Nina Nina komentáře u knih

Poslední kacíř Poslední kacíř Martin Chadima

Souhlasím s komentářem Ramiel. Filosofické diskuze by bylo potřeba trochu "prořezat" a knihu tak trochu zpřístupnit čtenářům, kteří se úplně nevyžívají v teologických disputacích a nuancích mezi různými odnožemi křesťanství. Jinak popis husitské Prahy byl zajímavý, ale celá zápletka a její vyústění bylo trochu předvídatelné, prostě Jméno růže to opravdu není. Pokud máte rádi historické romány a teologické rozpravy, bude to pro vás to pravé, pokud ne, tak těch 600 stran spíš protrpíte.

20.11.2023 3 z 5

Krámek s fantazií Krámek s fantazií Tabitha Bird

Asi nejsem ta pravá cílovka pro tuto knihu, sympatičtější mi je obchod Nezbytné věci od Kinga, ten není tak prvoplánově přeslazený a ultra pozitivní. Téměř už povinné zařazení LGBTQ vsuvek bylo taky do příběhu dost uměle naroubované.

03.04.2023 3 z 5

Kočka a Generál Kočka a Generál Nino Haratischwili

Tak dlouho jsem se na Kočku a generála těšila! Čekala jsem druhý Osmý život nebo něco ještě lepšího. Prostředí Kavkazu, Berlína, Ruska znělo více než lákavě. Nino rozehrává na necelých šesti stech stránkách celkem klasický příběh o vině a trestu. Hlavními postavami jsou herečka Kočka, novinář Onno a bohatý podnikatel (nebo spíš oligarcha) Generál. Vyprávění nás zavede do devadesátých let do válkou zmítaného Čečenska, kde dojde k události, která vyústí o dvacet let později a ovlivní život všech postav. Postupně je odkrýván celý příběh Generála a jeho života až do finále v hotelu opět v Čečensku. Příběh tak vlastně opisuje kruh a navrací se tam, kde začal. Bohužel se mi nepodařilo se s postavami víc sžít, jsou tak trochu ploché a jakoby šablonovité. Celkově je celá zápletka zhruba od půlky celkem předvídatelná. Chápu, nejedná se o detektivku nebo o thriller, ale vzhledem k celkem akčnímu vyústění je to celkem škoda. Konec příběhu je na můj vkus až moc šroubovaný a akční. Nevím, po úžasném Osmém životu jsem čekala asi něco víc. Kočka a generál není špatný román, ale za mě prostě kvalit svého předchůdce nedosahuje.

17.11.2022 4 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Narozdíl od předchozích komentářů musím říct, že mně se kniha líbila. Více dějových linií se na konci propojí v rozuzlení případu, orientovat se v ději a postavách zde podle mě není problém, každá má svoji roli, třeba sebemenší. Jako vraha jsem tipovala někoho jiného. Jediné, co mi nesedělo byl konec - ten je podivně uspěchaný a soustředí se na dějové linie okolo Mii, Frederika a holčičky z lesní chaty, místo vysvětlení motivace vraha a co vlastně stálo za tím, že začal s vražděním.

24.09.2022 4 z 5

Příběh Led Zeppelin: Když po Zemi kráčeli obři Příběh Led Zeppelin: Když po Zemi kráčeli obři Mick Wall

Přiznám se, že ze všech knih Micka Walla, co jsem zatím četla mě tahle bavila nejmíň. Příběh Led Zeppelin je fascinující a zde popsaný do nejmenších detailů. Je určitě zajímavé, kde všude pro sve písně nabral Jimmy Page inspiraci, ale rozbory písní, kde Wall doslova rozpitvává odkud který riff Page převzal nebo kterým se inspiroval byly od určité chvíle celkem ubíjející. Napůl vymyšlené "obrazy" ze života jednotlivých členů před jejich zapojením do Led Zeppelin byly zábavné pouze ze začátku, později už tak trochu ztrácely pointu a přišly mi dost vyumělkované. I přes to se ale jedná o kvalitní čtení o rockové klasice, které by si měl kdokoliv, kdo se o kapelu zajímá, přečíst.

