Niraj Niraj komentáře u knih

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Číst tuto knihu před pěti lety, tak si řeknu, že je to pěkná magořina. Ale dnes... ? Ano vážení, takto jsme tu 2 roky žili. A bohužel pokračujeme dále, jen v jiných kulisách! A vzhledem k prolomení hranic normálnosti, které se zdály do té doby nepřekročitelné, si už nemůžeme být nikdy jisti, co nás může potkat. Příběh to není trpce úsměvný, nýbrž smutně trpký.

28.11.2022 5 z 5

Athanor Athanor Monika Bartošová

Já nevím ... téma zajímavé, hned jak jsem knížku uviděl, tak jsem po ní skočil. Alchymie, středověk, intriky, ... navíc z českého prostředí. Příslib poutavého čtení. Ale jsem už skoro v půlce a stále se tam nic neděje. Na to, jak dramaticky je příběh na obálce představen, tak bych čekal svižný rozjezd a pak pořádný sešup. Nic takového jsem tam ale zatím neobjevil. Náhodným prolistováním dalších stránek knihy taky neshledávám nějaké vyostření. A jelikož prodlevy mezi tím, kdy po knize znovu sáhnu a chci pokračovat, se prodlužují, knihu právě odkládám jako nepřečtenou. Nebudeme se vzájemně trápit. Snad si ale své čtenáře najde, byla by to škoda.

20.06.2022 3 z 5

Výpravy pro starší a pokročilé Výpravy pro starší a pokročilé Jiří Peňás

Pozoruji, že čím jsem starší, tím méně už mě lákají ony velkolepé expedice do Himálají, amazonských pralesů, Thajska ... a soustu dalších exotických míst světa a čtení o nich. A naopak o to více mě přitahují takové ty obyčejné výlety "za humna". Tato knížka je právě o takovýchto "obyčejných" výpravách (v ČR i blízkém okolí) a já si čtení náramně užíval a už pomalu plánuji, kam se na jaře/v létě vydám. Pan Peňás používá jazyk, který mi sedí, místy je vyprávění vtipné, místy naučné. Určitě si přečtu i druhý díl.

24.02.2021 5 z 5

Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky Lukáš Hanuš

Kniha líčí vtipně cestu do Santiaga, zaměřuje se na každodenní problémy, které poutník na takové cestě řeší a drobné úsměvné hašteření partnerů. Tím se liší od jiných knih, které jsem o Santiagu četl, které byly většinou více místopisné, případně více duchovně zaměřené. Takže příjemná změna. Připomnělo mi to moji cestu, ve spoustě případů jsem situace na cestě prožíval podobně.
Do půlky se mi četlo velmi dobře, knížka odsejpala, bavil jsem se. Ale pak už to začalo být "na jedno brdo" - jak se říká. Stále stejné trable, vše zdlouhavě popisováno. Nutno ovšem přiznat, že co také na té cestě. Ono je to opravdu každodenně to samé. No a já se postupně ke knížce vracel se stále většími intervaly. Až jsem měl strach, jestli ji vůbec dočtu. Ale podařilo se. Jsem za ni rád, ale konečný pocit z ní mám na 3*

01.02.2021 3 z 5

Dračí Hlídka: Příručka pro hráče Dračí Hlídka: Příručka pro hráče Pavel Ondrusz

Kniha není klasickou knihou, jedná se o manuál či příručku pro hráče fantasy RPG her na systému Dračí hlídka. Kdo zná a hraje, ten ví, kdo ne, tak je to kniha jdoucí zcela mimo něj. Mé hodnocení 3* je kvůli množství chyb (gramatických i faktických). A též, že neobjasňuje vše, tak jak bych si představoval. Ale už se chystá druhé přepracované vydání, spousta chyb tam má být opravena.

01.02.2021 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Pro mě nový neznámý autor. Četl jsem ušima, což byla pro tuto asi knížku klika, protože první část knihy je místy hodně rozvláčná. Asi bych to nedal a knížku bych býval nejspíš odložil. Jako poslech se to dalo vydržet, člověk si občas schrupne ... :-) Druhá půlka už byla o mnoho lepší, začalo to mít spád a finální rozuzlení bylo také v lecčem nečekané. Konec byl natolik dobrý, že to zlepšilo můj celkový dojem z knížky a asi si časem dám i nějaký další díl této série.

