okeey okeey komentáře u knih

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Tentokrát jde o vraždy žen, jejichž části těl chodí Cormoranovi zásilkou do kanceláře, ale s Robininým jménem, vrah si totiž chce počíhat i na ni. Jenže tentokrát se může jednat o někoho z detektivovy minulosti, tím pádem se nám odkrývá kus jeho života z dětství. Audiokniha se poslouchala moc hezky, hlas Pavla Rímského je jako dělaný na detektivní příběhy. Konec opět otevřený, tak jdu rovnou na další díl! Vřele doporučuji!

17.04.2024

Žiju bez dětí Žiju bez dětí Martina Hynková Vrbová

,,Donutilo mě to uvědomit si, že to, co máme je dost. I když u toho to dítě není. Je to dost pro nás oba. A jestli to není dost pro okolní svět... Oni náš život nežijí, to není jejich život, je to náš život."

9 příběhů bezdětnosti, 8 rozhovorů a 9 žen, které boří všeobecně rozšířený konsenzus, že každá žena by měla mít dítě (nejlépe děti) čili ženy se rodí proto, aby plodily. Ano, dřív to tak samozřejmě bylo, jelikož žena měla práv pomálu a nebyla brána jako bytost uvažující, přemýšlející, s vlastním názorem či vzdělaná. Dnes už je doba jiná a díkybohu za to, že je to jen na nás a naší volbě kam budeme chtít, aby se náš život ubíral. Kniha je to poučná a příběhy velmi inspirující. Děkuji za ni autorce a ráda bych si přečetla knihu, která byla zmíněna v dvtv o naplnění života žen, jimž děti ,,vyletí z hnízda", snad tento nápad uskutečníte. Vřele doporučuji.
Jen pro úplnost - to neznamená, že já děti nechci, jen si ráda rozšiřuji názory a nikdo nevíme, co nás v životě čeká.

09.04.2024 5 z 5

Moře věčnosti Moře věčnosti Jodi Lynn Anderson

Tak tohle bylo přesně ono, to, co mi v prvním díle chybělo. Akce už od samého začátku, vývoj hlavních hrdinek a především to, že se většina příběhu odehrává pod vodní hladinou, to je velmi originální, ještě jsem se s tím nesetkala! Stejně jako jsem psala u prvního dílu, příběh me bavil, četl se hezky a svižně, ale kupodivu se mi druhý díl líbil o chlup víc!

08.04.2024 5 z 5

Zlodějka vzpomínek Zlodějka vzpomínek Jodi Lynn Anderson

Příběh, který má obrovský potenciál, ale bohužel nedostal v prvním díle tolik prostoru na to, aby se pořádně rozvětvil, za mě by si zasloužil více stran. Ale věřím, že druhý díl bude barvitější a řekne nám víc.
Kniha se četla velmi dobře a bavila mě, těším se na další díl. Fantasy pro děti a mládež je jeden z mých oblíbených žánrů.

08.04.2024 4 z 5

Magie zalitá jedem Magie zalitá jedem Judy I. Lin

Kniha vás zaujme na první pohled povedenou obálkou a druhým pohledem zjistíte, že se jedna o fantasy z asijského prostředí a kdo by to nechtěl číst?
Přijde mi, že každá další kniha z nakladatelství ocelot je snad lepší a lepší. Magie zalitá jedem je příběh, který vás vtáhne do svého světa už od první strany. Romantika, napětí, intriky, podrazy, strach, politikaření, nejen to najdete v této knize. Kniha má sice spoustu postav, se kterými se budete muset popasovat a pomalejší tempo, ale to rozhodně není na škodu. Nechte se unášet na vlnách fantazie s tímto příběhem.

27.03.2024 5 z 5

Princezna z nádraží Princezna z nádraží N. P.

