Ony

PředtuchaPředtuchaMarie Pujmanová

Předtucha je jednou z knih, které jsem četla jaksi opožděně a jsou ve skutečnosti úplně jiné, než si pamatuju nebo než jsem pochopila ze školního výkladu. Připadá mi psychologicky jednodušší, celkově lehčí, ale taky stylisticky zajímavější.

27.12.2020

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Téma i kompozice vyprávění jsou hodně dobré, jen se mi zdá, že je kniha psána takovým poněkud nezajímavým jazykem. Ne že by nebyla čtivá, ale devadesátileté stařenky z Moravských Kopanic, vysokoškolsky vzdělaní badatelé i úřední listiny z 50. let tu mluví více méně stejnou řečí. Rozkoš z textu se nedostavila.

30.07.2020

Ludvík Šváb - Uklidit až po mé smrtiLudvík Šváb - Uklidit až po mé smrtiJiří Horníček

Je mi sice jasné, že koncept chyby a nahodilosti k Ludvíku Švábovi patří (viz jeho spontánní fotokoláže), přesto si myslím, že těch překlepů a věcných záměn v knize nemuselo být tolik, kolik jich tam je. Četla jsem ale tentokrát hodně nekritickým okem, ohromena grafickou úpravou knihy a samozřejmě Švábovou osobností, která je tu představena napříč nejrůznějšími obory, jimž se s nadšením i erudicí věnoval.

23.05.2020

Špatné básněŠpatné básněŠ. T. (pseudonym)

Trochu podvod. Vždyť je většina dobrá!

11.01.2020

Srdce tak bohaté na život - Rudolf Medek a jeho doba (1890-1940)Srdce tak bohaté na život - Rudolf Medek a jeho doba (1890-1940)Dalibor Vácha

Po přečtení nepříliš hluboké "senzace" Červenobílá, kde se Rudolf Medek objevil jako literární postava, mě upřímně překvapilo, jak zasvěceně a detailně tentýž autor pojednal jeho životopis. Kniha je celkem logicky uspořádaná do osmi kapitol, ale jejich struktura by přece jen mohla být přehlednější – různorodé poznatky a citace jsou na sebe někdy vršeny trochu divoce. Větším problémem, nad kterým musím při celkovém hodnocení zavřít obě oči, je naprostá ignorace korektur. Já vím, u nakladatelství, jako je Epocha, je to asi normálka, ale fakt mě to nepřestává s... rozčilovat. Opravdu je nutné mít takřka na každé stránce aspoň jednu větu, kterou musím číst pětkrát, abych pod gramatickými chybami odhalila smysl? Má vlast Antonína Smetany, demagogie popletená s demografií a další roztomilé žblepty mě taky moc nepobavily.

10.04.2019

Čechoslovakista Rudolf MedekČechoslovakista Rudolf MedekKatya Kocourek

Pro laika je to poměrně zajímavý exkurz do politicky rozháráných řad československých legionářů, byť médium Medkova životopisu není zrovna nejšťastnější. Některá místa v textu mi vůbec nejsou jasná a nevím, zda je to jen mou nedůvtipností nebo se něco ztratilo v překladu a nebo jde prostě o chybu. Například na str. 25: "Medek nikdy nekolaboroval s nacisty. Po okupaci v březnu 1939 pevně setrval v protinacistickém táboře a nepřipojil se k aktivistům. Jeho působení při Ministerstvu školství a kultury je proto třeba vidět v souvislosti s jeho předchozí rolí za druhé republiky (1. 10. 1938 –14. 3. 1939), kdy byl poradcem pro kulturní záležitosti tehdejšího ministra kultury Jaroslava Durycha." [???]

20.01.2019

Funkce orgasmuFunkce orgasmuWilhelm Reich

Reich je mi velmi milý (na čemž má velkou zásluhu Dušan Makavejev a jeho geniální film W. R. – Misterije organizma). Ráda bych si přečetla dobrý překlad nějaké jeho práce, ale tato kniha jím bohužel není. Minimálně jedna jazyková chyba je snad v každém odstavci, což je strašně otravné a místy i na úkor věcné správnosti či srozumitelnosti. Nakladatelství Concordia vydalo samé zajímavé tituly a v budoucnu mu dám jistě šanci, ale v roce 1993 bylo asi ještě poněkud punk. Pokud vím, byl toto poslední pokus o Reicha v češtině a další není na obzoru (nebo jo?), což je další škoda, protože je to vlastně teprve úvod do problematiky orgonu.

