okeey okeey komentáře u knih

Nepohodlný policajt Nepohodlný policajt Jaroslav Spurný

Čtivá a velmi dobře napsaná autobiografie. Dozvěděla jsem se věci, o kterých jsem neměla nejmenší tušení a teda klobouk dolů. Radek Macháček se toho vůbec nebojí a mluví o tom co zažil syrově a bez příkras s chladnou samozřejmostí a vůbec se tomu nedivím, po tom všem, co zažil.
Tato kniha se mi líbila moc a doporučuji všem, kteří mají rádi true crime tematiku.

13.07.2023 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Na knihu mě nalákala sama autorka na autorském čtení. Nikdo není sám je má první přečtená kniha od Petry Soukupové a rozhodně ne poslední.
Ze začátku se mi kniha zdála místy dost vtipná, ale s přibývajícími přečtenými stranami mi úsměv tuhnul na rtech a došlo to až do bodu, že být citlivější, tak by mi i slza ukápla. Co musím vyzdvihnout je, že paní Soukupová popisuje charaktery postav a situace tak realisticky, že se v tom najde snad úplně každý. Situace ze života, reakce, chování, nic přehnaného a máte pocit, že snad popisuje váš život. Rozhodně doporučuji!

29.06.2023 5 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Jestli si myslíte, že tahle kniha je příjemnou oddychovkou, tak se snad nemůžete mýlit víc. Na příběh je potřeba se soustředit, nejen z toho důvodu, že vám bude delší dobu trvat, než se zorientujete v několika postavách, dějových linkách, ale také v čase. Nicméně, když už se do toho dostanete, tak je to jízda plná napětí, zvratů, odhalení, dávných tajemství a nejen to, také se tu řeší i těžká témata, jako je například rasová diskriminace. Autorka se také inspirovala mezietnickým napětím, které se týkalo čínských přistěhovalců a jejich podniků na území Jamajky v 60. letech 20. století.
Když už jsem zjistila, kdo je kdo a kdy je kdo, tak jsem si tu vlnu rodinného drama užívala (ve čtenářském slova smyslu samozřejmě).
Autorka celý příběh dobře uchopila a i přes již zmíněné množství postav, je příběh čtivý a děj svižný.
Příběh sice není podle podle skutečné události, ale je skutečnými událostmi inspirován, včetně černého dortu, který nás provází celou knihou.

25.06.2023 5 z 5

Otázka viny Otázka viny Jørn Lier Horst

Až teď jsem vlastně zjistila, že kniha je 15. dílem série, ale vůbec jsem to v příběhu nepoznala.
Detektivka, která vás drží v napětí až do samého konce, autor je sice nor, ale nečekejte ,,nechuťárny" s obnaženými vnitřnostmi či vraždy, kde je všude plno krve, jak je u severských detektivek zvykem. Spíš se jedná o ,,klidnější" detektivní příběh, kde detektiv Wisting řeší spletitý příběh s klidem, rozvahou a inteligencí.
Autor vystudoval policejní akademii, kriminologii, psychologii a filozofii a na příběhu je to dost znát. Mimo zápletky jako takové, jsem se dozvěděla spoustu věcí o vyšetřování, policejních postupech, právního obhajování a tak dále.
Detektivka se mi moc líbila, možná mi tam místy chyběla opravdová akce, protože se vždycky přišlo už k činu dokonanému. Ale to je jen můj subjektivní pocit. Doporučuji všem, které zajímá policejní práce a ,,soft" detektivky.

17.06.2023 5 z 5

Vztahy a pasti Vztahy a pasti Jan Vojtko

Sem tam je rozhodně více než žádoucí si přečíst či (v tomto případě poslechnout knihu), která vás dovede k zamyšlení a rozšíří vám obzory. Přesně takovou knihou jsou Vztahy a pasti od Honzy Vojtka.
Velice edukativní kniha, kde se každá kapitola zabývá jednou konkrétní pastí, která nás může ve vztahu potkat, jako mnoho jiných. Kapitola za kapitolou nám přináší otázky, jež vedou k popřemýšlení a vyvolávají diskusi.
Já jsem Vztahy a pasti poslouchala jako audioknihu, čtenou přímo autorem a to teprve dodává na autentičnosti, když se jedná o autorské čtení! Bylo to mé první "setkání" s Honzou Vojtkem a rozhodně ne poslední, jelikož jsem dost vybíravá, co se týče titulů osobního rozvoje, protože už jsem narazila na pár z nich, kde byly převážně nesmysly opakující se stále dokola, a tudíž si troufnu říct, že poznám kvalitní knihu, která mi dá přínosné a pro mě zajímavé informace, jak už asi tušíte, tak tato je jedna z nich. Mé doporučení je hlavně pro ty z vás, otevřených těmto či podobným tématům a jsou ochotni si připustit vlastní chyby. Obsah knihy je pro každého, ale ne každý ho dokáže ocenit.