15.06.2020 4 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Tak to je zase ten starý dobrý Goffa, jakého známe ze série s Mikou. První knihou nové série jsem byl krapet rozčarován. Příběh neměl ten typický Goffův šmrnc, spád ani břitký humor, chyběl mi detektiv Mika a nový mladý novinář, hlavní postava příběhu, mi nějak extra sympatický nebyl. Dokonce jsem se bránil druhý díl nové série vůbec začít číst, nechtěl jsem být znovu zklamán. Ale byly to zbytečné obavy. Tato druhá kniha je už tak, jak jsme byli zvyklí, vše je zpět. A novinářskej? Měním názor - nakonec to bude asi Mikovo dvojče :-)

12.06.2020 5 z 5

Město přeživších Město přeživších Thomas Thiemeyer

Poslechnuto jako audiokniha. Zakoupeno náhodně při nějaké akci na audioteka.cz Zaujala mě jen obálka, je podobná jedné deskové hře (Tikal), kterou jsem kdysi moc rád hrával. Tak jsem ji tam přihodil. A nelituji. Takové jemnější postapo, které mi sedí. Příběh je velmi napínavý, obzvláště v jeho druhé části. Přednes p. Marka Holého je perfektní, krásně atmosféru dokresluje. Jednou jsem šel s poslechem na večerní procházku k lesu a ... no byl jsem rád, že jsem se bez nehody vrátil :-)
Dokonce jsem netušil, že kniha je jen prvním dílem dvoudílné série. Až nečekané ukončení mě na to přivedlo. Jdu tedy urychleně shánět druhý díl.

18.11.2019 5 z 5

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

Tak to byl hodně syrově vyprávěný příběh. Napínavý, ale až příliš naturalistický. Kam se hrabou klasické severské detektivky v popisu jednotlivých morbidností. Myslím si, že slabší povahy mohou mít s takovým masokombinátem problém.

EDIT:
Až teď, při psaní hodnocení, jsem zjistil, že se jedná o první díl série. Považoval jsem konec knihy za konec celkový. A ono ne. Je fakt, že semínka tam zaseta byla. Takže směrování pokračování je nasnadě.

07.11.2019 3 z 5

Jak milovat bližního svého Jak milovat bližního svého Bedřich Šlechta

Především nutno říci, že se jedná o útlou knížku dvou pánů léčitelů (otce a syna), v které popisují jak svou životní cestu a filozofii, tak i své úspěchy v léčitelství. Od tohoto tématu se pak bude odvíjet okruh čtenářů.

Takovýto druh knihy se však těžko hodnotí. Kdo je čistě materiálně a racionálně zaměřen, ten si tuto knihu nevybere, nebo ji nedočte, případně ji ohodnotí nízko. Budou to pro něho naprosté bludy. Některé příběhy v ní jsou opravdu dosti neuvěřitelné.

I já sám mám spíše racionální přístup ke světu, a tak jsem dosti opatrný v těchto věcech. Ne vždy tomu tak ale bylo, i já měl své "silně duchovní období", a stále mi tam uvnitř "něco" z toho zůstává. Věřím, že jsou/mohou být věci "mezi zemí a nebem" - moderní vědou zatím nevysvětlitelné. Je však hodně plev mezi ryzím zrnem.

Tuto knihu mi doporučil člověk z rodiny, který autory/léčitele dobře zná, pravidelně je navštěvuje a na jejich léčitelské schopnosti by přísahal. Doporučil mi jak knihu, tak léčitele. To, že je to člověk z rodiny a pozitivní výsledky vidím, mi dává jistou záruku, že to není šlápnutí úplně vedle.

Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet obojí :-) Knihu jsem právě dočetl. A časem uvidím, jak se skloubí teorie s praxí :-)

04.11.2019 3 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

I když jsem tuto knihu ohodnotil "jen" 4*, vůbec se nedá říci, že by to byla kniha podstatně horší z repertoáru páně Goffy. Ale přeci jen ji považuji za o stupínek (stupíneček) slabší, než jiné jeho knihy. Proč? Tak hlavně proto, že zde hlavní hrdina jaksi není tím hlavním vyšetřujícím. Vystupuje zde spíše v jakési roli pomocné, přispívá k vyšetření případu, ale finální tah na bránu má naprosto jiné oddělení. A to mi trošku vadilo. Dále je zde spousta vzpomínek na minulost, spousta popisů niterních pocitů, neboť jednou z obětí je Mikův dávný kamarád z dětství. Přiznám se, zde jsem občas nějaký ten řádek i přeskočil.
Nicméně příběh je to děsivý, odkrývající naprostý lidský hnus. Běhá mi z toho mráz po zádech.

