OldřichHanton OldřichHanton komentáře u knih

Krásná Karolína Krásná Karolína Alexander Stainforth (p)

Od Krásné Karolíny jsem nic zvláštního nečekal. Počítal jsem s průměrným historickým románem, co jsem koupil ve slevě za pár korun. Bohužel, i tato nízká očekávání zůstala nenaplněna.
Rozhodně nečekejte žádné historické reálie z rudolfínské doby. Spíš než historický román je to jakási pohádka, plná totálních dějových klišé, naprosto plochých postav, které spolu komunikují nepřirozenými dialogy. Až mě napadlo, jestli celá knížka není myšlena jako parodie. Bohužel, jestli se jedná o parodii, tak o neúmyslnou. Nechápu, že si něco takového koupilo dostatek lidí, že mohou vycházet i další díly.

01.04.2018 1 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Juraj Červenák je poměrně plodný autor a každý rok nás potěší novým dílem z této série. Napopáté zkusil trochu experimentovat, když jednoho z dvojice vyšetřovatelů nechal odpočívat a navíc zvolil netradiční ichformu. Knížce to ale jen prospělo, po trochu slabším čtvrtém dílu, jsem se zase celou dobu dobře bavil.
Vlk a dýka není rozhodně žádná vysoká literatura, ani tak úplně detektivka. Popsal bych jej jako historický román se záhadou. Kdyby autor vypustil mnohé brutální prvky, mohl by to být klidně dobrodružný příběh pro mládež. Reálie jsou však opět historicky věrné. Pokud hledáte nenáročnou zábavu, mohu jen doporučit.

18.03.2018 4 z 5

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Dan Lyons

Dan Lyons byl úspěšný novinář, který dlouhá léta psal pro prestižní Newsweek. S Newsweekem to však šlo dlouho z kopce a jednoho dne si musel i Lyons hledat novou práci. Tu nakonec našel v "úžasné" mladé startupové firmě HubSpot. Celá knížka je vyprávěním o peripetiích padesátníka, který je najednou nucen pracovat v dosti ujetém pracovním kolektivu, kde je navíc suverénně nejstarší.
Knížka je určitě řemeslně napsána výborně. Fungování firmy i její kultura na pracovišti jsou popsány hodně sugestivně a vtipně, ale především čtivě. Hltal jsem stránku za stránkou a byl opravdu zvědavý "jak to s ním dopadne".
Své výtky bych nesměroval ani tak knize jako spíš autorovi. Přestože má v podstatě pravdu a jeho postřehy o (ne)fungování startupů jsou hodnotné, z knížky hodně často prosakuje jeho zraněné ego. Stále si stěžuje na blbou práci, neúctu mladších kolegů a diskriminaci kvůli věku, i když se to dá, vzhledem k jeho situaci, asi chápat.

16.03.2018 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Jsou světla která nevidíme je příběh dvou mladých lidí, do jejichž dospívání vstoupila válka. Každému z nich jinak, ale oběma brutálně.
Už po pár desítkách stran jsem musel uznat, že tento román dostal Pulitzerovu cenu oprávněně. Knížka se čte velmi lehce, příběh je promyšlený a všechny dějové linky do sebe hezky zapadnou.
Přesto však nedávám absolutní hodnocení. Kniha je totiž určena spíše mladším čtenářům. Nejen věk hlavních hrdinů, ale i celkové vyznění trochu připomíná žánr young adult. Dalším problémem je, že v dnešní době je už strašně těžké napsat něco originálního o Válce. Kdo někdy četl Laskavé bohyně, pro toho to bude jenom čajíček.

10.03.2018 4 z 5

Podivuhodné příběhy Podivuhodné příběhy Miroslav Ivanov

Knížka je napsaná ve formátu pro Ivanova dost typickém. Věnuje se postupně sedmi historickým událostem, prochází prameny a snaží se buď odpovědět na stále nevyjasněné otázky, nebo alespoň přinést nový pohled. Jako nejzdařilejší mi přišly dvě úvodní kapitoly věnované Wogatisburku a hlavnímu městu Velké Moravy. Důvod je ten, že takto stará historie nevyžadovala tolik úliteb tehdejšímu režimu. V další kapitolách o Janu Roháči z Dubé, Kozinovi a Chodském povstání, selských bouřím 1775 a svatodušních bouřích 1848 se už musíte prodírat marxistickým výkladem dějin, které chápe všechny tyto události jako součást velkého historického příběhu o revolučním boji. Ono se ani není co divit, knížka byla poprvé vydána v roce 1979 za tuhé normalizace a toto bylo asi tehdy nutné. Když si odmyslíte výše uvedené, tak i v Podivuhodných příbězích ukazuje Ivanov své mistrovství. Vše je zpracováno poctivě a moderně, závěry ke kterým dochází asi nebyly dodneška výrazně překonány, přesto velmi čtivě a přístupně i laickým čtenářům.

