Niraj

ŠelmaŠelmaA. Mayne

Škoda té poslední třetiny knihy. Od kontaktování hlavního hrdiny vrahem to šlo z kopce. Začaly se tam kupy takové do očí bijící náhody a superschopnosti hlavního hrdiny, že to celý, do té doby zajímavý, příběh zkazilo. Ten úplný konec, ten už byl vůbec přes čáru.
Jsem na vážkách, jak hodnotit. Málokdy hodnotím knihu jen podle uvěřitelnosti příběhu. Spíš je pro mě důležité, jak mě kniha zabavila. Jestli jsem ji hltal každou volnou chvíli a vyloženě se těšil na další čtení. Nebo jestli se mi válí knížka někde u postele a musím se nutit ji číst dál. Tato knížka je ten první případ. A nebýt toho mizerného konce, tak je to 4-5*. Ale takhle? Ten závěr je tak mizerný, že nemůžu jinak a dám za 3*, mrzím mě to. Možná, že to časem ještě přehodnotím.

Krajiny vnitřní a vnějšíKrajiny vnitřní a vnějšíV. Cílek

Moje první knížka od pana Cílka, která mě zcela uchvátila. Knihu jsem četl opakovaně, je to jedna z "nejohmatanějších" knih v mé knihovně. Od té doby jsem přečetl spousty knih a článku od tohoto autora a shlédl a poslechl spoustu pořadů s ním. Jeho přístup ke krajině, historii a lidské společnosti se mi jeví jako velice moudrý a obdivuji se mu.

08.05.2013

Netopýří mužNetopýří mužJ. Nesbø

Je to moje první kniha tohoto autora a jak jsem četl více názorů, je to kniha nejslabší. Je pravdou, že do půlky knížky se absolutně nic neděje a já měl parkrát cukání ji zaklapnout a dál nečíst. Jen díky jiným komentářům zde jsem to neudělal a četl dál, protože avizovaly, že se to zlepší. A zlepšilo. Od půlky knihy už to má slušný spád, kniha začne být napínavá a závěr je vyloženě fofr.

Nicméně knize vytýkám:
- její dlouhý nudný rozjezd
- celkem časté anglické texty vsunuté do běžné konverzace. Absolutně jsem nepochopil proč. Nepřipadá mi to jako nějaké smyslupné obohacení knihy a vyloženě mi to tam vadilo (s angličtinou problémy nemám)
- a nakonec taky ten "deliriový" stav hlavního hrdiny asi ve 3/4 knihy, ten mi tam moc neseděl. Číst o tom, jak se kde kolikrát vyzvracel - to je trošku víc informací, než jsem potřeboval v danou chvíli vědět.

Chystám se zakousnout do dalších knih tohoto autora a těším se na stále lepší a lepší příběhy. Takže tuto hodnotím 3*, abych měl při hodnocení prostor pro ty další - lepší a nejlepší

25.03.2013

S elegancí ježkaS elegancí ježkaM. Barbery

Na knihu jsem se těšil, námět mě lákal.

Jenže - k setkání dvou hlavních postav (na což jsem se těšil nejvíce) dochází až k závěru celé knihy, takže tomu předcházejí hodiny a hodiny zdlouhavých monologů, z kterých jsem měl spíše dojem, že autorka, víc než cokoliv jiného, chce dát na odiv svoje vlastní filozofické vzdělání. Navíc, jako člověk, který prožil část života i v době minulého režimu, jsem krapet alergický ta takto zjevnou propagaci ideologie proletariátu. Ale chápu, že ve Francii jsou tyto sociální otázky stále in.

Taky jsem nepochopil, proč domovnice tak důsledně skrývala svoje pravé já. Nemyslím si, že by se cokoliv změnilo, kdyby všichni věděli, že se jedná o sečtělou samozvanou filozofku. Myslím, že by to bylo každému stejně ukradené. Hrát hloupou a být inteligentní je podobné, jako být bohatý a chodit jako nuzák. Což hlavní hrdinka sama kritizuje. Obojí je jen jistá póza, snobárna.

Nicméně, dovedu si představit, že v době dospívání a hledání sebe, by mě kniha nadchla více, asi bych se byl schopen ztotožnit i s dospívající hrdinkou. Ale takhle, s odstupem času, mi přišla jako rozmazlený ufňukaný fracek.

