Olia Olia komentáře u knih

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Přečetla hodně rychle, čtivé.. zajímavé téma, ke konci možná trochu moc idylické.. určitě to řečtí vystěhovalci u nás neměli jednoduché, ani doba nebyla.. ještě si musím doplnit podrobnější poválečné historické události Řecka.

11.11.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Ze čtyř knih paní Mornštajnové, které jsem četla, jen Hotýlek byl trošku slabší, četl se velmi dobře, ale místy mi trochu připomínal dívčí románek.. prostě mi úplně nesedl ani stylem ani dějem, ale i tak jsou knížky této autorky skvělé, úplně nej za mne Hana..

15.01.2021 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moc čtivá kniha, otec Bohdany mě ovšem dráždil a štval.. vždycky mě zlomí ty zbytečně poničené životy kvůli neschopnosti zapomenout staré křivdy nebo neschopnosti si je vyříkat..

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vánoční dárek! Těžký osud v nejtěžší době.. Výborně napsaná kniha, stylem, fakty, příběhy, jak je napsal život sám. Zajímavý, drsný kraj s dosud ne úplně odhaleným potenciálem. Vždycky, když jsem si vydechla, že už snad bude líp, přišla další rána.. a jedním dechem jsem hltala dál.. dnes jsem se dozvěděla, že 21.1. vyjde druhý díl, hurá, už jsem si ho předobjednala.

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Po mírně nechytlavém začátku mě knížka uchvátila.. trochu neobvyklá forma vyprávění mě zprvu rozptylovala, ale rychle jsem ji vzala za svou.. Silný, laskavý a zvláštní příběh.. nepřemohla jsem několikrát slzy.. i přes ten hluboký tichý smutek prosvítala síla a štěstí. Jen kdyby spolu lidé víc mluvili..

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

krásná kniha i jako objekt (a příjemný povrch desek jsem si často bezděky pohladila).. dobře, že je tak velká, že se nedá vzít na čtení do MHD. V klidu domova si ji člověk vychutná líp. Zajímavé sledovat sebe samu, jak každý ze zpovídaných ve mně vyvolával jiné pocity.. nejvíc se projevily jako dva protipóly - úžasná silná paní z Člověčí (včetně okouzlujícího autentického přepisu) a nemluvný poustevník, který mě prostě dráždil. Stokrát jsem v duchu pocity zaháněla a chtěla zůstat "nestranná".. marně :-)

04.02.2020 4 z 5

Stalo se ve tmě Stalo se ve tmě Ellery Queen

stará dobrá..

06.01.2020 4 z 5

Čarovná zima Čarovná zima Tove Jansson

miluju ji od dětství i s těmi něžnými kresbami..

06.01.2020 5 z 5

Tomík na cestách Tomík na cestách Tomáš Vejmola

čtivá knížka, s přibývajícím příběhem se zlepšuje i styl vyprávění..

06.01.2020 4 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Skvělá a upřímná kniha, přečteno na jeden zátah.. (a taky jsou dobré otázky, pane Šídlo). Těším se na jeho novou knihu a díky mu za to, že jsem si ujasnila pohled na některé události na Blízkém východě ve vztahu s USA. Na duši mě zahřály jeho neochvějná slova o novinářské objektivitě, nezaujatosti a pravdě, které mi tolik kolem schází.. díky díky

06.01.2020 5 z 5

Ostny a oprátky Ostny a oprátky Jiří Padevět

snad ani nemám slov.. naprosto úžasný styl, celkově geniální

12.08.2019 5 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Přečetla jsem v cuku letu.. trochu jsem už o Monice slyšela kdesi v nějaké reportáži.. styl knížky není úplně vyrovnaný, ale o to více autentický.. nejde tu o rady na cesty, ale o odhodlání porazit sama sebe.. velký obdiv k odvaze, která je opravdu neuvěřitelná! Určitě mohla být kniha podrobnější a víc do hloubky, ale už jen to, že si asi po cestě po všem tom obstarání se sama sebe psala někde v zimě poznámky či deník, je obdivuhodné.. jde tu hlavně o pocity, o vnitřní boj! díky za knihu :-)

12.08.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dočetla v sobotu.. a pořád se mi děj v myšlenkách vrací.. tolik je mi líto ztracených životů.. i těch, co přežili tu hrůzu.. zároveň mě děsí víc než jindy, jak rychle pokojné, obyčejné žití společnosti, která nevěří, že by se něco všeobecně zlého mohlo dopustit, může kdosi změnit. Lidské charaktery jsou pořád stejné.. a Moc je sviňa.. krásně napsané.. jdu si pořídit další její knížky!

12.08.2019 5 z 5

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

celkem žůžo.. pěkně sarkastické a trefné.. proti všem, chladně a věcně varující.. zdá se, že to máme prostě spočítaný.. výborná kniha!

08.04.2019 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

moc pěkně psané.. ale nějak mi to tentokrát neodsejpalo..

04.12.2018 4 z 5

Před obzorem Před obzorem Pavla Jazairiová

Kniha je moc zajímavá a dobře se čte, autorku velmi uznávám.. úryvkovité texty mi nevadí.. spíš mě občas překvapil neosobní, neemoční styl psaní i v osobních vzpomínkách a užívání takové trochu těžkopádné učitelské češtiny.. to neubírá nic na kvalitě obsahu, který krom atraktivity obsahuje i hluboké pravdy a analýzy o neschopnosti prolnutí dvou světů, Evropy a Blízkého východu, dnes tak často politicky zneužívané téma.. učebnice pochopení a tolerance!

26.09.2018 4 z 5

Tři až pět let v Číně Tři až pět let v Číně Lucie Drahovzalová

Jsem moc ráda, že jsem malounko pomohla knížce na svět.. a tak jako někteří ostatní dodávám, že Ich forma by byla určitě působivější.. takhle působí vyprávění trochu neosobně a chladně.. O některých čínských zvyklostech jsem nikdy neslyšela viz malé děti v zimě venku.. zajímavé čtení, doufám, že přibude dubajské pokračování.. bylo by fajn i hlubší odhalení sebe sama.. Zdravím :-)

07.09.2018 4 z 5

Výborná knížka, hodně jsem se bavila a těšila se, až zas budu mít čas číst.. a i přes poměrnou hmotnost knihy, jsem ji vozila v MHD .. ačkoli tu nejsou hlubší info o jednotlivých zemích, pocity a subjektivní vnímání jsou popsány báječně.. a to mě na tom hodně ba, stejně jako Dominičina posedlost urbexem.. pro ni jako fotografku ta urbex místa musela být prostě žrádlo (jak já jí ta místa závidím).. fotky v knize jsou víc než povedené! Dobrá práce Dominiko! (a samo Ládíku taky):-))

06.09.2018 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

tak a je po všem.. ještě, že konec knihy byl poměrně poklidný a odevzdaný.. že jsem se líp smířilas tím, že všechno definitivně skončilo.. úžasná tetralogie.. nezapomenu!

25.06.2018 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

skvělé, vtipné, dojemné, dovádějící k úvahám o tom, co je v životě důležité..
něžná poznámka - jen slova"bolí" je tam možná nadbytek

26.01.2018 5 z 5