Obelix15 Obelix15 komentáře u knih

Balzamovač Balzamovač Alison Belsham

Tak tu máme třetí díl této skvělé série. Po přečtení Balzamovače se musím pousmát při myšlence, kolik sériových a bestiálních vrahů běhá v tak v krátké době po tak malém anglickém městě! :D Příběh opět napínavý a pořád se něco děje. Svým způsobem obdivuji Francise, kolik má energie! Chvíli řeší něco tady, pak hned jede tam, odtud zase tam, apod. Jeden případ, druhý případ... Pořád v jednom kole! Líbilo se mi přiblížení pravého významu slova kemetismus a rád jsem se dozvěděl něco o praktikách starověkého Egypta. Za mě super díl a doufám, že si brzy přečteme pokračování.

04.01.2023 5 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Druhý díl série plný inkoustu, vraždícího maniaka a osobních pří. Poutavá zápletka, která se četla jedním dechem. Trochu mě tedy zaráží mentalita a upjatost některých postav, které byly místy již opravdu přehnané, ba až otravné. Velkým plusem je pro mě opět pohled ze strany jednotlivých zúčastněných postav. Velice se mi líbí, že autorka do děje zapojila i soudní spor z knihy minulé, kdy máme možnost pohlédnout i do zákulisí britského soudnictví. Jediným mínusem, stejně jako u první knihy, je pro mě velká předvídatelnost zodpovědné osoby.

28.12.2022 4 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Moje první kniha ze světa tetovacích salonů, tatérů a nejrůznějších tetování. Rád jsem se dozvěděl něco z tohoto oboru. Kniha se četla jedním dechem, hlavní postavy od začátku velice sympatické a zápletka tomu dodala korunu. Za mě velice příjemný a povedený začátek série.

26.12.2022 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Kdybych měl tuto knihu hodnotit samostatně, byl by to vcelku napínavý thriller. Pokud bych měl porovnat s ostatními knihami od tohoto autora, je pro mě zdaleka nejslabší.

Začátek knihy sliboval napětí a příběh plný zvratů v pro mě neprobádaném hereckém prostředí. Postupem času se děj dostával do trochu nepřehledné spirály, kdy čtenář musí často rozmotávat klubko představivosti, paranoi a hereckých výkonů. Velkým plusem pro mě byly již zmíněné metody herectví, kdy se nám autor snaží co nejvíce přiblížit práci učitele a herců. Mínusem pro mě byl trochu předvídatelný a nepřekvapivý konec.
Velký potenciál jsem naopak viděl v případném pátrání na internetových stránkách Necropolis, kde by špetka Darkwebu neuškodila, škoda.

21.12.2022 3 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

"Lež má krátké nohy" nebo "Kdo jinému jámu...". Tato kniha je exemplární příklad nejrůznějších přísloví. Napínavý thriller s mnoha různými charaktery, poutavý příběh a pro mě trochu očekávané rozuzlení. Představa, že mi bude "dům" určovat teplotu vody při sprchování a bude mě drbat za to, jestli moc nespím, je opravdu vtipná. Dříve nebo později bych dům zapálil a skončil ve vypolstrované místnosti na uzavřeném oddělení v Kosmonosích! Velikým plusem knihy jsou namátkové ankety řešení určitých situací. Člověk by se u nich i zapotil.

17.12.2022 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Sejdou se takhle "hodnej blbec", psychopat, oběť a dvě malé děti. To není začátek silvestrovského vtipu, ale začátek noční můry právního kolotoče v moderním světě. Asi každý si po přečtení knihy sám pro sebe řekne, co by v daném případě udělal on sám. Už jen představa, že by se člověk do podobné situace dostal je děsivá sama o sobě.

Kniha se četla sama. Hlavní postavy a jejich charaktery byly sympatické a některé situace přímo bizarní. Rozhodnost, upřednostnění a zaujmutí správného postoje nás vrhne do sféry případu, který neřešíte každý den.

Od tohoto autora se jedná o moji prvotinu a určitě nezůstanu jen u ní. Styl psaní mi sedl a rozložení v podobě předčítání ze spisu bylo zajímavým zpestřením.

