Padla Hvezda Padla Hvezda komentáře u knih

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Moc dobrá knížka. Upřímně jsem nečekala, že se mi bude líbit, ale nedala jsem ji z ruky a přečetla jsem si takřka za den. Je to v podstatě hororová knížka o utrpení. Minimálně dvě z postav jsou tyrany svými rodinami (a celkově ta vesnice je hodně staromilna), což se četlo těžko a to nejsem citlivka. Pro někoho by to mohlo být hodně nepříjemné. Také bych potřebovala více explicitně naznačit, kde se dej odehrává. V anotaci se píše "pohraničí" ale už se nepíše jaké pohraničí. O Černém lese vím, ale nevěděla jsem kde přesně v Německu leží (na jihu na hranicích s Francii a Švýcarskem) tak jsem si 1/2 knihy myslela že se jedná o české pohraničí (prece jen v cesku máme také dost německých jmen).

Jediná věc, co mě zarazila, je na str. 253: "Slyš má slova na prahu brány, duchu mrtvé z druhé strany, zjev se po mé pravici, překroč věcnou hranici"
Kdyz jsem to hledala, tak vyjely jen odkazy na seriál Čarodějky. Tak by mě zajímalo, jestli je to nějaké "reálné" zaklínadlo nebo tady někdo fakt "vykrada" serial a prošlo mu to až do tisku :D :D Tohle mě pobavilo.

Ale fakt jako dobrá knížka. Tu druhou detektivku si od autorky neprectu (i když tato má také takřka detektivní zápletku) ale pokud někdy napíše něco víc fantasy, tak po tom určitě sáhnu.

04.02.2024 4 z 5

Žabí polibek Žabí polibek Garth Nix

Hrozně moc hezká knížka, ale cca 1/2 je za trest. Ta se fakt šíleně vleče, pak už je to zábava, docela jsem se i zasmála. Je to takové parodicke, pohádkové a hrozně miloucke fantasy.

03.02.2024 4 z 5

Až přejde zima Až přejde zima Kiran Millwood Hargrave

Knížka má potenciál, je to moc hezký příběh, ale není to dobře napsané. Poslední 1/3 knihy je opravdu strašná, možná moc uspěchaná... Škoda... Opravdu hezký námět a motivy. Také krásná obálka, která odpovídá ději - je plná referencí.

19.01.2024 3 z 5

Brok, Flek a strašidla Brok, Flek a strašidla Monika Zoubková

Je to moc hezký nápad, ale takový nedotažený a zvláštní. Na jednu stranu je to knížka, která se bude líbit "staré škole" na druhou stranu odkazuje dost moderních odkazů, které mi tam nesedí. Co se jazyků týče, tak první odstavec je udivujici, ale pak už je to ok.

Kupovala jsem ji synovcům, tak až zjistím jak se jim líbila, přidám edit.

07.10.2023 3 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Popisný román o přírodě, vědě a víře - a lidech, kteří jsou jimi obklopeni. Je to moc hezky napsané, ale opravdu velmi pomalé. Člověk musí mít dostatek času, aby si to vychutnal.

07.05.2023 4 z 5

Mapa soli a hvězd Mapa soli a hvězd Zeyn Joukhadar (p)

Je to jako číst dvě knihy najednou (pokud s tím má někdo problém, knížka mu moc vyhovovat nebude). Oba příběhy se mi líbily, ale asi bych měla radši dvě samostatné knihy. 3,5*

(btw nakladatelství udělalo menší faux pass. Autor(ka?) jen nebinarni, na přebalu je uvaden(a) jako muž v doslovu je všude v zenske formě. Mám pocit že zrovna tenhle člověk si zájmena nestrida jak ponožky, takže nakladatelství v tom má bordel ;))

13.03.2023 4 z 5

Barva vraždy Bee Larkhamové Barva vraždy Bee Larkhamové Sarah J. Harris

Hlavní postava je naprosto, naprosto otravná (teda když má ty svoje amoky a volá na tisnovou linku). Jinak je to fajn příklad nedůvěryhodneho vypravěče. Konečné rozuzlení mě překvapilo.