24.07.2022 4 z 5

Môj nežný blíženec Môj nežný blíženec Nino Haratischwili

Hlavním tématem románu je vztah mezi nevlastními sourozenci Stellou a Ivem. Ten se v jejím životě znovu objeví po sedmi letech a doslova jej převrátí naruby. Stella přehodnocuje svůj současný život - manželství s úspěšným režisérem, pohodlný život střední vrstvy, vztah se synem Theem, a prochází existenciální krizí. Díky Ivovi začíná vzpomínat na své dětství těsně spjaté s tím jeho. Postupně jsou odkrývány detaily jejich vztahu, spíš milostného než sourozeneckého. Pátrání po minulosti zavede oba do Gruzie, kde oba najdou v podstatě jakési rozuzlení své minulosti. Příběh je psán čtivě, opět je dána do popředí role rodiny a vztahů v ní, podobně jako v Osmém životě.

09.06.2022 4 z 5

Doznání rockera Doznání rockera Rob Halford

Čtivě napsaná biografie legendy heavymetalu. Zajímavější o to, že v ní Rob dost otevřeně popisuje, jaké to bylo být gay v metalové komunitě v 80. a 90. letech, život plný frustrace, podivné vztahy s lidmi, kteří ho (dle mého názoru) dost využívali (John Baxter) až k úlevě po přiznání, jak to s ním všechno vlastně je. Co mi na knize vadilo, a to dost, byl velký výskyt hrubek, překlepů a místy dost nekvalitní překlad (např. slovo gig není přeloženo jako vystoupení, koncert. O Judas Priest se hovoří na několika místech jako o něm atd.) působící jako kdyby celý text někdo naházel do google překladače a pak zběžně udělal korektury. To knize za mě dost ubližuje a určitě by si zasloužila v tomhle směru o dost lepší péči.

18.03.2022 4 z 5

Mapa soli a hvězd Mapa soli a hvězd Zeyn Joukhadar (p)

Napůl orientální pohádka v duchu Tisíce a jedné noci, napůl drsný příběh uprchlíků ze Sýrie. Vypravěčkou příběhu je malá Núr - sledujeme její cestu z USA do Sýrie a odtamtud přes Jordánsko, Egypt, Libyi, Alžír do španělské Ceuty. Její příběh se střídá s pohádkou o dívce jménem Rawija, která stejnou cestu absolvovala pred tisícem let. Tu Núr vyprávěl její otec, na něhož dívka stále vzpomíná. Hlavním poselstvím obou příběhů, které se v sobě navzájem zrcadlí, je to, že nejdůležitější na světě je rodina a naši blízcí a možnost žít život v klidu a míru. Skvělá kniha s krásným obalem ❤️ Nezklame fanoušky knih Khaleda Hosseiniho.

18.09.2020 5 z 5

Lada svetom - Ako si nechať ukradnúť auto v Teheráne Lada svetom - Ako si nechať ukradnúť auto v Teheráne Marián Grofčík

Další z knih plných cestovatelských historek party nadšených řidičů žigulu Lada svetom, tentokrát z popisující cestu ke Kaspickému moři. Kluci opět dokazují, že cestovatelský zážitek nemusí být jen kladný, ale hlavně musí být silný. A ty jejich jsou silné jak noha od stolu :-) Určitě doporučuju k přečtení, a to nejen na záchod :-D

28.08.2020 5 z 5

Kundera: Český život a doba Kundera: Český život a doba Jan Novák

Dočteno:-)
Přiznám se, že těch bezmála 900 stran se vážně četlo samo. Velice se mi líbila struktura knihy, kdy je Kunderův život zasazen do historicko politického kontextu a celý "příběh" ještě rozšiřují krátká shrnutí osudů lidí, kteří nějakým způsobem ovlivnili jeho život a názory. Neřekla bych, že se kniha snaží nějak prvoplánovaně jej zostudit, z mého pohledu se Jan Novák snaží pouze vylíčit jakým vývojem si Milan Kundera prošel, ať už v tvorbě, tak i v názorové rovině a v osobním životě. Chápu rozčilení některých lidí na internetu, chápu i touhu Milana Kundery po "přepsání" své minulosti, ale na druhou stranu nebýt jí, těžko by napsal romány jako je Žert nebo Život je jinde...Už se těším na další knihu o životě ve Francii.

