daPhytCZ daPhytCZ komentáře u knih

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Hlavní příběh byl fajn, bohužel ale obalený nadměrným množstvím postav a pro mě nepříliš funkčním střídáním časových rovin. Občas mi trvalo se zorientovat v ději a některé popisné pasáže byly příliš zdlouhavé a neposouvaly děj kupředu.

14.04.2024 3 z 5

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

Dvě časové roviny a minimalistický (ne)férový souboj jeden duch na jednoho člověka buduje skvělou atmosféru strachu a paranoi. Sezení u psycholožky je pro mě zatím nejlepší scéna z celé série a kdyby se tento díl rozhodl někdo zfilmovat, určitě vyrazím do kina.

10.03.2024 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Tahle série mě opravdu baví. Pracuje stále se stejným motivem (strašidelný dům), ale pokaždé k látce přistoupí novým způsobem. Tentokrát všichni od začátku vědí, že s domem není něco v pořádku, ale nová nájemnice volí optimistický přístup. Atmosféra v domě i okolí postupně houstne a je správně vygradovaná do smysluplného finále. Kniha se čte poměrně snadno a rychle a poslouží jako fajn oddechovka.

03.03.2024 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Po slabších 15 roků lásky se autor vrací k osvědčenému propletenci postav a osudů, tentokrát nepřímo navazující na předchozí dílo Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Postavy a situace jsou fajn, opět nechybí střídání humorných a smutnějších pasáží, ale po Prvokovi a spol. už to je to "jen" pokračování téhož. Rozhodně se to ale dobře čte, kdo hledá oddychové čtení po náročném dni, určitě nebude zklamán.

26.01.2024 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Čtvrtá kniha ze série Strašidelné domy. Trochu mě odrazovalo nižší hodnocení, ale nakonec jsem byl velmi spokojen. Děj je vyprávěn z pohledu starší sestry Tary. Vyprávění je pozvolné, ale přesto velmi čtivé a správně graduje. Jak je v této sérii zvykem, nejedná se o typický horror, ale spíše mysteriózní příběh. Na rozdíl od předchozích dílů není dlouho jasné, kdo je kdo a komu můžete věřit. A laskavou babičku May si budu ještě dlouho pamatovat.

18.01.2024 4 z 5

Doba chemlonová Doba chemlonová Jaromír Marek

Roztěkané historky jedné velké rodiny ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Ze začátku je dost těžké se orientovat ve všech postavách a zážitcích, protože autor náhodně skáče od jednoho k druhému. Některé příběhy jsou ale velmi povedené a určitě se vám vybaví podobné vlastní vzpomínky, pokud jste tuto dobu zažili.

14.01.2024 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Další skvělá kniha od Petry Dvořákové. Opět velmi depresivní čtení, tentokrát je průvodním tématem nízké sebevědomí. Koncept tří příběhů, z nichž každý je psán jinou formou, pomáhá nahlížet na tuto problematiku z různých perspektiv a kratší texty se velmi dobře čtou. Velkým plusem jsou psychologické vsuvky, které předají čtenáři další informace a doplňují právě dočtenou část příběhu.

08.01.2024 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Další přídavek do série Strašidelné domy. Tentokrát nám autorka představí sympaťáka Daniela, se kterým se život nepáral. Vítaným osvežením je, že karty jsou vyloženy na stůl již v první třetině a hlavní roli hrají zajímavé charaktery i s jejich osudy a nejen strašidelný dům a mysteriózní atmosféra. Určitě si brzy s chutí přečtu další díl série.

30.12.2023 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Poslechnuto jako četba na ČRo.
Čtená podoba neobsahuje všechny povídky, takže netuším, na kolik je to klíčové pro pochopení děje, který mi moc smysl nedával. Alice díky drobné lži "sbalí" Richarda, se kterým není od začátku ani trochu kompatibilní. Od první chvíle si vnitřním monologem neustále stěžuje. O to větším šokem je, když druhá kapitola začíná narozením druhého dítěte. Děj pak dále nepřekvapivě pokračuje stoupající frustrací všech zúčastněných až k celkem očekávanému konci.
Co velmi oceňuji je přepínání úhlů pohledu (na ČRo skvěle řešeno čtením různými herci), které doplňují celkovou mozaiku zkázy a zmaru. Marně ale přemýšlím, jestli jsem už četl nějakou knihu, kde mi byly všechny postavy tak protivné.
Knize jako takové toto samozřejmě nevyčítám, určitě skvěle popisuje pozvolný rozklad jedné rodiny. Jen bych právě čekal více informací o tom, proč se to děje. To, že je Alice hysterická, Richard sobec a Kája nevychovaný díky prostředí, ve kterém vyrůstá, je pro mě málo. Čekal jsem větší vhled a asi i trochu té psychologie, kterou jsem ale bohužel (alespoň ve čtené podobě) nedostal.

21.12.2023 3 z 5

Dědečkův velký útěk Dědečkův velký útěk David Walliams

Moje první audiokniha, skvěle namluvená Jiřím Lábusem. Poslouchali jsme společně s dětmi a velmi mile mě překvapilo, jakou hloubku měl příběh Jacka a jeho dědečka, kterému propukla Alzheimerova choroba. Kniha umí být ve správných momentech velmi vtipná i velmi vážná. Příběh je lineární, ale velmi napínavý a dobrodružný. Poslech mě určitě nalákal vyzkoušet další audioknihy, jen se obávám, že pan Lábus nastavil laťku hodně vysoko.

