Oksalakka Oksalakka komentáře u knih

Temná zahrada Temná zahrada Tana French

I když většinu motivů znáte z předešlých románů Frenchové (nejvíc asi z Podoby a Místa pro tajnosti), stejně vás to sejme. Věřte mi ;) Pomalý hutný psychologický thriller, jedna z nejlepších věcí, které jsem tenhle rok četl.

27.12.2019 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Tak jsem si opět ověřil, že bych byl špatným buddhistou, protože jsem ohledně téhle knihy měl očekávání. Čekal jsem hutnou akci nabitou hláškami typu Kopřiva, Kotleta, Kulhánek. A to Lars není. Ovšem pozor, nejsem zklamán. Je to dobře napsané, pointa není špatná, humor tu je, Lars je drsnej, ale férovej sympaťák, myslím, že bysme asi na panáka zašli. Nejvíc ze všeho mi Grisovy dosavadní dvě věci připomínají finkovky od Jaroslava Velinského. Kdybych nevěděl, že tvůrce Oty Finka je bohužel už pár let na pravdě boží, vrtalo by mi hlavou, jestli si náhodou nestřihnul vedlejšák. Pane Grisi, to je lichotka, mimochodem. Jen tak dál, pište, já to budu číst ;)

08.12.2019 4 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Dominu se naštěstí nepodařilo zavraždit tenhle skvost tmavou a zájem naprosto nevzbuzující obálkou (téhle knihy si v knihkupectví opravdu nevšimnete), takže mi padla do ruky a díky za to! Skvělý psychothriller s hodně překvapivou pointou. První setkání s autorkou a musím říct, že velmi vydařené, hned si jdu pro její další věci.

18.11.2019 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Kingovy kratší práce v knižním formátu (Colorado Kid, Gwendy) mne moc nedostávají a Povznesení není úplně výjimka. Líbí se mi to, má to atmosféru, ale povídka středního rozsahu za 230 korun ... no. Hm. Ehm.

20.09.2019 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

SPOILER! Coben je zvláštní autor. Zhruba ve dvou třetinách knížky vám dojde, že to bude zase další standardizovaná zápletka, konec bude jako ve spoustě jiných Cobenů přestřelka na chatě u odlehlého jezera, ale stejně to dočtete a pokud je to možné, okamžitě sáhnete po dalším. Protože Coben umí skvěle vyprávět. Opravdu skvěle. Je to jako když si povídáte s dobrým kamarádem, se kterým si říkáte i tajnosti. Takže si jdu hned sehnat další knihu :)

Coben je v podstatě takový verbální kokain.

20.07.2019 5 z 5

Zlá krev Zlá krev Arne Dahl (p)

Lepší než Misterioso, víc akce i humoru, líp to drží pohromadě. Konec poněkud přestřelený, ale budiž. Začíná se to blížit lepším věcem od Maj Sjöwallové a Perra Wahlöö.

20.07.2019 4 z 5

Misterioso Misterioso Arne Dahl (p)

Nebylo to úplně marné, je vidět, že autor se teprve zastřeluje. Dejte mu ještě šanci, další díly jsou lepší. A pusťte si k tomu toho Theloniouse Monka, dochutí to atmosféru ;)

20.07.2019 3 z 5

Malý kamarád Malý kamarád Donna Tartt

Přečteno po Stehlíkovi. Představte si Jako zabít ptáčka o 50 let později, s dokonale vykreslenou atmosférou, docela solidně akčním závěrem a to celé říznuté Gillian Flynnovou. Jestli tahle paní něco umí, je to zatáhnout Vás do svého světa. A nepustit.

02.07.2019 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

SPOILER! Je to v podstatě čtyřka k sérii s Billem Hodgesem a první půlka je rozjetá dobře, veškerá tragédie obviněného z brutální vraždy je vykreslená mistrně. V druhé půlce King bohužel opět sklouzává do bažiny vnitřních monologů a dialogů, ve které utopil Konec hlídky. Dočetl jsem se zaťatými zuby. Většinu Kingů čtu a budu číst víckrát, ale k tomuhle se už stoprocentně nevrátím.

