OldřichHanton

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?Martin Lavay

Djatlovova výprava fascinuje množství více či méně seriózních badatelů už desítky let. Tato knížka se naštěstí nesnaží přijít s nějakou převratnou novou teorií, ale spíše chce střízlivě shrnout všechna fakta, dokumenty a hypotézy a závěrečný úsudek nechat na čtenáři. To se myslím daří, dozvěděl jsem se všechny podstatné informace, viděl všechny fotografie, dokonce si přečetl i přepisy deníků.
Bohužel autor byl asi placen od normostrany, protože kniha je zanesena neskutečným množstvím balastu. V poznámkách pod čarou je popsána úplně každá reálie, se kterou se textu setkáte, takže ve finále jsou mnohdy delší než mateřský text. Z deníků je nejdřív hojně citováno a následně narazíte i na jejich úplné přepisy. Mezi dalšími přílohami nechybí ani podrobný popis děje béčkového hororu, co byl na motivy této záhady natočen. Počet stránek by šel snížit na polovinu a čtenář by o nic nepřišel, naopak.

27.08.2017

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Jsou světla která nevidíme je příběh dvou mladých lidí, do jejichž dospívání vstoupila válka. Každému z nich jinak, ale oběma brutálně.
Už po pár desítkách stran jsem musel uznat, že tento román dostal Pulitzerovu cenu oprávněně. Knížka se čte velmi lehce, příběh je promyšlený a všechny dějové linky do sebe hezky zapadnou.
Přesto však nedávám absolutní hodnocení. Kniha je totiž určena spíše mladším čtenářům. Nejen věk hlavních hrdinů, ale i celkové vyznění trochu připomíná žánr young adult. Dalším problémem je, že v dnešní době je už strašně těžké napsat něco originálního o Válce. Kdo někdy četl Laskavé bohyně, pro toho to bude jenom čajíček.

10.03.2018

Les mytágLes mytágRobert Holdstock

Je zvláštní číst nějakou knihu znovu po 25 letech. Tehdy se mi myslím ani moc nelíbila, ale jistě na mě zapůsobila. Jednak proto, že jsem ji nyní znovu vzal do ruky a jednak jsem si její atmosféru a určité pasáže docela pamatoval.
Les mytág se sice odehrává v poválečné Anglii, ale jinak je to čistokrevné fantasy. Motiv tajemného lesa, kde čas a prostor fungují jinak, kde žijí tajemné bytosti a do jehož středu musí hrdina podniknout cestu, je starý jako lidstvo samo. Velmi podobný má třeba Haruki Murakami v Kafkovi na pobřeží. Holdstock navíc zajímavě pracuje s různými mýty a legendárními postavami i s tím, jak tito hrdinové a jejich příběhy vznikají a fungují.
Jediné co mě trošku zklamalo, že do tohoto zajímavého a mnohavrstevnatého universa je zasazen vcelku jednoduchý, až banální, příběh. Přišlo mi, že toho zůstalo hodně nenapsáno. Les mytág je naštěstí jen první díl celé dlouhé série, takže se o něm třeba někdy dozvím víc.

11.03.2021

Jan ŽižkaJan ŽižkaPetr Čornej

Petr Čornej splnil svůj životní závazek a po téměř sto letech vznikla nová velká biografie Jana Žižky z Trocnova. Na knize je poznat, že Petr Čornej je nejen zřejmě největším odborníkem na husitství, ale také pedagog a popularizátor historie. Když se spojí stále atraktivní téma husitských válek s jeho lehkým a poutavým stylem, není se co divit, že se knihy prodaly desetitisíce výtisků a byla oceněna Magnesii Literou jako kniha roku 2020. Opravdu málokdy se mi stalo, že by mě odborná historická publikace takhle bavila a četla se tak lehce. Knížka samozřejmě není pouze biografií, na pozadí Žižkova života docela podrobně popisuje české dějiny před a v prvních letech husitské revoluce. V závěru se i trochu věnuje žižkovu obrazu ve starších historických dílech a jeho stopami v kultuře. Jako roztomilý bonus je v knize i pár nápadů na výlet v jeho stopách.
Čornejův Žižka je podle mě skvělé dílo, které asi zůstane několik generací nepřekonané a každý, kdo se alespoň trochu o toto téma zajímá, by ho měl otevřít.

