Nyangumi Nyangumi komentáře u knih

Spokojené kaktusy Spokojené kaktusy John Pilbeam

Jasné a stručné popisy květin, hezká grafická úprava a hlavně jsou názvy řazeny abecedně. Kniha je určena pro úplné začátečníky a je moc pěkná. Jako plus taky hodnotím informaci o tom, jakou bude mít dospělý kaktus velikost, znázorněnou graficky s porovnáním k lidskému tělu. Je fajn vědět, jestli vás kytka vystrnadí z bytu.

01.10.2021 4 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Konec nebyl tak překvapivý, jak by se zdálo, vždycky se při troše přemýšlení dal odhadnout další vývoj. Průměrná detektivka s psychologickým námětem, ale čtivá. Dala by se shrnout větou, že nic není klamavější než představy, které si vytváříme o ostatních.

01.10.2021 3 z 5

Úpadek anglické vraždy a jiné eseje Úpadek anglické vraždy a jiné eseje George Orwell (p)

(SPOILER) Při tehdejší lékařské péči pro chudé se jenom divím, že spisovatel vyvázl se zdravou kůží a utekl po svých. Možná právě proto...

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Je to hnusné, surové a bohužel hodně reálné. Musela jsem to přečíst naráz, další den bych na to už neměla sílu. Před autorkou smekám, opravdu jsem před sebou viděla Mary jako živou. Extra body za výborný český překlad.

Pestrý svět sukulentů Pestrý svět sukulentů Jiří Janda

Krásně provedená knížka s nádhernými fotografiemi. Jenom bych autorům vytkla nadužívání výkřičníku, hlavně ze začátku. I když píšete zajímavé informace, není potřeba mít exklamaci v každém druhém odstavci textu. Komu nevadí angličtina, ať se podívá na velmi povedené video o sukulentech na YouTube s názvem The survival of the fattest na kanálu Neil Curry, doporučuji.

12.09.2021 4 z 5

Zátopek mi je sympatický svou sportovní filozofií, a proto jsem se na komiks opravdu těšila. Četlo se to rychle a často mě přepadaly záchvaty smíchu, hlavně kvůli hláškám postav. Vtipně ke konci vyznělo i osnování soudruhů jak naložit s neposlušným běžcem. I když celkově ná té době nic humorného nebylo. Škoda, že to bylo tak krátké, klidně bych četla dál. Navíc děj dokreslovaly krásné ilustrace Jaromíra 99 z mé oblíbené skupiny Priessnitz, tak co si víc přát.

08.09.2021 5 z 5

Hory a nekonečno Hory a nekonečno Viktorka Hlaváčková

Tak mladá a tak odvážná, ne opravdu, autorka musí mít koule a ocelovou výdrž. Občas zdálo by se, postrádá i pud sebezáchovy, ale o to je čtení zajímavější. Krásná příroda, téměř filozofické úvahy o bytí a člověku vůbec, lidech a zvířatech které potkává na své dobrodružné cestě. Opravdu stojí za přečtení.

02.06.2021 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Neustálé opakování předem řečeného. Nejen pravidel cestování v čase, které jsou v úvodu a pro jistotu ještě v každém příběhu zvlášť, ale i stejné popisy místnosti a postav.
Nemyslím si, že by měl autor čtenáře za blbce, spíš měl strach, aby pochopil podstatu a souvislosti příběhu, v případě, že si přečte jen jednu povídku souboru. Ale byla to otrava. Jména, s těma jsem měla problém. Například v jedné povídce jsou 4 ženské od K, některé taky jmenuje jen příjmením a pak zas jménem, takže zmatek. Proč taky do puntíku popisovat, co má která postava na sobě včetně obutí? Koho zajímá, jestli rukávy byly polodlouhé a blůza měla zrovna limetkovou barvu? Mě teda fakt ne. Nevím, ale působí to rušivě. Autor hraje čtenáři na city, snaží se z něj vymáčknout slzu, nejvíc to bylo znát v poslední povídce. Přijde mi, že japonští umělci si v tomhle obzvlášť libují. Přesto má tahle kniha pozitivní poselství: změň úhel pohledu a změníš cokoli.

07.01.2021 2 z 5

Trochu víc Trochu víc Lydia Strong

Nalezeno náhodou v nabídce eknih z knihovny. Když jsem ve třetí kapitole našla čtvrtou hrubku, knihu jsem znechuceně zavřela. Dějově taky slabota, přišlo mi to psané jako amatérská povídka z nějakého webu a ještě dost špatně.