05.03.2018 4 z 5

Spi sladce Spi sladce Rachel Abbott

Těšil jsem se na britskou detektivku, bohužel se mi dostal do ruky další "thriller pro ženy". Je zde sice sympatická dvojice vyšetřovatelů, která se snaží objasnit zločin, ale pachatele už od začátku znáte, takže chybí jakékoli napětí a spekulace o tom, kdo to tak mohl udělat. Spi sladce je hlavně příběhem o ženě v nesnázích, která je sice na jednu stranu úplně naivní a hloupá, na druhou však dokáže najednou vymyslet a realizovat plán ve stylu Jamese Bonda. Dalším problémem je, že všechny důležité informace dostanete vždy o něco dříve než detektivové, takže pak je útrpně čekáte, až to dojde i jim a konečně vyrazí tam, kde jsou potřeba. Nechybí ani závěrečný dějový zvrat, který bohužel také moc smysl nedává a vlastně nemá ani žádný význam. Nevím jestli je Spis sladce v celé sérii s detektivem Tomem Douglasem pouze ojedinělím experimentem, nebo jsou takto postaveny i ostatní díly. Já to ale rozhodně už zkoumat nebudu.

20.02.2018 2 z 5

George Lucas: Život stvořitele Star Wars George Lucas: Život stvořitele Star Wars Brian Jay Jones

Řemeslně dobře napsaná biografie kultovního režiséra. Věnuje se nejen Lucasovu soukromému životu a pozadí vzniku jeho úžasných filmů, ale i Lucasovi jako podnikateli a vizionáři, což bylo pro mě možná ještě zajímavější. Autor tvůrce Star wars nijak nešetří, často ho popisuje jako tvrdohlavého autoritáře, se kterým je náročné vyjít a co musí mít nad vším kontrolu. Samozřejmě nechybí ani pár pikantních historek. Pro fanoušky Star wars, nebo životopisů slavných určitě dobrá volba.

14.02.2018 3 z 5

Poslední dar Poslední dar Tomáš Toman

Poslední dar bych zařadil do žánru "křesťanský román". Já se k němu dostal čistou náhodou, s touto literaturou nemám žádné zkušenosti. Navíc se jedná o třetí díl trilogie, takže mi některé postavy byly neznámé a mnohé souvislosti mi docházely až postupně.
Jedná se o příběh dvou lidí, kteří přes mnohé rány osudu, díky víře v Boha, nakonec vše překonají a najdou své štěstí. Problém je, že autor se především snaží své čtenáře povzbudit a poučit, samotný příběh pro něj už není až tak důležitý. To bohužel ústí v to, že příběh je trochu schematický a dialogy dost nepřirozené, úplně "šustí papírem". Přesto myslím, že Poslední dar si své čtenáře najde a někoho třeba povzbudí v těžkých životních chvílích.

04.02.2018 3 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Je to poprvé co nějakou knížku hodnotím jenom jednou hvězdičkou, ale v tomto případě to nešlo jinak. Už v anotaci se dozvíte hlavní motiv knihy, tajná zahrada zaplněná motýly - mladými dívkami unesenými šíleným Zahradníkem. Příběh je pak vyprávěn retrospektivně, jako policejní výslech jedné z dívek po "osvobození" zahrady. Bohužel, při tomto způsobu vyprávění se vytrácí hodně z napětí a nedá se moc mluvit o thrilleru, když už od začátku přesně víte jak to celé dopadne. Převážnou část textu pak zabere podrobný popis zahrady a života v ní, vzhledem k tomu, že se jedná o thriller z našeho světa, dost nereálný. Horší ale je, že děj se stále nikam neposouvá, informace se často i několikrát opakují. Postavy dívek jsou navíc naprosto pasivní, jenom si vzájemně češou vlasy a fňukají. V podstatě si stačí přečíst anotaci a prvních pár stran a znáte celý příběh. V samém závěru románu je sice pokus o jistý dějový zvrat, ale ten mi přišel už úplně nesmyslný.
Autorka má jistě bohatou fantazii a asi se chtěla vypsat ze svých strachů. Možná by to fungovalo jako hororová povídka, ale na dlouhý román je toho opravdu málo.