07.11.2021

Poslední královstvíPoslední královstvíBernard Cornwell

Velmi dobrý historický román z raných anglických dějin, kdy Anglie čelí velké invazi Normanů. Toto období není zrovna moje parketa, takže nemohu posoudit historickou přesnost, ale podle doslovu autora by měla být celkem slušná. Děj je hodně svižný a akční, s mnoha popisy různých bojů. To, v čem se však Poslední království liší od ostatních historických románů, jsou sympatické nečernobílé postavy. Hlavní hrdina Uhtred sice prožije a uvidí spoustu středověkých hrůz, ale některé i sám vykoná. Není zde žádné dělení na hodné Angličany a zlé Normany. Uhtred se pohybuje mezi různými stranami konfliktu, prožívá svá dobrodružství, potkává různé lidi, občas někoho zabije, a Vy mu fandíte.

01.10.2017

MarťanMarťanAndy Weir

Podařená kombinace sci-fi z velmi blízké budoucnosti a robinsonády. Zapomenutý astronaut se snaží, za pomoci obrovské vynalézavosti, přežít na Marsu a následně se vrátit domů. Plusem určitě je, že jsem se nenásilnou formou dozvěděl spoustu věcí o Marsu a kosmonautice obecně. Mínusem možná jistá předvídatelnost, na Marsu se přece jen nemůže stát tolik havárií, které by vás okamžitě nezabily. I patosu by mohlo být o něco méně, je však často vyvažován humorem. Marťan je určitě zábavná a dobře napsaná knížka na klasické téma v originálním hávu, kterou stojí za to přečíst.

06.12.2017

Za zavřenými dveřmiZa zavřenými dveřmiB. A. Paris (pseudonym)

Autorka asi chtěla napsat klasickou pohádku o dívce, která se pro svou dobrotu dostala do zajetí ke zlému čaroději, ale za pomoci těch úplně nejslabších ho nakonec přelstila. Bohužel to co funguje v pohádkách většinou nefunguje v thrillerech z našeho světa. Příběh je překombinovaný a nedrží příliš pohromadě. Hlavní postavy jsou napsány jako jednobarevné figurky, které se navíc často chovají tupě a nelogicky. Závěr mi přišel nedodělaný a předčasně ukončený. Nehodnotím úplně nejhůř jen proto, že se knížka četla docela dobře a nemůžu říct, že by mě nudila.

"SPOILER" V knize strašlivě zemře štěňátko :-)

02.12.2017

Smrt má vůni inkoustuSmrt má vůni inkoustuVilém Křížek

Velmi slušná česká detektivka, kterou kdybych měl popsat jedním slovem, řekl bych staromilská. Hlavní hrdina a jeho pomocník jsou zjevně inspirováni Sherlockem a Watsonem, všichni podezřelí jsou gentlemani z vyšší společnosti a atmosféru dotváří stará Praha z počátku 20. století. Reálie studoval autor velmi pečlivě, mnoho postav z knihy skutečně žilo.
Jediné, co bych vytknul je slabší a nepříliš originální rozuzlení, i když i to možná ke starým detektivkám také patří. Rozhodně si přečtu další díl.

10.07.2019

Gustáv HusákGustáv HusákMichal Macháček

Rozsáhlá a asi první úplná biografie tohoto politika, jehož osud byl plný zvratů stejně jako dějiny celého Československa. Michal Macháček patří mezi mladou generaci historiků a v popisovaných událostech už není osobně angažován. I proto si udržuje jistý odstup. Husákův spletitý životní příběh vypráví bez velkých emocí a ani ho nijak zvlášť morálně nehodnotí. Kniha je však zpracována velmi poctivě, autor prošel obrovské množství pramenů, vyslechl pamětníky a navštívil i ruské archivy. Poznámky pod čarou a seznam literatury dávají téměř nekonečné možnosti k dalšímu studiu.
Přestože se jedná o odbornou publikaci, je kniha hodně čtivá a přístupná i laickým zájemcům. Snad se brzo povede takto zpracovat i další osobnosti a události našich nejnovějších dějin.

