Oksalakka Oksalakka komentáře u knih

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Jeden z nejslabších Kingů, co jsem kdy četl. Ani mi tak nevadilo, že do trilogie vstoupil nadpřirozený prvek, ale neustále opakované a přitom stále stejné vnitřní monology a dialogy postav přinesly věc, kterou jsem dodnes při čtení Kingových věci nezažil: nudu. Škoda, předchozí dva díly byly vysoce nadprůměrné.

01.05.2017 2 z 5

Tíha nenávisti Tíha nenávisti John Hart

Příběh skvělý, psychologie hlavních postav propracovaná, děj solidně zamotaný. John Hart mi připomíná Karin Slaughter v dobách jejího největšího tvůrčího vzepětí. Autora budu sledovat. Knihu trochu sráží nepříliš solidní překlad, ale dá se to ustát.

19.02.2017 5 z 5

Vox Vox Nicholson Baker

Kdybych měl vybrat jedno adjektivum, jakým příběh charakterizovat, vybral bych "šťavnatý" :) Kam se hrabe Crossfire nebo 50 odstínů, jestli chcete chytrou erotickou knihu (no dobrá, spíš porno), Vox je ta pravá volba. Přitom je to naprosto civilní příběh ...

03.02.2017 5 z 5

12. 12. 12. 12. Vítězslav Jareš

Vůbec to není marný. Sice jsem měl občas pocit jako kolegyně remor níže, že už jsem leccos z knihy viděl v českých TV kriminálkách, ale vždycky to přebil dobrý pocit ze solidně napsaného příběhu a uvěřitelných postav. Po Antonínu Mazáčovi další dobrý český detektivkář. Často jsem se i zasmál, bohužel nechtěně - korekturní software vychytal neexistující slova, ale existující na špatných místech ponechal.

02.02.2017 4 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Tucet hvězdiček!!! Tohle verbální obžerství mne pohltilo, už opravdu dlouho jsem nečetl knihu, která by mne takhle bavila. Některé špeky se vyrovnají komice Monty Pythonů, jiné si zase můžou směle potřást rukou s Jirotkou, Haškem nebo Brdečkou. Pokud jste jazykoví gurmáni a nevadí vám poněkud spletitý a potrhlý příběh, rozhodně si to dejte. Ze mne je po Mlýnu na mumie stančíkofil.

14.01.2017 5 z 5

Melouch Melouch Michal Viewegh

K Vieweghovi jsem se vrátil zhruba po 15 letech a neměl jsem to dělat. Četl jsem vícekrát všechno, co napsal do Účastníků zájezdu včetně a královsky jsem se u toho bavil. V Melouchu ten starý jiskřivě vtipný Viewegh občas probleskne, ale je to utopené v takové hlušině žvatlání, že to pohřbí jakýkoli dobrý pocit ze čtení. Ten název to vlastně vyjadřuje, pro Viewegha to byl asi taky jen takový melouch. Škoda.

22.12.2016 2 z 5

Tvrďáci Tvrďáci Ed Falco

Mizerná věc. Vata vycpaná další vatou. Jedna hvězdička za jakž takž obstojný závěr. Na záložce stojí, že pán, který tohle napsal, působí jako profesor angličtiny a vede kursy tvůrčího psaní. Pámbů s námi a všechno zlý pryč!

05.11.2016 1 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Čím jsem starší, tím víc mne monology popisující zápas s postavami a autorovy příhody a vnitřní pnutí při tvorbě příběhu otravují - považuji to za berličku, markýrování příběhu, nastavovanou kaši. Ovšem! Binetovi toto naprosto odpouštím, protože mne prostě dostal. Od počátečního lehkého zhnusení přes smíření v první třetině až po naprosté pohlcení od poloviny - tohle byla lahoda číst. Díky!