11.12.2022 5 z 5

Hon na knížete Draculu Hon na knížete Draculu Kerri Maniscalco

Duo "Cressworth" se po úspěšném prvním díle vydalo do Rumunska a stálo to opět za to. Tuhá zima, ponuré a strašidelné prostředí a do toho se pořád něco děje. Upřímně, obdivuji hlavní postavy i další studenty, že mohou v noci v klidu spát. Představa, že jsem na hradě Vlada III plného pověstí, předtuch a ponurého prostředí, by mě držela celou noc v pozoru a vzhůru u zabarikádovaných dveří s pohrabáčem v ruce!

Kniha se četla jedním dechem, roztržky a popichování mezi hlavními postavami opět bavily a celý příběh byl napínavý až do konce. Chvílemi jsem měl sice pocit, že čtu výňatky z Indiana Jonese a Chrámu zkázy, ale i tak jasný plný počet.

Příští zastávka, Amerika!

29.11.2022 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

K této knize jsem byl zprvu skeptický a upřímně jsem se jí nějakou dobu vyhýbal. Nakonec jsem ale po ní sáhl a mile mě překvapila. Hlavní hrdiny jsem si oblíbil již od prvních stránek. Jejich vzájemné dvoření a popichování dalo knize velice kladný nádech mezi rozervanými vnitřnostmi mladých prostitutek.

Chvílemi mi tedy dělalo morální problém srovnat se s aktuálním děním konce 19. století, kdy panuje názor, že "ženy mají vyndat ruce z dřezu jen, když přivezou uhlí". Ten neustálý boj hlavní hrdinky s mužským pokolením byl místy až únavný a i já sám jsem chtěl občas některým postavám za jejich sexistické názory nafackovat. Ale doba hold byla již taková.

Velice se mi líbí smýšlení autorky, kdy naplno nechá průběh vlastní fantazii, ale zároveň z drtivé většiny zachovává pevné body a historické milníky řádění tohoto bestiálního vraha. Vše okořeněno o technické a medicínské termíny, super. Závěrečné shrnutí mi velice připomíná původní český seriál Dobrodružství kriminalistiky, kdy nás každý jednotlivý díl seznámí s novým technickým postupem vyšetřování a dokazování.

Za mě jasný plný počet a hurá do Rumunska!

21.11.2022 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Keplerovci a Joona Linna. To je spojení, které prostě funguje! Opět čteno jedním dechem a opět se nemůžete odtrhnout. Ani v devátém díle této skvělé série nechybí napětí, propracované vraždy či psychologická válka. Saga šarmantní jako vždy. Nezbývá nic jiného než dát plný počet! Bude mi to trvat hodně, hodně dlouho, ale možná autorům odpustím i druh obětí, který si v Pavoukovi vybrali. I když chápu, že bez toho by se pokračování prostě neobešlo.

19.11.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

No, co k této knize napsat...

Ze zoufalého výběru autorů, kteří splňovali jednu z příček letošní čtenářské výzvy mi toto přišlo jako nejmenší zlo. Mnoho lidí vychvalovalo seriál, tak jsem si řekl, že by to nemuselo být tak špatné. Po přečtení jsem si jen řekl: Co to bylo?!!

Styl psaní, příšerný. Zpracování, příšerný. Hlavní postavy, příšerný. Takovou nudu jsem u žádné knížky snad zatím nezažil?! Celou dobu čekám na konkrétní informace, co se vlastně stalo a proč se to vlastně děje? Přeskoky mezi minulostí a součastností bez jakéhokoliv nápadu a absolutně nedotažené dějové linie. Chvílemi jsem si myslel, že čtu nějaký Eintopf obsahující Divergenci, Černou knihu a Demolition mana. Dal bych alespoň jednu hvězdičku za nápad, ale ne za zabitý potenciál...

18.11.2022 odpad!

