Palorizek85 Palorizek85 komentáře u knih

Čtivé, svižné a zábavné. Není to sice klasická "kingovka", ale na zábavný víkend to stačí.

27.03.2022 4 z 5

Ministerstvo nejvyššího štěstí Ministerstvo nejvyššího štěstí Arundhati Roy

Musím se přiznat. Je to první kniha, kterou jsem nedočetl...skončil jsem na straně 210 a knihu jsem dal pryč. Asi bych i pochopil snahu vykreslit indickou kulturu, která je směsící nádhery a hrůzy v jednom, ale přijde mi, že kromě naprosto matoucího způsobu vyprávění autorky (nebo překladu??? kdo ví...) se v ní ztrácíte a po chvíli si chcete vystřelit mozek, protože nechápete jak jste se z bodu A dostali do B a pak přijdete na to, že to šlo přes C a někdy D a někdy, když už jste se začínali chytat, tak se přistihnete, že celou dobu profanované B je vlastně A a nikam jste se nedostali...tuto knihu bych doporučil s čistým svědomým jen velmi otužilým masochystickým čtenářům.

22.03.2022 odpad!

Přízrak minulosti Přízrak minulosti Timothy Zahn

Klasika. Prostě skvělá knížka od Timothy Zahna. Jsem moc rád, že udělali dotisk a díky tomu jsme se k tomu dílu konečně dostal. Pokud máte dotaz, jak by mělo správné SW vypadat, tak je to přesně takhle. Nová Republika bojující s pozůstatky Impéria, překvapivé zvraty, silná zápletka, obestření tajemnem. Kéž by se Disney někdy rozhodl zfilmovat nyní bohužel jen "legends" knížky a upustil od těch slátanin, co teď vytahují.

02.03.2022 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Obsah knihy je výborný. Popis pocitů a nesravedlnosti z vystěhování německé menšiny po 2.sv. válce je výstižný a pravděpodobně i celkem přesný. I dnes, po 75 letech jdou na Brně vidět důsledky komunistického režimu (Zábrdovice by mohly povídat). Jediné co bych knize vyčetl je místy nudnější styl a poněkud nepřehledné rozvržení, kdo kdy zrovna vypráví.

10.02.2022 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Kniha je super, co dodat, fantasy jak má být. Oproti současnému seriálu je Geralt o něco více člověkem, což mu neubírá na kouzle. Více se to podobá polské verzi Zaklínače (a žel také mnohem lepší).

13.01.2022 5 z 5

Prodaná nevinnost Prodaná nevinnost Somaly Mam

Kniha zpracovává zajímavé téma - zneužívání dětí a hlavně žen pod dohledem veřejné správy v Kambodži. Je vidět, že tamní prostředí je ještě hrůzostrašnější, než si kdo představuje. Nicméně je to napsáno poměrně chaoticky, nelineárně a vzhledem k tomu, co jsem si o autorce dohledal i z jiných zdrojů nemusí být vše pravdivé, což, alespoň za mě, snižuje hodnotu knihy. I tak ale věřím, že podobná zvěrstva se dějí i nadále a ti, kteří by to mohli ovnlivnit, i nadále jen "mluví" o tom, jak to zlepšit.

05.01.2022 3 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř George R. R. Martin

Hezký komiks jak po stránce ilustrací tak i příběhu. Bohužel na můj vkus trochu krátký.

28.12.2021 4 z 5

Mormonka Mormonka Carolyn Jessop

Kniha super, příběh je to ale strašidelný. Náboženský fanatismus se vším všudy propojený s kultem člověka. A nejhorší je to vymývání mozku spojené s tvrdým dopadem na ženy a děti. Navíc za dohledu autorit, které mají často svázané (nebo neochotné) ruce.

26.12.2021 5 z 5

Tolkienovi hrdinové Tolkienovi hrdinové David Day

Řekl bych, že tato kniha se nedá hodnotit pouze z pohledu literárního, ale i uměleckého, protože ilustrace jsou prostě nádherné. Na druhou stranu jsem ale od knihy čekal o trochu více a občasné překlepy textu (např. na straně 12) spolu s autorovou naprostou fascinací hledat Tolkienovi předobrazy naprosto ve všem, mi trochu kazili dojem. Hodnitil bych to asi jako - ilustrace 95%, text 70%.

19.12.2021 4 z 5

Přečetl jsem knihu jedním dechem a není lehké jí řádně ohodnotit. Na jedné straně jsem rád, že se autorka odhodlala a odkryla tak citlivé téma. Na druhé straně mi ale běhal mráz po zádech z toho, co se (pravděpodobně) stále děje a na co jsou veřejné orgány krátké. Je to smutné, ale mám obavu, že pokud se nezmění sama podstata člověka a jeho smýšlení, tak se tento problém nevyřeší. Sexualita je dneska "top" tématem všeho a tohle je ta stinná stránka rozpadu společnosti, kde na to doplácí ti nejslabší a nejvykořisťovatelnější. Zároveň mě to ale jen utvrdilo v tom, nikdy neignorovat varovné signály z okolí, protože byť za její osud byli primárně odpovědni ti, kteří ji zneužívali, okolí muselo projevit velkou dávku apatie... a řekl bych záměrné apatie, aby si nevšimli týrání a zneužívání. Úplně jiným problémem je, že ještě v dnešní době neustále tolerujeme "vykřičené" domy, byť jsou zákony o kuplířství poměrně přísné. Ale jak říkam, na změnu by byla potřeba změna lidského charakteru a ten se spíše poslední dobou mění k horšímu.