AlchymistaAlchymistaP. Coelho

Knihu jsem poprvé četl v r.2002. Byl jsem zrovna před velkou životní křižovatkou a jako zázrakem se mi právě dostala do rukou tato kniha. Přečetl jsem ji na jeden zátah přes noc. A pak hned asi ještě 2x. Nakonec mi moc pomohla v mém rozhodnutí. Na oplátku jsem pak knihu psotupně věnoval několika lidem, o kterých jsem si myslel, že by jim mohla také pomoci, nebo je potěšit. Od té doby jsem si knihu přečetl ještě několikrát, mám k ní nostalgický vztah a patří jí čestné místo v mé knihovně.
V podstatě se lidé dělí na ty, kteří tuto knihu považují za zcela naivní a nudnou a na ty, jimž ovlivnila život. Já patřím do té druhé skupiny.

19.03.2013

PrašinaPrašinaV. Matocha

Být ve věku hlavních hrdinů, tak je to u mě jasný trhák. Fakt se mi to moc líbilo, takový návrat k Rychlým šípům v modernějším podání.
Je jasné, že když to čte dospělák navyklý na perfektně vykonstruované zápletky některých dospěláckých detektivek, tak sem tam nějakou nesrovnalost objeví a některé věci se mu mohou zdát i krapet naivní.
Ale jelikož u mě tam někde uvnitř ta duše kluka stále je, tak jsem se od knihy nemohl utrhnout a četl ji v každou volnou chvilku, například i v práci místo oběda. A což teprve četba v noci, při lampičce, v křesle ... to je atmosféra.

Takže i při hodnocení se vracím do klukovských let a těch 5* zaslouženě dávam.

Jo, a další plus, který oceňuji je velmi pěkná obálka knihy, navíc velmi příjemná na omak. A posledním plusem, který vždy oceňuji, je záložka, která je součástí této knížky. Taková tak šňůrečka, co kdysi bývala snad v každé knížce. To u mě vždy hned zvedá knihu o level výš.

Snad autora úspěch této knížky podnítí k dalším.

Dítě v mlzeDítě v mlzeM. Goffa

Tak to byla síla! Ani nevím, jestli k tomu chci něco dál psát. Asi ani ne.
Jak jedno úřednické rozhodnutí od stolu může zničit životy mnoha lidí. A že podobných případů už tu skutečně pár bylo. Běhá z toho mráz po zádech.

Dalajlamova kočkaDalajlamova kočkaD. Michie

Super, snad v každé kapitole jsem se našel a zjistil tak, že bych na sobě mohl zase trošku zapracovat. Trošku jsem v tom rodinném shonu pozapomněl, že jsem míval kdysi slušně v tomto směru našlápnuto.
No a kočka, coby hlavní hrdinka ... Miluju kočky, takže oprávněně 5*

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světStojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil světJ. Jonasson

Namlsán Stoletým staříkem bylo tohle značně slabší. Dokonce jsem mezitím přečetl další knížky, než jsem tuto dolouskal. Děj není tak strhující, humor taky slabší, ... zdá se mi to trošku nastavované, psané již na zakázku po prvním díle.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizelStoletý stařík, který vylezl z okna a zmizelJ. Jonasson

Tahle kniha se mi velmi líbila. Mám rád tento styl suchého humoru a vtipných hlášek vyřčených "jen tak mimochodem". Neuvěřitelná Alanova dobrodružství, poodkrytí "skutečných" příčin historických událostí :-), ... náramně jsem se bavil. Též styl knih s paralelními ději, které se v závěru setkají, se mi moc líbí. Po skončení četby nutí i k zamyšlení: kolik starých lidí, teď už jen sedící odevzdaně v důchodáku, mělo možná velmi pestrý a dobrodružný život? Co toho asi zažili, ale okolí to vůbec netuší. Jen kdybychom jim chtěli naslouchat.
Knihu opravdu doporučuji, určitě si ji přečtu opakovaně.

09.03.2013

Dharmoví tuláciDharmoví tuláciJ. Kerouac

Kniha, kterou jsem přečetl mnohokrát, někdy i dvakrát hned za sebou. Kniha, která mi v jistém období mého života dávala inspiraci a pomáhala na další cestě. Svoboda, nezávislost, putování, samota, budhismus, underground, ....
Kniha by určitě patřila k mým Top10 (Top5) které bych si vzal na pustý ostrov.