16.08.2018

Les přízrakůLes přízrakůJuraj Červenák

Přestože jsem Les přízraků četl hodně dlouho, moje dojmy z něj jsou docela dobré. Když už jsem se ke čtení dostal, dobře jsem se bavil. Je to samozřejmě vyloženě oddechová četba, spíše dobrodružný příběh, než detektivka, navíc s pár téměř pohádkovými motivy.
Když v předchozím dílu série chyběl kapitán Stein, tentokrát odpočívá notář Barbarič. Ději to ale nijak nevadí, autor má zase více prostoru propracovat ostatní postavy a otevřít vedlejší dějové linky, které asi budou pokračovat v dalších dílech ságy. Prostředí Trutnova a Krkonoš je určitě atraktivní a pro takový dobrodružný příběh dobře zvolené.
Les přízraků je podle mě jeden z nejlepších dílů série, tak doufám, že to bude pokračovat i nadále. Už stihly vyjít další dva díly a Já mám trochu skluz, ale ten myslím brzy doženu.

Sběratel motýlůSběratel motýlůDot Hutchison

Je to poprvé co nějakou knížku hodnotím jenom jednou hvězdičkou, ale v tomto případě to nešlo jinak. Už v anotaci se dozvíte hlavní motiv knihy, tajná zahrada zaplněná motýly - mladými dívkami unesenými šíleným Zahradníkem. Příběh je pak vyprávěn retrospektivně, jako policejní výslech jedné z dívek po "osvobození" zahrady. Bohužel, při tomto způsobu vyprávění se vytrácí hodně z napětí a nedá se moc mluvit o thrilleru, když už od začátku přesně víte jak to celé dopadne. Převážnou část textu pak zabere podrobný popis zahrady a života v ní, vzhledem k tomu, že se jedná o thriller z našeho světa, dost nereálný. Horší ale je, že děj se stále nikam neposouvá, informace se často i několikrát opakují. Postavy dívek jsou navíc naprosto pasivní, jenom si vzájemně češou vlasy a fňukají. V podstatě si stačí přečíst anotaci a prvních pár stran a znáte celý příběh. V samém závěru románu je sice pokus o jistý dějový zvrat, ale ten mi přišel už úplně nesmyslný.
Autorka má jistě bohatou fantazii a asi se chtěla vypsat ze svých strachů. Možná by to fungovalo jako hororová povídka, ale na dlouhý román je toho opravdu málo.

30.01.2018

SpasitelSpasitelJo Nesbø

Nesbova šestá kniha s Harry Holem, tentokrát z prostředí norské Armády spásy. Asi se nejedná o nejlepší román v této sérii, Červenka a Sněhulák se mi líbili přece jen víc, ale přesto se jedná výbornou detektivku co je pořád vysoce nad průměrem ostatních autorů.
Zápletka je originální, i když trošku překombinovaná. Závěrečné rozuzlení docela překvapivé, jak to všechno bylo se mi až dokonce uhodnout nepovedlo. Jak je u Nesbeho zvykem, dozvěděl jsem se i pár zajímavých reálií o armádě spásy. Spasitele mohu jen doporučit a snad se brzy dostanu i ke zbývajícím dílům.

