ozzy13 ozzy13 komentáře u knih

Jako když dvoranou proletí pták Jako když dvoranou proletí pták Jan Čermák

Vynikající kniha, která by se určitě líbila i samotnému J.R.R.Tolkienovi, který k jedné z obsažených básní napsal vlastní pokračování. Ideální doplněk k Beowulfovi. Sen o kříži nebo Bitva u Maldonu jsou prostě geniální.

05.12.2023 5 z 5

Prokletí rodu Usherů Prokletí rodu Usherů Robert R. McCammon

Skvěle napsaný horrorový román. Od autora jsem znal zatím jen povídku "Noční stíny" z výborné antologie horrorů Hlas krve, která se mi moc líbila. Román je čtivý, napínavý, atmosféra je silná, fandům horrorů rozhodně doporučuji.

28.10.2021 5 z 5

Soumrak bohů Soumrak bohů Helena Kadečková

Nejlepší převyprávění severské mytologie jaké jsem kdy četl a jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

23.10.2021 5 z 5

Rejstřík k Hobitovi Rejstřík k Hobitovi Daniela Binderová

Výborná a pečlivě připravená publikace, odbornější ráz mi vůbec nevadí, oceňuji preciznost provedení a děkuji za skvělý doplňek k Hobitovi.

09.10.2021 5 z 5

Skřetí spár Skřetí spár Michal Špaček

Naprostá pecka. Oceňuji, že se tady člověk víc dozví o organizaci a hodnostech ve skřetí armádě, to je vážně paráda. Autorovi se povedlo napsat knížku tak, že Mistrovo dílo otrocky nekopíruje ani neparoduje a na pár místech probleskne i tolkienovská vznešenost (například když se mluví o Maeglorovi) a za to mu vzdávám poklonu. Všechny povídky mě bavily, doufám, že se někdy dočkám pokračování, ať už ve formě další povídkové sbírky nebo románu. Na mnoha místech jsem skřetům vyloženě fandil. Už dlouho zastávám názor, že je to velmi pracovitý a schopný národ a je dobře, že je na ně konečně zaměřená celá kniha a navíc takhle povedená. Moc doufám, že autor bude v cyklu pokračovat a časem vyjde další kniha. Pro fanoušky díla J.R.R.Tolkiena je tahle knížka malý poklad. Velký byly říše elfů a přece je skřet vyvrátil!!!

29.09.2021 5 z 5

Písně ze Středozemě Písně ze Středozemě J. R. R. Tolkien

Skvělá knížka, z každé stránky je cítit láska k dílu JRRT. Když jsem ji poprvé dostal do ruky, byl jsem příjemně překvapený jak kniha působí, má solidní pevnou vazbu, pěkné ilustrace i obálku Teda Nasmithe. Kniha na mě působí profesionálně i mile fanouškovsky zároveň. Velké poděkování Strakám na vrbě za tenhle krásný zpěvník a za celou edici Bard.

29.09.2021 5 z 5

Elfové, hobiti, trpaslíci a mýty Elfové, hobiti, trpaslíci a mýty Andrea Čudrnáková

Krásná kniha. Porovnání s germánskou, finskou a keltskou mytologií je velmi zajímavé a čtivé. Bylo to právě dílo profesora Tolkiena, které mě přivedlo ke starým pověstem a díla jako Beowulf, obě Eddy, Kalevala nebo Mabinogi mě naprosto okouzlila. Kniha je velmi přehledně řazená, autorce patří velký dík za to, jakou si s tím musela dát práci. Spolu s prací Od Knihy ztracených pověstí k Silmarillionu od Heleny Chocholouškové se jedná o jednu z nejlepších knih, zabývajících se dílem J.R.R.Tolkiena.

14.09.2021 5 z 5

Od Knihy ztracených pověstí k Silmarillionu Od Knihy ztracených pověstí k Silmarillionu Helena Chocholoušková

Knihu jsem přečetl ten samý den, co se mi ji podařilo sehnat a stala se mi zvláštní věc - hned druhý den jsem ji celou přečetl znovu. To se mi už dlouho nestalo se žádnou knihou, pokud někdy vůbec. Jako skalní fanoušek díla pana profesora Tolkiena jsem nadšený, autorka opravdu dobře ví, o čem píše a v látce se vyzná. Knížka mě opravdu bavila a poměrně často se k ní vracím, potěšily mě příběhy ze druhého dílu Knihy ztracených pověstí. Vedle knihy Elfové, hobiti, trpaslící a mýty od Andrey Čudrnákové se jedná o další výbornou tolkienovskou knihu od české autorky, snad se mi podaří sehnat ještě Rejstřík k Hobitovi od Daniely Binderové.

14.09.2021 5 z 5

Okouzlení krále Gylfa – Edda Okouzlení krále Gylfa – Edda Snorri Sturluson

Jazyk je podle očekávání o něco starobylejší, kniha samotná je naprosto vynikající. Přidaná hodnota u tohoto vydání je skvělý, opravdu obsáhlý a informacemi o Islandu nabitý úvod.

27.03.2021 5 z 5

Sága o svatém Olavu Sága o svatém Olavu Snorri Sturluson

Nedlouho předtím, než se mi podařilo sehnat v jednom pražském antikvariátu tuhle výbornou knihu jsem přečetl román Gerpla od Halldora Laxnesse, který se mi moc líbil. Laxness je kritický a hořce ironický, zatímco Sága o svatém Olavu je "oficiální" verzí událostí ze stejné doby. Rozhodně doporučuji k přečtení obě knihy, i když se hůře shánějí. I když Sága o svatém Olavu má letos (2021) vyjít znovu, přesto jsem rád, že mám i původní vydání. Snorri Sturluson se mi prostě čte báječně, byl jsem nadšený i z Eddy a Ságy o Ynglinzích. Snad někdy vyjde Snorriho Heimskringla jako celek v jednom výpravném, krásném, vázaném svazku. Snad to napadne nějakou dobrou osvícenou duši třeba v nakladatelství Argo, tam vyšlo už hodně skvělých knih...

27.03.2021 5 z 5

Déšť z plané růže Déšť z plané růže John Keats

Báseň Lamia mi změnila život, měla zásadní vliv na mou vlastní tvorbu. Děkuji Vám, pane Keatsi.

01.04.2017 5 z 5

Opona Opona Agatha Christie

Byly to dobré časy, mon ami...

26.01.2017 5 z 5

Král musí zemřít / Býk přichází z moře Král musí zemřít / Býk přichází z moře Mary Challans Renault

Krásná kniha, četl jsem ji několikrát a nepřestává mě bavit. Byl by to skvělý film.

21.05.2014 5 z 5