24.09.2013

Stará dáma vaří jedStará dáma vaří jedA. Paasilinna

Tak za mě srovnání se Stoletým staříkem krapet pokulhává, neboť Dáma mi až zase tak třeskutě vtipná nepřišla. Ano, humor tam bezesporu je, ale že bych se zajíkal smíchem tak, jak se mi to u Staříka stávalo, to rozhodně ne. Zde se jedná spíše o takový skrytý suchý humor. Kniha zajímavá je, ale ve srovnání se Staříkem jsou to za mě jen 3*

Muž jménem OveMuž jménem OveF. Backman

Jediné, co nechápu je, jak mi tento skvělý autor tak dlouho unikal. Druhý jeho příběh a opět musím psát nadšený komentář. Kniha je vtipná i dojemná, smutná i plná naděje. A hlavně uvěřitelná. Když člověk chce, tak se tam taky někde najde. A má tak nad čím/kým přemýšlet. Přirovnání, kterými autor rozhodně nešetří, to je úplná jazyková slast. Rozhodně si tento příběh dám za čas ještě jednou.
V tomto případě posloucháno jako audiokniha v podání pana Vlasáka a jeho přednes by dal ještě na jednu hvězdičku navíc.

Dvacet tisíc mil pod mořemDvacet tisíc mil pod mořemJ. Verne

Jako kluk jsem tuto knihu několikrát začal číst…nicméně nikdy nedočetl. A tak jsem se jal tento handicap odstanit nyní. A podařilo se. Nicméně jsem očekával od knihy větší poutavost, místy je kniha nudná svými popisy míst, kudy Nautilus prolouvá a já se musel vyloženě nutit k pokračování, resp. po odložení knihy se přimět druhý den pokračovat. Také zde autor dává (na můj vkus) příliš na odiv své znalosti v oboru fyziky, chemie a biologie - celostránkové popisy různých druhů živočichů a rostlin nadchnou snad opravdu jen podobné nadšence. Též značná naivita prof. Aronnaxe je úsměvná.
Odhlédnu-li však od těchto "nedostatků", pak jako román pro kluky (a dobrodružně založená devčata) určitě doporučuji. Jen se obávám, že právě ty nudné výčty by mláděžníky odradily.
Váhám v hodnocení mezi 3* a 4* . Ale vzhledem k tomu, že román je určen prvotně pro mládež a já ji čtu až teď, musím být shovívavější a hodnotím 4*.

08.05.2013

První čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mágPrvní čarodějovo pravidlo 1: Zlověstný mágT. Goodkind

Tak tohle nezvládám, ve čtvrtině knihy končím, to nejde číst. Příběh by to mohl být zajímavý, ale ty slabomyslné rozhovory, to se fakt nedá. On i ten Richard mi tam připadá jako takovej mírně opožděnej panic, a vidět ho jako hlavního hrdinu, to si nedovedu představit. Nevím, jestli v tom třeba nemá svou částečnou vinu překlad = špatně volená slova a konstrukce vět, ale tak jak je to zde, tak v tom pokračovat nehodlám.
Škoda - nad málokterou knihou zlámu hůl a málokterou nedočtu do konce. A to fantasy je přitom můj nejoblíbenější žánr.
Jo - obálka knihy je pěkná.

27.06.2013

Temná věžTemná věžS. King

Dočteno a...je mi smutno. Přeci jen člověk strávil v tomto příběhu dost času a to zanechá silnou stopu. Jistou útěchu mi ještě skýtá nově vydaný 4 1/2. díl "Závan klíčovou dírkou", kde autor slibuje znovusetkání s Rolandem z Gileadu a jeho komplet ka- tet. Ale to už chápu jen jako takovou vzpomínkovou akci.
Každopádně, jak jsem psal u přechozího dílu, nezávidím těm čtenářům, kteří tuto sérii četli v době vzniku jednotlivých knih, protože čekat dvě desetiletí od začátku do konce série, to je sebemrskačství.

