Orange8knihomol Orange8knihomol komentáře u knih

Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Prázdnice: Hon na Morrigan Crowovou Jessica Townsend

Ačkoliv od doby, kdy jsem přečetla první a druhý díl, uběhlo již několik let, učinila jsem (s jistými pochybami, zda mě nikdyušská dobrodružství budou stále ještě bavit) rozhodnutí v sérii pokračovat a ... jsem vskutku velmi ráda, že jsem ji jen tak neodhodila stranou.
V Prázdnici, ve třetí knize o Nikdyuši, se setkáváme s již třináctiletou Morrigan Crowovou, která spolu s ostatními tentokrát čelí hrůzné nemoci, zvané prázdnice, napadající všechny divočichy.
Kniha byla neskutečně úžasná. Příběh, místa, postavy, všechny ty neobvyklé, nové věci (Paraplová dráha, Pavučinová dráha, Vlak domů, Hrdonožkův dům, Divinská společnost, hodiny duchů, hotel Deucalion, Goblejská knihovna, knižní brouci, vánoční souboj mezi Santa Clausem a Zimní královnou) - to všechno čtenáře opravdu okouzlí svou nápaditostí. Text doslova ubíhal před očima a oplýval bohatou slovní zásobou. Až na poměrně časté překlepy kniha neměla chybu. DOPORUČUJI!

14.02.2024 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) Harry Potter a Fénixův řád (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Tentokrát se již popáté vracíme do Bradavic, a to dosti netradičně. Po uplynulých letních prázdninách, jež doprovázely mnohé nepříjemné události v podobě útoku mozkomorů a disciplinárního řízení na Ministerstvu kouzel, jimž musel Harry nedobrovolně čelit, ani ve škole nevládne obvyklá atmosféra. Právě naopak - vše se v poměrně rychlém sledu začíná měnit a celé Bradavice se náhle ocitají pod dohledem Ministerstva kouzel, které stále odmítá uvěřit, že se Ten-jehož-jméno-nesmíme-vyslovovat vrátil, s odhodláním rozšiřuje řady svých přívrženců a má v plánu získat zpět svou plnou moc. Harrymu pěkně znepříjemňuje život protivná Umbridgeová, ale především ho trápí vidiny týkající se lorda Voldemorta, které mu často způsobují neklidné spaní. A pak jsou tu samozřejmě ještě kvapem se blížící zkoušky NKÚ...
Fénixův řád jsem si i přes jeho nemalý rozsah nesmírně užila - jako obvykle brilantně vymyšlený příběh plný zvratů a napětí, úžasně propracovaný a dechberoucí svět, skvěle vykreslené postavy, čtivý jazyk a samozřejmě překrásné profi ilustrace!
Zrovna si říkám, kdo by dnes neznal svět Harryho Pottera? Ať už jsme měli to potěšení ho poprvé navštívit prostřednictvím filmových pláten, nebo na knižních stránkách, věřím, že v srdcích mnohých zaujímá své pevné místo dodnes. A pakliže je tu někdo, kdo ještě tento díl nečetl, nezbývá mi, než mu ho s velkým potěšením DOPORUČIT!

21.09.2023 5 z 5

Poslední noc Poslední noc Zara M. P. Cole

Opravdu povedená česká fantasy o princezně Julii a upíru Gabrielovi, v níž narazíte i na jeden milostný trojúhelník a po jejímž dočtení budete nejraději chtít bezprostředně zalovit po dalším dílu.
Příběh nabízí originální svět plný zajímavých zákoutí, který se odehrává v království, jemuž vládne tyranský panovník - Juliin otec, a v okolních tmavých lesích, v nichž se ukrývá dechberoucí Skalní město plné upírů. Pozoruhodné je také uskupení zvané Temný kult, sestávající z temných mágů, spolčených s místními králi, a upíří systém (jakási hierarchie upířího kmene), který zahrnuje hned několik skupin upírů dle jejich postavení a svěřených úkolů (Odpadlíci, Dělníci, Průzkumníci, Lovci, Léčitelé, Bojovníci a Vůdci - Anviové).
I přes častý výskyt zbytečně překomplikovaných, rozvlečených a za mě občas nefunkčních souvětí, která někdy působila jako slepenina několika samostatných vět, naplácaných na sebe a pouze oddělených čárkami, musím knihu pro její úžasný námět, nezapomenutelné hrdiny (doslova), vtipné výroky, grafické zpracování i z již výše uvedených důvodů DOPORUČIT všem, kteří rádi nachází zalíbení v YA fantasy knížkách s upíří tématikou a milostnou linkou navíc, anebo těm, kteří si prostě čas od času s oblibou přečtou napínavý příběh, u něhož si odpočinou, ale jehož sled událostí je nepustí až do poslední stránky.

