pald pald komentáře u knih

Velká přátelství Velká přátelství Raissa Maritain

Přečetl jsem s nadšením. Krásná kniha vzpomínek vztahujících se k několika letům před první světovou válkou, kdy manželé a filosofové Raissa a Jacques Maritainovi objeví prostřednictvím svých velkých přátel víru v Boha, křesťanství a církev. Je to velmi osobní, duchovní a zároveň filosofické svědectví o velkých autorech: Henri Bergson, Charles Péguy, Georges Rouault a především Léon Bloy. Čtenář získá zajímavý vhled do kulturní, duchovní i politické situace Francie na začátku dvacátého století.

19.07.2019 5 z 5

Boh vo filozofickom myslení Boh vo filozofickom myslení Emerich Coreth

Výborná příručka, přehledná a srozumitelně sepsaná.

24.04.2019 5 z 5

Luther - Finále středověké zbožnosti Luther - Finále středověké zbožnosti Jaroslav Vokoun

Podnětná knížka zaměřená především na spirituální oblast Lutherovy osobnosti a jeho díla.

24.04.2019 4 z 5

Martin Luther: Rebel v prevratných časoch Martin Luther: Rebel v prevratných časoch Heinz Schilling

Výborná biografie, čtivá a zároveň historicky a teologicky fundovaná.

23.04.2019 5 z 5

O společnosti a politice - Otevřený rozhovor s Dominiquem Woltonem O společnosti a politice - Otevřený rozhovor s Dominiquem Woltonem Dominique Wolton

Docela zajímavý rozhovor s papežem o aktuálních tématech, škoda, že Wolton je tak upovídaný.

23.04.2019 4 z 5

Joseph kardinál Ratzinger - Benedikt XVI.: křesťanství na přelomu tisíciletí Joseph kardinál Ratzinger - Benedikt XVI.: křesťanství na přelomu tisíciletí Joseph Alois Ratzinger

Jeden z nejlepších rozhovorů o křesťanství ve světě. Doporučuji.

Zrození Evropy Zrození Evropy Christopher Dawson

Výborná kniha

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Četl jsem v překladu O. F. Bablera (upraveného J. Zahradníčkem). Chystám se přečíst nejnovější překlad V. Mikeše. Uvítal bych bilingvní edici tohoto geniálního a nesmrtelného díla.

Církev jako společenství Církev jako společenství Joseph Alois Ratzinger

Ratzinger napsal mnoho o církvi. Zde kratičká syntéza jeho pohledu na církev.

21.04.2019 5 z 5

Všechny barvy církve: barevnost křesťanského oděvu a její význam v tradici západní církve Všechny barvy církve: barevnost křesťanského oděvu a její význam v tradici západní církve Radek Martínek

Knížka pojednává o proměnách symbolického vnímání jednotlivých barev od biblických a antických dob až po současnost. Po obecném výkladu křesťanské symboliky barev se autor zaměřuje na oblast bohoslužebného i mimoliturgického oděvu kněžského a řeholního stavu: Vědecky přesně a zároveň poutavě prezentuje historický vývoj barevnosti církevního oděvu, který vyjadřuje nejen proměny symbolické sebeprezentace hierarchie a řeholních společenství, ale též charakterizuje, jak tento Bohu zasvěcený stav chápal svou identitu a poslání v dějinách. Martinkovy rozsáhlé poznatky jsou přínosné z historického hlediska, protože na základě vnějších fenoménů objasňují dějinný vývoj rolí kněží a řeholníků v církvi a ve společnosti. Práce se však nedotýká jen minulosti, ale podněcuje k aktuální reflexi nad současnou formou sebevyjádření církve a jejích služebníků v stále se měnícím světě.

21.04.2019 5 z 5

Tvář baroka Tvář baroka Zdeněk Kalista

Krásná esej o baroku, kterou jsem četl kdysi dávno. Její myšlenky mi hodně pomohly chápat nejen umění, ale i životní pocity barokního člověka. Doporučuji.

Znamení moci Znamení moci Jan Zahradníček

Silná báseň velkého básníka a mučedníka komunismu

Služebníci neužiteční Služebníci neužiteční Jaroslav Durych

Jedinečné dílo, které asi nebude pro každého čtenáře, ale mě uchvátilo a rád bych si ho znovu přečetl

Jeremjáš Jeremjáš Franz Werfel

Vynikající románové zpracovaní biblického příběhu.

17.04.2019 5 z 5

Čtrnáctero zastavení Čtrnáctero zastavení Bedřich Fučík

Krásné portréty, v nichž se spojují osobní vzpomínky na české autory s meditativním vykreslením jejich díla. Velké svědectví o české kultuře 20. století.

17.04.2019 5 z 5

Putování mysli do Boha Putování mysli do Boha Bonaventura da Bagnoregio

Dílko, ze kterého čerpal autor Božské komedie a které je stále inspirativní, s výbornou úvodní studií prof. Pospíšila.

16.04.2019 5 z 5

Daniel Stein, překladatel Daniel Stein, překladatel Ljudmila Ulická (p)

Výborná kniha. Že by si jméno "Stein" autorka vypůjčila od Edith Stein, filosofky a židovské konvertitky ke křesťanství, zavražděné v Osvětimi?

16.04.2019 4 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Pro mě zklamání, asi proto, že jsem v Římě dlouho žil

16.04.2019 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dojemné, poutavé, ale bohužel nic víc ....

16.04.2019 3 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Mlčící Bůh promluví způsobem nečekaným: ne ve věrnosti a statečnosti hlavního hrdiny, ale v jeho slabosti a pádu. Autor mistrovsky vystihl křesťanský paradox.

16.04.2019 5 z 5