okeey

19841984G. Orwell (pseudonym)

Tak tohle byla dobrá vymejvárna mozku. Tohle je dobrej příklad toho, jak by vláda nikdy neměla vypadat. Každý výraz na tváři, každý pohyb, analyzován. Budete řízeni a to tím stylem, že vám bude řečeno, kdy budete vstávat, co budete dělat ve volném čase a dokonce, co si budete myslet. Při čtení se mi kroutily prsty u nohou vzteky nad nespravedlností, která v knize vládne, ale kdyby něco takového nastalo, rozhodně by s tím nikdo nic neudělal. Učebnicový příklad špatné budoucnosti.

10.01.2019

Mengeleho děvčeMengeleho děvčeViola Stern Fischerová

Hrůzostrašný, silně emotivní, realistický příběh, který by měl být zařazen do povinné četby, jednak kvůli historickým faktům a také proto, že by se nemělo zapomínat, čeho všeho byli lidé schopni a jaké hrůzy se na našem území, ještě před pár desítkami let, odehrávaly. Je třeba si to připomínat, abychom dělali vše proto, aby se to už neopakovalo. Paní Violu ,,Lily" obdivuji, že byla tak odvážná si tím vším projít znovu, když o tom vyprávěla. Každopádně to musí být neuvěřitelně silná osobnost a děkuji za to, že se podělila s veřejností o její životní příběh. Jedna z nejlepších a zároveň jedna z nejhrůznějších knih, co jsem kdy četla. Koupě rozhidně nelituji, kniha má čestné místo v mé knihovně. Klobouk dolů.

02.10.2018

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Já nevim, že já (takovej posera, kterej se bojí i tmy), se pouštím do takových knížek. Každopádně horor výbornej, ale teda mrazí mě ještě teď. Typově bych příběh přirovnala k záhadě Blair Witch, jsou tam dost podobné znaky. Nejlepší horor (po IT od Kinga), co jsem kdy četla. Perfekt!

17.10.2018

Pokrevní poutaPokrevní poutaAngela Marsons

Další skvělý příběh s Kim Stoneovou. Nebojím se říct, že tato série je jedna z nejlepších detektivních příběhů, co jsem kdy četla. Perfektní, skvělý úžasný! Nečetl/a jsi? CHYBA, věř mi.

14.07.2018

Dvůr křídel a zmaruDvůr křídel a zmaruSarah J. Maas

Skvělý, napínavý, úsměvný, nervy drásající třetí díl naprosto úžasný série! Autorka píše způsobem, který vás vtáhne do děje tak, že místy ani nedýcháte - při čtení knihy padaly věty typu - no to snad ne!
- děláš si prdel?
- no uff
- jé to je krásný
- zabij ho!!!
- no to je idiot - apod.
S. J. Maas mě fakt baví a těším se na sérii Skleněný trůn, doufám, že bude stejně skvělá jako tato série. Rozhodně doporučuji!

05.10.2018

Poslední dopis od tvé láskyPoslední dopis od tvé láskyJojo Moyes

Krásná kniha. Dva odlišné a přesto podobné příběhy, které od sebe dělí 50 let a přesto se prolínají. Prvky retrospektivního vyprávění, které mám tak ráda.
Jak moc velká je láska? Nebo spíš jak moc velká může být? Jaké to je zamilovat se do ženatého muže nebo vdané ženy? Zamilovat se do vdané ženy v 60. letech 19. století? Nebo do ženatého muže ve 20. století? Je to všechno, jenom ne jednoduché. Odlišné, ale přesto stejně složité. Krásný příběh, který prostě musíte dočíst dokonce, jinak vám nedá spát. Nejlepší kniha od autorky Jojo Moyes, co jsem četla a asi jedna z nejlepších vůbec.

23.10.2018

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Smutně krásný příběh, který se vám usídlí v srdci a jen tak z něj neodejde. Pár slovy vyjádřená nemoc, která může potkat každého z nás. Příběh na zamyšlenou. Vyprávění plné krásných myšlenek. Ukázku máte níže. Kniha patří k mým nejmilejším.