23.08.2023 5 z 5

Vzestup Školy dobra a zla Vzestup Školy dobra a zla Soman Chainani

Autor nám přináší příběh, který se odehrává v dobách před příchodem Sofie a Agáty do Školy dobra a zla a vypráví o osudu dvou bratrů-Školníků.
V knize zpočátku figuruje převážně chlapec zvaný Aladin, ale s postupujícími řádky Aladin přechází do pozadí a celý děj se více zaměřuje na samotnou školu a její Školníky Rhiana a Rafala.
Nejvíce bych ocenila samotný nápad napsat knihu, která svým dějem předchází klasické trilogii a jejímu pokračování (rovněž trilogii) "Kamelotská léta". Kniha byla, jak je u Chainaniho dobrým zvykem, opět velmi čtivá a slova ubíhala zběsilým tempem. DOPORUČUJI!

27.06.2023 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Sbírka plná krásných básní, které pohladí po duši!
Jaroslav Seifert zde vzpomíná na své dětství a především na maminku. Verše působí silně nostalgicky a umožňují nám nahlédnout do života lidí v dobách minulých, kdy se ještě svítilo svíčkami a topilo v kamnech.
Maminku zajisté DOPORUČUJI!

29.12.2022 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Dojemný příběh tragické lásky dvou mladých lidí, který chytne za srdce nejednoho čtenáře!
Kniha vypráví příběh studenta Pavla a židovské dívky Ester, kteří se jednoho dne náhodně setkávají v parku na lavičce. Právě zuří 2. sv. válka a celý svět je vzhůru nohama. Ester nenastoupila do transportu, a proto jí hrozí smrtelné nebezpečí. Pavel se přese všechen strach rozhodne mladou židovku schovat v pokoji přiléhajícím ke krejčovské dílně jeho otce. Stará se o ni, nosí jí jídlo a dělá jí společnost. Vzájemně si rozumějí, dokonce sdílejí stejný pohled na současný poblázněný svět. A tak není divu, že se do sebe po krátké době hluboce zamilují. Oba se však ocitají na okraji propasti, neboť hrozí, že každou chvíli se někdo o úkrytu dozví...
Kniha je psána čtivým stylem a rozsahem není nijak dlouhá, proto bych ji rozhodně volila jako součást maturitního kánonu. Již název poukazuje na jistou paralelu s Shakespearovým Romeem a Julií, a to vzhledem k osudu lásky hlavních hrdinů. Avšak zasazením zápletky do období heydrichiády získává dávnověké téma tragické lásky zcela nový rozměr.
Za sebe bych knihu určitě DOPORUČILA!

25.12.2022 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Skutečně mistrovské dílo jazykové komiky!
Při čtení jsem nabývala pocitu, že Karel Poláček ještě zdaleka nevystoupil ze svých dětských let, neboť to, co stvořil, je dílo plné dětské fantazie, klukovských uličničin a jejich věrohodných prožitků. Způsob, jakým se autor dokázal vžít do hlavní postavy - Petra Bajzy, je opravdu neuvěřitelný. A přestože kniha vznikala v těžkém období, je plná radosti, veselosti a dýchá na nás pozitivní energií.
Samozřejmě velké DOPORUČENÍ!
Pozn.: Knížka zachycuje vícero událostí a příhod, s nimiž se naše banda setkala, než několikadílný stejnojmenný seriál.

