p3tris p3tris komentáře u knih

Německé stíhačky druhé světové války Německé stíhačky druhé světové války Thomas Newdick

Encyklopedické bookziny od vydavatelství Extra Publishing mám rád. Ale tady poprvé jsem lehce zklamán. Publikace totiž obsahuje řadu chyb a nepřesností. Některé jsou převzaty z originálu. Například legenda o tom, že první sériový Me 163 byl rudý, kterou přiživil ve své knize i Mano Ziegler. Nebo nepozornost, kdy u stejného letounu je na fotografii jako operační základna uvedena Sardinie a u bokorysu Sicílie. Ale největším problémem je tentokrát chybějící odborná korektura překladu. Takže najdeme takové perly, jako "lišty na křídlech" místo slotů, "vystřelovací sedadlo ovládané náboji" místo vystřelované pomocí pyropatrony, "pumovnic na křídlech" místo pumových závěsníků nebo "prosklené pumovnice". Ale i přes všechny tyto chyby se jedná o publikaci, která za velice příznivou cenu provede nenáročného čitatele historií německého stíhacího letectva za druhé světové války.

07.04.2024 3 z 5

Komiks pro Ukrajinu Komiks pro Ukrajinu * antologie

Tuhle knihu jsem kupoval hlavně kvůli jejímu účelu, ne obsahu. Tedy jako podporu bojující Ukrajině. Z příběhů mě vlastně zajímal jen jediný, a to můj milovaný Usagi. Což byla chyba. Protože i ty ostatní vytvořili mistři ve svém oboru a každý v sobě nese silný emocionální náboj s protiválečnou tematikou. Některý více, některý méně, ale každý ve vás něco zanechá.

05.04.2024 4 z 5

Kronika 2. světové války (1. rok, 1939–1940) Kronika 2. světové války (1. rok, 1939–1940) Jack Holroyd

Středobodem této publikace není nic jiného, než fotografie. Ale Jack Holroyd si dal velmi záležet s jejich výběrem, takže vedle těch známých, a někdy až ikonických, tu najdeme i ne moc často viděné a nebo zcela neznámé. Což je přesně ten důvod, proč by si měl knihu koupit každý fanoušek vojenské historie. Fotografie jsou opatřeny stručnými popisky a rozděleny do přehledných kapitol, jako "Napadení Polska", "Bitva o Francii", nebo "Bitva o Británii". Ty doplňují stručné úvodníky, pojednávající o jednotlivých fázích druhé světové války. Jediné, co bych možná knize vytknul, je poslední kapitola "Válka v barvě". V níž jsou totiž smíchány původní barevné snímky s těmi kolorovanými, a to někdy ne příliš dobře. Ale jelikož jde vlastně jen o bonusový obsah, je to jen malá vada na kráse.

07.03.2024 4 z 5

Ultimátní retro hardware: Kompletní průvodce Ultimátní retro hardware: Kompletní průvodce Michal Rybka

Jsem člověk, jehož babička v roce 1986 prodala klavír, aby mi mohla pořídit prvního Specyho. Dlouholetý čtenář časopisů FIFO, Excalibur a Score. A člověk, který v hraní her utopil stovky a tisíce hodin. Někdy v minulém století. Takže přesně ta retroskupina, pro kterou je tahle publikace určena. A i když je věnována hlavně konzolím a já konzolista nikdy nebyl, dozvěděl jsem se z ní mnoho zajímavých věcí. Celkově je rozdělena do několika kapitol, které se velmi dopodrobna věnují jednotlivým zařízením. Od prastarých Atari až po X-Box. Pro našince může být zajímavý i náhled na téma ostrovní optikou, která je přece jen trochu jiná než ta naše středoevropská a dala mi vzpomenout na televizní pořad Špatný vliv. Jako velmi příjemný bonus působí i kapitola věnovaná rannému hraní v Československu od "Wolfa" Rybky.