30.01.2018 1 z 5

Když ti to udělá radost... Když ti to udělá radost... Michal Viewegh

Sbírka povídek od známých českých autorů plus jedna od Roberta Fulghuma. Autoři přispěli kraťoučkými povídkami "ze života", s jedinou výjimkou Pavla Renčína, jehož Balada krve se vymyká jak rozsahem, tak žánrem. Ačkoli se jedná především o reklamní dárek od Alzy, spisovatelé potvrdili svojí kvalitu. Všechny povídky mají slušnou úroveň a některé si možná budu i pamatovat.

20.01.2018 4 z 5

Spravedlivá pistole Spravedlivá pistole Jaroslav Velinský

Velinského detektivní prvotina, která sice ještě nedosahuje kvalit jeho pozdějších děl, ale rozhodně už má svoje kouzlo. Celý příběh je napsán poetickým stylem a mírnou nadsázkou, Vše ještě umocňují, na detektivku dost, květnaté popisy a dialogy. To s sebou bohužel přináší i to, že celý případ je trochu překombinovaný a těžko uvěřitelný. Na druhou stranu v knížce rozhodně nechybí humor i, na svou dobu docela odvážná, erotika.

09.01.2018 3 z 5

Češi a dějiny v postmoderním očistci Češi a dějiny v postmoderním očistci Dušan Třeštík

Sbírka fejetonů o vnímání dějin, vyprávění historických příběhů,
symbolice českých státních svátků a dalších zajímavých tématech. Dušan Třeštík byl výborný popularizátor, dokázal některé složité abstraktní myšlenky poutavě popsat v pouhém novinovém fejetonu. Postupně jsem si uvědomil, že něco z knížky jsem už kdysi, nejspíše právě v novinách, četl. Ale neměl jsem zůstat jen u toho, Čechy a dějiny v postmoderním očistci jsem si měl přečíst už dávno. Nemyslím to jen obrazně, knížka byla v doporučené literatuře na některé zkoušky. :-)

08.01.2018 5 z 5

Pod vlivem Jupiteru Pod vlivem Jupiteru Gary D. Schmidt

Moc hezký příběh o klukovi, který se už ve čtrnácti stal otcem. Rozsahem se jedná spíše o delší povídku, knížku jsem přečetl asi za dvě hodiny. Skromný rozsah je tady ale určitě ku prospěchu, děj má spád a stručnost dává celému příběhu sílu. Jedná se samozřejmě o literaturu pro mládež, ale hlavní téma, rodičovství, osloví podle mě spíše starší čtenáře. Pod vlivem Jupiteru bych si normálně nekoupil, začal jsem ho číst jen proto, že jsem ho dostal zadarmo, a nakonec z toho bylo jedno z překvapeních roku.

29.12.2017 5 z 5

Mimo hranice Mimo hranice Val McDermid

Docela dobrá detektivka ze série, která mi byla zatím neznámá.
Kniha je dobře napsaná, příběh má spád a i když Inspektorka vyšetřuje hned několik vražd najednou, nikdy jsem se v ději neztrácel. Všechny případy jsou navíc relativně originální a zajímavé.
Bohužel postavy jsou ploché a v jejich charakterech se často projevuje autorčino vidění světa, když jejich vlastnosti ovlivňuje především sociální status. Hlavní postava navíc vynáší různé morální soudy, i když její jednání je často morálně dost pochybné.
Knížka je napsaná řemeslně dobře, ale příště sáhnu po nějaké méně ideologické detektivce.

27.12.2017 3 z 5

Lidé a dějiny: K roli osobnosti v historii v multidisciplinární perspektivě Lidé a dějiny: K roli osobnosti v historii v multidisciplinární perspektivě Miroslav Bárta

Asi nejlepší ze všech podobných monografií Miroslava Bárty a Martina Kováře. Tentokrát se autoři zaměřili na příběhy známých i méně známých osobností od pravěku po současnost, kteří se, alespoň ve svém oboru, výrazně zapsaly do dějin. Podařilo se jim shromáždit příspěvky od mnoha špičkových historiků i odborníků z dalších oborů, což této monografii dává široký rozhled. Asi i díky zaměření na osobní příběhy, se mi všechny kapitoly četly lehce a většinou mě bavily i v případě, když se nejednalo o osobnost z okruhu mých zájmů. Milovníkům historie určitě doporučuji zařadit do své knihovny.