31.08.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

(SPOILER) Zajímavá novela, která čerpá z dávné německé pověsti.
Ústřední postavou je krysař, jenž přichází do městečka Hameln, aby jej očistil od krys. Záhy se však u něj probouzí silná láska ke zdejší dívce Agnes. Krysař se cítí připoután k městu a nedokáže z něho odejít. Čekají ho různé nepříjemnosti (střet s konšely, kteří mu za vyhnání krys odmítají zaplatit smluvenou částku; dlouhý Kristián - Agnesin milenec). Bezmocný krysař se rozhodne využít plné síly své píšťaly, a tím zavede celé město (vyjma pomalu chápajícího rybáře Seppa Jörgena a příliš malého dítěte) do propasti u vrchu Koppel. Jestlipak občané dojdou do snové země sedmihradské?
Příběh byl velmi jednoduchý, zároveň srozumitelný, ale dětem spíše nepochopitelný. Viktor Dyk užil pestré slovní zásoby a námět zpracoval skvěle. DOPORUČUJI!

12.08.2022 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Přečetla jsem opět jako maturitní četbu, ale rozhodně toho nelituji! Do knihy jsem se nepouštěla s moc velkým nadšením, avšak bezprostředně po několika stránkách jsem nabyla vědomí, že tohle se mi opravdu bude líbit. No a líbilo! A jak! Dramata nečtu zrovna s láskou, ale Karel Čapek píše krásně poutavě, a tak jsem knížku přelouskala jedna báseň. Pokud bereme v potaz, že byla kniha poprvé vydána v roce 1937, je zajímavé, jak autor brilantně předpověděl situaci v českých zemích těsně před 2. sv. válkou a současně již tehdy varoval před nástupem nacismu. Díky tomu se jedná o dílo s hlubším podtextem, které nejednoho přivede k zamyšlení. Silně DOPORUČUJI!

06.08.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

(SPOILER) Smutný příběh lásky mezi dvěma mladými lidmi, Petrem a Lucií.
Kniha cíleně ukazuje, jaké strasti přináší válka - strach, nejistotu, smrt... Právě proto ji můžeme považovat za dílo ostře kritizující 1. sv. válku a Romaina Rollanda řadit do skupiny spisovatelů silně poznamenaných válečnými útrapami - do tzv. ztracené generace.
Co se příběhu týká, pojednává o lásce Petra a Lucie, která je tragicky ukončena bombardováním Paříže. Z hlediska žánru jde o novelu - právě díky konci, který by mnozí nečekali. (My jsme však dílo rozebírali ve škole o hodinu literatury, a tak jsem již bohužel znala celý děj i se závěrem...) Téma není nijak překotně originální, ale tuším, že právě zasazení do válečných let činí knihu zajímavější. Autorův styl psaní mi vyhovoval, najdete zde spoustu tropů (kupř. metafory, přirovnání, personifikace ad.).
Petra a Lucii DOPORUČUJI spíše dámské části čtenářů.

29.07.2022 5 z 5

Deník Deník Anne Frank

Opět přečteno jako maturitní četba a opět silný prožitek. Příběh mladé Anny Frankové, dívky z židovské rodiny, která si za 2. sv. války píše deník a kterou válka okrade doslova o vše, co dosud měla. Kniha se mi zdála velice zajímavá, neboť nám umožnila nahlédnout do života lidí v tak brutální době. Obzvláště poutavé mi přišly popisy všedního dne během ukrývání v ,,zadním domě", u nichž čtenář často zatajuje dech. Celou čtecí atmosféru pak umocňuje fakt o skutečnosti těchto událostí. Kromě Anniných deníkových záznamů dílo obsahuje také stručné dodatky a části doplňující informace o Anne a ostatních postavách. Je mi smutno, když vím, jakým směrem se ubraly cesty takových nevinných, avšak houževnatých lidí. DOPORUČUJI.