Kniha pro mě byla přínosem, ale kolikrát se mi ,,chodidla zkroutila v pěsti", protože číst o tom, jak se opilá a zfetovaná máma ,,stará" o své malé dítě/děti, nebylo vůbec příjemné. Velkou roli tu hrají drogy, alkohol, krádeže a další zločiny, když to řeknu ne úplně empaticky, tak zkrátka ,,spodina společnosti". Což o to, spousta lidí se na to dno dostane vlastními skutky (víme), ale nejhorší je, že v tom žijí ty malé bezbranné děti.
Nebylo to vůbec jednoduché čtení, ale jsou to témata, o kterých je také třeba mluvit. Nicméně co mě při čtení rušilo, bylo zbytečně velké písmo, zmatečné části, kde není jasné ,,kdo má právě slovo" a přeskakování z místa na místo. Jinak knihu ale rozhodně doporučuji k přečtení.

27.03.2024 4 z 5

Můj bratr Můj bratr Karin Smirnoff

Příběh má jednu zvláštnost, chybí mu interpunkce, přímá řeč či velká písmena, s tím jsem se doposud nesetkala, ale co mě překvapilo bylo, že mi to četbu vůbec nerušilo.
Syrové drama, psané bez lítosti tak poutavě, že vás nenechá vydechnout. Neotřelý příběh z mrazivého Švédska, jehož temnota vás pohltí. Tohle si dejte, stojí to za to!

22.03.2024 5 z 5

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Oddychová nenáročná kniha, kterou není problém přečíst na jeden zátah.
Seznamování lidí po padesátce, šedesátce není vůbec jednoduché, i když by si člověk řekl, že lidé v tomto věku už budou mít rozum, že budou vědět co chtějí a nemají potřebu si na něco hrát. Pak se ale objeví ženatý okouzlující muž, který si domlouvá schůzky se ženami ze seznamky, ale má pravidlo - deset schůzek a dost. Ale to netušil, že se tři z ,,jeho žen" seznámí, začnou si rozumět a všechno si řeknou.
Jak by ses zachovala ty?
Kniha se četla hezky svižně, cením námět, ale musím říct, že Ty chladné oči se mi líbily daleko víc, proto 4 hvězdičky.

20.03.2024 4 z 5

Láska přes hranice světů Láska přes hranice světů Josie Williams

Zemřeš, najednou se díváš na své tělo jako někdo cizí, objeví se světlo, ale nechceš za ním jít, i když Tě láká tím nejpříjemnějším způsobem, ale ty nechceš opustit svou rodinu a kort teď, když truchlí. A co se stane, když za světlem nepůjdeš? Zmizí. Budeš tu bloudit už navždycky jako Ryder, naše hlavní postava. A co teď se vším tím časem? Narazí na Maggie, dívku, kterou si na první pohled zamiluje, ale Maggie je živá a Ryder mrtvý. Roztáčí se kolotoč událostí.
Kniha je velmi dobře napsaná, krásně se četla. Oceňuji originální námět a hezky promyšlenou dějovou linku.

17.03.2024 5 z 5

Zapomenutá Zapomenutá Jiří Klečka

Na svou paměť se spoléháme dnes a denně, v drtivé většině konverzací, naučených zvyků, poznávání svých blízkých a míst, na kterých jsme byli nebo se běžně pohybujeme, při psaní čtení, chození, zkrátka při všem, co děláme. Ale co když nás paměť najednou začne zrazovat? Slova, která si chceme přečíst najednou nedávají smysl, písmenka se nám roztančí nebo o něco požádáme své blízké, ale zjistíme, že už jsme je o to požádali a dokonce několikrát.
Problémy s pamětí vás zavedou do Domu paměti, hospitálu, kde jsou ubytovaní lidé s touto diagnózou a naše hlavní postavy, Božena s Pavlem, nejsou výjimkou. Jenže se v podzemí domu ukrývá tajemství, které vás z toho bludiště paměti může dostat, ale za jakou cenu?
I když jsem knihu četla déle, tak se četla velmi dobře a rozšířila mi obzory.