02.11.2018

PovzneseníPovzneseníStephen King

,...povznesení, pocit, že jste nechali sami sebe za sebou a můžete se dostat ještě dál." Tohle je kniha, která vystupuje z Kingova obvyklého žánru hororů. Je to kniha, která se čte lehce, má hlubší význam a nemá prvky hororu. Myslím si, že i tahle literatura Kingovi sluší, je to zase něco jiného. Je to útlá knížečka, plná emocí, lidského charakteru a předsudků. Je zajímavé, jak si spousta lidí života neváží do doby, kdy je smrt za dveřmi. Podoba s knihou Zhubni od stejnojmenného spisovatele je nepopiratelná. Rozhodně doporučuji, okamžitě mě vtáhla do děje a určitě si ji užijete tak jako já.

06.11.2019

Dlouhý pochodDlouhý pochodR. Bachman (pseudonym)

Dokážete si představit, že se dobrovolně zúčastníte nečeho jako je Dlouhý pochod? Tzn. 100 lidí, kteří mají tu ,,výsadu" jdou a jdou a jdou, nejméně 4km/h, zastavíš se, dostaneš 3 varovaní=max 2 minuty a vojáci tě zastřelej. Tadá! Jako tohle prostě nevymyslíš, ale evidentně pro někoho jako je Stephen King není nic nemožné. Čtení této knihy provázela bolest nohou za všechny účastníky, zatajený dech a fandění hlavnímu hrdinovi. Výborně napsané, četlo se to samo. Jediné, co mě mrzí je ten uspěchaný konec. Jinak rozhodně doporučuji

18.11.2019

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Další útlá knížečka, která mě chytla za srdce (jedna z prvních byla A každé ráno je cesta domů delší a delší). Zdánlivě banální příběh, který má obrovské poselství. Musím si jí pořídit do vlastní knihovny. Příběh, který má neuvěřitelný smysl a po přečtení vám zůstane úsměv na rtech. Po tomhle si prostě uvědomíš, že není důležité co všechno máš (materiálně), kolik máš škol, jak moc si oblíbený,.... jde prostě jen o to BÝT ŠŤASTNÝ a chtít udělat šťastnými i lidi okolo tebe. Zdánlivě banální rutina pro jednoho člověka, velký krok pro dalších x lidí a hlavně pro přírodu. Díky za to, že se mi toto dílko dostalo do rukou.

25.01.2020

Zelená míleZelená míleStephen King

Tohle byl opravdu Kingův majstrštyk!
Čekala jsem od toho hodně, protože vím, že i film je klasika, kterou zná dnes už pomalu každý a slyšela jsem samé dobré ohlasy.
Ale kniha, ta je tedy opravdu neskutečná, velmi se mi líbila. Má všechno, co bych od příběhu tohoto žánru čekala - napětí, emoce, nespravedlnost. A já si nespravedlnost beru osobně, tak si asi dokážete představit, jak jsem se při čtení rozčilovala. Každopádně ale o tom to je, tohle v nás má kniha vyvolat - emoce.
Hltala jsem stránku za stránkou a nemohla se dočkat dalšího vývoje, až byl najednou konec. Mistrně promyšlené, charaktery postav a prostředí barvitě popsané. Znovu kloubouk dolů mistře!
Děkuji za to, že jste pane Kingu.

22.07.2021

SlavíkSlavíkKristin Hannah

Neuvěřitelně silný příběh z druhé světové války. Nikdo, kdo to nezažil tohle prostě nemůže pochopit. Jak je těžké si v takové době udržet zdravý rozum, jak je důležité nebýt sám, jak se ,,podřídit nespravedlnosti". My jsme zhýčkaní dobou a nic jiného, takové příběhy by měly být zařazeny do povinné literatury a měli bychom si stále připomínat, co všechno máme a vážit si toho, ne vždy to byla samozřejmost. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

04.08.2018

Hoď se do pogodyHoď se do pogodySandra Pogodová

Tohle je knížečka, která se hodí na dovolenou, k vodě, na zahradu, do postele anebo když si prostě říkáte, že ta vaše rodina přece nemůže být tak nemožná. Zkrátka kniha do pohody i nepohody.
Vtipné historky z rodinného života Pogodových a musím přiznat, že jsem si dost často říkala: ,,Tohle prostě nevymyslíš." Takže ano, věřím, že všechny historky jsou pravdivé. Knihu rozhodně doporučuji, je to nenáročné oddychové čtení.

