ondras666

Šikmý kostelŠikmý kostelK. Lednická

Tahle kniha si zaslouží všech 5 hvězdiček. Má styl, příběh a dokáže něco předat dál. Postavy mají výborně propracovanou psychologii, vzájemně se prolínají jejich osudy a do toho mistrně zapracované události doby.
Autorka má dobře našlápnuto, tak snad jí to vydrží

Stařec a mořeStařec a mořeE. Hemingway

Velice příjemná četba na jedno odpoledne.
Mistrně popsaný souboj vlastního já v zápase o žití či nežití. Jak hluboko si může člověk sáhnout na pomyslné dno a dokázat se ještě odrazit zpátky? Jak se vyrovnat s tím, že veškerá naše snaha je marná a radost zmizí, když nám ji někdo "roztrhá a sežere"? Tato kniha dává hodně otázek a odpověď ale musíme najít v sobě. Zvládli bychom to, co stařec?

22.01.2018

DědinaDědinaP. Dvořáková

Kniha české autorky z českého prostředí jedné vesnice. Musím přiznatnat, že jsem knihu moc číst nechtěl, ale nakonec jsem rád, že jsem to udělal.
Výborná charakteristika postav, krásně se prolínající příběhy jednotlivých lidí, nenáročný příběh a docela zajímavá jazyková hra. Sice trochu mix několika dialektů, ale celkově to do sebe ladí.

Dítě číslo 44Dítě číslo 44T. R. Smith

Naprosto výborná záležitost. Děj mě strhl jako lavina a nešlo přestat. Viděl jsem následně filmové zpracování a to bylo hrozné.
Atmosféra komunistického Ruska a síla moci je zde výborně vykreslená, stejně tak výborná zápletka a motiv. Jen ten závěr byl moc rychlý. Myslím, že po těch mnoha napínavých stranách závěr nemusel být na dvou...

13.11.2016

Přítelkyně z domu smutkuPřítelkyně z domu smutkuE. Kantůrková

Velice chytlavá kniha. Dá se vcelku i srovnávat se seriálovým příběhem, kde skvěle ztvárnila autorku Ivana Chýlková. Ale o seriálu zde není řeč.Kniha je zajímavě napsaná. Popis dní a událostí, které patří ke kriminálu a životní příběhy jednotlivých "spolubydlících" je strhující. V době, kdy to paní Kantůrková bohužel seděla, to lehké jistě nebylo, ale klobouk dolů nad tím, že takhle otevřeně napsala svoji zpověď o životě v Ruzyni.

10.12.2012

Hvězdy nám nepřályHvězdy nám nepřályJ. Green

Kniha, kterou jsem přečetl jedním tahem za odpoledne...
Silný duševní zážitek. Sice jsem nebrečel jako kolegyně, která mi ji půjčila, ale zanechalo to ve mi určité pocity. Donutí vás přemýšlet nad radostí z přítomnosti.
A nejsilnější věta? Dle mého mínění: " Bez bolesti by člověk nepoznal radost."

15.06.2014

Vykupitel dušíVykupitel dušíI. Pačutová

Co říct, abych se neopakoval? Snad jen WAU.
Tuhle knihu jsem objevil zcela náhodně a jsem rád, že ta náhoda přišla. Autorka si dokonale pohrála s osudy jedné rodiny v horách Slovenska. Psychologie postav není to hlavní, co chtěla ukázat, ale celkově se jí to velice podařilo. Až jsem měl dojem, že jsem součástí té vesnice. Ta bezprostřednost, nesouhlas s něčím novým, cizím až po hluboký vnitřní cit Rózy a Idy.
A do toho prostupuje Nikdo, který děj oživil.
Doporučuji.

18.05.2017

Podivný případ se psemPodivný případ se psemM. Haddon

Tuhle knihu jsem objevil zcela náhodně a musím říct, že to byla velice šťastná náhoda. Výborná kniha o autistickém chlapci, který řeší případ vraždy psa a vlastně netuší, že mu to změní život.
Výborně popsány pocity a stavy chlapce, rodinné problémy jako by do toho všeho patřily.
Dobrý styl vyprávění, doplnění o obrázky navíc super. Určitě stojí za přečtení a zařazení pod heslo "jedním dechem".

25.07.2017

DardaDardaI. Dousková

Když jsem zjistil, že je to pokračování Budžese, zaradoval jsem se. Ale jak jsem knihu začal číst, tak jsem pochopil, že má radost byla předčasná a bohužel zbytečná.
Je pěkné sledovat jak Helenka dospěla a žije svůj život. Ale! Kniha zcela postrádá vtip a jízlivost předchozích dílů, připadá mi tu spíš jako tuctová šedá osoba, která se stará o rodinu, může tyrana a práci. Chápu, že dosáhnout úspěchu prvního dílu, nebo se k němu alespoň přiblížit, je snem každého autora, ale tohle fakt nevyšlo. I přes tu snahu udělat knihu zajímavou tím moderním tématem rakoviny prsu.
Za mě říkám jednu věc: některé díla by neměla mít pokračování, obzvlášť pak 3.