10.04.2018

Český kinematograf Jana KříženeckéhoČeský kinematograf Jana KříženeckéhoZdeněk Štábla

Od roku 1973 byly leckteré údaje a domněnky o Janu Kříženeckém a raných českých filmech upřesněny, popřeny či přehodnoceny (některé i samotným Zdeňkem Štáblou v jeho pozdějších pracích). Známý je třeba případ filmu Jarní sen starého mládence, za jehož režiséra a hereckého protagonistu byl Kříženecký považován omylem. Přesto je tato monografie pro zainteresovaného čtenáře stále cenným a čtivým zdrojem informací a odkazů na literaturu a archivní prameny.

11.03.2018

Liška BystrouškaLiška BystrouškaRudolf Těsnohlídek

Není to půvabné, milé ani pro děti, jak občas slýchám. Hrubozrnné sexistické a politické narážky a bezmezná brutalita mě až šokovaly. Závěr to trochu žehlí, ale stejně se mi to líbilo hlavně jako dialektologický zážitek. Chvílemi jsem si i říkala, proč se do toho vůbec plete ta liška, a nejsou to prostě humorné historky o prostomyslných pantatících.

25.02.2018

Rodina v zájmu státuRodina v zájmu státuRadka Šustrová

Spousta zásadních a zajímavých poznatků je nahuštěna do ne úplně dotaženého a přehledného textu. Škoda, že není lépe strukturovaný a neobsahuje více dílčích analýz shromážděných dat.

02.09.2017

Ikarové bez legend a bájíIkarové bez legend a bájíOldřich Doubek

Letectví mě nijak zvlášť nezajímá a knihu jsem původně potřebovala jen prolétnout v rámci pracovních povinností. Oldřich Doubek byl však neobyčejně zdatný vypravěč. Chvílemi jsem se musela až smát, když jsem se přistihla, jak to hltám. Jsem i celkem zvědavá na nové a rozšířené vydání. Má sice méně vkusnou obálku, ale zatímco v roce 1988 kniha ještě končí v mlze tendenčního doslovu, Miroslav Jindra se snad podíval dál.

09.02.2017

Třetí strana trojúhelníkuTřetí strana trojúhelníkuMiroslav Vaněk

Vím trochu i z vlastní zkušenosti, že orální historie není žádná legrace. Kniha Miroslava Vaňka a Pavla Mückeho je dobrým úvodem do historie a poslání této metody (nebo tohoto oboru, chcete-li) a zároveň cennou praktickou příručkou „do terénu“. Historicko-přehledová část je místy únavná, ale jistě není od věci se seznámit s vývojem OH v říši středu, zemi hexagonu či lesů a tisíce jezer (ano, to básnické výrazivo mě dost zaujalo). Prakticky zaměřené kapitoly přinášejí řadu konkrétních rad začínajícím tazatelům a vztah mezi tazatelem a narátorem nahlížejí z různých perspektiv, včetně etické a právní.

08.01.2017

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I. – IV.Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I. – IV.Jaroslav Hašek

Se Švejkem jsem toho prožila víc než s kýmkoli jiným, při opakovaných pokusech o něm něco vyplodit i celkem peklo, ale stejně mě pořád baví. Baví mě tonout ve Švejkových výkladech i mapovat si různé interpretace, adaptace a parafráze Haškova textu. Četla jsem zatím (jen) dvakrát a šla bych do toho zas.

26.12.2016

Zápas o nové vlastenectvíZápas o nové vlastenectvíVáclav Kopecký

"Tak to vypadá v táboře našich protivníků. Reakce, úpadek, pesimismus, nihilismus, existencionalismus, marasmus, hniloba, konec, smrt! Tak to vypadá s nimi, protikomunisty!" Vytuněná paralela k Nejedlého Komunistům – dědicům.

29.11.2016

Se sportovním pozdravemSe sportovním pozdravemJan Mareš

Mám pokažený zážitek, protože z jediného exempláře této knihy široko daleko nějaký zlosyn vytrhl tři listy! Zrovna taková pěkná knížka o svalnatých fyskulturnících, slastech Čepičkovy vojny a o tom, že mandelinka bramborová je vlastně novodobý fašista a Gottwald moderní Tyrš...

20.07.2016

Rozbor filmuRozbor filmuRadomír D. Kokeš

Douglas trochu přeceňuje slovo "kdy" (to je poslední dobou nějaká móda), ale jinak je Rozbor filmu ještě užitečnější, srozumitelnější a přehlednější kniha, než jsem si uměla představit.

29.05.2016

Kočičí hraKočičí hraIstván Örkény

Örkény píše krátce, soustředěně a s neobyčejným smyslem pro absurdní humor. Glórie mě ještě trochu štvala, Kočičí hra je skvělá a Tótovi absolutní vrchol.

10.05.2016

Osiřelý západOsiřelý západMartin McDonagh

Tahle hra úplně rve nervy, zvláště pokud jste sami trochu prchliví. Hodně se mi líbí grafická úprava knihy se zrcadlově dvojjazyčným textem a vtipnými ilustracemi Nikoly Čulíka. Sokolův překlad McDonaghova "dialektu" je poněkud kostrbatý, ale na jevišti může vyznít slušně. Zatím jsem to prověřovala v Činoherním klubu (Sokol), v blízké době se chystám ještě do Celetné (Špalek).