13.10.2016 5 z 5

Volně padat jako ve snu Volně padat jako ve snu Leif G. W. Persson

Pro leckoho tohle bude problematické čtení. Pokud si nepřečtete první dva díly, unikne vám spousta souvislostí. Pokud si je přečtete, budete vědět v podstatě všechno dopředu a jen sledovat vyšetřovací tým, jak se blíží ke známému cíli. Tak si vyberte :) První díl kvalitou nepřekonán, ale lepší než poněkud matný druhý díl.

11.10.2016 4 z 5

V jiném čase, v jiném životě V jiném čase, v jiném životě Leif G. W. Persson

První díl mne nadchnul, tenhle už takové koule neměl, jde v podstatě jen o můstek mezi prvním a třetím dílem, humoru a zajímavých dialogů ubylo a případ je také celkově nepříliš záživný. Naštěstí zůstávají jak Johansson a Jarnebring, tak Bäckström a Wiijnbladh :) Je také dobré si to přečíst, abyste si lépe užili třetí díl.

09.10.2016 3 z 5

Mezi touhou léta a chladem zimy Mezi touhou léta a chladem zimy Leif G. W. Persson

To jsem se potěšil!!! Brilantní satirická sonda do policejní práce, politiky a špionáže, připomíná mi pozdní "romány o zločinu" Maj Sjöwallové a Pera Wahlöö. Persson umí skvěle psát, překlad je solidní a postavy a prostředí jsou nádherně vykreslené. Je to skutečně velice košaté, kdo potřebuje přímočaré vyprávění, tohle by číst neměl, proplétá se tu šest, sedm dějových linií a vypravěč se často mění třeba v rámci jednoho odstavce. Nenechte se zlákat nálepkou "severské mystérium", kterou k tomu připláclo vydavatelství - s mystériem to nemá nic společného. Je to spíš mix politfiction, kriminálky a satiry.

Jdu hned pro další díl.

17.09.2016 5 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Zdá se mi to nebo je King s přibývajícím věkem zlejší a zlejší? No, rozhodně se pořád vyvíjí. I věci, kde vykrádá sám sebe (Nekrology jsou v podstatě jen variací na Textový procesor bohů a povídku Všechno je definitivní) jsou pořád skvělé. Je tu ale větší podíl věci, které mě nezaujaly, než u jiných sbírek.

05.08.2016 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Učebnicový případ, jak zazdít solidně se rozvíjející příběh debilní pointou. Kdybych knížku dočetl do strany 420 a zapomněl ve vlaku, měl bych z ní dobrý pocit ještě teď. Bohužel se tak nestalo ... :(

18.11.2015 2 z 5

Posedlost Posedlost Neil Cross

Přečetl jsem to jedním dechem, působilo to na mne jako mix Keplera s McBainem. Ovšem tam, kde Kepler používá surové scény samoúčelně, až nesmyslně, Crossovi zapadají do děje a podtrhují lidskost Luthera a dalších hlavních postav. Velká spokojenost!

28.10.2015 5 z 5

V lesích V lesích Tana French

Málokterá kniha mě chytla tak brzy, na patnácté stránce jsem byl zakousnutý a nepustil až do konce. Skvělý příběh!!!

14.09.2015 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Čtu to pořád dokola už třicet let a budu číst dál ... nesmírně příjemná knížka!

23.08.2015 5 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Velká, velká slabota :(

15.07.2015 odpad!

Holanďanův hrob Holanďanův hrob Monica Kristensen

Ono je to vlastně docela suché a děj místy slátanina, ale tak nějak mi to sedlo do nálady. Mám rád exotiku ledového Severu a tak tomu pár nelogičností odpustím. Rozhodně mě to bavilo víc než seriál Fortitude. :)

08.05.2015 4 z 5

Průvodce bezradného člověka Průvodce bezradného člověka Jerzy Wittlin

Klasika, u které řvu smíchy i po x-tém přečtení.

31.03.2015

Úprava bytu: Řemeslné práce v bytě a v rodinném domku Úprava bytu: Řemeslné práce v bytě a v rodinném domku kolektiv autorů

Přes 50 let stará, ale pořád nejlepší. Dělal podle ní děda, pak táta a teď já. Některé věci prostě v moderních příručkách nenajdete.

14.03.2015