14.07.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malého prince jsem si na doporučení přečetla v rámci maturitní četby. Bezprostředně ihned mě zaujal autorův styl vypravování, podobný tomu, který nacházíme v pohádkových knížkách. Čtení bylo velmi milé a příjemné s mnoha filozofickými úvahami, nad nimiž se jistě zamyslí ti starší z nás. DOPORUČUJI!

06.07.2022 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Jelikož je Kafka součástí maturitní četby, rozhodla jsem se, že si z jeho tvorby přečtu Proměnu. Zpočátku mě udivilo, jak je povídka krátká, ale záhy jsem pochopila, že vzhledem k tématu je délka odpovídající. Přestože mě knížka nijak nenadchla, zaujala mne měnící se psychika postav. Čtyři hvězdy dávám také za jazyk a styl psaní, které mi sedly.

20.05.2022 4 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Nejskvostnější fantasy, se kterou jsem se za poslední dobu setkala!
Margaret Rogersonová přichází se zcela novým magickým světem, v němž mají přední postavení veleknihovny, uschovávající grimoáry, kouzelné knihy, které žijí vlastním životem a mohou se proměnit v zlotvory, a ohrožovat tak své okolí. Magický systém je brilantně promyšlený, charaktery postav skvěle vykreslené a děj plný zvratů, napětí a nebezpečí! Velice chválím za zakomponování milostné linky, Elisabeth s Nathanielem si mě získali hned od počátku.
Kouzla rodu Thornů se u mě dostávají do top fantasy knih a zaujímají čestné místo vedle HP, Hobita, Pána prstenů či Letopisů Narnie. Knížku proto opravdu DOPORUČUJI! Věřím, že se bude líbit.

08.05.2022 5 z 5

Příručka pro Navěky a Nikdyvíce Příručka pro Navěky a Nikdyvíce Soman Chainani

Tato kouzelná příručka nás opět zavádí do světa, kde se rodí pohádky a v němž stojí pověstná Škola dobra a zla. V knize nacházíme spoustu zajímavých, překvapivých a zábavných informací o škole a jejích absolventech. Cílem příručky je připravit nás, knihomoly, na čtyři roky poněkud vyčerpávajícího studia na této prestižní škole, proto se Hestera rozhodla příručku o něco vylepšit svými "lifehacky" jak školní léta ve zdraví přežít.
Tato doplňková publikace mě ani chvíli nenudila a svým grafickým zpracováním předčila všechna má očekávání. Při čtení se opravdu nasmějete.
Líbila-li se vám série o Sofii a Agátě, výběrem této knížky určitě neprohloupíte, navíc si rozšíříte obzory a rovněž utvrdíte v genialitě pana Somana Chainaniho. Ilustrace jsou skutečně nádherné! DOPORUČUJI!

15.04.2022 5 z 5

Čarodějka a zlatý elixír Čarodějka a zlatý elixír Petra Kubašková

Úžasná kniha s úžasným příběhem, magickým světem, který se prolíná s tím "obyčejným", a samozřejmě také s úžasnými postavami! Na závěrečný díl série o Ginevře a její výhradně ženské rodině jsem se moc těšila a musím uznat, že autorka má nápadů na rozdávání. Přemítala jsem nad tím, co nám naservíruje tentokrát a..., no byl to příběh, na jehož každém rohu číhalo kdejaké nebezpečí, napětí, ale především dobrodružství. Za mě to nejlepší na konec - tenhle díl se mi líbil asi nejvíce (ačkoli předchozí dva jsou hned v těsném závěsu). Co bylo na knize nejskvělejší, byla část děje zasazená na vodní hrad do Budyně nad Ohří, což bych v knize ani za mák neočekávala. Paní Kubašková zřejmě navštívila naše městečko, jelikož popis alchymistické dílny, muzea, lapidária, vlastně i celého hradu téměř přesně odpovídal skutečnosti. Abych však nevyzdvihovala jen toto, vskutku milé, překvapení, hodlám rozhodně pochválit nejen ten nejoriginálnější čarodějnický svět se svými pravidly a zvyky, o kterém jsem kdy četla, avšak také výtečně promyšlenou zápletku, styl psaní a přenádherné ilustrace, jež vytvořil snad samotný příběh, neboť se do knížky náležitě hodily. Dílo je krásné nejen po stránce obsahové, nýbrž rovněž po grafickém zpracování, na němž si lidé z redakce dali opravdu záležet. Třeba to ještě nevíte, ale Čarodějky malostranské si prostě musíte přečíst, myslím, že by vás mohli oslovit tak, jako oslovily mě. Bez odkladu DOPORUČUJI!

