Niraj Niraj komentáře u knih

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Knihu nebudu slovně nijak hodnotit, bylo by to nefér, protože jediným motivem ke čtení této knihy byla čtenářská výzva - autor s Pulitzerovou cenou. Z plejády vhodných autorů jsem nemohl dlouho vůbec nic vybrat, asi to jsou autoři a témata mimo můj záběr. Nakonec tedy Steinbeck, kterého jsem znal aspoň ze školy. Po dlouhém vybírání jsem zvolil tuto knihu. Dočetl jsem ji, ale nijak mě to neoslovilo. Není to chyba autora, překladatele, ani moje, míjíme se a jak píšu, četl jsem jen kvůli čtenářské výzvě.

27.11.2017 3 z 5

Příliš krátký provaz Příliš krátký provaz Matthew FitzSimmons

V 10:00 hod. jsem si knihu půjčil v knihovně, v 1:30 v noci dočteno ... to myslím mluví za vše.

Knihu jsem zvolil náhodou, jen kvůli čtenářské výzvě - kniha roku 2017. Dlouho jsem v knihovně vybíral, zde mě oslovila zajímavá obálka i název. A byla to pro mě trefa do černého.

27.11.2017 5 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Ačkoliv S. King patří mezi mé nejoblíbenější autory a jako vypravěč je nedostižný, tuto "pohádku" bych hodnotil jako nejslabší z toho, co jsem od něho četl. Vím, že se to těžko porovnává, neboť je to zcela jiný žánr než všechny jeho ostatní knihy, ale v první více než polovině neměl příběh naprosto žádný spád. Nebylo to jako u jiných jeho knih, kdy jsem se nemohl utrhnout, četl každou malou volnou chvilku, četl při chůzi na autobus ... Zde to bylo to takové unylé, staticke. Až řekněme ta závěrečná třetina, kdy se začalo konečně něco akčnějšího dít, stála za to. Mrzí mě to, ale víc jak 3* nemohu dát.

07.11.2017 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Tento autor mě příjemně překvapil už svými předchozími tituly, takže zatím jeho poslední kniha by jasnou volbou, jen co se mi ji podařilo v knihovně sehnat (stále zarezervovaná). Velmi zajímavě řešené vyprávění téhož období dvěma sourozenci.

27.10.2017 5 z 5

Edenie Edenie Janusz Andrzej Zajdel

Pěkné počtení, takový jednodušší Orwell, ale rozhodně velmi zajímavé. Nicméně mě trošku zklamal ten závěr, čekal jsem dramatičtější zakončení. Proto o jednu * méně.

16.09.2017 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Tak nevím, začátek v krčmě ok, pak střídavě oblačno. V pekle jsem se nadobro ztratil a málem knihu odložil. Nakonec jsem to nějak přeskákal a přetrpěl a pak už to zase šlo. Říkám "šlo", ne "bylo super". Příběh mi přišel takový splácaný, nepřehledný, ... takový hůře uvěřitelný - ne že by ostatní knihy od Kulhánka byly uvěřitelný :-) no, váhám mezi 2* a 3* , ale za ty akční scény, Velkého leoparda, ... a tak dám 3

24.08.2017 3 z 5

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Ke knize jsem se dostal náhodou, není to můj šálek kávy, jak se říká, ale začetl jsem se do ní. Byla to spíš taková dovolenková knížka, když byl zrovna čas.

Detektivní zápletka zajímavá, kniha místy vtipná, ale strašně mi vadilo zdlouhavé popisování nedůležitých dějů, budov, míst, .... Je to jedna z těch knížek, kde jsem nakonec přeskakoval celé odstavce, kde nebyla přímá věta, nebo něco podstatného. Ale na druhou stranu nejednalo se o knihu, kterou bych zcela odložil pro nezajímavost. Další epizody už asi nedám, ale kniha si určitě najde své čtenáře.

21.08.2017 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moje druhá kniha od této české autorky a obě příjemné překvapení. Určitě omrknu její další a určitě i ty nedetektivní, protože její náklonnost ke kočkám mi je sympatická.

24.02.2017 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Super, velmi čtivé, napínavé. Začátek sice krapet víc výpravný, ale ne natolik, aby člověk knihu odložil. A když se konečně na scéně objeví J. Bergman, tak už to má spád.
Byla to moje první kniha této autorky, určitě se pustím i do dalších ze série.

15.02.2017 5 z 5

Hadí dcera Hadí dcera Karel Cvrček

Super, sedí mi tento žánr. Četl jsem před časem i předchozí 2 knihy autora, celá série na sebe volně navazuje. Bohužel chtělo by si to zopáknout celou sérii v kuse, takhle jsem místy už tápal. Nicméně za sebe - doporučuju.