16.06.2023 5 z 5

Víc než žena Víc než žena Caitlin Moran

Titul Víc než žena jsem poslouchala jako audioknihu a myslím si, že proto budu mé hodnocení lepší než kdybych knihu četla.
Takhle, knihu napsala stand-up komička, takže asi není divu, že se zasmějete a je to v pořádku, ale sem tam na mě určité části působily spíše trapně. Nicméně! To se týká zhruba první poloviny, v druhé půlce už autorka řeší vážnější témata a to mě oslovilo. Jedná se o poruchy přijmu potravy, feminismus, ženu jako manželku a matku, atd. S těmito tématy si autorka velmi dobře poradila, přidala i osobní zkušenost a hned to vyprávění v mých očích pozvedlo o něco výš.
Takže knihu doporučuji, protože i přes nějaké neduhy (které mohou být spíše subjektivní), rozhodně stojí za poslech či přečtení.

13.06.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Kniha sama o sobě má velmi dobrý marketing, drtivá většina recenzí je pozitivních, takže jsem měla opravdu velká očekávání. Má očekávání byla pokořena, protože mi obsah, v podobě rozhovoru mezi Josefem Marešem a Martinem Moravcem, vážně sedl. Navíc hlasy, Miroslava Hanuše (Josef Mareš) a Josefa Pejchala (Martin Morace), dodaly rozhovoru tu správnou atmosféru.
Nějaké knihy i audioknihy s True crime tématikou, jejichž autoři jsou z řad policistů, jsem četla (poslouchala) a je mi sympatické, jak je každá jinak uchopená. Vyzdvihla bych, že se tu zas až tolik neřešily konkrétní případy, ale bylo to spíš zaměřené na práci kriminalisty z pohledu člověka, který tuto profesi vykonával půlku svého života a takových knih není mnoho. Dozvíme se spoustu užitečných informací, např. jaké chování prozradí pachatele, jak se chovat na místě činu, co všechno práce kriminalisty obnáší, jak se k ní Josef Mareš dostal, apod.
Mám ji jak jako audioknihu, tak i jako papírovou knihu a budu si je střežit, protože pro mě mají opravdu velkou hodnotu. Doporučuji naprosto všem, protože věřím, že každý si v tom najde to své a jestli v tom doporučení můžu být konkrétní, tak si rozhovor poslechněte jako audioknihu, věřte mi, vyvolá to ve vás přesně ty pocity, které to vyvolat má.

13.06.2023 5 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Už delší dobu jsem nečetla fantasy a Divoká říše byla jasná volba. Rozhodně to stálo za to. Budapešť, podzemní vězení, kde nic není fér a bojujete o holý život. Jenže Brexley rychle zjistí, že vězení vládne Warwick Farkas, kterého zná pouze z legend a historek, o nichž si myslela, že to jsou jen povídačky. Warwick má ale neskutečný vliv na lidi a každý se ho bojí, dokonce i hlídači. A to by nebyl ten správný příběh, aby se linky Warwicka a Brexley neprotly, že?
Kniha, která má neskutečný spád, je neuvěřitelně čtivá a je zasazena do prostředí, které jste ještě nepoznali, dystopická Budapešť po válce lidí a víl. Je to temné, je to sexy a chceš to číst! Nemůžu jinak než doporučit a nutně potřebuju další díl a fofrem!