14.12.2021 5 z 5

McCoy: Odkud přicházejí stíny McCoy: Odkud přicházejí stíny David R. George III

Tato kniha mě zavedla vzpomínkami zpátky k tomu, čím by Star Trek měl být. Vesmírným eposem s příchutí sci-fi, romantiky a závažných životních rozhodnutí. Všem skalním fanouškům mohu doporučit - je to jako jíst výborné jídlo o několika chodech a přesto neodejít s pocitem přecpání. Perfektní vyvážený román.

13.12.2021 5 z 5

Přežila jsem Přežila jsem Immaculée Ilibagiza

Velmi dojímavá a emocionálně silná kniha o tom, že hluboká víra a velká láska dokáží překonat i ty nesjtrastilplnějí a nehroznější události, se kterými se člověk může potkat. Když jsem četl knihy o holocaustu, říkal jsem si: "Ok, to bylo před cca 80 lety a snad jsme jako lidi už někde jinde." Tato kniha mě silně vyvedla z omylu a i když jsem věděl o těchto událostech, přožít to očima někoho, kdo to zvládl, je úplně jiná úroveň. A je velmi smutné uvědomění si, že v nás lidech je jakási nepopsatelná zloba, zášť a naskytne-li se příležitost i animálnost a krutost.

27.11.2021 5 z 5

Krásné dny mého mládí Krásné dny mého mládí Ana Novac

Kniha na mě příliš nezapůsobila. Četl jsem více knih z tohoto období, včetně několika příběhů z koncentračních táborů, ale tento mě neoslovil. Přičítám to tomu, že vyprávění je často protkáno květnatými popisy a to mě prostě k tomu tématu nesedí - chvílemi mi to přišlo až neautentické. Na druhé straně chápu, že způsob tohoto vyprávění také mohl být pro autorku cestou jak uniknout před tou krutostí. Z věcí, které tam popisuje jde mráz po zádech a jsem přesvědčen, že díky dnešní rozmazlené době, bychom to již nebyli schopni přežít.

20.11.2021 3 z 5

Star Wars: Lando - Roztříštěné Impérium Star Wars: Lando - Roztříštěné Impérium Greg Rucka

Celkem 3 příběhy - první byť má výborný námět a provedení také újde, mám jednu výtku...ale radši to tu rozebírat nebudu. Druhý mi příjde nejslabší z celé série, kdy se z hlavní hrdinky dělá "Superman" a ze všech ostatních naprostí idioti bez kousku rozumu. Ale třetí...ten to pro mě vynahradil a už jen kvůli němu tomu to mohu doporučit...takže bych to asi hodnotil 4/5, 3/5 a 5/5 v tomto pořadí.

16.11.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

(SPOILER) Příběhy, ze kterých opravdu běhá mráz po zádech. Rozum zůstává stát nad tím, čeho je vyhrocený socialismus spolu s kultem osobnosti schopen. Kam se na to hrabe doba komunismu u nás. Když jsem si tu knihu dočetl, tak jsem si jen o to více uvědomil, jak je Evropa nehorázně bohatá a jaké mám štěstí, že jsem se narodil zde.

15.11.2021 5 z 5

Star Trek Star Trek Alan Dean Foster

Kniha je tak na 95% shodná s filmem a těch 5%, které ve filmu nebyly nebo byly jinak lze myslím filmu odpustit. Každopádně si myslím, že pro každého fanouška univerza ST je to povinnost si to přečíst :)

14.11.2021

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Silný a smutný příběh. Vždy když čtu příběhy lidí z koncentračních táborů, nebo lidí z míst, kde je pořád válka, říkám si, jak je ta lidská rasa barbarská. Na jedné straně jsme schopni lásky, pozornosti a obětavosti a na straně druhé jsme schopni nesmírné bolesti, zvrácenosti a co je podle mě nejhorší, bezostyšné apatie k bolesti druhých. I to se ukázalo u všech těch sousedů, známých, spoluvěznů, kteří místo pomoci udávali a pro zachování vlastního "pohodlí" (protože často šlo i o pohodlí a ne život) byli schopni zradit druhé. Když se pak podívám na dnešní dobu, kdy se veřejně hádáme o naprosté "hlouposti", říkám si, co si asi musí myslet lidé, kteří si prošli tím peklem. Bůh pomáhej generaci, která zapomněla na hrůzy války a která se o nich ani nevzdělává.

09.11.2021 5 z 5

Thrawn: Velezrada Thrawn: Velezrada Timothy Zahn

Výborný závěr celé trilogie. Thrawnova mysl jede opět na plné obrátky a na konci se musím ptát, co by asi Rebelové dokázali, kdyby se jim podařilo přesvědčit Thrawna, aby se k nim přidal...

17.09.2021 5 z 5

Safa Safa Waris Dirie

Musím říct, že mě kniha oslovila natolik, že jsem poté shlédl i film, byť ten zachycuje jen zlomek emocí, které jsou vykresleny v knize. Je smutné, že v dnešní době existují takové rozdíly a díky nim se připustí páchání takových zvěrstev. Ještě smutnější je ale apatie států, které by s tím mohli něco udělat a neudělají. Smekám před autorkou a jejím odhodláním.

17.09.2021 5 z 5

Kobayashi Maru Kobayashi Maru Andy Mangels

Dobré sci-fi, klasické "star trekové". Pokud jste viděli seriál, tak Vám to i hezky ožije před očima, hrdinové, padouši, rasy atd. 1 hvězdu odebírám za více hluchých pasáží, které jsem tak trochu musel přetrpět.

29.08.2021 4 z 5