Pekelné léto Pekelné léto Kim Faber

Po prvním, velmi čtivém, dílu jsem se na druhý díl velice těšil. Opět jsme se dočkali prima oddechovky, která však na můj vkus byla o dost horší než první díl série. Ze sympatických postav z prvního dílu se v tom druhém staly pěkné megery, a naopak. Kniha nám nabízí dva případy, ale pouze jeden je vyšetřován nad očekávání. Druhý se prakticky vyřešil sám bez nějakého důkladného prošetření či bez výrazného přičinění. Za mě trochu škoda. Určitě ale sérii zůstanu věrný a uvidíme, co přinese třetí díl.

13.11.2022 3 z 5

Jak pomohlo kotě Papírové Lhotě Jak pomohlo kotě Papírové Lhotě Jaroslav Cita

Moje jedna z nejoblíbenějších dětských knížek!

09.11.2022 5 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

O Tedovi bych dokázal psát hodiny a hodiny. Na to není místo ani čas :)
Stručně pro ty, kteří to nechtějí číst celé: kniha je pěkně napsána, místy až moc detailně.
Za mě určitě plný počet!

Se jménem Ted Bundy jsem se poprvé setkal před 15 lety v jednom speciálním čísle jednoho časopisu, který pojednával výhradně o vrazích. Článek byl hodně obecný a informace byly strohé. V tu dobu jsem si říkal, že bych si knihu o jeho životě koupil, protože mě příběh o něm velice zajímal.

Když vyšla tato kniha byl jsem nadšený a skeptický zároveň. Článek v časopise se vešel na dvě strany formátu A4, a to včetně fotografií, a zde máme skoro šesti set stránkovou knihu? Co tak obsáhlého o jeho životě může být, že to zabere tolik místa?? Inu, pustil jsem se do ní.

V první řadě se mi líbila obálka. Dvě ikonické kresby Teda a jeho 'Brouka" jež lákají k nahlédnutí do života jednoho z nejznámějších sériových vrahů své doby. Po otevření knihy a po následném začtení do první kapitoly mě velice udivilo, že jsme "začali koncem" v podobě popravy. Upřímně? Nemám rád knihy, seriály, ani filmy, které začínají koncem, a následně se vrátíme o X dobu zpět do počátků všeho. Ale beru, určitě to má svůj důvod. A důvod byl jasný, kniha je doslova složena z několika částí, a ti včetně doslovů dopisovaných v průběhu let.

Příběh začíná zvolna. Postupně se s Tedem seznamujeme. Už od svého narození si prochází peklem v podobě narážek na svůj původ, což je mu v průběhu života několikrát připomínáno. Matka se o něj stará stranou od své rodiny, otec neznámý. Následně puberta a blížíme s ke studiu na univerzitě. Zde se Ted seznamuje se Sarah Brooks.

Podle mého názoru je tato osoba nepřímo a nevědomky zodpovědná za všechny hrůzy, které začne Ted postupně páchat. Její odmítnutí a odstěhování se do jiného státu je pro Teda velkou ránou. A to takovou, že se rozhodne na sobě zapracovat. A to tak, že ji získá zpět jen proto, aby to byl on, kdo ji odkopne! A následně začne to pravé peklo…

Nebudu se zde rozepisovat o jednotlivých zmizeních, násilných trestných činech, ani o krádežích kreditních karet či identit, které vévodí většině knihy. Jsou zde víceméně popsány detaily, které doposud nebyly zveřejněny či byly jen pouhou fantazií či domněnkami.
Chtěl bych napsat svou myšlenku a zajímavost u tohoto příběhu.

