Ondra16 Ondra16 komentáře u knih

Vlhká místa Vlhká místa Charlotte Roche

Podvratné vyprávění, které je nakonec mnohem spíš než o sexuálních praktikách a hygieně o jedné vystrašené holce z dysfunkční rodiny.

25.11.2021 4 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Zdánlivě banální příběh dvou irských studentů, ze kterého čiší, že jeho autorka ještě nemá příliš mnoho zkušeností a občas to vážně není dobé psaní. Všechno ale nahrazuje síla tématu a brilantní zachycení situací a pocitů jedné generace, díky němuž máte doopravdy pocit, že procházíte životem s reálnými normálními lidmi.

26.12.2020

Jak se do lesa volá .... Jak se do lesa volá .... Rudolf Křesťan

Skvělé zachycení ducha doby posledních let před revolucí a několika následujících roků změn a nového řádu. Oboje jsou to vlastně krásné doby, které se už nikdy nevrátí nejenom proto, že si nevystřihujeme z časopisů a nepíšeme si dopisy.

10.11.2020 5 z 5

Něco si vymysli Něco si vymysli Chuck Palahniuk

Palahniukova postmoderní všehochuť, která stříká nápady a jiné tělní tekutiny všude okolo sebe. Vypíchl bych hlavně povídky Zombíci, Palič, Pan elegán a Sklony. Nenapadá mě jiný současný autor, který by dokázal s takovým přehledem a zároveň zábavně zachytit realitu, ve které každý den žijeme.

25.10.2020 5 z 5

KKRD Boys - Fest brblanina KKRD Boys - Fest brblanina kolektiv autorů

Absurdní sbírka historek, ze kterých jestli se stala třeba desetina, tak je to stejně pořád moc. Ale tu literární čistotu a tah na bránu, aby pasr ve Štaci pohledal.

31.12.2019 5 z 5

Pro tebe, má lásko Pro tebe, má lásko Jacques Prévert

Jedna z nejhezčích knih, které jsem kdy četl.

20.04.2019 5 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Kniha o tenké hranici. Ať už subjektivity nebo liberálních svobod.

16.04.2019 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Být celá kniha jako posledních sto stran, tak ji čtou do dnes všichni, kdo jen trochu číst chtějí. Pokud vám ale nevadí válečná témata, tak za to stojí stejně.

31.03.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velice silný příběh především díky osudu, který se děl až příliš mnoha lidem okolo nás. V některých pasážích byla autorka možná až příliš okatě dojímavá a citová na můj vkus a závěr knihy šel určitě zvládnout lépe a méně uspěchaně, ale celkově kniha určitě stojí za přečtení.

09.02.2019 4 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Faktótum se čte samo a z prvotního sledu více či méně vtipných historek se stane silná výpověď člověka, který bojuje se životem a nezastaví ho ani hektolitry alkoholu a násilí. Jestli by se o někom mělo učit ve škole, tak je to Henry Chinaski.

29.10.2017 5 z 5

Šťastný princ a jiné příběhy Šťastný princ a jiné příběhy Oscar Wilde

Oscar Wilde sype životní pravdy jako z rukávu a čtenáře to ale zároveň nijak neobtěžuje a na jeho hru mu pár stránkách přistoupí. Tahle kniha by měla být povinnou četbou ale nejenom pro studenty, mnohem víc by možná dala dospělým.

08.02.2017

Příběhy železné opony 1. Příběhy železné opony 1. Luděk Navara

Prostě a jednoduše příběhy lidí, kteří se snažili dostat přes železnou oponu. Některé jsou lepší, některé horší, ale poselství je jediné a sakra silné. Někdy z toho jde vyloženě mráz po zádech.

15.12.2016 4 z 5

...ale nebyla to nuda - poznámky pod čarou života ...ale nebyla to nuda - poznámky pod čarou života Zdeněk Mahler

Někdy na můj vkus pan Mahler moc odbíhá, věnuje se se filosofickým úvahám, jindy je zase raději strohý, než aby nám umožnil proniknout pod povrch a třeba přiznal svoji chybu. To jsou ale spíše drobnosti na jinak velmi poutavé knize. Kdo chce porozumět české povaze a dozvědět něco o tom, čím jsme za posledních víc jak sto let prošli, nebo co nás ještě čeká, měl by po této knize sáhnout. Nenapadá mě totiž nikdo jiný, kdo by to dokázal tak dobře zhmotnit jako Zdeněk Mahler.

10.11.2016 4 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

Dvě poměrně nesourodé povídky, které ale spojuje mistrovské vypravěčství. Oba námořníci čelí hrůzám světa, ale především těm, které jsou v nich. Oproti existenciálnímu rozkladu Srdce temnoty má Na pokraji sil spíše takový hemingwayovský nádech, až by jeden nečekal, že obě povídky napsal stejný autor.

09.07.2016 4 z 5

Dobrodružství Wesleyho Jacksona Dobrodružství Wesleyho Jacksona William Saroyan

Ve Wesleym Jacksonovi je tolik pravdy a upřímnosti, že by to vystačilo na sto let. A jenom neupřímnému člověku se může nelíbit.

21.04.2016 4 z 5

Kam zmizel zlatý poklad republiky Kam zmizel zlatý poklad republiky Stanislav Motl

Stanislav Motl do detailu pátral po československém zlatém pokladu a je poznat, že si dal opravdu záležet. Vadí mi ale přílišná snaha za každou cenu šokovat a udělat z tématu skandál. Vyprávění nepůsobí příliš konzistentně a místy by stálo za to, kdyby autor některými detaily čtenáře zbytečně nezatěžoval nebo je tedy aspoň podrobně vysvětlil. Větší péči by si asi zasloužila také formální a jazyková stránka, ale poctivost rešerše a obsahová hloubka je v pohodě přebije.

17.03.2016 3 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Kopa sentimentu proložená tím nejlepším soundtrackem od Millera až po Goodmana. Tak jak ze začátku působí vyprávění naivně, stejně jako jeho hrdinové dospívá a odhaluje rány, které tahle generace schytala.

13.03.2016 5 z 5

Čirá anarchie Čirá anarchie Woody Allen (p)

Příznivci Woodyho Allena si jeho fantazii užijí naplno, mě osobně dostala jedenáctá povídka Pějte, Sachří!

09.06.2013 5 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

Rozhodně to není lehké čtení, ale pokud dáte volnému toku textu šanci, určitě vás za to odmění.

28.05.2013