14.05.2022 4 z 5

Tajemství Viléma Storitze Tajemství Viléma Storitze Jules Verne

Líbí se vám anotace? Well... Příběh, co slibuje anotace, si užijete asi na posledních dvaceti stránkách knihy.

Neskutečné zklamání a při tom takový potenciál.

09.03.2022 1 z 5

Sedm dní spolu Sedm dní spolu Francesca Hornak

Celkem afektovana a mírně nelogicka knížka. Čte se ale dobře a člověka zabaví, I když méně je někdy více a v případě této knihy to platí obzvlášť.

19.02.2022 3 z 5

Mořská panna Mořská panna Christina Henry

Dost průměrná četba, ale ubíhá to. Výhoda knihy je, že to není moc dlouhé, takže to jde i přes klišé zápletku. Kniha je vhodná pro lidi, co mají rádi mořské panny nebo P. T. Barnuma, jinak bych si to asi odpustila.
Knížka je teď v levných knihách asi za 79,- což je si myslím cena odpovídající kvalitě.

16.12.2021 3 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Knížka je postavena na prostředí, ostatní je druhotné. Třeba s tím při čtení počítat.

19.11.2021 4 z 5

Krverůž Krverůž A.G. Howard (p)

(SPOILER) Seznam výtek, které jsem si průběžně psala, jak jsem knihu četla.

- Elitní francouzská škola, která přijímá výhradně Američany. Rozhodně.
- Umělecky zaměřenému klukovi chybí fotbalové mužstvo.
- Aury.
- Holka, co má problémy se zpěvem jde na konzervatoř (v podstatě) a okamžitě se tam se všemi spřátelí.
- Český překlad. ("Slunka?" Ty vole :D)
- Na práci na zahradě se logicky vyfiknu jako na návštěvu Paříže.
- Na YA knihu až dost drsná backstory Etalona (Etanola? :D)

Je třeba to brát tak, jak to je - tudíž jako YA a odpočinkovou četbu. Osobně miluji Fantoma opery, a proto jsem se pustila i do této knihy. Taky proto mě ovšem nezajímala Rune ani Trn, ale jen Erik, jak ale píši výše, čekala jsem jednoduchou odpočinkovou četbu, a te se mi dostalo. Docela jsem se bavila, četlo se to rychle, jako většina YA knih.

Co mě dá se říci nenadchlo (ve skutečnosti mi to bylo jedno) byla magie a že z Erika je kouzelník či co. Vysvětluje to sice, proč žiješ tak dlouho, ale je to úplný opak toho, o čem je Fantom opery. V knize od Lerouxe lze všechno nějak vysvětlit, Erik si vystačí s tajnými chodbami a propadlišti, kouzla by byla pod jeho úroveň. :)

Posledních cca 100 stran je asi za 3,5* zbytek tak za 2*.

P. S.: Když má člověk horečky, je ta kniha lepší. :)

24.09.2021 2 z 5

Ospalá slovanská díra Ospalá slovanská díra Petr Jaroněk

První polovina knihy super středověká, pak super slovanská... Pak se to zvrtlo v něco přehnaně ambiciózního a až moc neurcityho. Škoda.

12.09.2021 3 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

(SPOILER) Převorství u pomerančovníku jsem začala číst v dubnu a dočetla začátkem července, když jsem konečně dodělala poslední pitomou zkoušku, co jsem fakt musela mít. V reálu to vypadalo tak, že prvních 100 stran jsem četla pár měsíců, zbytek pár dní. Takhle kniha se nečetla úplně lehce a ne kvůli tomu, že by byla náročná, spíš je taková mdlá. Rádoby epický příběh o záchraně světa (jak to tak ve fantasy bývá) se chvílemi vleče a pak neskutečně zrychlí a všechno se velice rychle vyřeší. Jména postav jsou dost krkolomna a nepřekvapilo by mě, kdybych je celou dobu četla špatně. Není to úplně reader friendly. Skutečně sympatické mi pak přišly asi jenom dvě postavy.

