OldaB

SpánekSpánekHaruki Murakami

Fantastická grafická podoba, ale neméně zajímavý obsah. V čem mě Murakami uchvacuje, je popis pocitů hlavní hrdinky. Ty vzpomínky na jakoby minulý styl života jsou velice intenzivní. A nutící k zamyšlení. Nežiji snad také tak?

12.01.2014

Boss BabišBoss BabišJaroslav Kmenta

Budu to řídit jako firmu. Ale zisk půjde mně a náklady státu. To už tak nějak neřekl. Kmenta je evidentně zaujatý, ale to mně vyhovuje. Přehledné, zajímavé, spoustu souvislostí. Rozhodně mohu jen doporučit.

15.07.2021

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Výhoda Hartla je, že má spoustu nápadů a dokáže je smysluplně propojit. Přestože je kniha slušná bichle, čte se prakticky sama. Hezká sonda do života (ne)obyčejných lidí.

07.11.2020

Jantarové kukátkoJantarové kukátkoPhilip Pullman

Při čtení celé trilogie jsem často přemýšlel, v čem je autorův styl tak dobrý. Jistě, má nápady, zajímavé postavy, přilehavé dialogy. Ale jeho největší síla je v zobrazení citu. Ta kniha je především o vlastním pokání, marně přemýšlím, kdy jsem naposled četl o tak přesvědčivém zobrazení lásky.

10.10.2011

Hradba západuHradba západuJuraj Červenák

Hezkých deset let strávených s kapitánem Báthorym. Bojové scény, dobývání, myslím, že to bylo důstojné zakončení s románovou ságou. Autora musím pochválit, děj utíká, nitky postav se spojují, z léty Ďuro zraje jako víno.

02.01.2020

Český rájČeský rájJaroslav Rudiš

Zpočátku mi to přišlo o ničem, ale rychle jsem se zorientoval a dočetl v podstatě na jeden zátah. Co mě zaujalo, je hlavně ta melancholie z těch hovorů, ta touha něco vyjádřit. Závěr knihy jsem rozhodně nečekal, ale myslím, že do celkového rámce výborně zapadl.

18.08.2020

V objetí smrtiV objetí smrtiMiroslav Žamboch

Podobně jako u prvního dílu se akce hýbe především s Baklym. Za mě je nejlepší ta gladiátorská linie, určitě bych si rád přečetl něco z gladiátorského mládí hlavní postavy. Kniha by určitě potřebovala očistit od některých hluchých pasáží.

11.02.2020

Další báječný rokDalší báječný rokMichal Viewegh

Při čtení se střídaly okamžiky zaujetí i rozčílení. Upřímně řečeno nechápu, proč takovou knihu Viewegh píše. Potřebuje si něco dokazovat (kolik má peněz, kolik ctitelek, kde byl na jídle, vyrovnávání se s kritikou, manželskou krizí)? Nechápu, jestli může člověka po dvaceti letech rozčilovat negativní literární kritika. Čekal bych nadhled, který ovšem nepřichází. Navíc mi přijde, že kniha je tak trochu variací na Biomanželku, kterou psal víceméně souběžně. A začít kritizovat mého oblíbence Murakamiho, to už je vážně mimo mísu. Viewegha uznávám jako čtivého autora, rozhodně se nenechávám strhnout rádoby určováním, co je umění a co ne. Tato kniha mi ovšem vyloženě nesedla.

05.06.2011

ArmádaArmádaMiroslav Žamboch

Od kolibříků uteklo již 15 let, takže celkem chápu, proč to vyšlo. Povídky výborné, ta dosud nevydaná je paradoxně nejslabší. Postava Baklyho je podle mého názoru vyčerpaná.

11.02.2020

RenesanceRenesanceO. Bowden (pseudonym)

Oblíbená herní série se dočkala knižního zpracování, ale bohužel není moc co slavit. Jde vlastně o tupě přepsaný druhý díl, takže se dočkáme spousty katastrofálních dialogů, kterým snad může konkurovat pouze popis děje hodný žáka základní školy, který v češtině bojuje o čtyřku. Přiznám se, že jsem se vyloženě musel nutit, abych knihu dočetl. Pokud máte možnost, rozhodně dejte přednost hře, zabavíte se mnohem více.

04.01.2011

DraculaDraculaBram Stoker

Hororová klasika, která definovala upírský žánr. Málokdy se vidí tak geniálně využitý deníkový zápis.

04.01.2011

Můj život po životěMůj život po životěMichal Viewegh

Fandím autorovi, aby se zase dostal do formy, ale tohle mi přijde zbytečné. Jestli je to z finančních důvodů, tak bych to ještě pochopil, ale jinak... Zamýšlet se nad tím, že kvůli zdravotnímu stavu nemůžu řídit, podvádí mě manželka, nemůžu víno, bože. Kdyby tak Viewegh přestal psát o sobě a psal např. detektivky nebo třeba humoristickou literaturu.

30.10.2013

Poirot a jáPoirot a jáDavid Suchet

Na knize je poznat, že Suchet svou postavu miluje. Ono se není čemu divit, protože když hrajete jednu roli tak dlouho, zákonitě se vám pořádně dostane pod kůži. Je to přesně ten typ literatury, který vás navnadí ke sledování výborného seriálu. Suchet je prostě borec v tom nejlepším slova smyslu.

25.01.2017

Dračí carevnaDračí carevnaJuraj Červenák

Výborná věc založená na pekelné cestě do podsvětí. Červenák skvěle kombinuje ruské mýty s tradičním koktejlem fantasy ingrediencí. Trochu jiné než první díl (více sevřené), ale pořád hodně dobré.