14.03.2024 5 z 5

Pojízdná čajovna splněných snů Pojízdná čajovna splněných snů Rebecca Raisin

Má první kniha od Rebeccy Raisin. Ale už teď vím, že si přečtu další. Jsem ke knihám tohoto typu celkem skeptická, protože mi "romanťárny" přijdou na jedno brdo, ale! Pojízdná čajovna mě zaujala jak obálkou tak anotací, tak jsem si řekla vlastně proč ne, třeba poznám další místa, dozvím se něco o kočovném životě a ve finále to bude třeba další kniha, která mi padne do noty. A stalo se, je to milý příběh o Rosie, kterou zklame její životní partner a to takovým způsobem, že by to pohlo i se skálou, a proto se rozhodne pro krok do neznáma, pro Pojízdnou čajovnu. Začneme poznávat, co všechno se v člověku odehrává, když udělá zásadní krok a jaké radosti, ale také strasti nás mohou potkat. Ze života de facto bohémky, je najednou žena minimalistka, které k životu potřebuje pár kousků oblečení, pár knih a nějaké drobnosti. Nicméně se tu řeší i jedno vážnější téma a to, že ne vše je tak, jak se na první pohled může zdát a jak si kolikrát vyložíme věci jinak než ve skutečnosti jsou. Rozhodně doporučuji, není to žádná bezduchá romanťárna.

01.03.2024 5 z 5

Špetka magie Špetka magie Michelle Harrison

Kniha, která se tváří jako pohádková kniha pro děti, ale opak je pravdou! Fantasy svět - samozřejmě, ale také pěkné tajemno, nebezpečí, strach, kletba a tak dále.
Máme tu sesterské pouto tak pevné, jak jen může být. Na jednu stranu milá kniha, která vás odnese od každodenních problémů, na druhou stranu místy dost napínavý příběh, u kterého zkrátka potřebujete vědět, jak to dopadne. Tohle se mi hodně líbilo!

29.02.2024 5 z 5

Náhradka Náhradka Barbora Postránecká

Mám ráda knihy, které mě něco naučí a rozšířím si obzory a tato je právě jedna z nich. Člověk má zhruba povědomí o tom, co je to adopce, pěstounství, hostitelská péče atp., ale pokud se ho to osobně netýká, tak si většinou víc nezjišťuje a to je právě možná ta chyba. Kdyby každý, kdo se dítěte vzdá nebo chystá vzdát, věděl, co vše ho může čekat a co mu tím může způsobit, tak věřím, že by si to určitě minimálně alespoň pár rodičů rozmyslelo.
Nejen, že jsou zmíněné pojmy v knize krásně vysvětleny, ale jsou tu i konkrétní a velmi silné příběhy, jak z pohledu dětí, tak i dospělých. Nebylo to lehké čtení, ale bylo pro mě v mnoha směrech poučné. Rozhodně doporučuji každému, koho tato témata jen trochu zajímají.

23.02.2024 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Tato série je jiná nebo aspoň mi to tak přijde oproti ostatním detektivkám. To, že J.K.Rowling zkrátka umí, o tom se nemusíme vůbec bavit. Cormoran a Robin mě dost baví, navíc byl tento díl protknut literaturou, což je u mě téměř sázka na jistotu. Audioknihu jsem poslouchala při práci, vaření úklidu, zkrátka vás nutí k touze vědět, jak příběh dopadne. Jdu rovnou na další díl, věřím, že hude zase o kousek lepší nebo minimálně stejně tak dobrý.

23.02.2024 5 z 5

Vrah je v každém z nás 2 Vrah je v každém z nás 2 Lucie Bechynková

Po prvním díle jsem nečekala nic méně než skvěle napsanou knihu se zajímavými případy a dalšími metodami vyšetřování.
Pan Štoček má můj obdiv už jen proto, co všechno si pamatuje i do nejmenších detailů, i když asi rozumím tomu, že jsou případy, které se vám prostě vryjí do paměti ať chcete nebo ne.
Kniha se čte lehce, nenásilně a stránky ubíhají pod rukama a najednou si uvědomíte, že už jste vlastně na konci. Příběhy krásně doplňuje závěrečný rozhovor mezi Luckou Bechynkovou a Janem Štočkem a neméně důležitá je i obrazová příloha, která dokresluje atmosféru zmíněných zločinů.