07.01.2021 odpad!

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Román o lásce, ale také o tom, jak si ničíme život lží a vlastní vinou. Je to vztahovka, zajímavě psaná hlavně z pohledu imaginace. Ale té erotiky tam bylo trochu moc, když přihlídnu k tomu, že hrdinům je něco málo přes třináct. Taky citáty a různá moudra, která vám Google najde mraky, mě časem štvaly. S korekturou překladu se opět nikdo nepředřel, chybí písmena, interpunkce a občas i celé slovo. Jinak dobrý, ale znova to číst nebudu.

04.01.2021 3 z 5

Maják na útesech Maják na útesech Marie Lamballe (p)

Pěkně se to četlo, ale děj byl dost předvídatelný. Román by klidně mohl ztratit 200 stran a nic by se nestalo. Už jsem viděla horší překlady, ale je fakt, že některé věty tahaly za oči. Ty její sny byly docela prča.

02.01.2021 3 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Ze začátku jsem z toho měla srandu, popisy posmrtného života jak z Hollywoodu a zářící andělé, panebože. Ale četla jsem dál a najednou jsem si uvědomila, že nemůžu přestat, tak mě to vtáhlo do děje. Ano, je to romantika s duchařským ústředním motivem, ale pěkně napsaná. Co jsem si z toho odnesla:
1. Važ si okamžiků ve společnosti svých blízkých
2. Nesuď lidi podle prvního dojmu
3. Všechna hudba je Boží
4. Některé věci nezměníš
5. Nebuď zlá na cizí lidi
6. A před smrtí si užij

30.12.2020 3 z 5

A hvězdy mi daly tebe A hvězdy mi daly tebe Karen McQuestion

Romantika se sci-fi tématem, emzáci lepší než vampýři, že? Předvídatelný děj a dobrá vykrádačka filmů s podobným tématem. Ale zároveň pěkně zpracováno a rychle se to četlo. Mírně utopistická společnost mírumilovných emzáků a samozřejmě happy end, ten k tomu patří.

31.10.2020 3 z 5

Na knížku pro děcka to není vůbec špatný. Přelousknuto za jedno odpoledne. Ale z té Marion bych udělala jenom vedlejší postavu.

26.10.2020 3 z 5

Dáma a zbojník Dáma a zbojník Barbara Cartland

Slaďárna pro ženy, kdysi jsem viděla film natočený dle knihy s Hughem Grantem a ten mi utkvěl v paměti. Krásně se to četlo. Volba slov při popisu milostných scén mě často rozesmála.

28.07.2020 3 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Holčička Anna mi byla zpočátku nesympatická. Později jak rostla přestala být takové třeštidlo a vytvořila si vlastní názor na život. V každé kapitole byly skoro básnické popisy okolní přírody a Annina bujná představivost tomu jen přidávala. Oblíbila jsem si nakonec ji i její dva pěstouny hlavně Mariin sarkasmus a Matějovu tichou povahu. Na konci jsem si i pobrečela.

25.07.2020 3 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

(SPOILER) Romantický výplach mozku. Až na pár vtipných reakcí hlavních postav jsem měla co dělat, abych dočetla. Zajímavá akorát paralela s Větrnou hůrkou: adoptované dítě žijící v nenavávistných rodinných poměrech. Jana je přirovnávaná k bludičce, čarodějnici a posedlé ďáblem jako byl Heathcliff. Na rozdíl od něj má ale šťastnou povahu a ráda lidi. Rochester se zase nápadně Heatclifovi podobá fyzicky a částečně i povahově, ale láska k Janě a víra ho zachrání, aby neskončil jako on. Při čtení Hůrky jsem byla často naštvaná. Jana Eyrová mě nudila a zkrátila bych román na polovinu.

22.07.2020 3 z 5

Ryzáček Ryzáček John Steinbeck

Krásný příběh, ale pro děti dost surové, no i když...

14.06.2020 5 z 5

Háčkované motivy Háčkované motivy Jaroslava Dovcová

Sympatická knížka na háčkované blbůstky. Pěkné fotografie a detailní nákresy vzorů plus podrobné popisy. Takže pro začátečníky ideální.

17.05.2020 4 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Stálice v mojí knihovně. Přečteno několikrát. Musela jsem si koupit všechny tři knihy, protože mi přišlo blbý, dokola si to půjčovat. Tenhle román bych si vzala na opuštěný ostrov.

15.05.2020 5 z 5