12.05.2019

Černobyl. Historie jaderné katastrofyČernobyl. Historie jaderné katastrofySerhii Plokhy

Kniha, která syrově rozebrala, co se stalo, proč k tomu došlo a jistým stylem, kdo za to mohl. Líbí se mi na ní, že je to takové holé, bez příkras, prostě na mě působí dojmem: ,,Takhle to prostě bylo." Jsem ráda za tuto knihu, respektive za vůbec všechny knihy o této události, stejně tak i nedávného seriálu. Jsou to události, které bychom měli znát a poučit se z nich, aby se to už nikdy neopakovalo. Smekám přede všemi, kteří si tím prošli a ještě o tom dokázali otevřeně mluvit. Jediné co mi nesedlo, tak je to dokumentární styl psaní, ale to snad asi ani jinak nejde.

07.08.2019

Nezbytné věciNezbytné věciStephen King

Nejen, že má toto vydání naprosto boží obálku, ale ten příběh? Ten si prostě musíte přečíst.
Naprosto mistrně zpracovaná psychologická hra, která si zahrává s myslí všech, kteří do krámku ,,Nezbytné věci" zavítají. Pan Lelant Gaunt zdánlivě sympatický prodavač postupem knihy odkrývá, co je vlastně zač.
Kniha je naprosto bravurně napsaná a rozhodně ji řadím ke knihám, které se Kingovi opravdu povedly.
Napětí od začátku do konce. To si prostě musíš přečíst!

16.04.2020

Knihkupectví ztrát a nálezůKnihkupectví ztrát a nálezůSusan Wiggs

Budu se asi opakovat, ale ráda čtu knihy s knižní tematikou.
Příběh jednoho knihkupectví a jedné ženy, kterou zasáhne obrovská ztráta a to matky a přítele. Najednou stojí před rozhodnutím, zda zděděné knihkupectví, její domov, půjde z dluhů zachránit a bude v něm žít a prodávat knihy, nebo ho prodá, ale to by znamenalo, že o střechu nad hlavou přijde i její dědeček, který v domě taktéž vyrůstal a žije. Život Natalii připravil nejeden problém, se kterým se musí popasovat.
Kniha se četla lehce, vtáhla mě do děje a příběh se mi rozhodně moc líbil, najdeme tu spoustu problémů ze života ať už s láskou nebo stářím. Rozhodně doporučuji všem na pěkný podzimní večer po dekou s teplým nápojem.

16.09.2021

Pohřbená pravdaPohřbená pravdaAngela Marsons

Další skvělý díl úžasné série. Lepší detektivky jsem nečetla. Tento díl je motivován zločiny z nenávisti a připraví nejednu těžkou zkoušku Kiminu týmu. Opět se to četlo jedním dechem a nezbývá mi nic jiného k tomu napsat než jen: vřele doporučuji!

16.03.2019

Tlustá tak akorátTlustá tak akorátMichala Jendruchová

,,Diety jsou moje věrné kamarádky a vím o nich naprosto všechno. Mohla bych je vyučovat."
,,Dva týdny jsem držela dietu a víte, co jsem ztratila? Čtrnáct dní."
,,Patrně jediný způsob, jak si zachovat zdraví, je jíst, co ti nechutná, pít, co se ti oškliví, a dělat, co se ti nechce."
Tak tohle byla miloučká knížka. Originální námět. Příběh, který mi dost často vykouzlil úsměv na tváři. Rozhodně doporučuji!

21.03.2019

Úsvit nadějeÚsvit nadějeAnn Moore

Příběh Gracelin mě od prvního dílu chytil za srdce. Její odvaha, rozum, síla, láskyplnost a víra, je prostě neuvěřitelná. Příběh sleduje několik dějových linek jako u předchozích dílů, vyhovovalo mi to, jelikož pak lépe rozumím jeho celku. Tato série byla úžasná. Historický román, odehrávající se v 19. století na území Irska, Anglie, Kanady a USA, doprovázený dobovou politickou situací. Na konci knihy autorka píše trefnou větu, kterou zde nemohu vynechat: Je potřeba poznat svou minulost, abychom mohli porozumět budoucnosti. Rozhodně doporučuji, silný příběh o strastech života před téměř dvěma sty lety.

13.04.2019

Kavárna v KodaniKavárna v KodaniJulie Caplin

Ach.. tohle bylo tak... hygge. Krásná kniha, ve které se dozvíte nejen co hygge znamená. Četla se sama. Mám zní pocit štěstí, pohodlí, tepla. Po přečtení této knihy mám chuť se do Dánska jednou podívat a pochopit tu pravou podstatu. Kniha je milá, oddychová, usměvavá a tak... hezká.

