p.stranska p.stranska komentáře u knih

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Mě kniha uchvátila, k jejímu přečtení mi stačily tři večery. Přeházené kapitoly mi nevadily, je to originální a funguje to. Sprostá slova prostě do prostředí, kde se sprostě běžně mluví, patří. To samé u sexuálních scén...jen podtrhují tu hloubku sexuálního napětí či naopak ten chladný přístup z povinnosti. Po přečtení mám v hlavě zmatek, nutí mě to nad příběhem uvažovat...nic není černobílé, každý v sobě máme něco dobrého a naopak něco, co jiní neskousnou. Každý si může vybrat, jak vypadá svoboda.

14.12.2023 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Poslouchala jsem audioknihu skvěle načtenou panem Pragerem. Při tom množství postav a přeskakování děje v čase jsem se docela ztrácela a často jsem úplně přestala vnímat děj. Ale dala jsem tomu šanci a celé jsem si to poslechla znovu. A sedlo si to. Napodruhé už jsem se líp orientovala v příběhu a v postavách a dávám zasloužené 4 hvězdičky.

12.12.2023 4 z 5

Stejně dobré jako první díl. Už se moc těším na poslední díl trilogie.

11.12.2023 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Pro mě nejslabší díl. Dost překombinované, jako by autorka usilovala o wow efekt z rozuzlení. Méně je někdy více.

28.11.2023

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Moc mi nesedl ten dokumentární styl psaní, trochu jsem se ztrácela...

21.11.2023 3 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Přečetla jsem první část a dost jsem se do čtení nutila, proto se do druhé části ani nepustím. Možná kdybych to četla v patnácti letech, líbil by se mi tenhle naivní příběh, vlastně taková pohádka s ponaučením a dobrým koncem. Ale ve zralém věku mi tato kniha úplně nesedla.

17.11.2023 2 z 5

Profesionál Profesionál Ed McBain

Jednodušší detektivku jsem ještě nečetla, jako by to psal nadaný žák deváté třídy. Ale na druhou stranu se to dobře četlo, taková ,,odpočinková detektivka"-žádné nervy, okousané nehty a divoké sny. Na zabití nudy dobrá kniha.

08.11.2023 4 z 5

Tvůrce českých moří Tvůrce českých moří Jiří Dobrylovský

Nedočteno. Snažila jsem se a přečetla půlku knihy, ale ne a ne se začíst, vůbec mě to nebavilo. No nic, knížka poputuje jako dárek k někomu, komu snad udělá větší radost.

19.10.2023 2 z 5

Dívka s jizvou Dívka s jizvou Arnošt Lustig

Audiokniha. Krátký, přitom tak silný příběh... nechápu nízké hodnocení. Tragédie Heydrichiády na pozadí probouzející se sexuality mladé dívky. Uznávám, chvilku trvalo, než jsem se do knihy zaposlouchala, ale když do sebe jednotlivé střípky příběhu začaly zapadat, pohltila mě, nemohla jsem přestat poslouchat, dokud nebyl konec.

16.09.2023 5 z 5

Obchodník s hudbou Obchodník s hudbou Rachel Joyce

Kniha o ničem... přitom o všem. Krásně se čte, pohltí vás zvláštní, neobvyklá atmosféra příběhu. Jen ta obálka, ta je příšerná a s obsahem knihy vůbec nekoresponduje.

13.09.2023 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

No...pro mě nuda. Jak už tu bylo napsáno, nemá to hloubku. Ani napětí, ani dobře popsané reálie, psychologie postav taky ne, mezilidské vztahy nedotažené. Škoda, protože námět sám o sobě je hodně zajímavý a určitě by se z něj dala vytěžit spousta zajímavých lidských osudů, spousta emocí...

10.09.2023 2 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Audiokniha. Čím déle jsem poslouchala, tím víc se mi příběh líbil. Dokonce mám potřebu si knihu časem přečíst... přeci jen při čtení pochytíte jiné myšlenky než při poslechu, navíc v psané podobě si víc užiji nádhernou spisovatelovu češtinu.

18.08.2023 4 z 5

Toman a lesní panna Toman a lesní panna František Ladislav Čelakovský

Báseň je krásná, ale krátká, když je nejvíc napínavá, končí... Chtěla bych vědět, jak to bylo s Tomanem dál.

28.07.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ať se o této knize psalo cokoli, nevidím do toho, nemohu tomu věřit či nevěřit ani stavět na tom svůj úsudek. Pro mě je podstatné, že se knížka dobře četla, držela mě v napětí a zamávala mými emocemi. Strhávám jednu hvězdu za několik nelogických nebo špatně uvěřitelných částí příběhu, ale i tak mi kniha přijde povedená a stojí za přečtení.

04.07.2023 4 z 5

Důvěrnosti z kuchyně Důvěrnosti z kuchyně Anthony Bourdain

Nedočetla jsem. Začátek mě bavil, dozvěděla jsem se, jak těžké povolání je kuchařina. Ale s každou další kapitolou je to pořád dokola... pořád stejný kolotoč v kuchyni, další a další potížisté, především feťáci. Pro mě zbytečné čtení.

30.06.2023 2 z 5

Mramorové sny Mramorové sny George Agathonikiadis

Nádherná poetická knížečka, skvěle načtená panem Donutilem. Nechá vás nakouknout pod pokličku řecké mentality i pod pokličky řeckých hrnců. Mám ráda tohle vyprávění o úplně obyčejných věcech, které život přináší.

04.06.2023 5 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Tak tohle mě nebavilo. Intriky zleva, intriky zprava, téměř žádný děj. Oceňuji ale, že autor poskládal román pouze z dopisů.

10.05.2023 2 z 5

David Copperfield David Copperfield Charles Dickens

Hned na začátku mě příběh zcela pohltil... když přibylo postav v příběhu, bylo po kouzlu. Všichni se mi pletli, a ať jsem se snažila sebevíc, už jsem ten chumel nedokázala rozmotat. Začala jsem znovu od začátku... a bohužel, stejný zmatek. Podruhé dočítat nebudu a vracet se ke knize také ne.

06.05.2023 2 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Další nádherný životopisný román, které mám tak ráda. Spousta času strávená na internetu hledáním tváří, díla a osudů postav z knihy. Rozšířené povědomí o impresionismu. Jasných pět hvězdiček!

29.04.2023 5 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Čekala jsem humor a odreagování od běžných starostí... a div že jsem neupadla do deprese. Tato knížka mi přijde jako terapeutický počin autorky. Tak aspoň doufám, že se z těch prožitých peripetií vypsala a pomohlo jí to k lepšímu psychickému a tím i fyzickému zdraví.

31.03.2023 2 z 5