21.12.2017 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Je těžké napsat něco o takové klasice, jejíž příběh skoro každý zná. Já jsem pochopitelně také věděl "o čem to je", ale překvapilo mě, s jakou poetikou to bylo napsáno. Některé pasáže jsou akční, jiné vyloženě lyrické. Myšlenky 451 stupňů Fahrenheita se samozřejmě dají vykládat různě. Bradbury ji údajně psal mimo jiné jako reakci na Mccarthismus, v komunistických státech pochopitelně také silně rezonovala a dnes ji často citují lidé, kteří se bojí nových médií a komunikačních prostředků. Možná proto, že otázky, které si pokládá jsou staré jako lidstvo samo, zůstává nesmrtelných 451 stupňů Fahrenheita.

13.12.2017 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Podařená kombinace sci-fi z velmi blízké budoucnosti a robinsonády. Zapomenutý astronaut se snaží, za pomoci obrovské vynalézavosti, přežít na Marsu a následně se vrátit domů. Plusem určitě je, že jsem se nenásilnou formou dozvěděl spoustu věcí o Marsu a kosmonautice obecně. Mínusem možná jistá předvídatelnost, na Marsu se přece jen nemůže stát tolik havárií, které by vás okamžitě nezabily. I patosu by mohlo být o něco méně, je však často vyvažován humorem. Marťan je určitě zábavná a dobře napsaná knížka na klasické téma v originálním hávu, kterou stojí za to přečíst.

06.12.2017 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Autorka asi chtěla napsat klasickou pohádku o dívce, která se pro svou dobrotu dostala do zajetí ke zlému čaroději, ale za pomoci těch úplně nejslabších ho nakonec přelstila. Bohužel to co funguje v pohádkách většinou nefunguje v thrillerech z našeho světa. Příběh je překombinovaný a nedrží příliš pohromadě. Hlavní postavy jsou napsány jako jednobarevné figurky, které se navíc často chovají tupě a nelogicky. Závěr mi přišel nedodělaný a předčasně ukončený. Nehodnotím úplně nejhůř jen proto, že se knížka četla docela dobře a nemůžu říct, že by mě nudila.

"SPOILER" V knize strašlivě zemře štěňátko :-)

02.12.2017 2 z 5

2x mistři klasického hororu: Klenot sedmi hvězd / Carmilla 2x mistři klasického hororu: Klenot sedmi hvězd / Carmilla Bram Stoker

Toto vydání obsahuje dvě klasická díla opatřená novým překladem.
První kniha Klenot sedmi hvězd od Brama Stokera, známým hlavně jako autor Draculy, mě bohužel vůbec nebavila. Chápu, že se jedná o klasiku, která ovlivnila svůj žánr, ale tajemná egyptská mumie už dnes asi nikoho nevystraší, zvlášť když je celý, jinak vcelku jednoduchý, příběh zabalený do nekonečných popisných pasáží.
Podstatně kratší román Carmilla mě naštěstí už zaujal o dost více. Klasický upírský příběh okořeněný, na svou dobu velmi odvážným, lesbickým milostným příběhem zdaleka tolik nezestárl. I díky tomu na jeho motivy vzniklo množství filmů, komiksů a seriál.
Určitě nelituji, že jsem se do této knihy pustil. I když kvůli ní podobná díla asi vyhledávat nezačnu, rozšířil jsem si obzory a viděl, jak hororový žánr začínal.

23.11.2017 3 z 5

Cena krve Cena krve Sue Tanya Huff

Thriller, ve kterém mladá detektivka společně se čtyřistapadesátlet starým upírem pátrá po pachateli záhadných vražd. I když anotace zní trochu šíleně, Cena krve není vůbec špatná oddechová literatura. Děj má spád a dobře graduje, postavy jsou sympatické a celý příběh se nebere nijak vážně. Podle této knižní série vznikl i vcelku úspěšný seriál Blood ties
o kterém jsem ale do teď nevěděl, takže nemohu být ovlivněn.
Knížka opravdu nemá žádné velké umělecké ambice a je plná všemožných žánrových klišé, upírskou erotiku nevyjímaje. Může být problém i zbytečně dlouhá expozice, trvá třetinu knihy, než se hlavní postavy vůbec potkají, přesto si dokáži snadno představit, jak si další díl vezmu v létě na dovolenou.

06.11.2017 3 z 5