26.01.2017

Batman: Zkáza, jež postihla GothamBatman: Zkáza, jež postihla GothamMike Mignola

Geniální. Kresba atmosférická, ne vyloženě líbivá, ale skrývající spousty překvapivých detailů. Děj posunuje naše hrdiny do úplně nových situací. Při přečtení rozhodně nemáte pocit, že by tohle mohlo dopadnout dobře.

07.02.2019

Muž na stezceMuž na stezceMiroslav Žamboch

Soubor prakticky všech Koniášovských povídek. U některých se autor trochu opakuje, ale vše vynahrazuje svým zaujetím pro detail. Tento hrdina bude u mě vždy ve velké oblibě.

07.02.2019

Sladká pomstaSladká pomstaJonas Jonasson

Po slabším Zabijákovi se autor opět vrací k osvědčenému receptu a servíruje nám jeden ujetý nápad za druhým. Hlavně se mi líbí to pozitivno, které při čtení zažívám. Mám pocit, že hlavním postavám je potřeba držet palce a nevadí mi to. Jasně, na Analfabetku to nemá, ale každopádně je toho hodně dobré čtení.

28.12.2020

O čem mluvím, když mluvím o běháníO čem mluvím, když mluvím o běháníHaruki Murakami

Výborně doplňuje údaje, které jsem "nastřádal" při čtení knih od Murakamiho. A nutno přiznat, že se na spisovatele dívám teď úplně jinak. Šíře jeho záběru je opravdu široká a životní filozofie jasná. Ten člověk chce něco dokázat. Po přečtení jsem získal zase maličký kousek sebedůvěry, což se mi stává zřídka. Že bych začal běhat ...?

08.05.2011

Brána IrkallyBrána IrkallyJuraj Červenák

Po výborném prvním dílů přichází zklamání, alespoň pro mne. Hlavní hrdina tentokrát pátrá po tajemné zbrani kdesi v poušti. Což o to, nápady Červenákovi nechybí (např. sumerská božstva), ale celkově to příliš nefunguje (hlavně mi to přijde jako úplně jiná kniha než jednička). Nevím proč zbytečně přerušovat knihu deníkovými zápisy a ještě tak nastavovat děj. To, co se mi tak líbilo na přechodím dílu, je bohužel pryč. Doufám, že zakončení trilogie laťku zvedne zase o pár centimetrů výš.

26.03.2012

Dracula (komiks)Dracula (komiks)Petr Kopl

Koupil jsem v Levných knihách, takže spíše kvůli ceně. Ale po přečtení uznale pokyvuji hlavou a už chápu, proč jsou všichni z Kopla tak odvaření. Nápadité, vtipné a hlavně české.

16.07.2014

InfernoInfernoDan Brown

Při čtení se mi často zdálo, že se Brown už vyčerpal a vykrádá sám sebe. On i ten Langdon mě už celkem rozčiluje, jak se k něčemu vždycky přimotá. Závěr mi ale přišel zajímavý a vylepšil tak ne úplně dobrý dojem, který jsem měl na začátku. Dobré, ale Šifra je jenom jedna.

12.06.2016

MarťanMarťanAndy Weir

Strašně zajímavá kniha, o které jsem praktiky nic nevěděl, ale po mediální masáži jsem si řekl, že je na čase si ji přečíst. Přistupoval jsem k ní spíše skepticky, ale po přečtení musím říct, že jsem se výborně bavil. Deníkové záznamy k tomu sednou, i ten patos je snesitelný. Při četbě jsem hlavní postavě fandil jako málokdy.

31.01.2017

Poločas rozpaduPoločas rozpaduF. Kotleta (pseudonym)

Pokračování se vydařilo, hlavně druhá část se čte sama. Palec nahoru za hlavní postavy, tam si dal Kotleta opravdu záležet.

31.12.2017

Metro 2035Metro 2035Dmitry Glukhovsky

Hrdinou se můžete stát rychle, ale je těžké se s tím vyrovnat. Lidé nechtějí slyšet pravdu, protože by se pak sami stali hrdiny. Rozhodně lepší než druhý díl, ale na jedničku to zkrátka nemá.

02.01.2018

Batman: Ticho: Kniha prvníBatman: Ticho: Kniha prvníJeph Loeb

Moderní příběh s fantastickou kresbou. Ideální začátek pro ty, co si chtějí doplnit vzdělání v komiksové oblasti.

02.01.2018

Řetězová reakceŘetězová reakceF. Kotleta (pseudonym)

Poněkud překvapivě vyšlo další pokračování, které nemá přílišnou ambici dále rozvíjet univerzum Spadu. Ale dává si za cíl zabavit a to dělá setsakramentsky dobře. Hlášky, násilí, sex, vše umíchané v chutném koktejlu. Výborná odpočinková četba.

01.01.2019

Hledání smrtiHledání smrtiMiroslav Žamboch

Zatím spíše takový rozjezd jednotlivých linií. Nutno říci, že pokud není na scéně Bakly, klesá děj výrazně směrem do ponurých sklepení. Bez dalšího dílu zatím těžko soudit.

01.01.2019

ZázrakyZázrakyKurt Busiek

Ke kresbě není co dodat, je to geniální dílo. Příběhově je to parádní exkurz do světa hrdinů.

02.01.2019

Lex Luthor: Muž z oceliLex Luthor: Muž z oceliBrian Azzarello

Ne úplně tak prvoplánovité, jak by člověk mohl předpokládat po přečtení anotace. Což ale není vůbec na škodu. Tu Luthorova motivace je rozhodně uvěřitelná. Celkem překvapení, tak dobré jsem to rozhodně nečekal.

10.02.2019

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Po staříkovi jsem se opět bavil. Ke konci trochu zmatečné, ale vše vynahradily sympatické postavy. Nutno dodat, že jsem četl před staříkem. Po něm by hodnocení bylo určitě níž.

10.02.2019