméně její vyřešení bylo trochu zvláštní, jakoby už to autorku přestalo bavit a od té chvíle už jsem se do konce knihy trochu protrápila.

08.10.2023 4 z 5

Darda Darda Irena Dousková

(SPOILER) Hrdého Budžese jsem viděla několikrát v televizi, dvakrát naživo v divadle a určitě to nebylo naposled, knižní pokračování Oněgin byl Rusák bylo taky povedené, třetí díl trilogie byl asi nejen nejsmutnější, ale tentokrát mi trochu vadilo, jak hlavní hrdinka reaguje na svého despotického manžela, skoro bych řekla, že tím ztrácela mé sympatie.

25.09.2023 3 z 5

Tato kniha ještě patří k těm propracovanějším, novější počiny pana Vondrušky už mi připadají šíté horkou jehlou.

18.09.2023 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Je mi naprosto jasné, proč je King tak úspěšný - toto je moje druhá jeho přečtená kniha a od obou se nedalo odtrhnout. Bohužel já horory psychicky úplně nezvládám, tak jsem celou dobu sledovala, kolik stránek ještě budu muset trpět, ale opravdu se nedalo nedočíst. Takže - mise čtenářská výzva splněna, ale tento žánr přenechávám silnějším povahám.

08.09.2023 3 z 5