Je až neuvěřitelné jak si s námi osud dokáže pohrát. Vezměte si například Al Caponeho – mafián, vrah, podvodník, obchodník, který je nakonec zatčen při běžné kontrole.
Ted? Má na svědomí bezpočet násilných a trestných činů a je zatčen při rutinní kontrole, kdy nesmyslně ujíždí policii. Výsledek? První podezření, první soud, první útěk a opětovné zatčení. Jeho druhý útek z vězení skrze stropní svítidlo mělo svůj důvtip a skvělé načasování. Než se policie vzpamatovala, byl již „za kopečky“. Měl možnost začít znovu, s novou identitou, v nové zemi. Bohužel pro něj, jeho „druhé já“ bylo mocnější a masakr v domě vysokoškolských studentek jen podtrhlo jeho zvrhlost, agresi a rozpolcenou osobnost. Zde mě to přivádí k otázce: Hodně sériových vrahů má vysoké IQ, nejrůznější vzdělání, mnohokrát i vlastní rodinu a mají dobře placenou, kvalitní práci. Proč se z nich tedy stává „zvíře“, které prahne po násilí, krvi a moci nad druhou bytostí? Člověk by toto jednání očekával u někoho „jednoduššího“ s IQ pod 70, kdo má problém se začlenit do společnosti, lidé ho odmítají, nemá práci a je ke škodě všem. Ale Ted?
Jak by to asi dopadlo nebýt tragické lásky s onou Sarah Brooks? Byly by všechny dívky naživu? Dopadli by Teda mnohem dříve?? To jsou otázky, které se již nedozvíme. Svým způsobem na mě ale Ted udělal dojem. A to hlavně svou urputností, přesvědčením o své dokonalosti, a bojem prakticky až do konce. Zároveň je také k zamyšlení to, že v onu dobu, kdy své činy páchal, se v knize objevují jména dalších sériových vrahů, a to včetně vraha od „Zelené řeky“. Po vyřčení rozsudku smrti čekal na svůj den ve vězení, kde bylo dalších 200 trestanců čekajících na ten svůj. Přes 200? V jednom státě?? V čem je Ted jiný, že měl o 100 % více publicity než jiní vězni?? Další a další otázky, na které se již odpověď nedozvíme. Jedno je však jisté. Chování toho velice inteligentního, sympatického a ctižádostivého muže zmařilo několik lidských životů mladých dívek a několik desítek a stovek životů jejich rodin.
Jsou případy, kdy bych byl pro obnovení trestu smrti. Ale kdo o něm dokáže rozhodnout, kdo to může posoudit? Daňovým poplatníkům se uleví, jistě. Ale našim duším a svědomí?

05.11.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Již vyvedená obálka knihy ve mně vzbudila zájem a na knihu jsem se velice těšil. Chvíli mi trvalo se do knihy začíst, jelikož nás autorka rovnou uvrhla do zaběhlého režimu po "Velké změně", a jen občas nám odkryla něco z historie a z důvodů, proč se na vrcholu konzumního řetězce objevil člověk. Celá scenérie a režim byly něco nepředstavitelného. Ani v nejzoufalejší situaci si nedovedu představit, že bych si odkousl z kamaráda, souseda nebo z člena vlastní rodiny. Vybarvení situací ohledně chovu, porážky a bourání beru jako senzaci, která má čtenáře uchvátit promyšlenou strategií zpracování masa. Kniha byla chvílemi dost chaotická. Hlavním důvodem byly především rozhovory a scény jednotlivých postav, kdy často nebylo patrné, kdo vlastně s kým mluví, a na koho. Postrádal jsem smysluplný příběh, postavy nezajímavé a celé je to postaveno jen na Vaší představivosti a lidskosti. Postupem času vítězila síla lidskosti, ale opravdu jen na chvíli. Štěňátka by o tom mohla vyprávět, pro mě naprosto zbytečná scéna absolutně nezapadající do děje...

01.10.2022 1 z 5

Kůže Kůže Ben Mezrich

Na seriálu s touto legendární dvojicí většina z nás vyrůstala. O to jednodušší bylo si v této knize vybavit podoby a hlasy hlavních postav při řešení dalšího tajuplného příběhu. Napínavé od začátku do konce, čteno jedním dechem a nechybí ani Mulderův humor. Za mě velice povedené.