12.12.2023 4 z 5

Pokračování osudu rodiny Smolíkových popisuje nástup komunistů k moci. Pryč je romantická linka z prvního dílu, která do temného příběhu dodávala trochu světla. Realisticky zobrazený rozklad celé společnosti, vztahů mezi lidmi a odeznění poválečné euforie návratem do špinavé šedi.

"Čeho se na nás dopustili druzí, s tím se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami."

12.11.2023 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Drsný příběh z fiktivní obce v pohraničí z poválečné doby. Autor nikomu nenadržuje a objektivně popisuje jednotlivé události. Z tyranizovaných se stávají tyrani, falešní zachránci se dostávají k moci a už od počátku víme, že nás nečeká šťastný konec. Čtení je emočně velmi náročné, takže druhý díl si přečtu až s časovým odstupem.

28.10.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Knihu jsem dočetl ve dvě hodiny v noci, což se mi nestalo zhruba 20 let. Přispěla k tomu kombinace mých oblíbených žánrů (horror, detektivka a společenská studie ze života na venkově), špičkově vystavěný děj a funkční postavy, každá pečlivě vykreslená a s důležitou úlohou v ději. Propojení s naším folklórem už byla jen třešnička na dortu. Jedinou drobnou výtku bych měl ke konci, v rámci žánru je samozřejmě v pořádku, ale přeci jen bych ocenil alespoň krátký epilog.

22.10.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Velmi depresivní čtení - mix sociálního dramatu a krimi. Příběh "holky z bažin" je čtenáři odkrýván postupně a zvlášť první polovina knihy na mě byla až příliš poetická. V druhé půlce kniha ale popadne dech - rozbíhá se vyšetřování podivného umrtí a zároveň se dozvídáme více o historii Kyiny rodiny. Finále skvěle uzavírá celý příběh.

P. S. Viděl jsem trailer na stejnojmený film a velmi mě pobavilo, jak je ve všech záběrech Kya vždy perfektně učesaná, nalíčená a ve skvěle padnoucím čistém oblečení. Hollywood při adaptaci opět nezklamal.

08.10.2023 4 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Velmi silný příběh odehrávající se na ploše třicátých až devadesátých let. Kniha je psána velmi poutavě, obzvlášť dějová linka Anežky a Tomáše. Drobnou výtku bych měl k délce kapitol - v některých částech byly dost krátké a časové linie se proto střídaly příliš rychle. 9/10

12.08.2023 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Kniha je velmi čtivá, ale po dočtení jsem si uvědomil, že se v ní vlastně skoro nic nestalo, každé tajemství Babylonu je jen naznačeno a celé je to pouze předehra k dalším dílům. Je to velká škoda, protože fikční svět mi přišel velmi zajímavý, ale nejsem si jistý, jestli další díly budou bez těchto neduhů. 6/10

11.06.2023 3 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Tíživý a hutný příběh vyprávěný v několika přehledných liniích. Nejvíce ve mě rezonovala asi tato věta: Tak tohle neudělali Rusové, ale naši! Ta asi nejlépe vystihuje celou tu zrůdnost systému a ukazuje pravdu v plné nahotě. Strach neměli jen ti dole, ale úplně všichni. A podle svých morálních zásad na tento strach reagovali. A jak se strachem umí doteď někteří "správně" pracovat vídáme již pár let na našich náměstích na všemožných demonstracích. 9/10

01.06.2023 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Opět podle podobné šablony jako předchozí díla. Ale je to čtivé, děj ma spád a postavy jsou pěkně vykresleny. Moc často to u krimi příběhů nedělám, ale u této knihy se mi hlavnou honily různé teorie. Autorka umí čtenáře překvapit, takže všechny byly mylné. 8/10

26.05.2023 4 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Pro mě zatím nejlepší díl série. Autorka tentokrát děj obzvláštnila netypickou hlavní protagonistkou. Mara pochází z rodiny fanatických spiritistů. Od rodiny uteče, osamostatní se a rozhodně nevěří na žádné nadpřirozené jevy. Proto se rozhodne výhodně koupit dlouhodobě neprodejný dům, ve kterém údajně straší a stalo se v něm spoustu nevysvětlených vražd.
Příběh domu se mi moc líbil, postavy se chovaly logicky a uvěřitelně, napětí gradovalo a závěr byl tak akorát - ani uspěchaný ani zbytečně dlouhý. 9/10

06.05.2023 5 z 5

Pyžamo po mrtvém Pyžamo po mrtvém Stanislav Rudolf

Ke knize jsem se dostal díky Čtenářské výzvě. Autor, kterého mám spojeného s dívčími romány, udělal v tomto případě výjimku a napsal román pro dospělé.
Příběh Jany Keplerové, které náhle zemře starší manžel Vladimír, je velmi silný. Jana si musí poradit s nově získanou informací o Vladimírově milence, ne zrovna ideálními vztahy se svými dětmi a vnitřní nejistotou, jak si vlastně dál představuje svůj život.
Čtení je velmi svěží a lehké, ale postavy a jejich motivace jsou dobře vykreslené. Ocenil jsem i Janiny vnitřní monology, které čtenáře dovedou až do povedeného a srozumitelného finále. 8/10

26.04.2023 4 z 5