23.04.2019

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Ne vždy se to povede, ale tady název knihy sedí, jak se říká ,,jak prdel na hrnec". Melancholický román, který má ohromnou hloubku. Příběh vás několikrát donutí se nad sebou zamyslet.
Bohdana neměla úplně štěstí a Svatopluk zásadní životní problémy řeší dost neštastně, ale o to víc je kniha reálnější a zajímavější.
Alena Mornštajnová se s tímto tématem bravurně popasovala.
Je to po Haně má druhá kniha od této autorky a rozhodně se těším na Hotýlek a Slepou mapu, které na mě čekají v mé knihovně. Vřele doporučuji.

30.04.2019

MiseryMiseryStephen King

Mistrně zpracovaný román z rukou Stephena Kinga Misery, patří podle mě mezi jeho nejlepší díla. Utrpení, zoufalství, beznaděj i dávka šílenství je nedílnou součástí tohoto díla, nejen proto vás kniha chytne a nepustí. Odhadnout chování psychicky nemocného člověka není vůbec jednoduché, proto Paul taky párkrát udělá chybu, která ho přijde velmi draho.
V poslední čtvrtině už jsem ani nedýchala. Neskutečné! Tohle si prostě musíš přečíst!

18.06.2019

Mrtvá zónaMrtvá zónaStephen King

Kingovy strašidelné příběhy jsou skvělé, ale ješte raději mám knihy, nad kterými musíte přemýšlet, protože mají hlubší význam a nejinak je to v tomto případě. Pokud chcete vědět co je ,,Mrtvá zóna,, přečtěte si knihu, jelikož bych vám to nevysvětlila ani za milion let. Kniha je svižná, čte se dobře. Autor si neuvěřitelně pohrál s hlavní postavou Johnem Smithem, koma je medicínskou záhadou a toho autor využil. Stephen King mě nepřestává překvapovat, s každou další knihou ho zbožňuju víc a víc. Tohle si přečtěte, protože to je skvělej počin.

08.12.2019

A na nebi čekají hvězdyA na nebi čekají hvězdyLori Nelson Spielman

,,Začít znovu můžeš třistapětašedesetkrát v roce. Říká se tomu půlnoc."
,,Pokud si o tobě lidi myslí, že jsi divná, ze všech sil jim dokazuj, že mají pravdu."
,,Když ti život podtrhne koberec pod nohama, vytvoří taneční parket."
,,Za každý nával lítosti spočítej tři radosti."
Proč mě knihy tak baví? Protože, když přečtete třeba tisíc knih, tak nenajdete dvě stejné. Opět se budu opakovat, ale u této knihy se mi moc líbí originální námět. I když se příběh tváří jako ,,jednoduchý", tak opak je pravdou. Je v něm skrytých dost životních pravd na to, aby vás to ovlivnilo. Děkuju za tuhle knihu. Přečíst a povinně!

06.05.2019

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Krásný projekt, krásný příběh. Miluji knihy se psími příběhy a Gump je ještě ke všemu symbolem naděje pro útuláčky, pomáhá jim vybírat peníze a jak je správně uvedeno v podtitulu knihy - učí lidi žít. Já si stojím za tím, že život bez psa je prostě ochuzený o tu bezpodmínečnou lásku těchto stvoření. Kniha je kraťoučká, ale krásně napsaná. Nepůjčujte si ji, ale kupte si ji, výtěžek jde na správnou věc.

17.11.2020

Mezi dvěma ohniMezi dvěma ohniLucie Stošková

Příběh, který nás zavede do světa čar a kouzel. Zdá se Vám to povědomé? Ano, Harry Potter. Bohužel se srovnání nevyhnu, jelikož je do očí bijící. Nevím, jestli mě to víc mrzí nebo těší, protože mám srdce potterheada. Každopádně máme zde spoustu indicií: např. muž, v jehož těle se nachází část moci, kterou v něm černokněžník zanechal, poštolky místo sov, kouzelnický svět, škola, profesor nápadně podobající se Severusi Snapeovi, atd.
Je ale také potřeba říct, že příběh se čte jedním dechem a po dočtení jsem se, i přes všechny podobnosti se známým příběhem, cítila okouzlena a můj pocit byl zkrátka jako po absolvování jízdy na dobře zkonstruované horské dráze. Kniha se četla jedním dechem, nedovolí vám ji odložit a musím říct, že autorka si s některými charaktery postav poradila velmi dobře.
Jak už jsem zmínila, podobnost se světem Harryho Pottera se nedá popřít, ale je jen na vás, jak moc vám to bude ,,vadit”. Rozhodně ale odmítám označení ,,nepovedená fanfikce Harryho Pottera”, to mi přijde vskutku nevhodné.
Na závěr musím zmínit jeden neopomenutelný fakt, že je to vizuálně jedna z nejkrásnějších knih, které zdobí mou knihovnu, nemluvě o velmi vydařených ilustracích.
Už se nemohu dočkat druhého dílu.

