oli14 oli14 komentáře u knih

Genové klíče Genové klíče Richard Rudd

Kniha GK mi přinesla obrovskou radost, z poznání. Vždy mě zajímala lidská psychika, psychologii jsem kdysi dávno chtěla dokonce studovat. A i když tato kniha není psychologickou učebnicí, tak se velmi důkladně, řekla bych, vyčerpávajícím způsobem, zaobírá rysy lidské psychiky. Nakonec jako lidé zjišťujeme, že život není to, co se nám děje, ale že je to to, jak ho vnímáme a jak na něj reagujeme. Domnívám se, že GK může napomoci změnit naše vnímání života, postupně, každodenním pročítáním a rozjímáním. A není to, věru, kniha, které obsah by mě někdo donutil převyprávět :-). Ta kniha se musí vzít do ruky a nechat na sebe přenášet její vliv. Při čtení mi mnohokrát napadlo - to je novodobá bible, je v ní obsaženo úplně všechno, co člověk může poznat a zažít.
Nerozumím kritickým komentářům k překladu, o takových věcech, které se tolik týkají duše člověka, je pro každého, kterého jazykem je čeština, daleko přirozenější číst a následně rozjímat v rodném jazyce, takto má přijímání informací daleko hlubší dosah do těla (tohle vím od Valerije Siněľnikova). Ten překlad jsem obdivovala asi nejvíc, kromě obsahu knihy jako takové; jak je možné u tak velkého díla udržet jednotného ducha překladu, já vím, že to je vysvětleno, myslím, v úvodu od Markéty, ale UDĚLAT TO je něco úplně jiného. Při čtení mám pocit plynulosti myšlenek, a ucelenosti; asi tomuhle se říká integrita.

14.11.2016