25.02.2024 4 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Přesně tohle si představuji pod pojmem "noir". Detektiv za zenitem, kterému osud rozdává rány, vyšetřuje případ, sahající až do nejvyšších míst. Žádná z postav není černobílá (možná až na gruppenführera SS) a vlastně celou dobu nevíte, komu můžete věřit, a kdo hlavnímu hrdinovy bodne nůž do zad. Možná i doslovně, díky jeho německému původu. Tomu všemu napomáhá i neutěšená atmosféra válečné Prahy těsně před nástupem Reinharda Heydricha. Nutno podotknout že skvěle vystižená i díky černobílé kresbě. Tuto knihu jsem si koupil tak trochu náhodou, ale rozhodně toho nelituji.

31.01.2024 4 z 5

Německá letadla první světové války Německá letadla první světové války Edward Ward

V dějinách moderního válečnictví nejspíše neexistovaly výrazněji zbarvené jednotky, než letectvo německého císařství. Ne nadarmo se jim přezdívalo "létající cirkus". A stejně, jako bylo pestré jejich zbarvení, jednalo se i o pestrou škálu typů. Tento bookzine má za úkol seznámit nás s těmi nejznámějšími. Od ikonických trojplošných Fokkerů Dr.I, Albatrosů, nebo prvních skutečných stíhačů E.I, přes průzkumné letouny, bitevní stroje, až po obří bombardéry Gotcha. Nejde o žádnou všeobjímající monografii, ale spíše jednoduchou encyklopedii, ve které najdeme ty nejzákladnější informace o jednotlivých typech. A to je také přesně to, co vrchovatě splňuje.

29.01.2024 4 z 5

Gantz 37 Gantz 37 Hiroja Oku

Tahle jízda začala více než před deseti lety tím, že hlavní hrdina zemřel. Ano, zní to zvláštně, ale v prvním dílu opravdu Kei Kurono spadl pod metro. Jenže pak se to opravdu rozjelo. Fantazie Hiroja Oku je obrovská a on se opravdu nedržel na uzdě. Setkali jsme se s mimozemšťany všech možných druhů a velikostí, ale také třeba s upíry. Krev stříkala proudy a o nějaké to obnažené poprsí také nebyla nouze. A teď jsme ve finále. Kurona čeká poslední, nejtěžší souboj. Je unavený, ale pokud ho nepodstoupí, vesmírná loď mimozemšťanů narazí do Země a vše zničí. A finále je to velkolepé. Až tak, že autor opustil všechny ostatní linky a my se nedozvíme o osudech dalších hrdinů. Což je ale asi moje jediná výtka. Tuhle sérii jsem si zkrátka užil.

18.01.2024 4 z 5

Kočičí deníky Kočičí deníky Džundži Itó

Miluju kočky a celý život se mi nějaká motá pod nohama. A mám rád autory, kteří je mají také doma a dokážou o tom psát nebo kreslit. Ať už je to Simon Tofield nebo Terry Pratchett. Protože ten, kdo tuhle svéhlavou šelmičku doma nemá, nedokáže většinu toho, o čem píší nebo malují, plně pochopit. Jedno takové souznění s nimi nám zprostředkovává i autor povětšinou hororové mangy Džundži Itó. Jde většinou o banální historky, ale podávané s humorem, jejichž ústředními postavami jsou kočky Jon a Mú. Dozvíme se, jak se kočky do autorova domu dostali, jak z něj chtěli utéct, nebo kdo je kapitánem kočičí věže. A taky se seznámíme s kocourkem Goró, což je pro mě asi ta nejzábavnější kapitola. Jako bonus pak najdeme v této útlé knížečce rozhovor s autorem a několik fotografií skutečných Jon a Mú. Sice je to čtení na půl hodiny, ale každý kočkofil by tu půlhodinu měl obětovat, protože mu určitě zlepší náladu.