13.05.2019 2 z 5

Pustá duše Pustá duše Dan Simmons

Tahle kniha je takový zhuštěný Simmons v jednom svazku. Kdo tohohle pána čtete trochu víc, víte, že značná část jeho knih jsou rozvinuté rané povídky, že je mistrem paralelních světů a alternativní historie, že umí do příběhu vplést sci-fi motivy tak přirozeně, takže mu na to skočí i lidé, kteří by se jinak "fantasmagorií" nedotkli ani dva metry dlouhou tyčí. SPOILER! V Pusté duši máte nádhernou hororovou scénu, která jako by vypadla z Hladových her. Postavy a události, které později (to mi nikdo nevymluví) použil ve své detektivní trilogii. Při čtení jsem zavzpomínal na Hyperion, Fázi gravitace, Black Hills, Píseň Kálí a zhruba polovinu jeho povídek. Přes to všechno (nebo možná proto) příběh parádně funguje, je to takový příliv a odliv krutosti a něžného, chladu a vášně, naděje a zoufalství. Litoval jsem, že to nebylo delší. Vyzdvihnout musím také parádní sevřený "T602" design knihy, který dojem ze čtení velmi trefně dotváří. Bravo, Mystery Press, za mne 6 hvězdiček.

PS: A dozvíte se, proč je Vanni Fucci v pekle ;)

01.05.2019 5 z 5

Horečka Horečka Deon Meyer

Fantastické! Snese srovnání se Svědectvím od Kinga nebo Dnem trifidů od Wyndhama, na rozdíl od uživatele sioux pro mě tam ten idealismus byl plus, neboť zákeřných, krutých a hnusných knih s nálepkou "realistický" mám už totiž opravdu plné zuby ... Deona Meyera mám hodně rád už za detektivní sérii s Bennym Griesselem a Horečkou u mne postoupil na ještě vyšší level ...

21.03.2019 5 z 5

Práskač Práskač Jan-Erik Fjell

Z přebalu knihy: "Jo Nesbø bude závidět!" Chacha. Dobrý vtip. Tuhle příšernost jsem dočetl se zaťatými zuby, přišlo mi, jako kdyby to napsal gymnazista, který ví, že existují detektivky, mají nějakou zápletku a také postavy, které spolu nějakým způsobem reagují - a pokusil se to neobratně napodobit. Výsledek je občas až nechtěně komický. Amatérské chyby typu: "Sundal si sako, odložil jej na postel a navlékl si rukavici. Klekl si před záchod na tvrdé dlaždice a strčil do něj ruku. Zatímco mu voda smáčela sako až k lokti ..." jsou už jen pecičkou na dortu uplácaném z pilin a odpadků. Další díly rozhodně vynechám.

17.02.2019 odpad!

Ikarus Ikarus Deon Meyer

Benny Griessel je důstojný bratranec Harryho Holea ... těším se na další díly!

13.05.2018 5 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Svižné a čtivé, klasika, na které je přece jen trochu znát zub času. Pokud jste pár Forsythů přečetli, odhadnete, co se stane, ale knize to z jejího kouzla zas tolik neubere.

17.04.2018 4 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Kruté, hutné, úderné ... a velice fascinující. Fouká z toho mrazivý vítr, chlístá krev a hemží se filcky. Kdo má rád Terror od Simmonse a Revenanta, nesmí tohle propásnout. Kdo má rád Trosečníky polárního moře od Běhounka, přijde o iluze.

01.04.2018 5 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

U které povídkové sbírky jsem naposled takhle řval blahem? No jo, u Černočerné tmy od Joeova tatínka :)

18.03.2018 5 z 5

V šachu V šachu Dick Francis (p)

Pokoušet se hodnotit knihy Dicka Francise je stejné jako pokoušet se hodnotit dalajlámu. Jsou prostě dobré. Tečka.

17.11.2017 5 z 5

Kocourův pejsek Kocourův pejsek Thomas Perry

Vynikající thriller se spoustou humoru. Pokud jste už přečetli všechno od Carla Hiaasena, tohle je dobrá volba, jak pokračovat ;)

07.11.2017 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Žízeň mi přišla v porovnání s ostatními holeovkami a především se Synem slabši, taková ... recyklovaná. Měla silné momenty, ale nedočítal jsem jí s takovým nadšením jako ostatní věci od Nesba. Přečtu si samozřejmě i další díly, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to 10. dílem mělo skončit.

18.05.2017 3 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Ano, kniha JE strašlivě drsná a devastující, ale pořád v ní plane světélko humanismu a věci, které se tam dějí, jsou špatné, protože ... Ale ať je to jak chce, přečetl jsem to s velikou chutí a říkám: ano, ano, ANO!!! Takhle má vypadat pořádný thriller!!! Skvěle napsané, výborně přeložené a napínavé až do poslední stránky.

01.05.2017 5 z 5