Pablo7 Pablo7 komentáře u knih

Transfer Transfer Bianca Bellová

Krátká kniha čtyř povídek, které spojuje prostor letiště, kde se potkávají lidé. I postavy z povídek jsou trochu propojeny. Je to napsané tradičně velmi čtivě. Pro mě je už několikátá kniha od Bellové, co jsem četl. Přesto souhlasím, že po nějaké době člověk na ty příběhy a myšlenky zapomene.

21.03.2024 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Sbírka krátkých fejetonů z let 2014-2020. Je to vydáno v kroužkové vazbě, aby člověk mohl vytrhávat fejetony, které se mu nelíbí. Jak to bývá, některé mě zaujaly a pobavily víc jiné méně. Přeci jen na mě Eben místy působí trochu moc konzervativně. Je to ale fajn knížka na pobavení a odreagování.

21.03.2024 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Naprosto skvělá kniha podle skutečného zločinu. Hlavně začátek je skvělý. Popíše rodinu oběti tak, že máte pocit, že je znáte. Pak se pozornost přesouvá k odhaleným vrahům a detailně psychologicky líčí jejich osobnost. Postupně je čtení náročnější a trochu kniha ztrácí tempo, když dojde na dlouho trvající soud. Je to ale hlavně výborně napsané. Capote psát uměl.

21.03.2024 5 z 5

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

Krátká knížečka o Belgičance, která umí japonsky a nastoupí v japonské firmě. Na začátku se snaží, ale brzy narazí na odlišnou japonskou kulturu. Přišlo mě to záměrně trochu přehnané, ale často jsem se nahlas smál úplně absurdním situacím.

21.03.2024 5 z 5

...a máš mě rád? ...a máš mě rád? Jan Pelc

Malá knížka různorodých povídek. První povídka byla značně bizarní, ale pak už to bylo normálnější. Bavilo mě jazykem i formou. Je to taková jednohubka.

21.11.2023 4 z 5

Z prachu zrození Z prachu zrození Ray Bradbury (p)

Knížka mě příliš nezaujala. Ještě začátek mě bavil a to hlavně svým jazykem. Autor skutečně psát umí. Nicméně můj zájem postupně upadal, jak jsem příliš nechápal příběh. Asi tohle fantasy není pro mě. Vysvětlení příběhu dává autor v doslovu. Jde vlastně o soubor povídek inspirovaný jeho rodinou. Většinu jich napsal už před spoustou let před vydáním knihy.

21.11.2023 3 z 5

Pět starých známých Pět starých známých Mitch Albom

Příběh začíná smrtí hlavního hrdiny. Pak se v nebi setkává s pěti lidmi, kteří ovlivnili jeho život. Vlastně tak hledá smysl života, který předtím neviděl. Myšlenka je, že jsme všichni propojeni a každý je důležitý. Je to slušně napsaný a líbila se mi i struktura knihy, kdy autor často zachycuje hlavního hrdinu o jeho narozeninách v různém věku.

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Krátká povídka o letci, který se ztratí při letu o Vánocích. Čte se docela dobře. Od určitý chvíle jsem tušil, jaký bude ten mysteriózní závěr, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Knížečka je doplněná spoustou ilustrací.

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

Kniha je napsána velmi zručně a čtivě. Nechal jsem se nalákat, že je to dle skutečné události, která inspirovala Lolitu. Tak úplně to není pravda. Příběh je dramatický a děsivý samotným obsahem. Unesená holčička má několikrát příležitost utéct nebo ji málem najdou. Říkal jsem si jakou má hroznou smůlu. Nicméně v doslovu se člověk doví, že řada situací byla vymyšlena autorkou zřejmě z důvodu větší napínavosti. To mi přijde až trochu laciné.

13.03.2023 4 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Přečteno více než pět let po vydání, takže některé kauzy si už tak nepamatuji. Základem je příběh, kde se snaží v ústavu udělat z člověka debila, tím že mu dávají číst debilní noviny. Úryvky z nich tvoří další část knihy. Vše je doplněno kolážemi TMBK. Párkrát jsem se zasmál, ale nemůžu říct, že jde o nějakou nezapomenutelnou knihu. Trochu mi také vadilo hodně malé písmo.

13.03.2023 3 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Čtivě napsaná kniha. Nespravedlivě odsouzený Ilja se vrací z vězení. Těší se na setkání s matkou, ale ta těsně před návratem zemře. Ilja je zoufalý. Mrtvá matka, přítelkyně má už dávno svůj život, s kamarádem si už nerozumí. Rozhodne se konfrontovat policistu Péťu, který do dostal do vězení. V konfliktu ho zabije a sebere mu telefon. Jeho prostřednictvím poznává život Péti a začne se za něj vydávat. Jde i o určitou reflexi současného Ruska. Škoda, že člověk nějak tuší, jak to dopadne. Radši nečtěte popis na obálce.