29.12.2023 4 z 5

Supermarine Spitfire Supermarine Spitfire Alfred Price

Spitfire je legenda. Pokud se zeptáte někoho, kdo nerozumí letectví, na jméno nějakého letadla, s největší pravděpodobností to bude právě on. A také je to mé nejoblíbenější letadlo. Přečetl jsem o něm stohy knih. Ať už vzpomínky pilotů, nebo různé monografie. Tahle útlá publikace ale přináší něco trochu jiného. Samozřejmě je v ní popsán vznik a vývoj tohoto slavného letounu, včetně popisu jednotlivých verzí a podtypů. Jenže středobod leží v jiných kapitolách. V těch, kde je letadlo doslova rozpitváno a fotograficky zdokumentováno na jednotlivé součástky. A to je přesně to, proč by si měl každý milovník tohoto stroje, neřknu-li modelář, tento bookzine pořídit. Jako příjemný bonus je pak přidána kapitola o historii většiny dnes letuschopných spitfirů.

26.12.2023 4 z 5

Tomie Tomie Džundži Itó

Je Tomie duch, když se zjevuje i po vlastní smrti? Asi ne. Je démon? Možná, protože její fotografie by tomu napovídaly. Ale v každém případě je Tomie stvoření, které se rozmnožuje buněčným dělením. A to tak, že z každého jejího kousku vyroste nová entita. Jelikož má podobu nebývale krásné slečny a pravděpodobně využívá i feromonů (nebo magie?), nebývá pro ní problémem přinutit muže, aby jí "z lásky" zabili a rozsekali na malé kousky. Zárodky nových Tomií. To, že dotyčného většinou psychicky a někdy i fyzicky zničí, je pro ní nepodstatné. Tomie je dalším z výplodů fantazií oplývajícího mozku japonského mistra hororu Džundži Itóa. Opět je základní idea postavena na jednoduché myšlence, kterou ale autor dokáže posunout do bizarních rovin. To podtrhuje kresba, která na první pohled působí možná trochu amatérsky, ale při bližším prozkoumání překvapí smyslem pro detail a je tedy si na ní potřeba trochu zvyknout.

12.12.2023 4 z 5

Britská pěchota 1939-1945 Britská pěchota 1939-1945 Simon Forty

Pěšák je tou nejzákladnější, ale také nejvíce podceňovanou složkou každé armády. Na začátku druhé války to platilo o vojácích britského impéria dvojnásob. Jejich vybavení vypadalo zastarale a velení nepružně. Ale to se rychle změnilo, zastaralost byla nahrazena praktičností a byl to právě pěšák, který zasadil drtivé porážky Němcům a Italům v Africe a později na italském a evropském bojišti, nebo Japoncům v Indii a Burmě. Tento bookzine nás tou změnou celkem přehledně provází. Dozvíme se o vývoji výstroje a výzbroje, spojení nebo zdravotnické služby. Neméně zajímavou kapitolou je pak ta, zabývající se výcvikem, postupem a hierarchií v britské armádě. Velkou část publikace pak tvoří seznam a popis jednotlivých pluků. Což se určitě hodí každému, kdo se touto částí historie zabývá. A to je přesně ta cílová skupina, pro kterou je kniha určena.

07.11.2023 4 z 5

Waffen-SS 1933-1945 Waffen-SS 1933-1945 Vojtěch Borek

Waffen-SS je další z povedených bookazine vydavatelství Extra Publishing, zabývající se vojenskou historií. Tentokrát o to složitější, že si vzalo na paškál jedny z nejvíce kontroverzních armádních jednotek - Zbraně SS. Ty se proslavili nejen svou velkou efektivností, ale i brutalitou a celou řadou válečných zločinů. Publikace tyto skutečnosti nezlehčuje, primárně se však zaměřuje na jejich vojenské působení, tedy popis nejznámějších akcí, výzbroje a výstroje. Nejde o žádnou propagaci nacismu a myslím, že je dobře, že vycházejí i takovéto publikace, osvětlující temné stránky dějin.