18.03.2022 5 z 5

Tajemství stříbrné čarodějky Tajemství stříbrné čarodějky Petra Kubašková

Na pokračování příběhu Ginevry, její rodiny i přátel jsem se nepopsatelně těšila. A že to byla jízda jako o závod! Námět i zápletka knihy jsou naprosto jedinečné a postavy sympatické již na první pohled. Místy se zde setkáte i s vtipnými pasážemi, jindy jste napnutí jako struna, co se bude dít dál. Kolikrát mě udivovala autorčina nevyčerpatelná fantazie (např. časohybky a jejich časocibule) a všelijaké magické vymoženosti. (Uveďme jeden příklad za všechny - breptavý pudink, ten mi v hlavě už zůstane napořád. :D) Řekla bych, že zasazením děje do České republiky se nám kniha stává bližší, jaksi přirozenější, protože je krásné, když vám umožní navštívit známé, nejen pražské, lokality a dozvědět se další fakta či pověsti spjaté s českými dějinami. Troufám si tvrdit, že Čarodějky malostranské můžeme zařadit mezi nejkvalitnější českou fantasy pro děti a dospívající, z čehož vyplývá: TOHLE SI PROSTĚ MUSÍTE PŘEČÍST! :-)

28.12.2021 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Jedna z nejzdařilejších českých divadelních her všech dob - Maryša - od bratrů Mrštíkových je realistická tragédie, odehrávající se na slovácké vesnici. Drama je rozděleno do pěti jednání (podle klasického antického schématu). Sledujeme zde příběh venkovské dívky Maryši, která je nucena provdat se za vdovce Vávru, čtyřicetiletého mlynáře se třemi dětmi. Maryša je však zamilovaná do chudého Francka, vojenského rekruta. Jenže proti rozhodnutí rodičů marno vzdorovat. A tak se z mladičké Maryši stává paní Vávrová... A protože se jedná o tragédii, je jasné, že hra končí tragickým činem... Zpočátku jsem se trochu obávala slováckého nářečí, ale záhy jsem zjistila, že se nejedná o výrazy, jejichž význam by nebylo možné snadno odvodit, což mě opravdu překvapilo. Hra se mi četla o mnoho lépe než kupř. Shakespearovy hry, toť ale přisuzuji prostředí a postavám, které mi byly o dost bližší než italští šlechtici a měšťané. Z mé strany veliké DOPORUČENÍ, výběrem této klasiky určitě neprohloupíte!

23.08.2021 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Na svou dobu zajisté geniální hra, která připomíná postavení ženy v manželství. I když se do dnešních dnů právě ona poslušnost žen ke svým mužům ,,oslabila" (resp. se vyrovnalo skóre), určitě není od věci si komedii přečíst. Ačkoliv se vám spousty věcí bude zdát úsměvných, možná až absurdních, nahlédnete alespoň do chodu tehdejší společnosti a v závěru knihy se stanete svědky originální slovní přestřelky.

12.08.2021 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Vskutku jedinečná novela, jejíž konec chytne za srdce! Přátelství, právě ono je hlavním tématem knihy. Příběh vás zavede do prostředí amerického venkova, stanete se svědky osudu dvou kočovných dělníků a jejich nenaplněného snu, setkáte se s nejrůznějšími lidmi, dokonce i s počínajícím rasistickým smýšlením... Autor píše poutavým, přirozeným způsobem, proto se nemusíte obávat krkolomného textu a stěží srozumitelných výrazů. DOPORUČUJI!
,,A budu moct opatrovat ty králíky?" (Lennie)

26.07.2021 5 z 5