Oswald Oswald komentáře u knih

Ztracený obzor Ztracený obzor James Hilton

Myslím, že postačí, když řeknu jediné slovo: Šangri-la.

05.01.2015

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Krásný návrat do světa Temné věže. Kniha obsahuje dvě novely a obě jsou skvělé.

03.06.2013 5 z 5

Skála Skála Peter May

Jedna z nejzajímavějších knih letošního roku. Peter May je skvělý vypravěč a už se těším na druhý díl s názvem The Lewis Man.

10.05.2013 5 z 5

Šerif Buck Lee Šerif Buck Lee Charlie P. Stonebridge (p)

Skvělá detektivně-westernová série z městečka Compliment.
Celkem vyšlo třináct příběhů a v rámci oddechové četby neexistuje nic lepšího.

06.05.2013 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Tak tu máme další kousek z edice "Světový bestseller". Tohle označení je ovšem dávno naprosto zbytečné a nic neříkající. Už několik let totiž naši vydavatelé na knižní trh nedodávají nic jiného než veleúspěšné bestsellery. Knihy bez tohoto označení prostě neexistují...
Román samotný nám pak nabízí dnes toliko osvědčený mix prapodivných postav (včetně hlavní hrdinky), ještě prapodivnější maloměsto, kde se nevyskytují normální lidské figury, nefungující dialogy, nechutné vraždy a šokující odhalení, které čtenář uhodne asi tak sto stran před koncem. Tohle je prostě kniha na jedno odpoledne. Nenechte se zmást počtem stran. Písmo velikosti kobyla a papír jen o něco slabší než kladívková čtvrtka se sice postarají o to, že lze knihu vydat ve vázaném provedení, ale ve skutečnosti si kupujeme jen útlou (notně předraženou) brožurku.

17.04.2013 3 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Jeden z nejlepších sci-fi románů všech dob.

06.03.2013 5 z 5

Prstenec kolem Slunce Prstenec kolem Slunce Clifford D. Simak

Simak je stejný „poeta melancholik“ jako Ray Bradbury.
Prstenec kolem Slunce náleží do Zlatého věku science-fiction a myslím, že rozhodně patří k tomu nejlepšímu co v té době vzniklo...

27.02.2013 4 z 5

Vládce snů Vládce snů Roger Zelazny

Jedna velká halucinogenní jízda. Vládce snů je typickou ukázkou nové vlny, která v 60. letech výrazně změnila tvář anglosaské sci-fi. Zelazny nám nabízí neuvěřitelně pestrou paletu nápadů a třeba pasáž, kdy hlavní hrdina vytváří sen inspirovaný verši "Stébla trávy" od Walta Whitmana je opravdu pozoruhodná.
Navíc nechybí Zelaznyho typický humor:

"Co jste jí řekla?"
"Dala jsem jí kartu s klinickým doporučením. Stálo tam: Diagnóza: Mrcha. Předpis: Farmakoterapie a pevný roubík."

Nebo:

"Co je vlastně peklo?"
"Podle mne je to neschopnost milovat," dořekla za něj. "Měl Dostojevský pravdu?"
Pochybuji. Já osobně bych mu předepsal skupinovou terapii. To by pro něj bylo opravdové peklo - mít kolem sebe lidi, co se chovají jako postavy z jeho knih a ještě je to baví."

17.02.2013 4 z 5

Záhadné vody Záhadné vody Arthur Ransome

Asi moje nejoblíbenější ransomovka. Kapitolu XXII Krev a jodová tinktura si pamatuji i po dvaceti letech.

16.02.2013 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Bradburyho knihy jsou jako sen... Někdy je krásný a nostalgický a jindy zase temný a děsivý.

16.02.2013 4 z 5

Dzwille Dzwille Jaroslav Velinský

"Tam, za širokým a přehlubokým mořem, leží země Dzwille..."
Jedna z nejpozoruhodnějších knih, které jsem kdy četl. Jaroslav Velinský je literární klenot, který bohužel stále ještě nebyl objeven....

13.02.2013 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Žádná dech beroucí akce a ani žádné dokonale prokreslené postavy. Nic takového. Veškerou pozornost na sebe strhává mimozemský artefakt Ráma a ono to kupodivu bohatě stačí.

10.02.2013 4 z 5

Dvojník Dvojník Robert A. Heinlein

Dveře do léta to sice nejsou, ale i tak se jedná o velmi čtivou a zábavnou knihu. V padesátých létech byl Heinlein ve vrcholné formě a tato kniha je toho jasným důkazem.

10.02.2013 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tygře, tygře, žhavě žhneš
v noci, jíž jak lesem jdeš!
Kdo vzal smrti její moc
a dal ti strašnou souměrnost?

07.02.2013 5 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Asimov nikdy nebyl vynikající vypravěč. Mizerné zpracování dost často zachraňoval výborný nápad...
V této polozapomenuté knize je tomu zrovna tak: Špatně načrtnuté postavy a neuvěřitelné pomalý-rozvláčný děj zachraňuje neotřelá myšlenka...

04.02.2013 3 z 5

Zlodějka Zlodějka Sarah Waters

Příběh jako z červené knihovny kombinovaný s viktoriánským románem. Skvělé čtení od neméně skvělé autorky.

04.02.2013 4 z 5

Vlčí něha Vlčí něha Stef Penney

Ke knize jsem se dostal díky doporučení Stephena Kinga, který každý rok vydává přehled svých nejoblíbenějších knih na stránkách Publishers Weekly. Jedná se o velmi kvalitní román s pozoruhodnou atmosférou a je velká škoda, že se knize u nás nedostalo žádné publicity. Zasloužila by si to.

09.08.2012 4 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Četl jsem už před mnoha lety, ale dodnes patří tato kniha mezi moje nejoblíbenější.

Našeptavač Našeptavač Jaroslav Velinský

Ota Fink je to nejlepší co mohlo potkat českou detektivku za posledních třicet let a Našeptavač je jeden z pomyslných vrcholů této série.

09.08.2012 5 z 5

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Michael Chabon

Geniální kniha a jasný důkaz toho, že román oceněný Pulitzerovou cenou nemusí být jen nebetyčná nuda.