21.09.2022 4 z 5

Dívka na kolejích Dívka na kolejích Heather Gudenkauf

Kdybych měl popsat knihu jednou větou, byla by to nejspíš: Příběh a situace ze všedního, reálného života třech mladých dívek a jejich rodin či přátel, který skončí tragicky. Autorka zde popisuje nástrahy, které na mladé adolescenty číhají na internetu i v jejich vlastním okolí. Nástrahy, jež mohou změnit či zničit život všem. Závěrečné rozuzlení jsem čekal, ale i tak mě trochu zklamalo. Závěr, kterému svým jednáním dopomohl více než jeden "člověk". Nutnou chvíli mi trvalo než jsem se do knihy začetl. Tento styl psaní mi úplně nesedí. Někdy až zbytečně dlouhé dialogy, které nás mílovými kroky přibližují ke konci. Potenciál tato autorka určitě má a stejně jako u dalších autorů jsem si jistý, že nás ještě má čím překvapit.

18.09.2022 2 z 5

Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Lovec mafiánů - Příběh jednoho policajta Karel Tichý

Příběhů o "divokých devadesátkách" je všude plno. Ovšem osobní zpověď napřímo zaujatého policisty? I když o Káčku a Mrázkovi člověk četl mnoho knih a viděl mnoho filmů, dozvídáme se zde pikantní detaily průběhu vyšetřování. Člověk by neřekl, jak byly celé kauzy zamotané a kolik lidí v tomto klubku bylo zamotáno. Dobře napsáno, poutavé a hlas Hynka Čermáka všemu dodává ten správný šmrnc. Za mě plný počet!

17.09.2022 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Musím přiznat, že zpočátku jsme měl problém se do knihy začíst. Hlavní postava Olivie velice nesympatická, místy až protivná. Postupem času si však ke mně cestu našla a získala moji pozornost. Prakticky celý příběh se seznamujeme s její temnou minulostí, která je místy děsivá a pro drtivou většinu lidí až nepředstavitelná. I díky tomu se člověk dokáže vcítit do její kůže a pochopit, proč je zpočátku tak odměřená, nedůvěřivá a odtažitá. Celý příběh je proložen myšlenkami, touhou a detaily intimního chtíče. Místy to velice připomíná červenou knihovnu a idylický, romantický příběh z podzimní dovolení na břehu jezera kdesi v Kanadě. Ale jen do té doby, než si vzpomenete, jaký bestiální vrah je Olivii v patách. Jak už jsem zmínil, okolí ranče musí být romantika sama. Krása střídá nádheru a vystřídá se zde během chvíle snad všechen existující druh počasí. Lov pstruhů, turistika i odpočinek. To vše nabízí tento malebný resort ... Stránku po stránce odkrýváte děsivá tajemství Olivie a rozplétáte klubko a vazby jednotlivých hlavních postav. Přiznám se, že po dlouhé době jsem měl od začátku tip, který mi vyšel. Což nebývá často. Ale stejně si prakticky do poslední chvíle nejste jistí, zdali byl tip správný. Konec knihy byl opravdu emotivní a u jistých dialogů či situaci se Vám objeví deja vu, které jste ve svém životě již minimálně jednou zažili. Prakticky celou knihu jsem přemýšlel jak ji budu hodnotit, ale konec to rozhodl za mě! Pevně věřím, že i druhý díl bude stát za to! :)

04.09.2022 5 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Knize jsem úplně nedůvěřoval, protože jsem jej považoval jen za další erotický román s happy endem. Ale? Šeredně jsem se spletl. Kniha Vás od první stránky pohltí. Některé scenérie jsou tak obscénní a bizarní, že Vás to akorát donutí číst dál a dál! Dějová linka malé sestřenice mi velice barvitě připomněla Hannu z thrilleru Dětské zoubky: svázat, seřezat a hodit do vody! A ta má neskrývaná radost, když jsem se dozvěděl její osud! Konec mě vcelku dostal. Asi jako každý čtenář jsem měl vytipované postavy, kdo by mohl být tajemnou Královnou, ale sekl jsem se. Napínavé od začátku do konce. Velkým plusem byly nejrůznější statistiky na začátku u každé kapitoly. I když některé vcelku znepokojující. Určitě si od autora případně přečtu i něco dalšího.

25.08.2022 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Za mě nejslabší díl série oddělení Q. Hlavní postava absolutně nesympatická od první zmínky. Zápletka se to snažila zachránit, ale bohužel. Tentokrát ne...

23.08.2022 2 z 5