29.09.2017

PlatnéřPlatnéřF. Niedl

K této knize jsem se dostal zcela náhodně a musíš říct, že ta náhoda byla výborná. Kniha mě úplně dostala a přečetl jsem ji během chvíle. A hned jsem sáhl po pokračování. Doporučuji všem.

30.10.2016

DraculaDraculaB. Stoker

Tuhle knihu jsem tak nějak přecházel, protože ten příběh je tak známý, že se mi to nechtělo číst. Navíc v dnešní době, kde téma upírů je snad nejoblíbenější žánr, tohle dílo skoro uniklo mé pozornosti. Až mi kolegyně v práci řekla, že by mi to doporučila, že to stojí za to, tak jsem dal na ni a knihu si přečetl. A nelituji toho. Spíš lituji toho, že jsem ji nečetl mnohem dřív.
Ten všeobecně známý svět upírů je v knize jiný a lepší. Postava samotného hraběte je výborně popsána, stejně jako vše ostatní, ať už popis osob nebo jednotlivých míru a krajin. Navíc kniha je psaná formou deníků různých postav, což dodává knize zcela jiný rozměr. Za mě opravdu povedené dílo, staré již přes 100 let.

22.11.2017

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJ. Giono

Sice povídka na pár stran, ale svým obsahem připomíná ságu...
Krásný příběh jednoho muže, co chtěl udělat svět lepší.

Za soumrakuZa soumrakuM. Cunningham

Včera jsem dočetl tuto knihu a moje pocity z ní jsou dvojaké. V knize je velice pěkně rozkresleno tápání muže středního věku, který je nevyrovnaný díky své dceři a navíc mu do života vstoupí bratr jeho ženy. Rozjíždí to kolotoč pocitů a obav z toho, co by bylo kdyby... Kniha se četla velice dobře a je škoda, že nemá více stran a zápletka se nerozvíjí trochu více. Nejde srovnávat např. s Hodinami. Každá je svým způsobem osobitá. I když závěr této knihy je dost useknutý a přesně jak píše Vat, tak je na principu Deus ex machina. Každopádně dávám kladné hodnocení a rád se k ní ještě jednou vrátím.

05.12.2011

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceV. Kaplický

Myslím, že tato kniha ani nepotřebuje zvláštní komentáře. Velice zdařile napsané dílo, které vás strhne svým dějem. Doporučuji všem přečíst. Já ji četl snad tisíckrát a nikdy se neomrzí.

04.07.2012

ZhubniZhubniS. King

Má první kniha od Kinga a docela mě překvapila. Čekal jsem nějaký šílený horor, ale to se nekonalo. Ale i tak mě kniha bavila. Čte se rychle, zápletka výborná. Jen ten konec jsem nečekal.

04.07.2019

Hra o trůnyHra o trůnyG. R. R. Martin

Fenomén Game of Thrones mě doposud unikal. A tak jsem se rozhodl mu podlehnout. A musím říct, že to není vůbec špatný.
Dobře propracovaný děj, postavy a prostředí. Na můj vkus až příliš postav, ale to se zřejmě očekává, obzvlášť, když tam stále někdo umírá.
Určitě se podívám i na další díly a uvidím, co autor dokázal.
PS: nemějte oblíbenou postavu, umírají.

22.01.2018

Malý princMalý princA. d. Saint-Exupéry

Myslím, že k této knize už bylo tolik napsáno, řečeno a zároveň i řešeno, že další komentář je zbytečný.
Buď ji člověk miluje nebo nesnáší...
Za mě vhodná k zamyšlení, i dnes velice aktuální téma...

13.11.2016

Synové ďáblaSynové ďáblaW. Serno

Tahle kniha je velice zajímavá. Tváří se z počátku, že se bude týkat čarodějnických procesů a temné inkvizice, ale opak je pravdou. V knize je provázáno vyšetřování magistra Lapidia, který se snaží dokázat nevinu mladé dívky. Velice dobře napsáno, poutavý příběh a chvílemi i dost strhující děj. To vše na pozadí středověku, kde si člověk i může udělat menší představu jak se léčily některé choroby. Pokud máte rádi středověkou detektivku s lehce okultistickým dějem, tak neváhejte.

12.03.2012

VyhnanciVyhnanciF. Jirousová

Naprosto úžasná kniha.
Autorka dokonale vykreslila psychiku několika mladých lidí, kteří se hledají a stojí před dalším životním krokem. Navíc mi velice překvapila jak dokonale popsala stavy deprese a sebeobviňování. Tu hloubku beznaděje dokonale vylíčila. Klobouk dolů před ní.

03.04.2014

Dítě zvané „To"Dítě zvané „To"D. Pelzer

Velice silná kniha s velice silným námětem. Popis toho, co jako dítě musel autor sám zažít, je šílený. A je až k nevíře, že kdokoli tohle někomu dokáže udělat, obzvláště pak, když je to jeho vlastní matka.
Hodně mě překvapil i samotný otec, popisovaný jako chlap jako hora a doma vlastně jen loutka a bezduchý návštěvník.