09.06.2023 5 z 5

Stephen King jde do kina Stephen King jde do kina Stephen King

Na tohle jsem se hodně těšila, ačkoli jsem viděla pouze filmy Pokoj 1408 a Vykoupení z věznice Shawshank a oba vyloženě žeru. Bohužel pokoj 1408 mě zklamal, měla jsem
velká očekávání a povídka nám skoro nic nedává. Ale tím moje negativní hodnocení končí, protože zbytek povídek byla naprostá fantazie. Šroťák byl neskutečnej a obsahoval všechno, byl krátký, rychlý, krvavý a úderný. Ničemové ve žlutých pláštích byla místy dlouhá
povídka, klidně by to mohla být samostatná kniha, ale celkově gradovala skvěle. Vykoupení je srdcovka, od začátku do konce absolutně skvělý, dle mého je to nejlepší Kingovka a nejlepší filmové zpracování, tomu se nedá nic vytknout. S kukuřičnými dětmi
jsem se setkala poprvé, a to tajemno zpočátku mě hned chytlo a také jí hodnotím kladně. Rozhodně doporučuji.

07.06.2023 5 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Po delší době celkem obstojná duchařina. Ze začátku jsem byla velice nadšená, protože syn legendárního Stephena Kinga to rozjel na plné obrátky. Záhadná černá krabice
ve tvaru srdce, v ní oblek mrtvého muže, to jsem si říkala wow, začíná nám to slibně. Najednou se nám v domě objevuje duch a parádní jízda začíná. Měla jsem trochu problém se vžít do postav a klidně mohla být knížka o maličko kratší, taková delší povídka na
150 stran by dle mého byla ideální délka, protože, některé pasáže mi přišly celkem zdlouhavé. Ale v poslední třetině kniha chytá dech a nám končí celkem slušný duchařský příběh. Kniha čítá nějakých 250 stránek, je to jednohubka na dva večery, takže si to určitě
dejte.

07.06.2023 4 z 5

Fotograf z Mauthausenu Fotograf z Mauthausenu Salva Rubio

,,Někteří vězni byli přinuceni vrhnout se na elektrický plot. Jiné tam strčili neočekávaně, jen tak ,,pro zasmání". Další na něj skákali z beznaděje, klasifikováno jako ,,pokusy o útěk".Někdy byli vězni pověšeni na základě falešných obvinění, protože se odmítli nechat znásilnit kápem. Někdy schytali kulku do týla, protože ukradli bramboru. A někdy dostali na výběr: do deseti minut se oběsit nebo být umlácen k smrti."

Vybrala jsem tuto citaci knihy, protože si myslím, že mluví za vše.
Velmi silný příběh geniálně zpracovaný, jak po grafické stránce, tak i co do obsahu. Francisco Boix, vězeň z Mauthausenu, je velice odvážný, statečný a nezlomí ho ani bída, hlad a nelidské podmínky. I tak si najde cestu, jak z toho všeho ven, jenomže je to velmi riskantní a pokud se to nepovede, tak přijdou o život tisíce lidí.
Příběh ve mě bude ještě dlouho rezonovat, tím spíš, že je inspirován skutečnými událostmi. Kniha je opravdu krásně zpracovaná, absolutně nemám co vytknout. Doporučuji dál a myslím si, že by kniha byla pěkným dárkem třeba i pro blízké, kteří moc nečtou, protože je přečtená opravdu za chvilku.

06.06.2023 5 z 5

V šedých tónech (grafický román) V šedých tónech (grafický román) Andrew Donkin

Tohle je jedním slovem nádhera! Teď mám na mysli samozřejmě hlavně grafické zpracování knihy. Je to můj první grafický román a musím říct, že ta grafika, ke každé ,,scéně" nebo ,,situaci" chcete-li, dokreslují celkovou atmosféru a dojmy, které ve vás příběh vyvolává.
A teď už k samotnému příběhu. Hlavní hrdinkou i vypravěčkou je dospívající Lina, která žije v Litvě v roce 1941 a jednoho večera ji i její rodinu odvedou do dobytčáku (vlaku) a vezou neznámo kam. 6 týdnů! 6 týdnů v jednom vlaku, v jednom vagonu, kde je hlava na hlavě. Nicméně jsou převezeni do pracovního tábora na Sibiři, kde musí bojovat o svůj život. Jedinou Lininou radostí jsou její kresby a zápisky, ve kterých celé dění kolem ní zaznamenává.
Příběh je velmi silný, emotivní, smutný, ale zároveň je o neskutečné odvaze, vůli a hrdosti, jakou si my nedokážeme ani představit. Budu to říkat zas a znova, TYHLE knihy by měli být povinnou četbou na školách, aby si i další generace už v dospívání uvědomila, co všechno v dnešní době máme.
Nádherná kniha s úžasným příběhem, rozhodně doporučuji!