25.10.2023 4 z 5

Wehrmacht: Pěchota 1939–1945 Wehrmacht: Pěchota 1939–1945 kolektiv autorů

I když je mojí doménou spíše letectvo, i o pěchotě mám zevrubné vědomosti. A tohle je přesně ten typ publikace, který mi je doplnil a některé prohloubil. Kniha je dělena do přehledných kapitol, zabývajících se výcvikem, organizací vojska, výstrojí, výzbrojí nebo taktikou. To vše přehledně popsané bez nějakých zásadnějších nepřesností nebo chyb. Za svou příznivou cenu se v knihovničce vojenského nadšence rozhodně neztratí.

29.09.2023 4 z 5

Gantz 36 Gantz 36 Hiroja Oku

Válka se blíží ke konci a týmy Gantz se konečně dostávají k Bytosti, která jim zodpoví všechny otázky. Jenže ne všechny odpovědi jsou příjemné a ne každý je dokáže ustát. A tak dochází k dalším obětem. Mezi tím dojde k tomu, že všechny koule mimo americké přestávají fungovat. Ta jediná dokáže lidi přenést zpátky na zemi. Takže k tomuto strategickému bodu nasazují mimozemšťané poslední elitní bojovníky, aby ještě zvrátili nevyhnutelné.

20.09.2023 4 z 5

42: Dělej co Tě baví! 42: Dělej co Tě baví! Mikoláš Tuček

Tukan je pro generaci geeků a pařanů něco jako rocková hvězda. Člověk, který moderuje (nejen) popkulturní akce, tvář několika pořadů v TV a v neposlední řadě dlouhodobý redaktor pravděpodobně nejlepšího časopisu o hrách u nás. Jenže já mám na hrbu skoro stejně křížků jako on (pode mnou se protočila Zeměkoule ještě o něco vícekrát) a beru ho spíš jako takového virtuálního kamaráda. "Virtuálního", protože náš osobní kontakt se omezil na pár komentů a konverzací na FB. Je to pro mě člověk s velmi podobným smyslem pro humor a také se světonázorem. A taky člověk, který žije v "babinci", v mládí si rozšvihnul při skoku do vody hlavu a jeho kocour, vyrůstající mezi holuby, vrkal. I tohle, kromě mnoha dalšího, máme společné. Zkrátka parťák, se kterým chcete zajít na pivo. Když jsem si tuhle knížku četl, nejednou mě napadlo, že přesně to se mohlo stát (nebo i stalo) mě, nebo aspoň Honzovi odvedle z lavice. A všechny ty příběhy jsou napsané s krásným nadhledem, vtipem a sebeironií. Zkrátka přesně ty memoáry, které mě hodně bavily číst.

pozn.: Díky, že si mě v knize zmínil, i když nechtěně. Zkomolení "Petr Čech" na "Petrášek" je povedená historka.

13.09.2023 5 z 5

Martyho frky 4 Martyho frky 4 Martin Pohl

Mám rád černý humor i Mártyho předchozí knížky. Jenže tady jsem byl poprvé trochu zklamaný. Černý humor je totiž dost často nahrazen trapnohumorem, postaveným na jazykových hrátkách. A to mě úplně nebere. Ne že by bylo v knížce míň pinďourů, hákáčů a mrtvol, jen ty pointy vtipu jsou jaksi horší.