12.03.2023 4 z 5

Roviny života Roviny života Julian Barnes

Byl jsem trochu zklamán, protože jsem dříve četl od Barnese Vědomí konce. V první části autor popisuje počátky balónového létaní a nějaký milostný vztah. To mě příliš nebavilo. Pak se věnuje smrti své ženy. To je velmi osobní výpověď o ztrátě, kterou cítí. Tato část stojí za přečtení.

15.08.2022 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha je psaná nářečím, ale četla se mi hodně dobře. Jde o několik povídek z jedné vesnice, z nichž některé jsou vyprávěné více vypravěči. Občas chvíli trvá než se zorientujete. Vypravěči nejsou žádný intelektuálové, takže se řeší většinou konkrétní věci, jako majetek, sex. Postavy z toho nevychází příliš kladně, ale autorka rozhodně nikoho nesoudí.

15.08.2022 4 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Je to relativně náročné, neveselé čtení. Tématem je smrt otce a jak se s ní vyrovnávají jeho děti případně jejich partneři a manželka. Často se mění vypravěč a vyprávění přechází z ich formy do er formy, což normálně nemám rád. Zde se ale autorovy daří vytvořit sugestivní náladu, atmosféru, byť často smutnou a depresivní. Ani mě nepřekvapilo, že není žádné jasné rozuzlení příběhu. Zřejmě díky své evangelické víře nebo výchově je autor hrozně náročný sám na sebe. Po přečtení jsem se dočetl, že kniha má dost autobiografických rysů. Tato její poctivost a opravdovost je z ní cítit a proto nakonec dávám pět hvězd.

15.08.2022 5 z 5

Moje bejby Amerika - Co vám nikdo neřekne o životě v cizině Moje bejby Amerika - Co vám nikdo neřekne o životě v cizině Jana LeBlanc

Autorka se vdala do USA a píše o svých zkušenostech. Jako novinářka umí psát a dobře se to čte. Jde o kombinaci osobních zážitků např.studium, mateřství atd, jejích úvah o Americe a Američanech a několika textů napsaných do časopisů. Postupně jsem trochu ztrácel zájem, protože některý věci se opakují nebo je to moc rozvláčné. Kladně hodnotím grafickou úpravu knihy, která se povedla.

15.08.2022 3 z 5

Kulinárium Kulinárium Zdeněk Pohlreich

Nalákalo mě, že se člověk podle knihy má naučit techniky vaření. Spíše jde jen o suché popisy kuchařských technik - vaření, smažení, uzení, pečení atd. To bylo ještě relativně zajímavé. Recepty mě ale příliš nezaujaly a mám pochyby, že bych je jako kuchař začátečník dle popisů zvládl. Autor ty knížky seká, jak Baťa cvičky. Možné méně je někdy více.

07.12.2021 3 z 5

Babišovo Palermo II Babišovo Palermo II Jaroslav Kmenta

Četl jsem to před volbami a tak jsem byl dost znechucen a vytočen, že tento člověk ovládá naši zem. Navíc ho řada spoluobčanů podporuje, což jsem nechápal nikdy. Hodně lidem stačí dát pár tisícovek nebo levný salám a pivo podobně jako za Husáka a jsou spokojený a ani jim nedojde, že to nedává ze svého ale z našeho. Politika a byznys je často dost špinavá záležitost, kde se nehraje fér a morálka je na posledním místě. Vadilo mi snad jen trochu nadbytečné citace novinářských kolegů např.paní Zlámalové. Babiš je zřejmě chytřejší než jsem si myslel, že dokázal takový Palermo vybudovat. Snad jednou na svoji nenažranost dojede.

07.12.2021 4 z 5

Příležitostné nápady Příležitostné nápady Elena Ferrante

Knížka fejetonů do novin. Některé mě zaujaly více jiné méně. Hodně se jich týká psaní, které je pro autorku naprosto zásadní. Je tam spousta zajímavých úvah a napsané je to vzhledem k náročnosti dobře a čtivě.

07.12.2021 4 z 5

Citlivá místa Citlivá místa Anna Gavalda

Četl jsem po povídkách Tyhle fragmenty od Bellové a tahle knížka je výrazně slabší. Povídky jsou docela dlouhé. Hned u první povídky se mi moc nelíbilo, jak je jazykově napsaná, ale možná je to částečně překladem. Některé povídky jsou hodně dojemné, až mě to přišlo trochu vykalkulované a přehnané.

07.12.2021 3 z 5

Tyhle fragmenty Tyhle fragmenty Bianca Bellová

Výborná knížka povídek a to mě povídkové knihy moc neberou. Povídky jsou krátké, ale vždy se autorce podaří navodit nějakou atmosféru a vtáhnout do děje. Je to velmi dobře napsaný a Bellová fakt umí. Problém je, že po pár týdnech si vzpomínám spíš jen na pár fragmentů. :-)

07.12.2021 5 z 5