18.05.2018

Hobit (alebo Cesta tam a späť)Hobit (alebo Cesta tam a späť)J. R. R. Tolkien

Hobita jsem poprvé četl před více jak dvaceti lety. Tehdy se mi samozřejmě moc líbil a jistě i díky němu mám už napořád rád fantasy. Teď, když jsem se k němu po takové době vrátil, jsem se trochu obával, jestli mi bude mít co dát i dnes. Přece jen ho profesor Tolkien psal jako knížku pro děti a i celý fantasy žánr se hodně vyvinul.
Mé obavy byly však naprosto zbytečné. Hobit je skvěle napsaná nadčasová knížka s krásným příběhem, který sice určil mnohá pravidla žánru i jeho klišé, ale vůbec to nevadí. Své si tam najde osmiletý i osmdesátiletý člověk.

26.10.2018

Ostře sledované vlakyOstře sledované vlakyBohumil Hrabal

Musím se přiznat, že ačkoli jsem věděl o čem tahle novela je a docela znal i děj, film jsem nikdy neviděl. Na jednu stranu je to ostuda, na druhou stranu jsem jím zase nemohl být už dopředu ovlivněn.
Je to opravdu krátká novela (audiokniha má něco přes dvě hodiny), možná i to je důvod, že se ji povedlo tak dobře zfilmovat. Je to i docela jednoduchý příběh o dospívání, je však podán jedinečným hrabalovským stylem, který dokáže poetiku, brutální násilí i erotiku neskutečně zkombinovat. To této knížce, i když vznikla v jiné době, dává nadčasovost.
Kdo ještě nečetl, přečtěte si, Já si zase doplním film.

24.11.2021

Obsluhoval jsem anglického králeObsluhoval jsem anglického králeBohumil Hrabal

Tuto klasiku jsem, hlavně pod vlivem Menzelova filmu, zařadil do loňské čtenářské výzvy jako knihu o jídle. Asi to nebyl úplně nejlepší výběr. Jídlo je samozřejmě jedním z témat a popis hostiny habešského císaře je nezapomenutelný, ale je to opravdu o něčem úplně jiném. Ač jsem ten příběh pochopitelně znal a oproti filmu se liší pouze v detailech, právě tyto detaily ho dělají mnohem surovější, krutější, ale i hlubší. Navíc je třeba přijmout Hrabalův specifický styl s jeho souvětími na půl stránky. Na to, jak je to knížka tenká, mi trvalo docela dlouho ji přečíst, ale rozhodně toho nelituji. Někdy si určitě doplním vzdělání a přečtu si i ostatní Hrabalova díla.

01.03.2019

DunaDunaFrank Herbert

Asi platí, že když má být sci-fi nadčasová, je lepší když se inspiruje spíše historií, než nejnovějšími vynálezy své doby. To je asi důvod, že ani po více jak padesáti letech od napsání, pouštní svět Duny vůbec neztratil svoji úžasnou atmosféru.
Příběh jsem trošku znal, je dobrý a velmi propracovaný. Je samozřejmě otázka, jestli je skutečně tak hluboký, a má takový přesah, jak se tváří. Výhrady mám spíše k akčním pasážím. To, jak hrdinové stále absolvují různé rituální zkoušky a souboje už bylo trošku repetitivní. Kapitoly o politice a intrikách jsou však hltal.
Nevím, jestli někdy přečtu celou ságu, některá pokračování jsou hodnocena docela rozporuplně, ale následující díl určitě ještě vezmu do ruky.

22.06.2019

1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národů1177 př. Kr. - Zhroucení civilizace a invaze mořských národůEric H. Cline

Pozdní doba bronzová ve středomoří a její náhlý konec je myslím velmi zajímavé téma. Jsem rád, že jsem si mohl oprášit a doplnit své staré školní znalosti. Plusem je, že se autor nesnažil přijít s žádnou vlastní vševysvětlující teorií, ale pouze shrnul a zhodnotil různé možné příčiny tohoto kolapsu.
Přestože je knížka někde na pomezí mezi odbornou a popularizační publikací, jako člověk odkojený Vojtěchem Zamarovským musím říci, že jeho čtivosti Eric H. Cline nedosahuje a občas jsem při čtení zívnul. V závěru mě nepotěšil ani častý neduh tohoto druhu literatury, rozvíjení paralel mezi úpadkem starověkých civilizací a současností. Přesto se stále jedná o asi nejlepší knížku v češtině věnovanou danému tématu, která dobře shrnuje současný stav bádání.