25.08.2019

Pavoučí síťPavoučí síťF. Niedl

Druhý díl jsem přečetl snad rychleji než ten první. A opět famózní dílo. A hned jdu do Návratu Mistra.

03.11.2016

Petrolejové lampyPetrolejové lampyJ. Havlíček

Dlouho odříkaná kniha, která byla velkým překvapením.
Bravurní vykreslení psychologie postav, maloměstské morálky přelomu století a života v podhůří. Štěpka byla tragickou postavou už od dětství, ale to jí nezabránilo v obrovském vývoji.
Pár hluchých míst tam taky je, ale překoná je samotné dílo.

02.08.2018

Sněhová královnaSněhová královnaM. Cunningham

Další výborná kniha tohoto autora.
Psychologie jeho postav a způsob jakým píše je pro mě důvod, proč se k němu vracet znovu a znovu.

13.11.2015

JezeroJezeroB. Bellová

Podle recenzí níže jsem čekal knihu, která mi dokáže vyrazit husí kůži z hnusu a beznaděje, ale zároveň ukázat hlubinu člověka.
Příběh je vcelku zajímavý, vedlejší postavy popsány jednoduše, hlavní trochu více rozvedené do hloubky, ale stejně jejich potenciál zůstává skryt.
Trochu jsem se ztrácel v čase a místě, kde to vůbec celé bylo. Z popisu vesnice a vojáků jsem počítal, že je to období 50. - 60. let, ale vzápětí celý dojem vyvrátí sklokeramická deska, mobil a podobně...
Kniha místy s vulgárními výrazy, ale abych to nazval čistou syrovostí, to rozhodně ani v nejmenším. Možná se autorka snažila ukázat, že její slovník je i hrubší. Celkově se to k místu a postavám hodí (kdo by taky v Rusku nebo kde to vlastně je, nenadával), ale v celém tom díle to trochu postrádá logiku a působí to spíše směšně.
Za mě slabá kniha, která šance má, ale spíše u jiné skupiny čtenářů než jsem já.
PS: to jezero musí být přímo ideální místo k dovolené...

05.03.2018

Bože chraň aspidistruBože chraň aspidistruG. Orwell (pseudonym)

Pan Orwell opět nezklamal.
Hlavní hrdina, mladý muž, který je jako malé umíněné dítě. Chce normální život, ale nechce peníze, ale ví, že vše se točí jen a jen kolem peněz. A udělá vše proto, aby spadl na samé dno.
Výborně zvládnutá charakteristika a psychologie postav, výborný děj a i jednotlivé básně uvnitř.
Velký obdiv zaslouží Rosemary, já na jejím místě bych Gordona již dávno zabil.
A aspidistru jsem si našel hned na webu a rozhodně si ji nekoupím.

Gentleman v MoskvěGentleman v MoskvěA. Towles

Hodně zajímavá kniha a myslím, že o ní ještě uslyšíme.
Z počátku mě to moc nebavilo a nemohl jsem se začíst, ale s postupem stran a Kapitol jsem úplně změnil názor a knihu přečetl během pár dní.
Hlavní postava pro mě byla kombinace Foresta Gumpa, Hercuila Poirota a Kristiána. Celkově kniha velmi povedená, atmosféra hotelu a změn v dané době v Rusku dokonale vylíčená a nenásilně vás nutí si hotel hledat na netu a zjišťovat i další informace... Za mě 5 hvězd zcela oprávněně a těším se na další knihy.

30.01.2019

MyMyE. Kennedy

Ale jo, bylo to pěkný. Sice druhé díly moc nevyhledávám, ale tohle jsem si nenechal ujít.
Děj je jednoduchý, děj se dá předvídat, ale čte se to pěkně.

Světlo z PaulinySvětlo z PaulinyJ. Štifter

Malá kniha s krátkými povídkami, které do sebe tak nějak zapadají a doplňují se.
Kniha půjčená od kolegyně, moc pěkné čtení.

Únosné rizikoÚnosné rizikoR. Cook

Knihám od pana Cooka jsem se vždy záměrně vyhýbal, protože knihy ze zdravotnického prostředí nemám rád a jako zdravotník v nich vidím to, co není. Ale musím říct, že tahle kniha mi vyrazila dech a nedokázal jsem ji skoro odložit!
Výborná zápletka, výborný děj. Atmosféra místy uvolněná, místy až hororová. A závěr knihy brilantní.
S nadšením jsem sledoval Kim jak pátrá po své dávné příbuzné a skoro jsem hledal s ní. Jen škoda, že v knize nebylo třeba více kapitol z minulosti.
Jediná vada na kráse bylo množství překlepů v textu, ale za to nemůže autor.

29.10.2018

Pražský rozparovačPražský rozparovačJ. Bauer

Příjemné čtení z pera českého autora.
Dobře se kniha čte, zápletka jednoduchá, vrah jasný skoro od začátku, ale ničemu to nevadí.
Velice oceňuji popisy míst a osob. Navíc místy známé osobnosti z našich dějin.
A velké plus je za mě sám Protiva. Těším se na další díl ze série.

20.11.2018