*** SPOILER ***
Konec celkem fajn, ale myslel jsem si, že Karmínový král a Mordred budou větší sousta, postarající se o nějakou pořádnou konečnou přestřelku. A ne že se bude jednat o senilního neschopného dědka a pavouka se střevním katarem, kteří odešli na onen svět bez většího bumbuku, jako tichý pšouk. No, on i ten mocný Walter odešel tak nějak banálně.

14.10.2013

Dallas 63Dallas 63S. King

Naprostá paráda, tohle jsem nečekal. Dlouho jsem tenhle titul odkládal - já hlupák :-) Kniha nejen že je vypravěčským skvostem (což je u Kinga standard), ale nutí i k zamyšlení nad důsledky jednání každého jednotlivce a nad tím, že možná vše, co se děje (byť se to nyní může jevit třeba jako katastrofa), může mít i své dost dobré důvody.

11.02.2015

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůM. Klevisová

Super, velmi čtivé, napínavé. Začátek sice krapet víc výpravný, ale ne natolik, aby člověk knihu odložil. A když se konečně na scéně objeví J. Bergman, tak už to má spád.
Byla to moje první kniha této autorky, určitě se pustím i do dalších ze série.

15.02.2017

Příliš dlouhá swingers partyPříliš dlouhá swingers partyF. Kotleta (pseudonym)

Trošku jiný Kotleta, než je člověk zvyklý, ale nakonec jsem tomu přišel na chuť. Příběh je koncipován povídkově a není to tak krvavý masakr jako jiná jeho díla, ale o to více je tam magie a sexu :-) - nebo alespoň narážek na něj. Zajímavé dílo.

PistolníkPistolníkS. King

První díl vyvolává jen spoustu otázek, ale (téměř) žádné odpovědi. Čtenář se chvílemi ztrácí nepochopením událostí, vše je obestřeno tajemstvím a náznakem jakési katastrofy? v minulosti. Kdo je pistolník, proč pronásleduje Muže v černém a kdo je tento Muž, co je Temná vež a proč je tak důležitá? A co se stalo před těmito událostmi a se všemi lidmi tohoto světa ???? ..... a spousty další a dalších nejasností. Něco člověk postupně pochopí, něco v doslovu prozradí i sám autor.
Jinak kniha se čte svižně, místy je opravdu akční a velmi napínavá.
Komentáře zde slibují postupné ujasňování děje, takže i díky tomu právě teď dočítám už i druhý díl :-)
Knihu doporučuji a v očekávání ještě lepších zážitků si nechávám prostor pro hodnocení, proto teď za 4*

10.04.2013

PustinyPustinyS. King

Paráda, díl od dílu je to lepší a lepší, aniž by díly předchozí mohly být označeny jako horší :-) Vůbec se mi nezdá, že by v tomto díle děj místy stagnoval, naopak, děj se odvíjí stále hodně napínavě. Opět je zde odkryta spousta věcí z tohoto světa. V tomto díle příběh překypuje symbolikou, kdo má tyto věci v příbězích rád, ten si zde příjde na své.

23.05.2013

Čaroděj a skloČaroděj a skloS. King

Jak jsem psal již minule, každý díl je snad lepší a lepší. Většina tohoto dílu je vyprávěním Rolanda o jeho mládí, přátelích a jeho dávné lásce ... - a opět se tím leccos z tajemsví příběhu vyjasňuje. Kdo má rád westerny, příjde si na své - příběh je to velmi poutavý, místy řádně akční. Tento díl je z těch knih, kdy nechcete přestat číst ani na okamžik, neodložíte knihu ani cestou na záchod, čtete každou volnou minutku při čekání na autobus, ve frontě v obchodě, před spaním dlouho do noci, ráno u snídaně, ... Bylo to jako droga.

27.06.2013

Zpěv SusannahZpěv SusannahS. King

Opět paráda. Naprosto lituju čtenáře, kteří četli tuto sérii tak jak vycházela, tj. že mezi jednotlivými díly uplynuly roky. To se nemohlo dát vydržet čekat na další pokračování. Pro mě je tohle špička v literatuře tohoto žánru a na dlouho bude určovat moji laťku hodnocení knih.