05.06.2023 5 z 5

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Předně bych chtěla pochválit formát knihy, akorát do ruky. Myslela jsem si, že knihu budu mít na delší dobu, ale nakonec jsem ji nadvakrát zhltla.
Styl psaní autorky mi vyhovuje a stránky ubíhaly jedna za druhou. Ač se může zdát, že si autorka ukousla velké sousto, co se tématu týče, tak to zvládla geniálně. Knihu, kde je hlavní téma mezigenerační vztah, jsem ještě nečetla a zase jsem si rozšířila obzory. Z příběhu je patrné, jaké benefity z takového vztahu plynou, ale i jaká úskalí musí pár překonávat, protože ať chceme nebo ne, větší věkový rozdíl je ve vztahu zkrátka znát. Dalším tématem je tzv. ,,druhá míza", která obecně postihuje hlavně muže, ale v knize můžeme krásně vidět, jak to vypadá, když přijde i na ženu ve středních letech.
Příběh se mi moc líbil, děj byl svižný a postavy mi byly sympatické a chválím výběr příjmení postav: Kočičková, Chroust, Výtvar a Kolínko. Rozhodně doporučuji všem. Je to oddychová kniha ze života, autorce gratuluji a přeji mnoho dalších vydaných příběhů.

04.06.2023 5 z 5

Vinice v Provence Vinice v Provence Ruth Kelly

Čtení, které vás pohladí po duši, ocitnete se v Provence uprostřed slunné vinice a necháváte se unášet francouzským životem. Ale jak už víme, život není jen sluníčkový a hlavní hrdinka Ava to nemá jednoduché ani trochu. Nejprve se dozví, že manžel rozházel všechny jejich peníze, neplatil půl roku hypotéku a její těžce vybudovaný domov se sype jako domeček z karet. Do toho jí dorazí dopis o dědečkově úmrtí a s poslední vůlí, že zdědila zanedbanou vinici, která by potřebovala rozsáhlou rekonstrukci, Ava na to však absolutně nemá prostředky a tím náš příběh začíná. Najdeme tu lásku, porozumění, intriky, problematické rodinné vztahy, dávná odloučení a mnoho dalšího.
Kniha se mi četla opravdu lehce, s úsměvem na rtech a hlavou v oblacích. Rozhodně doporučuji.

01.06.2023 5 z 5

Zločin jak ho pamatuju Zločin jak ho pamatuju Josef Klíma

Tuzemský zločin posledních let očima investigativního novináře Josefa Klímy.
V díle se setkáme se jmény jako je Ivan Jonák, Karel Kopáč, Radovan Krejčíř, Jiří Kajínek a další. Autor se se všemi zmíněnými zločinci znal osobně a v knize najdeme i útržky rozhovorů s těmito lidmi.
True crime mám poslední dobou dost v oblibě, nejen proto mi tato audiokniha padla do noty. V podání Vladimíra Kroce se mi obsah knihy poslouchal velmi příjemně, i když nešlo o příjemná témata ani trochu. Josef Klíma je stručný, jasný a nepotřebuje žádnou omáčku okolo, protože ty zásadní informace jsou samy o sobě dost působivé.
Moc se mi tohle vyprávění líbilo a s klidným svědomím ho můžu doporučit všem, které toto téma zajímá.

01.06.2023 5 z 5

Podivný počátek Podivný počátek Deanna Raybourn

Příběh nás zavede do Londýna roku 1887 k Veronice Speedwellové, která se po pohřbu své tetičky vrací do domu, ale přistihne tam lupiče, který ji následně chce unést, ale zachrání ji gentlemanský baron, který mluví o velkém nebezpečí, které Veronice hrozí a tím ta jízda začíná.
Kniha mi opravdu sedla, jedná se o inteligentní, historickou detektivu s přidanou hodnotou informací o lepidopterologii a uchovávání exponátů. Na své si tu přijde i vaše romantická duše. Příběh se četl vyloženě sám a pokud bude pokračování tak se budu těšit.
P.S. Ta obálka je vážně povedená.