25.08.2023 3 z 5

Okko: Cyklus vzduchu Okko: Cyklus vzduchu Humbert Chabuel (Hub)

Když je Okko najat, aby vyléčil prokletí mladé šlechtičny, vypadá to jako snadný úkol, který vyřeší pár modliteb mnicha Nošina. Jenže skupině je na stopě nejen mladý ronin, kterému jako dítěti zabil Okko otce, ale hlavně neporazitelný válečník v magickém brnění bunraku. Ten chce mezi své trofeje umístit i Nabutovu rudou masku. Aby k tomu nedošlo, musí se mu postavit, i přes obrovské oběti, celá skupina. To je příběh, na který vzpomíná starý mnich Tikku během toho, když se svým mladým učedníkem pouštějí draka. A znovu je to napínavá jízda od začátku do konce, ve které si nemůžeme být jistí osudem žádné z postav, ani tím, kam bude dále směřovat. Vynikající kresba dojem jenom umocňuje.

25.08.2023 4 z 5

Hurricane Hurricane Paul Eden

Úplně nerozumím tak nízkému hodnocení. Jedná se totiž původně o publikaci renomovaného vydavatelství Osprey Publishing. Jasně, odborník si raději koupí nějakou monografii plnou technických parametrů a rysů, ale pro toho tahle knížka určená není. Je pro laickou veřejnost, kterou seznámí s jednou z největších leteckých ikon druhé světové války. To do posledního písmenka splňuje. Dozvíme se jak základní data, tak popis vzniku letounu, rozdíly ve verzích i místa nasazení včetně nejznámějších pilotů. Překlad je sice někde trochu kostrbatý, ale nic, nad čímž by se nedalo přimhouřit oko. Postaral se o něj Jirka Chodil, který také doplnil kapitolu o československých letcích s úžasnými fotografiemi pana Ladislava Sitenského. A smutná perlička na závěr. Poslední stránka je věnována Hurricanu KZ321 a radosti z toho, že bude umístěn v muzeu Točná. Bohužel, tento stroj se zřítil i s pilotem během leteckého dne 14. srpna 2022.

23.08.2023 4 z 5

U-Boot - Německá ponorka Typ VII: Kompletní příběh nejobávanějšího podmořského člunu druhé světové války U-Boot - Německá ponorka Typ VII: Kompletní příběh nejobávanějšího podmořského člunu druhé světové války kolektiv autorů

I když se o 2. světovou válku zajímám celkem dlouho, musím říct, že námořnictvo není zrovna má silná parketa. Mám povědomí o těch největších bitvách a poznám nejznámější lodě. Tam někde to končí. Přesto patří německý film Das Boot k mým oblíbeným a v simulátorech Silent Service nebo Aces of the Deep jsem strávil nejednu hodinu. Takže jsem nepohrdl seznámení s jedním s nejikoničtějších podmořských člunů z pozice laika. Musím říct, že jsem spokojen. Tuto brožuru řadím k takovému "záchodovému" čtení a tak jsem si jí také dávkoval. Po kapitolách, postupně se věnující konstrukci, nasazení, nebo životě osádek. A přesně to, co jsem očekával, jsem také dostal. Odborníci možná najdou nějaké mouchy, ale u mě kniha svůj účel splnila. K dobru lze přičíst také kvalitní překlad, kde je, i podle vložených poznámek, znát, že překladatel své práci a tématu rozumí.

26.06.2023 4 z 5

Elrik 3 a 4 Elrik 3 a 4 Julien Blondel

Už chápu, proč je Moorcock považovaný za průkopníka stylu "Emo". I když je Elrik temná a krvavá fantasy, hlavním motivem je láska. Tedy konkrétně tragická láska. Ať už princezny Gratjéšy k mocnému kouzelníku Saxifovi v prvním příběhu, tak zhrzená láska královny Cymoril, nebo dokonce láska meče Bouřavy ke svému pánu v tom druhém. A ve jménu lásky a poznání je Elrik ochoten postavit se nejmocnějším kouzelníkům, bohům a dokonce i vlastnímu národu. Často není sám, ale jelikož sebou nese prokletí požírače duší, přátelé umírají. A to velmi brutálně a velmi často. Znovu v perfektním grafickém zpracování.

07.06.2023 4 z 5