20.08.2019

LevhartLevhartJo Nesbø

Z mého osmého setkání s komisařem Harry Holem mám poněkud rozporuplné pocity. Levhart navazuje na asi nejlepší díl v sérii Sněhuláka, jeho kvalit však podle mě nedosahuje. Na můj vkus je zápletka zbytečně překombinovaná, s několika dějovými linkami, některé asi budou pokračovat v dalších dílech, ale občas jsem se v tom už trochu ztrácel. V akčních pasážích Nesbo každý díl trošku přidává a postupně dělá z Harryho Hola téměř superhrdinu, který přežije úplně vše.
Pořád se samozřejmě jedná o velmi dobrou detektivku-thriller, která se čte jedním dechem. Za nějakou dobu se určitě pustím i do dalších dílů, tak jenom doufám, že Levhart byl jenom zaškobrtnutí a ne klesající trend.

12.11.2019

Smrtící bíláSmrtící bíláR. Galbraith (pseudonym)

Detektivky od Rowlingové jsou jedna z mých oblíbených sérií. I když mají podle mě trochu sestupnou tendenci, na každý další díl se těším a čtu jej většinou rychle po vydání.
Smrtící bílá je opravdu rozsáhlá (720 stran, nebo 31 hodin poslechu), překombinovaná detektivka, která je, v dobrém slova smyslu, typicky anglická. Je tady vražda ve vyšší společnosti, rozpadající se rodové sídlo, dostihoví koně.... Možná i proto mě, po pomalejším rozjezdu, celou dobu bavila, protože jsem vraha ani náhodou neodhalil, byl jsem napjatý až do konce.
Vadily mi pouze dvě věci, jednak opět typicky anglické úvahy o společenských třídách a pak osudy dvojice hlavních hrdinů. Jejich dějové linky, které mě v prvních dílech přišly fajn, se pomalu stávají červenou knihovnou. Obávám se, jak budou příště pokračovat.
Celkově však Smrtící bílá napravila celé sérii pošramocenou reputaci a další díl si zase rozhodně nenechám ujít.

11.04.2020

PřízrakPřízrakJo Nesbø

Přízrak je už moje devátá detektivka s Harry Holem. Podařilo se mi dohnat všechny resty, takže už čtu pěkně chronologicky. Po tolika dílech jsem se trochu obával, jestli se série už pomalu nevyčerpala a nezačne se opakovat. Naštěstí, jako by si toho byl Nesbø vědom, je zápletka Přízraku poměrně netypická a, i díky zasazení do zajímavého norského feťáckého prostředí, se mi knížka moc líbila. Asi bych ji zařadil mezi tři nejlepší Holeovky. Kromě hlavní dějové linky se již druhou nebo třetí knihu vine ještě jedna, taky dost povedená, jejíhož rozuzlení se dočkám pravděpodobně v příštím jubilejním 10. dílu. Právě neuzavřený příběh mě docela motivuje si ho přečíst co nejdříve.

29.07.2021

Kafka na pobřežíKafka na pobřežíHaruki Murakami

Murakami mě opět nezklamal. Kafka je krásný román, který obsahuje všechny věci pro Murakamiho typické: zajímavé hlavní hrdiny, prolínání realistického a fantastického světa, otevřenou sexualitu, spoustu odkazů na světovou i japonskou kulturu a dějové linky, kde si musíte hodně domyslet sami. Na mě osobně měla četba tohohle románu i určitej uklidňující efekt. Snad se brzo dostanu i k dalším jeho knížkám.