04.10.2013

RitusRitusM. Heitz

Velmi poutavá kniha, chytla a nepustila. Mám rád knihy, kde je nějakým způsobem spojena přítomnost s minulostí a odvíjí se ve dvou liniích. Zde navíc temná atmosféra, napětí,... Perfektní doporučuji. Dal bych 5*, ale co nemůžu skousnout, na co jsem vždycky alergickej: hackerka na telefonu, která se dostane do každého systému; kamarád ve vědeckém institutu, který je schopen cokoliv na požádání zanalyzovat (samozřejmě tajně); tajné skrýše se zbraněmi po celém světě; super-mega-turbo auto se všemi vymoženostmi; GPS navigace s plánky snad všech areálů kdejakých institucí... to vše v mých očích značně degraduje jakýkoliv příběh. Škoda. Takže dávám 4*

23.03.2014

Okamžiky štěstíOkamžiky štěstíP. Hartl

Tento autor mě příjemně překvapil už svými předchozími tituly, takže zatím jeho poslední kniha by jasnou volbou, jen co se mi ji podařilo v knihovně sehnat (stále zarezervovaná). Velmi zajímavě řešené vyprávění téhož období dvěma sourozenci.

27.10.2017

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seF. Backman

Posloucháno. Naprosto úžasný lidský příběh. Překvapivé bylo to postupné odkrývání vazeb mezi aktéry. Jsem nadšen a příběh mě nalákal na další knihy tohoto autora. Jen si nejsem zcela jist tou kategorií "Pro děti a mládež". Myslím, že citlivější povahy by to mohlo krapet zdrtit. Nicméně za sebe doporučuji.

Císařova hrobkaCísařova hrobkaS. Berry

Mám štěstí, že je to moje první kniha tohoto autora a tím pádem i první ze série "Cotton", takže rozčarování některých kolegů níže se mě netýká. Kniha mě bavila a to jsem od knihy tohoto žánru žádal. Tedy splněno. Dozvěděl jsem se i dost informací z historie Číny a jejich politického zákulisí. A nakonec jsem zjistil, že ona abiotická ropa v příběhu zmíněná není úplný výmysl pana autora, ale že je to jedna z teorií, které se opravdu spoustu let prověřují. Zajímavé.

Soví jeskyněSoví jeskyněM. Zapletal

Podobně jako LordSnape - podobné knihy na začátku okouzlily a nakonec z toho byla spousta skutečných výprav. Teď už mám sám syna a na knihu jsem si nějak opět vzpoměl. Teď ji znovu čteme a v létě hodláme podniknout výpravu dle této knihy. Kniha rozhodně nenechá kluky/holky s romantickou duší v klidu (mě tedy nenechává).

27.01.2013

Poslední templářPoslední templářR. Khoury

Tak nějak nevím, jak ohodnotit. Ze začátku (kromě přepadení muzea) je děj takový utahaný, ale pak to chytne druhý dech a už se to čte svižně. Příběh je to napínavý, prokládaný zajímavým historickým příběhem o templářích. Nicméně u spousty věcí v ději lze jen těžko uvěřit, že by se právě takto odehrály - je tam přespříliš náhod, náhlých vnuknutí... Také úplný závěr, bych řekl, že není zrovna povedený - zarputilá cílevědomá archeoložka tvrdě jdoucí za svým cílem najednou, když už je u něj, dojde k procitnutí a zcela změní názor. Takové moc naivní na můj vkus.
Ale jako oddychové čtení - proč ne. Přemýšlím, zda se pouštět do dalších volných pokračování od tohoto autora. Ale jo, mrknu na ně.

18.03.2013

Cesta na východCesta na východI. Brezina

Kniha mě ve své době hodně ovlivnila. Nejedná se jen o pouhého průvodce po asijských vlastech, ale také o popis osobních zážitků, studnici velice praktických rad a též filozofický náhled na zdejší vs. tamější život a životní styl. Z knihy jsem dosti čerpal při mém dřívějším cestování a plánoval dle ní i další cesty. Bohužel od vydání knihy (r.1999) se situace na Blízkém východě dosti změnila a spousta cest v knize popisovaných už není možná, nebo s velkým nebezpečím. Tím tato kniha ztrácí z velké části na aktuálnosti.
Kdybych knihu hodnotil před lety, dal bych jí plný počet. Nyní právě kvůli neaktuálnosti dává 4* Přesto rozhodně doporučuji k přečtení, zvláště, je-li člověk dobrodruh a svobodomyšlenkář.

22.03.2013

1 2 3