16.02.2024 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Losos v kaluži je má první kniha od Markéty Lukáškové a rozhodně ne poslední. Nevím, co mi tak trvalo, ale teď už chápu, proč jsou její knihy tak známé. ,,Řechtala" jsem se od začátku do konce, kolikrát i nahlas, i přesto, že ne všechny scény byly vtipné. Byla jsem na listování (scénickém čtení) v této knize, když jsem byla asi v půlce a to umocnilo celý zážitek, tohle si dejte, i kdyby ,,jen" na zlepšení nálady.

10.02.2024 5 z 5

Muž, který chtěl být milován, a kocour, který se do něj zamiloval Muž, který chtěl být milován, a kocour, který se do něj zamiloval Thomas Leoncini

Kniha je k zamyšlení, to rozhodně. Četla se dobře, spousta věcí dává smysl, když si čtení dávkujete. V tomto případě je to daleko lepší než číst knihu na jeden zátah, není to jedna z těch, které budete mít za večer přečtenou.
Alchymista a Mnich, který prodal své ferrari jsou knihy, které bych ke knize přirovnala, ale rozhodně ne Malý princ. Tím nechci autora nijak urazit, ale s Exupérym se kniha nemůže rovnat, nicméně to ale neznamená, že není dobrá, já jsem si četbu celkem užila. Je ale pravda, že některé pasáže mi přišly dost přitažené za vlasy, proto 4*, jinak ale rozhodně stojí za přečtení.

07.02.2024 4 z 5

Vinice ve Francii Vinice ve Francii Julie Caplin

Naposledy jsem od Julie Caplin četla Útěk na venkov, který se mi moc líbil, kdežto u Vinice ve Francii jsem se nějakou dobu nemohla začíst, nejspíš to bylo tím, že mi nesedla do momentální nálady. Ale jakmile se vlak s příběhem začal rozjíždět, tak jsem lehce naskočila a užila jsem si tu francouzskou jízdu s Hattie a Lucem, jak romantickou linku, tak i cestu ke splnění Lucova snu a to začít zase vyrábět šampaňské a do toho tu máme problém se dvěma svatbami na jednom místě. Bylo to milé oddychové čtení, takové, na jaké jsme u Julie Caplin zvyklé. Doporučuji každému, kdo si chce vydechnout, vypnout a nechat se unést do prosluněné Francie.

31.01.2024 5 z 5

Ztracená kapitola Ztracená kapitola Caroline Bishop

Příběh psaný ve dvou časových rovinách, to mám obecně v knihách moc ráda. Hledání sebe sama, síla přátelství mezi dvěma ženami, překonávání výzev, odvaha a vnitřní síla, to jsou všechno prvky, které v knize najdeme.
Krásný příběh, kde nenajdete žádné výplňkové části, čtený místy až bez dechu. Tohle jsem si užila a co bych chtěla vyzdvihnout je vnitřní monolog hlavních hrdinek, s tím se moc v knihách nesetkávám. Rozhodně doporučuji, je to kniha, která stojí za to!

30.01.2024 5 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

Kdyby to jen trochu šlo, tak bych knihu přečetla na jeden zátah, tak moc poutavá je! Napětí mezi Warwickem a Brexley by se dalo krájet a dost mě jejich postavy baví. Jen těžce jsem se vždy od knihy odtrhávala. První díl byl strhující, rozhodně jsem nečekala, že ho druhý díl překročí.
Ale co musím sérii vytknout je, že ještě nevyšel další díl (legrace), protože ho opravdu nutně potřebuji! Otevřený konec a přesun z Maďarska do Prahy, jsem zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet dál. Autorce se tento svět velmi povedl. Děkuji za tuto sérii, je fantastická!

25.01.2024 5 z 5