01.05.2017

Spi sladceSpi sladceRachel Abbott

Těšil jsem se na britskou detektivku, bohužel se mi dostal do ruky další "thriller pro ženy". Je zde sice sympatická dvojice vyšetřovatelů, která se snaží objasnit zločin, ale pachatele už od začátku znáte, takže chybí jakékoli napětí a spekulace o tom, kdo to tak mohl udělat. Spi sladce je hlavně příběhem o ženě v nesnázích, která je sice na jednu stranu úplně naivní a hloupá, na druhou však dokáže najednou vymyslet a realizovat plán ve stylu Jamese Bonda. Dalším problémem je, že všechny důležité informace dostanete vždy o něco dříve než detektivové, takže pak je útrpně čekáte, až to dojde i jim a konečně vyrazí tam, kde jsou potřeba. Nechybí ani závěrečný dějový zvrat, který bohužel také moc smysl nedává a vlastně nemá ani žádný význam. Nevím jestli je Spis sladce v celé sérii s detektivem Tomem Douglasem pouze ojedinělím experimentem, nebo jsou takto postaveny i ostatní díly. Já to ale rozhodně už zkoumat nebudu.

20.02.2018

Žil jsem zbytečněŽil jsem zbytečněJiří Hejda

Úžasná autobiografie národohospodáře a spisovatele Jiřího Hejdy. Osud pana Hejdy byl podobně pohnutý jako osud celého Československa. Bojoval v zákopech první světové války, byl významným novinářem a následně dokonce ředitelem ČKD, za druhé války skrýval svou židovskou manželku. Po roce 1948 byl však odsouzen v procesu s Miladou Horákovou a strávil dvanáct let ve vězení. Po propuštění psal knihy, bohužel nastávající normalizace ukončila i jeho spisovatelskou kariéru. Tato jeho autobiografie mohla být vydána až v roce 1991. I přes pochmurný název je Žil jsem zbytečně veskrze optimistická knížka, která čtivou formou seznámí své čtenáře s českými dějinami 20. století. Jiří Hejda rozhodně zbytečně nežil.

06.06.2018

Úkol přežítÚkol přežítVasilij Michajlovič Machanenko

I přes dobré recenze jsem trochu nevěděl, co očekávat od románu, kde je hlavní hrdina odsouzen k hraní MMORPG hry. Celý první díl navíc v podstatě nevyleze z dolu, kde kope rudu a zabíjí krysy. Po prvních pár desítkách stránek jsem však musel uznat, že se jedná o super oddechovou literaturu. Hrdina průběžně leveluje, plní questy a získává lepší předměty. Skoro nejde mu nezačít fandit a těšit se, co přijde dál. Knížka se mi četla opravdu lehce. Samozřejmě se nejedná o žádnou vysokou literaturu, navíc nevím, jestli může zaujmout i někoho, kdo nemá vztah k RPG hrám. Já osobně ale asi brzy poběžím pro další díl.

09.12.2019

Bohové GothamuBohové GothamuLyndsay Faye

Této historické detektivce se rozhodně nedá upřít originální zasazení a výborná atmosféra. Dějiny New Yorku jsou pro mě, a myslím, že i pro většinu lidí u nás, velká neznámá. V polovině 19. století sice vzkvétal a dynamicky se rozrůstal, většina nově příchozích však žila v bídě a naprosto nevyhovujících podmínkách. Určitě bylo zajímavé se do něj moci takto zprostředkovaně podívat. I zasazení děje do dětského bordelu je podle mě dost kontroverzní, i když zřejmě historicky věrné.
Bohužel samotný detektivní příběh už tak zajímavý není. Hodil by se spíše na delší povídku, než na román. Už v polovině knížky jsem zhruba odhalil, jak to asi bude. Kvůli skvělé atmosféře si ale někdy přečtu i druhý díl.