26.07.2020 5 z 5

Co po ní zbylo Co po ní zbylo Eric Rickstad

Rickstad mě opět nezklamal. Stejně jako v předchozích knihách důležitou součást příběhu tvoří lesy a příroda severovýchodní části USA. Postavy jsou sympatické, příběh se díky krátkým kapitolám čte skoro sám a tajemství zmizení dcery a ženy a jeho rozuzlení je také super. A skvělý je i obal :-) Už se těším na další autorovu knihu.

18.06.2020 5 z 5

Zpěv Sirény Zpěv Sirény Val McDermid

Celkem průměrná detektivka na kterou jsem narazila díky odkazu v Larssonovi. Myšlenka vraha zkoušejího různé historicky osvědčené metody mučení byla zajímavá. Deníkové záznamy vraha zajímavě postupovaly hlavní dějovou linku vyšetřování. Na můj vkus byl vrah docela dobře odhadnutelný zhruba tak od půlky knihy, takže jsem tu druhou půlku čekala, jestli se moje podezření potvrdí :-) Co ale Zpěvu sirény neuvěřitelně ubližuje je otřesný překlad. Jen doufam, že ostatní knihy McDermidové jsou na tom s překladem lépe...

27.05.2020 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední rok přečetla. Příběh gruzínské rodiny se skvěle prolíná s dějinami Gruzie a Sovětského svazu. Kniha je rozčleněna do osmi částí, v nichž se chronologicky odvíjí příběh rodiny Džaši - od výrobce čokolády, přes jeho dcery Stasiu a Christine, vnuka Kost'u až k vypravěčce příběhu Nice. Celkem chápu komentář a007 ohledně Brilky, která se chvílemi opravdu chová dost nesnesitelně, ale spíš než rozmazlenosti bych to přičítala prostředí a výchově v níž vyrostla. De facto pokračuje v rodové tradici výrazných a často až svehlavých žen Džašiových :-)

07.04.2020 5 z 5

Motiv X Motiv X Stefan Ahnhem

Nějak nechápu zdejší nadšené komentáře. Ačkoliv jsem Motiv X shltla stejně jako autorovy předchozí knihy během dvou dnů, po dočtení ve mně bohužel zůstává spíš pocit, že se jedná o seriál na pokračování, než o plnohodnotnou detektivku s pachatelem, motivem, jeho dopadením a koncem vyšetřování. Rozhraní několika dějových linií se mi líbilo, méně už pak to, že autor de facto na 430 stranách úplně objasnil pouze jednu z nich. Na spoustu otázek dostane čtenář jen málo odpovědí. SPOILER Podle upozornění na konci knihy je jasné, že příběh s "kostkovým vrahem" bude rozvíjen v další chystané knize - proč nebyl vyřešen již v této, příhodně nazvané Motiv X? Stejně tak zůstává otevřená linie pátrání po Molanderovi... O vsuvkách Sleizner/Dunja ani nemluvím...A o tom, co měl vlastně na svědomí záhadný Kolumbus, se taky moc nedozvíme. Škoda, že autor svůj talent evidentně podřídil touze vydělávat, jinak si nedovedu tuto knihu vysvětlit.

29.12.2019 3 z 5

Metallica - Kompletní ilustrovaná historie Metallica - Kompletní ilustrovaná historie Martin Popoff

Jako úvod pro někoho, kdo o kapele předtím nic nečetl dobré, jinak kniha bohužel moc nových informací nepřináší a v některých chvílích je až příliš stručná (smrt Cliffa Burtona, odchod Jasona Newsteda, příchod Roba Trujilla...) Zpracování je ale pěkné, kniha je plná fotografií kapely, dobových plakátů, triček atp. Kdo se chce o Metallice dozvědět více, radši by měl sáhnout po knize "Enter night" Micka Walla nebo po dvoudílné "Into the black/Birth school Metallica death" pánů Brannigana a Winwooda.

29.08.2019 4 z 5

Lada svetom - Na Žiguli cez Himaláje Lada svetom - Na Žiguli cez Himaláje Marián Grofčík

Paráda! Takhle už jsem se dlouho u knížky nepobavila. Žádné suché kecy alá Jirka Kolbaba, ale pořádný dřevní humor a historky od podlahy /žigula/ z cesty na východ. Sympatické je, že se Junior s ničím nepáře a píše o místních bez žádných příkras a narovinu. Po dočtení jsem měla několikadenní knižní "kocovinu" a nemohla se do ničeho začíst, naprostá bomba! Ještě, že mají kluci druhou knížku a web...a film bude určitě taky zážitek.