26.03.2016

Život v inkognituŽivot v inkognituKarel Steklý

Paměti Karla Steklého vyvolávají podobné rozpaky jako jeho filmografie. Těžko soudit, co je myšleno vážně, co je ironie a co póza. Roztěkaný text glosátora "v inkognitu" každopádně nenudí a přináší poměrně netradiční pohled na českou kulturu 20. století.

06.03.2016

K smrti odsouzený uprchlK smrti odsouzený uprchlAndré Devigny

Z prvních stran se na mě namísto stísněné atmosféry vězeňské cely vyvalil okázalý odbojový manifest – vzpomněla jsem si na Reportáž psanou na oprátce. Ale jak začne Devigny připravovat útěk, už je to jiné, především velmi napínavé. Někdy jsem se tak nemohla odtrhnout, že jsem četla i za chůze. Závěr není a těžko mohl být zcela uspokojivý. Autorovo morální dilema a jeho osudy po útěku zůstávají otevřeny dalšímu přemítání a "pátrání" (na Wikipedii).

03.02.2016

KorektorKorektorJana Kilianová

Různými relativními pravdami se svět jen hemží. Absolutní pravdu hledejte v Korektorovi (viz např. #67, #100, #112, #126, #136 nebo #137).

02.01.2016

Kustodka KvětaKustodka KvětaTomáš S. Končinský

U většiny stripů s kustodkou Květou se culím, u některých jsem se i zasmála nahlas. V hlavní hrdince se docela vidím – několik let jsem vykonávala stejnou profesi a vypěstovala si velice podobný přístup k životu.

27.12.2015

Osudy a cesty Josefa ŠvejkaOsudy a cesty Josefa ŠvejkaRadko Pytlík

Nepochopím, jak může někdo vypustit do světa knížku s tolika jazykovými a typografickými chybami. Nepřesnosti a nejasnosti se najdou i v obsahu (třeba nepodložené tvrzení na straně 98, že film Poslušně hlásím "vznikl narychlo z potřeby konkurovat filmovému zpracování Švejka v režii Axela von Ambessera"). Pytlíkovy dříve vydané práce o Haškovi a Švejkovi mají přes sporná místa nesrovnatelně vyšší úroveň a čtou se mnohem lépe.

27.12.2015

KarnevalKarnevalMagda Szabó

Karneval mi byl kdysi podsunut jako "čtení pro dívky". Mám ale pocit, že mě poznamenal trochu nad rámec svého žánru. Tu melancholickou, "maďarskou" atmosféru si živě vybavuji i po x letech.

13.12.2015

Ruské lidové erotické povídkyRuské lidové erotické povídkyKarel Srp

Erotické moc nejsou, zábavné docela jo. Četla jsem si je v megafrontách na MFDF Jihlava a pomohly mi tam přežít.

01.11.2015

Syn celerového králeSyn celerového králeOta Pavel

Jen taková poznámka pod čarou: Díky povídce Baroni na kolech jsem objevila krásný dokument Petra Václava Paní Le Murie (1993).

18.10.2015

Americký buvolAmerický buvolDavid Mamet

Americký bizon je moje nejoblíbenější divadelní hra (jestli teda něco takového můžu říct, když jsem byla v divadle za celý život tak pětapůlkrát, a to většinou právě na Bizonovi). Pionýrský český překlad Heleny a Lubomíra Synkových není úplně dokonalý a dělá z bizona buvola, ale stejně jsem si ho přečetla s chutí a ke třem nešťastným existencím v zaprášeném junk storu jsem přilnula celou duší jako vždycky.

17.09.2015

Mysterium tremendumMysterium tremendumS. Rainer (pseudonym)

Je to děs a hrůza, ale v jiném smyslu slova, než jsem si představovala. Ať už ke vzniku "českého thrilleru světové třídy" vedly jakékoli dobré či nedobré úmysly, realizace je hodně těžkopádná a nudná. Akorát tedy nad stranami 180 a 181 jsem dostala záchvat smíchu.

31.08.2015odpad!

Krach piklů angloamerického imperialismu v lidově demokratických zemích EvropyKrach piklů angloamerického imperialismu v lidově demokratických zemích EvropyD. A. Umanskij

"Lid všech zemí s radostí a ulehčením přijal zprávu, že Sovětský svaz zná 'tajemství' atomové zbraně." Uf.

13.10.2014odpad!

Macanudo 4Macanudo 4. Liniers (pseudonym)

Nejhezčí je na straně 92 uprostřed.

08.10.2014