28.12.2019

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníBezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníHaruki Murakami

Haruki Murakami je můj oblíbený autor a Bezbarvý Cukuru Tazaki už pátý román, který jsem od něj četl. A je to opravdu typický Murakamiho román o vykořeněném mladém člověku, který musí podniknout cestu v doslovném i přeneseném významu. Opět nechybí hudební motivy, magické prvky, sex a celé dějové linky,které zůstanou na konci neobjasněné. Opět mě to skvěle bavilo a pořád ve mě příběh rezonuje. Poslouchal jsem audioknihu a klidný hlas Martina Myšičky dobře dokresloval atmosféru.
Kdyby to byl můj první Murakamiho román, byl bych nadšen, takhle jsem však měl stále trochu pocit, že už jsem to někdy četl. Opravdu hodně motivů z minulých knih se opakuje. Bezbarvý Cukuru Tazaki je skvělý román, Murakami však nedokázal překročit svůj vlastní stín.

16.01.2020

Zapomenuté příběhy 2Zapomenuté příběhy 2Marian Kechlibar

Po velmi úspěšném prvním dílu se Marian Kechlibar u dvojky nepouštěl do žádných experimentů. Knížka opět obsahuje řadu krátkých, ale velmi zajímavých a čtivě napsaných příběhů z historie, které spojuje především to, že nejsou všeobecně známé.
Moje největší výtka u prvního dílu byla, že příběhy nejsou původní, ale že byli již dříve vydány v časopise 067. To nyní pomalu končí, u tohoto druhého dílu je převzatá pouze asi polovina, zbytek jsou věci úplně nové. Knížečka je sice kraťoučká, přečetl jsem ji za dva dny, a to jsem si ji ještě docela šetřil, v žánru populární historie je však na špici a můžu ji jen doporučit. Třetí díl už je v tisku a opravdu se na něj těším.

01.03.2020

Říkají mi LarsŘíkají mi LarsDaniel Gris

Říkají mi Lars je taková česká pocta detektivkám z "americké drsné školy". Obsahuje všechny nezbytné ingredience. Lars je drsné osamělé soukromé očko, které holduje alkoholu a řídí se vlastními zásadami. Jsou zde i zakouřené bary, krásné ženy a hodně akce. Na začátku jsem byl trošku rozpačitý, ale po chvíli čtení mi bylo jasné, že i autor si uvědomuje, že v dnešní době se už tento žánr nesmí brát úplně vážně, takže nechybí ani černý humor a celková nadsázka. I když se nakonec nejedná moc o detektivku, lepší by bylo říci detektivní thriller, protože žádné velké vyšetřování se tady nekoná, bavil jsem se dobře. Určitě k tomu přispělo i to, že Lars tenká knížka, spíš delší povídka, než román, takže děj rychle odsýpá.
Příležitostně si možná přečtu i další díly, není to vůbec špatná oddechovka.

23.03.2021

PoliciePolicieJo Nesbø

Policie je desátý díl možná nejslavnější detektivní série současnosti. Když ji porovnám s předchozími díly, zařadil bych ji určitě k nadprůměru. Příběh, u Nesba poměrně neobvykle, hodně navazuje na předchozí díl, má spád a zajímavou zápletku. Vrah, který začne vraždit ty, kteří by měli vrahy chytat, bude vždycky atraktivní. Na úplné pochopení všech vedlejších zápletek a postav bych ale určitě doporučoval přečíst si nejdříve předcházející díl, nebo dva. S tím ovšem souvisí i jistá překombinovanost. Vraha jsem neodhalil ani náhodou a chvílemi jsem se i trošku ztrácel. U takto jubilejního dílu jsem trochu očekával velké finále a uzavření většiny dějových linek, ale nestalo se. V úplném závěru je dokonce, u Nesba opět ne úplně typický, klasický cliffhanger.
Policie je určitě velmi dobrá detektivka, ale Já začínám být Nesbem a Harry Holem trošku přesycený. Než se vrhnu na zbývající díly série, dám šanci pár jiným autorům.

28.10.2021

SynSynJo Nesbø

Trošku jsem se bál, jaký budou Nesbøvy knížky po skončení série s Harrym Hollem a jestli si i dál udrží takovou kvalitu. Naštěstí se moje obavy vůbec nenaplnily, spíše naopak.
Syn je výborná netradiční detektivka, která využívá starý motiv z "Hrabě Monte-Christo".

03.02.2017