noemus noemus komentáře u knih

Bytí a čas Bytí a čas Martin Heidegger

Heideggerovci mne asi nebudou mít rádi, ale já si myslím, že Heidegger Cogito, ego sum ani svého učítele Husserla nepochopil. To co Heidegger stvořil mi připadá jako babylónská věž bez pevných a jasných základů. Mnohem radší si přečtu něco od Wittgensteina, tam to má hlavu a patu. Heideggerovci mne jistě obviní, že to jen nechápu. Já říkám, že se raději budu snažit používat svůj rozum, než věřit, že pan Heidegger to dobře vymyslel. Kdo chce vědět něco o jsoucnech, existenci a o čase ať se raději podívá jinde (ono ale bohužel v tomhle směru moc dobrých možností není)

21.10.2017 1 z 5

Rozprava o metodě Rozprava o metodě René Descartes

Doporučuji určitě přečíst každému komu je blížké poznání. V Descartově výkladu jsou sice vážné mezery, ale mnohem důležitější je celkový směr a metoda, kterou se pokoušel postupovat a které se bohužel nedokázal sám držet. Určitě však předběhl svou dobu a jeho myšlenky žijí dodnes.

21.10.2017 3 z 5

Karteziánské meditace Karteziánské meditace Edmund Husserl

Nejhutnější a nejnesrozumitelnější kniha jakou jsem kdy četl a že jsem jich četl hodně. Jiné Husserlovy kniha tak hutné nejsou. Tuhle jsem vážně nebyl schopen dočíst, musel bych se stát Husserlologem.

21.10.2017

Logika vědeckého zkoumání Logika vědeckého zkoumání Karl Raimund Popper

Čekal jsem od Poppera víc. Právě logika je to co v jeho knize kulhá nejvíce.

21.10.2017 1 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Tahle kniha, není jen kniha, je to prostě základ kultury, je to něco co by každý měl znát. Werich byl mistr herec, mistr klaun a jak je vidět i mistr vypravěč.

21.10.2017 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ještě za minulého režimu jsem viděl Den trifidů, jako jeden z prvních zahraničních sci-fi filmů na nějaké 10x zkopírované VHS. Kniha je ještě lepší, Wyndham je vážně dobrý.

21.10.2017 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Tohle je snad jediná kniha u které se mi chtělo na konci plakat

21.10.2017 5 z 5

Athéňanka Tháis Athéňanka Tháis Ivan Antonovič Jefremov

Tuhle knihu jsem na první pokus po pár stránkách vzdal, po pár letech jsem se k ní, ani nevím proč, snad proto, že je od Jefremova, zase vrátil a když jsem se prokousal tím začatkem, tak to začalo být zajímavé. Dost zajímavé na to abych zpětně mohl říct, že je to jedna z těch nejlepších knih co jsem kdy četl. Každému doporučuji ať se nedá odradit začatkem a čte dál, nebude rozhodně litovat.

21.10.2017

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Knihu bych si asi sám nekoupil, ale dostal jsem ji před mnoha lety k Vánocům a tak jsem si ji přečetl a divil jsem se jak mne vtáhla do děje. Příběh má tempo a až do konce knihy se nebudete nudit. Na film, který vznikl mnohem později jsem se těšil a i když je v některých ohledech jiný než kniha, tak mne nezklamal. Každému kdo viděl a film a nečetl knihu, pak doporučuji ať si knihu přečte, nebude litovat.

21.10.2017 3 z 5

Pride and Prejudice / Pýcha a předsudek (zkráceno) Pride and Prejudice / Pýcha a předsudek (zkráceno) Ben Epperson

Knize jsem se dlouho vyhýbal, ale po shlédnutí filmu (z r. 2005) jsem si knihu přečetl a podíval jsem se i na sérii od BBC z r. 1995. četl jsem to v originální nezjednodušené anglické verzi.
Kniha mne velmi nadchla a musím říci, že je rozhodně lepší než film i seriál. Zejména jazyk a styl psaní Austenové je dost specifický. Zajímavý je např vztah Elisabeth a jejího otce, jistým způsobem vlastně Elisabeth supluje roli jeho manželky ve filmu to tak vůbec nevyzní, ale např v seriálu je to vystižené mnohem lépe. Celkově se jedná o velmi propracovanou a čtivou knihu, kterou velmi doporučuji.

16.02.2017 5 z 5