Jinak bych se rád zmínil o přidané hodnotě autorových knih. A tím je každodílný tip na skvělou hudbu. Zdá se, že Miko je vášnivý posluchač hudby a se svým oblíbeným repertoárem se před čtenářem nikterak netají. A tak občas, když textem proběhne nějaký název skladby/interpreta, který neznám, zkouším si zjistit, oč se jedná. A v naprosté většině nejsem zklamaný.

14.10.2019 4 z 5

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

Vše jsem již zhodnotil u prvního dílu, tento druhý jsem přečetl během pár hodin hned po něm a není co měnit. Příběh je napínavý a má spád až do konce.
Jen snad, že mě krapet (krapet víc) zaskočil ten konec. Jsem zvědav, jak to se sérií Detektiv Miko Syrový bude pokračovat dále.

14.10.2019 5 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Kniha příběhů. Absurdních, ale zároveň i realistických. Hořkých, melancholických ... a také nekorektních. A to mám rád. Kniha nezaujme asi každého, stejně tak jako každého nezaujme tvorba Dejvického divadla. A právě v přednesu herců tohoto divadla jsem získal další přidanou hodnotu, protože jsem ji "četl" jako audioknihu. A je to opravdu skvělý zážitek.
Až celá ta směs různorodých pocitů odezní, chci se do ní pustit znovu, tentokráte v papírové formě, abych zjistil, jak na mě zapůsobí v mém vlastním podání :-)

14.10.2019 5 z 5

Přečteno za jednu noc a následné ráno. S tím jsem však nepočítal a druhý díl si nechal doma. To byla zásadní chyba !!! První kniha skončila v tak napínavém okamžiku, že se teď proklínám. Opravdu skvělý příběh.

Jinak Goffovy knížky patří k mým nejoblíbenějším, je vidět, že se autor v tomto prostředí pohyboval a zná ho velice dobře, takže příběhy vyznívají velmi reálně. Díky za ně.

11.10.2019 5 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Jedna z nejlepších páně Vondruškova - dle mého soudu. Svižná, akční, ... přečetl jsem během jednoho dne.

17.09.2019 5 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Tohle byla moje první kniha od p. Vondrušky. Koupil jsem si ji kdysívá přímo na jeho besedě. A tím to všechno začalo :-) Pak už jsem hltal každou jeho knihu této série, ale i některé z jeho dalších sérií. Komentář píšu dodatečně, po letech, protože jsem si všiml, že tuto knihu mám mezi nepřečtenými/neohodnocenými. Tenkrát jsem ještě na Databázi nebyl registrován.

Ano, možná je jednou z těch slabších od tohoto autora, jak tu níže někteří píší, ale já měl tu výhodu, že ji četl jako svoji první. A jako taková mě nadchla. Kdybych ji hodnotil hned tenkrát, dal bych ji určitě 5*, takže je spravedlivé to udělat i teď , po letech.

21.08.2019 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Po delším čase jsem se zase vrátil k páně Vondruškovým knihám. Ano, musím uznat, že se pan autor neustále opakuje, a jeho "nakadeřené vrkoče podle poslední francouzské módy" opakující se v každém díle (+ spousta dalších frází) mě už trošičku štve. Ale jinak jsou jeho knížky velmi čtivé, napínavé a tuhle středověkou dobu mám já v literatuře moc rád. Bavil jsem se náramně, za mě opět 5*

21.08.2019 5 z 5

Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět Miloš Kratochvíl

Posloucháno jako audioknížka během cesty s dětmi autem na dovolenou. V podstatě měla u dětí i dospělých takový úspěch, že jsme ji měli "přelouskanou" za jeden den.

10.08.2019 5 z 5

Namlsán Stoletým staříkem bylo tohle značně slabší. Dokonce jsem mezitím přečetl další knížky, než jsem tuto dolouskal. Děj není tak strhující, humor taky slabší, ... zdá se mi to trošku nastavované, psané již na zakázku po prvním díle.

02.07.2019 3 z 5

Císařova hrobka Císařova hrobka Steve Berry

Mám štěstí, že je to moje první kniha tohoto autora a tím pádem i první ze série "Cotton", takže rozčarování některých kolegů níže se mě netýká. Kniha mě bavila a to jsem od knihy tohoto žánru žádal. Tedy splněno. Dozvěděl jsem se i dost informací z historie Číny a jejich politického zákulisí. A nakonec jsem zjistil, že ona abiotická ropa v příběhu zmíněná není úplný výmysl pana autora, ale že je to jedna z teorií, které se opravdu spoustu let prověřují. Zajímavé.

01.07.2019 5 z 5