27.05.2023 5 z 5

Marley a ja Marley a ja John Grogan

Spoustu z nás (mě nevyjímaje) zná film, každopádně audiokniha čtená Alešem Procházkou má naprosto jinou atmosféru.
Příběh vypráví o životě jednoho zlatého nezvladatelného labradora Marleyho a jeho rodině. Od štěňátka až po nevyhnutelný konec, což asi není žádným tajemstvím. Jako pejskaře a milovníka psů mé srdce souznělo při každé, mě dobře známé, nepříjemné situaci, které se ovšem stejně dřív nebo později majitelé psů zasmějí. Líbí se mi, že je tu vykreslen život se psem bez příkras se všemi bláhovými představami, které následně narazí na tvrdou realitu. Asi neznám pejskaře, který by neměl v životě od psa nic zničeného, počůraného apod. Ale i tak je nekonečně milujeme a život bez nich si nedokážeme představit a pak když přijde nevyhnutelný konec, tak se s tím nemůžeme srovnat a tak je to správně. Bohužel psům není dáno dožít se stejně vysokého věku jako nám, ale zase můžeme udělat život krásný mnohým, kteří takové štěstí zatím neměli.
Krásný příběh čtený ,,Severusem Snapeem", co víc si přát? Rozhodně doporučuji.

24.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová je vážně neskutečná! Totální emocionální horská dráha!
Otevřela opravdu těžké téma, příběh vás na začátku ,,vdechne, požvýká a vyplivne" na konci. Neuvěřitelně silný příběh, který vás nenechá v klidu. Tohle je má třetí kniha od autorky a s každou další knihou jsem čím dál víc v údivu, co tato žena dokáže přenést na papír. Její příběhy jsou poutavé, dechberoucí a to ani nemluvím o tom, jak vám stránky ubíhají po rukama. Fenomální! Děkuji za tuto knihu paní Mornštajnová, je to velmi silný příběh s obrovským přesahem.

16.05.2023 5 z 5

Rozmarýnová zátoka Rozmarýnová zátoka Jenny Hale

Jeden opuštěný dům po pánovi, kterého nikdo neměl moc rád, s nikým se moc nebavil a byl tak trochu záhadou. Na druhé straně Melanie se svou babičkou, které dům při každém pobytu v Rozmarýnové zátoce obdivovaly a snily o tom, jak krásné by to místo mohlo být, kdyby do něj někdo vdechl život. Babička zemře a v její poslední vůli stojí, aby Melanie dům koupila za peníze, které jí odkazuje.
Melanie čeká rozsáhlá rekonstrukce a vůbec neví, kde začít. Všechno odstartuje jedná zdánlivě banální sázka o pivo nebo naopak o rekonstrukci domu s místním "šikulou", který je vyhlášený tím, jak je manuálně zručný. Roztáčí se kolotoč oprav, lásky a příběhu ukrytého v dopisech, které Melanie v domě najde.
Jedná se o krásný oddychový příběh, který vás vezme na pláž do Rozmarýnové zátoky, mořský vítr vám počechrá vlasy a necháte se unášet na vlnách strastiplné cesty k vytouženému snu hlavní hrdinky.
Kniha se mi velmi líbila, skvělé odreagování, pohlazení po duši a mnoho úsměvů na rtech. Příběh plynul svižně a stránky mi mizely pod rukama. Vřele doporučuji.

16.05.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Předchozí knihu jsem nečetla, takže žádná porovnávačka.
2. světová válka, Smolensk a život jedné ruské ženy jménem Neonila, která celý příběh působí chladně, pragmaticky, bezcitně a velmi uzavřeně.
Trošku se to ve mě pere, podstatnou část knihy jsem jí opovrhovala, ale po přečtení dalších stran jsem jí litovala a sympatizovala s ní. Líbilo se mi volba prostředí, do kterého je děj zasazen, z Ruska jsem žádný válečný příběh nečetla, zase mi to dalo jiný úhel pohledu. Skvěle je tu vykresleno chování nacistů k "běžnému obyvatelstvu" a co všechno je člověk ochoten udělat pro to, aby přežil.
No a ten konec? Masakr! Potřebuju vědět jak to dopadlo!
Kniha se četla svižně a rozhodně se k ní zase někdy vrátím. Doporučuji nejen milovníkům historických románů.

13.05.2023 5 z 5