10.02.2017 5 z 5

Třetí tajemství Třetí tajemství Steve Berry

Tak od začátku se kniha pomalu ale jistě rozjíždí, od prostředka už opravdu strhující, velmi napínavé, hltal jsem každou novou stránku. Poutavě vyprávěné, zajímavé prostředí i příběh ... ale závěr (poslání), to mě teda řádně zklamalo.

*spoiler*
Udělat ze světoznámých proroctví takovou frašku, jakože to nejvíc, co Bohu na lidstvu vadí je, že církev neuznává homosexuální partnerství a že zabraňuje potratům - tak to je síla.
Připadá mi to jako napsané na objednávku některých skupin.

Tohle osobně mě tak vadilo, že z jistých 5* dávám 3*

02.02.2017 3 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Rozhodoval jsem se mezi 4* a 5*, ale konec dobrý všechno dobré. Je pravda, že téměř polovina knihy je hodně popisná, nemá spád, nic se tam vesměs neděje. A nevědět, že to bude mít posléze nějakou temnou zápletku, tak to odložím. Ale očekávání zvratu mě nutilo číst dále. Od poloviny do konce pak už to bylo hodně napínavé.

Jen trošku nepatřičné mi přišlo dosti časté opakování situace, kdy někdo z hlavních aktérů obdržel e-mail, nebo mu zvonil telefon a on se rozhodl, že "to počká do rána". Dost nelogické, když o několik řádek výše urputně tyto informace vyžadoval. Nedokážu si představit, že v dané situaci by to do rána vydržel.
Kdepak, to se nadá přejít, dám nakonec opravdu jen 4*

Ale užil jsem si to náramně, přečteno za jediný den.

24.01.2017 4 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Vzhledem k hodnocení knih dole, zmiňující často nudnost a vzhledem k stránkovému rozsahu jsem se rozhodl vyměnit četbu za doslovný poslech - audiokniha. A nelituju. Přeci jen audiokniha doplněna o různé další sluchové vjemy byla velkým zpříjemněním večerů před spaním a ranních jízd do práce. Doporučuji případným odrazeným zkusit tuto formu.

Příběh se mi líbil, i když jsem čekal více informací a více akce týkající se Moby Dicka. Většina knihy je dosti popisná a setkání s Moby Dickem je jen v poslední jedné (2 ?) kapitolách.

14.11.2016 4 z 5

Mrtvý posel Mrtvý posel Vlastimil Vondruška

Tak Adam mě začíná bavit víc než Oldřich. Je to takové víc svěží, bez otřelých frází, jaké se stále opakují v Oldřichových příbězích.
Osmanský tábor byl skvělý a tenhle Posel taky.

23.10.2016 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Furt je to dobrý, ale přeci jen, po spoustě Vondruškových knih, to už člověka tolik nenadchne. I ten spád tady krapet chyběl. Přesto ok a rád si přečtu další.

17.10.2016 4 z 5

Stín katedrály Stín katedrály Miloš Urban

Mám rád Urbanovy knihy, mám rád temné příběhy, katedrály, gotiku, symboly, ... takže tady je mé hodnocení jasné.
Knihu jsem teď četl podruhé, po asi 10ti letech, už jsem si děj moc nepamatoval, rozuzlení vůbec, takže příjemné překvapení, jako bych to četl poprvé.

11.01.2016 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Tak oproti prvnímu dílu tady o hvězdu míň, neboť tady už mě občas Sebastian dost štval tím fňukálkovstvím a doprošováním se. Byl zde o dost měkčí, než v předchozím díle. A mně se na něm líbí právě ta jeho drsná asociálnost.
Jinak příbeh dobrý.

29.09.2015 4 z 5

Padlé mučednice Padlé mučednice Ken Bruen

Tak nevím ... je to moje první kniha tohoto autora. Co říct - furt jsem čekal na nejaké vygradování příběhu a najednou jsem byl na poslední stránce. Takže kdo čeká strhující příběh plný zvratů, tak se nedočká. Proč se kniha jmenuje tak, jak se jmenuje, když se toho tématu týká jen okrajově-to nevím. A taky těch detektivek, kde hlavní hrdina je vyřízenej alkoholik, začíná být už nějak moc.
Co oceňuji, je spousta skvělých hlášek, jimiž je kniha prošpikována.
Na víc jak na 2* to nevidím, ale ještě dám šanci jedné knize tohoto autora.

26.08.2015 2 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Jo, jako hodně zábavná oddychovka dobrý. Dost drsný a vulgární, což je ale po intelektuální smršti předchozí četby příjemná změna. Tak ještě tak jeden díl a pak zase něco vážnějšího :-)

26.08.2015 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Moje druhá kniha této autorské dvojice. Jako první jsem četl Stalkera, ten byl svižnější, více to odsejpalo. Hypnotizér je rozhodně hodně napínavý, ale místy se mi zdá zbytečně protahovaný. Takže za to jednu hvězdu dolů. A jdu na další :-)

08.07.2015 4 z 5