ondras666 ondras666 komentáře u knih

Enigmatické variace Enigmatické variace André Aciman

Knihy a styl autora mám vcelku rád. Jeho hrdinové mi přijdou sice trochu šablonovití, ale ve výsledku to je fajn. Za mě předchozí knihy jsou lepší.

28.05.2023 4 z 5

Hledání dobré smrti Hledání dobré smrti Caitlin Doughty

Kniha je zajímavou sondou do zvyků a možností pohřebních rituálů a pohřbů jednotlivých zemí světa. Je zajímavé sledovat rodiny, kde zemřelý "žije" v domě ještě spoustu let než se najdou peníze na pohřeb a všem to přijde normální a na druhé straně kultury, kde pohřeb musí být do 24 hod.
Zajímavý pohled na to, co někde je už normální a jinde vyvolává emoce a je to obrovským etickým a morálním problémem... ČR nevyjímaje.

27.05.2023 5 z 5

Těm, kteří nemilují Těm, kteří nemilují Lubomír Macháček

Vcelku povedené povídky. Autora vůbec neznám a jeho styl psaní mě potěšil. Povídky o lásce, zklamání a životě. Za mě moc povedené.

26.05.2023 5 z 5

Libůstky a neřesti Libůstky a neřesti Petra Poncarová

Krátké a povedené pobídky o všednosti života. Trocha vzrušení, trocha štěstí a dost smutku a zklamání. Kniha na jedno odpoledne.

23.05.2023 4 z 5

Katovská láska Katovská láska Saša Nový

Kniha, co neurazí, ale ani nenadchne. Dej vcelku předvídatelný, závěr strašně rychlý a trochu jiný, než jsme čekal.
Jen ty oslovování fakt mohl autor trochu omezit. Na rytíře a době středověku se to fakt nehodí.

23.05.2023 3 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Smutné vyprávění o osudech silných žen, kterým šachta vzala sny, budoucnost, manžela...

20.05.2023 5 z 5

Centrální stezka – Napříč Českem od západu k východu Centrální stezka – Napříč Českem od západu k východu Jan Hocek

Krásná kniha, jen vyrazit.
Už se těším až vyjde Českomoravská stezka.

17.05.2023 5 z 5

Tehdy jsme žili v letní zemi Tehdy jsme žili v letní zemi Lydia Millet

Od knihy jsem nic nečekal a ani vlastně nedostal. Styl jakým je napsaná mi moc nesedí a popravdě číst o bandě znuděných puberťáků, kteří najednou prozřou a začnou se zajímat o klima, je pro mě divný.

17.05.2023 3 z 5

Krásné ohlédnutí za tím, co vše zatím prožil, dokázal a jak ho vše formovalo.
Krásné nenáročné čtení.

14.05.2023 5 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Krásné dovršení kroniky rodu Heřmanů. Netřeba víc komentovat.

21.04.2023 5 z 5

V hrůze a krvi zrozeni V hrůze a krvi zrozeni * antologie

Nebylo to špatné. Některé povídky slabší, ale to už u těchto výběrů bývá. Jen tedy strašidelné nevím. Za mě ne...

12.04.2023 3 z 5

Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Carmen - Skutečný život Hany Hegerové Tomáš Padevět

Krásný životopis plný vzpomínek, fotek a nádherných písniček, které měla a dokázala vytvořit.
Závěr je daný, ale pořád si tak nějak říkám, že přece nemůže zemřít...
Nádherné doplnění slepých míst jejího života.

05.04.2023 5 z 5

Nemocné rozhovory Nemocné rozhovory Ladislav Kabelka

Kniha o paliativní péči, zaměřená na zkušenosti z Vysočiny. Primář Kabelka je odborník na svém místě.

20.03.2023 5 z 5

Putování za vodou Putování za vodou Marek Síbrt

Kniha vydána pomocí Hithitu a náhodně objevena v knihovně. Za mě super počin, krásné obrázky míst, kam se dá dojít. Doplněno mapou, což hodně pomůže při plánování.

13.03.2023 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kniha o osudech dvou rodin a jejich životních cestách. A jejich sexuálním životě. Trochu jsem místy čekal kdy spolu skončí Honza a Zbyněk nebo všichni společně jako jedna velká rodina, kdy jde každý s každým. To trochu ubírá na hodnocení.
A hvězdu dolů za smrt Bubliny. Takhle fakt ne!

13.03.2023 4 z 5

Povídky ze Svrabové čtvrti: Zmizelý svět židovské Prahy Povídky ze Svrabové čtvrti: Zmizelý svět židovské Prahy František R. Kraus

Kniha, kterou jsem objevil v knihobudce a potěšila mě. Příběhy staré židovské Prahy, příběhy ze kterých místy čiší chudoba, strach a zoufalství. Příběhy jsou čtivé a krásné. I když některé smutné...

08.03.2023 4 z 5

Závislák Závislák Marcel Trunec

Za mě trochu zklamání. Zpověď alkoholika, gamblera, který chce ukázat světu, co zažil a jak je lehké do toho spadnout.
Je to jedna z dalších dost podobných knih osudů "kamarádů z Mokré čtvrti" jak sebe a všechny v okolí autor sám nazývá.

03.03.2023 2 z 5

Vincentův poslední obraz Vincentův poslední obraz Marianne Jaeglé

Jak to vlastně na tom poli v ten letní den bylo, nikdo netuší. A proto jsou pak různé konce s různými závěry a teoriemi.
Jak film S láskou Vincent, tak i tahle kniha byla krásná. Z řádků je znát ta hutná deprese, kterou malíř cítí. Ten strach ze zklamání a samoty je všude kolem. A když už to vypadá, že bude lépe, je konec.
Kniha připomene i některá díla malíře, místa, kde žil a tvořil. A velikou osobnost jeho života, bratra Thea.

19.02.2023 5 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Výborně poskládaná kniha povídek známých a neznámých autorů. Jako u všech těchto knih jsou některé povídky dobré, jiné ne. Ale je to úhel pohledu.
Škoda, že Dan nenapsal nějakou povídku.

12.02.2023 5 z 5

Jarmarečník Jarmarečník Vlastimil Vondruška

Změnou kronikáře došlo i ke změně pohledu na události v rodině a okolí rodiny. Musím říct, že příběh rodiny Ignáce a Anny se pěkně rozrostl a baví mě sledovat osudy všech. Ať už ty dobré, ale i ty smutné.
Těším se na další díl a jsem zvědavý, zda do rodiny ještě nějak zasáhne Robert.

10.02.2023 5 z 5