12.02.2021

ÚstavÚstavStephen King

Jsi nadprůměrně chytrý, odmaturuješ ve 12 a chceš studovat dvě univerzity naráz, rodiče Tě podporují, chtějí se s Tebou přestěhovat blíž k univerzitám, aby sis mohl splnit svůj sen. Občas se Ti ale stane, že když jsi rozrušený tak pohneš s nějakým předmětem, aniž by ses ho dotkl, nevěnuješ tomu pozornost. No ale jednou se takhle vzbudíš, v pokoji, který vypadá jako ten Tvůj, ale není to on. Najednou jsi v ústavu s jinými dětmi, které mají schopnost telekineze a telepatie, existuje Přední polovina, ve které se právě nacházíš, a kde na Tobě budou dělat nejrůznější pokusy, jak Mengele v Osvětimi a až uvidíš skvrny, tak půjdeš do Zadní poloviny, odkud není návratu, co uděláš, jak se zachováš? To je to, co běhalo Lukovi v hlavě právě v tento moment.
Tohle byla naprosto skvělá kniha, dokonce bych řekla, že jedna z těch nejlepších od Kinga.
Není zvykem, že mě u Kinga chytne kniha od první strany a budu ji hltat tak, že ji chci dočíst na jeden zátah. Mělo to ten správnej drive, spád, gradaci až na vrchol čtení bez dechu a otevřenou pusou a nedočkavostí, jak to dopadne.
Za mě rozhodně jo a dokonce tak, že to je na víc než plnej počet. 6*/5*

09.03.2021

Autismus & ChardonnayAutismus & ChardonnayMartin Selner

Tohle je něco tak syrového, vtipného i smutného zároveň. Příběh opravdu obdivuhodného člověka, který pracuje s autistickými dětmi ve stacionáři. Proč obdivuhodného? Protože pro mě je to člověk nesmírně trpělivý s nervy ze železa, překypující pozitivismem a nekonečným humorem, tím jsem vlastně shrnula celou knihu.
Ne každý na to má, aby mohl takovou práci dělat, a o to víc si važme lidí, kteří tuto práci vykonávají a tyto děti vedou k určité samostatnosti a alespoň trochu normálnímu životu, protože si to ty děti zkrátka zaslouží. Myslím, že více slov není potřeba.

Proč spímeProč spímeMatthew Walker

Spánek, to je něco, co je životně důležité a co potřebujeme k tomu, aby naše psychická i fyzická stránka fungovala správně. Málokdo si to uvědomuje a dost ho ,,fláká" nebo spánek bere jako ztrátu času, protože pořád někam spěcháme. Myslím si, že tato kniha by měla být povinnou četbou, jelikož jsem se tu dozvěděla tolik důležitých informací, o kterých jsem neměla vůbec tušení. Poslouchala jsem tento titul jako audioknihu a nelituji, protože Borek Kapitančik⁸ má příjemný hlas, poutavě knihu čte a vůbec vás to neunavuje, jako u jinných monotónních čtení. Určitě si tuto knihu pořídím i do své domácí knihovny, protože by měla být neustále po ruce. Jestli jsi ji ještě nečetl nebo neslyšel, tak to koukej napravit! Troufnu si říct, že je to životně důležité.

Zlomení anděléZlomení anděléGemma Liviero

Citát z knihy, který zahrnuje největší emoci, kterou si lidé, jež prošli válkou, nesou stále s sebou a to je STRACH, strach o život svůj a svých blízkých. Velice silný příběh. Nemělo by se zapomínat na to, co se tu před pár desítkami let dělo. Tyto příběhy mě vždycky přimějí zamyslet se nad tím, jaké mám vlastně štěstí a co všechno v dnešní době bereme za samozřejmost. S čistým svědomím mohu říct, že se tato kniha s přehledem vyrovná Vypravěčce od Jodi Picoult. Vřele doporučuji!

14.06.2018