Převorství má mnoho prvků typického fantasy, tudíž je vhodné pro ty, kteří mají právě na to typické fantasy chuť, ale nechtějí číst pořád dokola ty samé knihy. Samotný příběh není vůbec špatný a svět je zajímavý, jenom mi přijde, že za těch skoro 900 star se toho zase tak moc nestalo.

Jako opravdu nešťastný mi přijde překlad, který je v některých místech až moc moderní, v jinych místech, v dialozich hlavně, dodržuje typickou mluvu historických knih. Vznika tedy jakýsi podivný paskvil, který mě chvílemi iritoval.

Další věci, co mě irirovalo, bylo s jakou samozřejmostí byly v tomto světě přijímány homosexuální vztahy. Ve světě, kde se moc, statky a tituly předávají z generace na generaci, bych očekávala, že šlechticům bude umožněno najít si partnera stejného pohlaví až v momentě, kdy zajistí pokračování rodu. Celkově mi tato myšlenka přijde nedotažená.

14.08.2021 3 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

O chlup horší, než Ve stínu hvozdu, ale ani tak jsem se nemohla odtrhnout. Doufám, že bude další.

08.04.2021 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Této knize jsem se vyhýbala dlouho. Po přečtení musím říct, že je to jedna z YA knížek, které za to opravdu stojí a mladému člověku mohou něco dát. Navíc je to hezky napsané (četla jsem v aj).

Vztah Hazel a Guse se mi moc líbil. Oceňuji, že to celé auto nenatahoval a začali spolu flirtovat téměř okamžitě. (Hazel Grace rozhodně není typická YA stydlivka.)

Za 4*, protože kniha je prostě "americká". Všichni všechny pořád obímají a vylévají si srdíčka...

18.03.2021 4 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

(SPOILER) Trojka mi přišla z cele serie nejlepší. Nicméně nechápu konec a celé to "stvořili jsme kopie" pointu. Když chtěli stvořit kopie, měli poslat na smrt je. Jinak se nemuseli obtěžovat.

24.01.2021 3 z 5

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

(SPOILER) Jsem teprve v polovině knihy, ale musím začít psát komentář už teď.
Čte se to dobře a příběh je zajímavý - ale už zase se projevuje autorova naivita. Když někdo "daruje" vajíčka tak to z toho někoho nedělá matku, ale darkyni. Zvláště když se dotyčná o mateřství ani neprosí. Tahle příběhová linka se mi teda nelíbí. Obávám se, že to bude uměle hrát na city bez budování nějaké gradace, ale ještě uvidíme...

EDIT
2,5* Syndrom druhého dílu?
První díl byl na 3,5* uvidíme co třetí díl. Autor upustil od akce a věnoval se spis mezilidskym vztahům mezi postavami. Což byla nuda - přišlo mi to dost na sílu a stereotypní. Taky umřela asi ta nejzajímavější postava.

Knihu nicméně doporučuji. Je hodně čtivá a přívětivá pro někoho, kdo zatím moc sci-fi nečetl. Pro mladší čtenáře určitě taky vhodná - ti knize nedostatky odpustí.

22.01.2021 3 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

3,5*

Fajn kniha. Není to nic extra, popravdě je to celkem naivní, ale moc dobře se to čte a rychle to ubíhá. Jako oddechovka pro zpestření je to určitě fajn.

18.01.2021 3 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

(SPOILER) Spletitá, výživná fantasy, která by možná zasloužila trochu zjednodušit, ovšem při jejím čtení jsem litovala, že nežijeme ve fantasy světě jako je v Uprooted (Ve stínu hvozdu). Líbí se mi využití slovanského folklóru i paleta postav. Ty dvě erotické scény byly popsány střízlivě a realisticky.
Co se dále týče romantické linky, nijak zvlášť jsem nepostrehla, dle mého na posledních stranách knihy jejich vztah teprve začíná (třebaže se spolu hlavní hrdinové už vyspali).

Mimochodem, neřekla bych že je to vhodné pro děti a mládež.

Fanoušci prosí Novik o pokračování, ale osobně doufám že nevznikne - příběh skončil spolu s knihou a ten slabý náznak toho, jak to s postavami dále bylo, je více než uspokojující.

05.01.2021 5 z 5