06.07.2018 5 z 5

Bohyně malých vítězství Bohyně malých vítězství Yannick Grannec

Kniha se má posuzovat podle obsahu, ne podle obalu...Příběh o matematikovi Gödelovi a jeho ženě Adéle je napsán velmi poutavě a čtivě. Pasáže vyprávěné samotnou Adélou vzpomínající na svůj vztah a manželství s Kurtem Gödelem, tu druhou pak se svižně střídají s částmi, v nichž se ocitáme v osmdesátých letech, kdy zestárlá Adéla již na konci svého života tráví poslední chvilky osamocena na posteli v domově důchodců. Zde ji pravidelně navštěvuje mladá pracovnice Institutu pokročilých studií Anna, která má za úkol od vdovy po vědci získat jeho veškeré jeho poznámky a zápisy z posledních let jeho života. Mezi oběma ženami se přes počáteční nevraživost a velký věkový rozdíl rozvine pozoruhodné přátelství. Na pozadí zásadních událostí 20. století se odehrává prostý, ale dojímavý příběh lásky dvou lidí, který určitě stojí za přečtení. Obal neobal:-)

08.04.2015 5 z 5

Zlatníkovo tajemství Zlatníkovo tajemství Elia Barceló

Ačkoliv se příběh odehrává v několika časových rovinách a autorka se snaží prostřednictvím časové smyčky vytvořit v příběhu lehce záhadnou a fantaskní atmosféru, je tajemství "cestovatele v čase" a jeho milé Celie zhruba od půlky lehce odhadnutelné, až zjevné. Myslím si, že Barceló plně nevyužila jinak zajímavý motiv a tak trochu jej vlastně promrhala. Zvlášť výrazně to vychází napovrch, srovnáme-li, jaké časové "kejkle" ve svých příbězích vytvářejí např. Mario Vargas Llosa, Umberto Eco či Jorge Luis Borges...

08.09.2012 3 z 5

Příhody z bezprostředního neskutečna / Zjizvená srdce Příhody z bezprostředního neskutečna / Zjizvená srdce Max Blecher

Dvě silně autobiograficky laděné prózy jistě nejsou žádnou odpočinkovou četbou, ale kupodivu jsou i přes svou surreálnost velmi čtivé. Blecher svým vyprávěním vytváří přízračný a snový svět plný až nekontrolovatelně se řinoucích obrazů, svou atmosférou dost podobný světům Bruna Schulze, Jamese Joyce a Franze Kafky (zvláště Příhody z bezprostředního neskutečna). Prostřednictvím proudu myšlenek, vzpomínek, úvah a obrazů okolního světa pátrá po otázce vlastní identity, to vše na pozadí moldavského maloměsta. Zjizvená srdce mi pak svou tematikou pobytu v sanatoriu připomínala opus Thomase Manna Kouzelný vrch a určitou životní beznadějí hlavního hrdiny Kafkův nedokončený román Nezvěstný.
Obě prózy si tedy jistě plně zaslouží přečíst celé, ne pouze prvních a posledních padesát stran, jako to udělal uživatel JP - dle svého komentáře. Hodnotit a posuzovat knihu bez jejího přečtení je totiž dle mého názoru vrcholná drzost a neúcta k autorovi...

16.08.2012 5 z 5

Národní satanista Národní satanista Erlend Erichsen

Kdo se v událostech oné doby jen trochu vyzná, ten musí při čtení téhle knihy chvílemi dost skřípat zubama...Autor míchá několik událostí dohromady a za vším je cítit ne objektivní snaha reflektovat tehdejší blackmetalovou horečku v Norsku, ale spíš šokovat a vykreslit většinu zúčastněných jako agresivní půlmozky...nehledě na několik faktických chyb, které by se v knize člověka, který "prostředí důvěrně zná" vyskytovat neměly, za všechny - Varg Vikernes NEBYL bubeník Mayhem, nýbrž baskytarista - více např. zde: http://www.burzum.org/eng/biography.shtml

08.07.2012 2 z 5