nikolthestrange Online nikolthestrange komentáře u knih

Touha Touha Tracy Wolff

Nechala jsem se nalákat atmoškou sálající z úchvatnýho fan-artu Lukáše Vašuta. Bohužel jedinou pozitivní věcí na knize za mě byly názvy kapitol o.O

23.03.2024 1 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

3,5/5* Bavilo mě to, mistr stále umí... ale Šarkan mi připadal jako Jaroš z Wishe :D

05.06.2023 4 z 5

Pán nočních můr Pán nočních můr Jana Kvičerová

Trochu jsem se bála romantiky, ale kniha má ve skutečnosti spíše blíže k epické fantasy, je opředená mytologií a místy správně temná. Vyzdvihla bych atmosféru, zápletku a vymyšlený svět.

Problém tkví ovšem v tom, jak jsou podávány informace - občas text budí až encyklopedický dojem (à la Silmarillion) a na jednu akční scénu či dialog připadá tak deset odstavců popisů :)

Přitom to není napsané vůbec zle - lze vidět bohatou slovní zásobu, pěkné citace, souvětí nejsou kostrbatá a korektorka odvedla skvělou práci, protože jsem si nevšimla jediného chybného íčka nebo čárky (leda překlepu, kdy je na mapě Herion a v knize Harion), na malé nakladatelství a prvotinu slušný výkon.

A přestože se najde i pár drobných nelogičností (viz bezpečnější cesta trvá 4 dny tam a zpátky, ale radši pojedeme tou kratší a nebezpečnější, kdy budeme muset před koncem poslat koně pryč a zpátky už se přece nějak doplazíme - jo, počkat, ona se tam pak objeví postava, co umí tvořit portály, nevermind :D), příběh celkově má určitě hlavu a patu. V poslední třetině navíc solidně graduje a připravte se na nečekané zvraty!

Protagonistku Annuviu jsem si bohužel příliš neoblíbila, naopak mi byl sympatický Gamron + pasáže záporáka Niaborotha měly taky svoje kouzlo. Povedla se i mapa a vnitřní ilustrace.

Vzato kolem a kolem: autorka sice ukázala, že má talent, avšak debut tak úplně nenaplnil svůj potenciál... Chtělo by to ještě zapracovat na přístupu k vyprávění a více se vcítit do čtenáře. Každopádně držím palce a jsem zvědavá na další tvorbu :)

21.03.2023 3 z 5

Družina zatracených Družina zatracených Jan Urban

S druhými díly bývá ta potíž, že málokdy překonají vytyčenou laťku a často slouží pouze jako výplň. Družina ale není ten případ, drží si úroveň (přestože se mi Zloděj možná líbil o kousek víc, protože šlo o něco nového) a dějově je fakt nadupaná. Zbožňuju ten styl vyprávění, v postavách jsem si našla své oblíbence a moc mě zajímá, co bude dál...

12.01.2023 4 z 5

Děti Bezejmenných Děti Bezejmenných Brandon Sanderson

Začátek nic moc, ale pak se to rozjede, bavily mě hlavně Davrielovy hlášky :) nicméně překladatel/ka asi na něčem frčel/a, jinak si nedovedu vysvětlit slovo m'lostpán o.O WTF

31.07.2022 3 z 5

Rogenovo oko Rogenovo oko Jarmila Mlčoušková

Napsat příběh z prostředí magický univerzity, aniž by to kopírovalo Harryho Pottera, je kumšt. A když přijde na udílení školních trestů nebo procházení zdí do tajemnejch komnat, nejspíš se dostaví drobný déjà vu.

Titul zatím sklízí více než slušný hodnocení, ale připadá mi, že spoustu lidí vyhledávající YA/NA minul, což je škoda. Snad je to způsobený anotací, ze který až příliš čpí tématika steampunku…

Rozhodně se nebojte, že by vás rozdrtily ozubený kolečka ;) protože to není zas až tak dominantní prvek, zkrátka to dává tvář onomu světu a době. Existujou technologie (vzducholodě, lokoparolodě), ale k mobilům a počítačům se ještě nedospělo - zato si někteří vypomáhaj kouzelnejma artefaktama; pobíhaj tam všelijaký magický potvory a postavy mluvěj jako klasický moderní teenageři, co leda místo do kina zajdou do čajovny na dýmku a partičku Padouchů (přičemž jde o opravdovou karetní hru, kterou vymyslela autorka a má to takový Bang! vibes, smekám).

Studenti jsou buďto budoucí mágové, lovci nebo objevitelé… Do tý poslední skupinky patří aj hrdinka Elenis, jenže za poslední roky její obor dost upadá. Vedoucí katedry Paní cest totiž upustila od výprav za dobrodružstvím a její studenti dálný kraje znaj pouze z map a cestopisů (i když i ty jsou dosti cenzurovaný).

Zážitků z vyučování si moc neužijete, jelikož tenhle rok Elenis spolu s nej kámoškou-lovkyní Karmínou čeká psaní bakalářský práce, k níž si musí najít ještě třetího do party, páč se na ní má podílet z každý katedry jeden zástupce. Tož přišel čas sbalit nějakýho arcinerda :D

A to je asi ten hlavní děj, i když se zápletka zpočátku tváří krapet detektivně: městem se potuluje Vrahotepec (zabíjí vrahy a nechává u mrtvol svoji pečeť). Jistě že to nebude nic jednoduchýho a přimotá se do toho hafo odboček - a to, když se naše trojice se rozhodne pro svůj projekt porušit pár pravidel. Plus se odehrává cosi nad rámec toho všeho, neboť vzdušnej pirát Renegát chystá nekalosti. Jo, zmatek nad zmatek, ale aspoň se nebudete nudit a ani nedokážete předvídat konec.

Charaktery jsou dle mýho skromnýho mínění oblíbitelný, zapamatovatelný a uvěřitelný - jenže se jako první seznámíte s Elenis a tak nějak čekáte, že vás bude příběhem provázet… No a potom si uvědomíte, že se vše točí spíš okolo Karmíny (změnila se i perspektiva). Prostě ten koncept vyprávění je hrozně zvláštně uchopenej… což nemění nic na tom, že mě knížka bavila a budu se těšit na pokračování.

3,5/5* (navykla jsem si na goodreads systém, takže je to na pomezí „I liked it“ a „I really liked it“) aneb první díl Stínů nad Univerzitou v Tir Erath je velmi osobitej a nápaditej počin, kterej nepochybně obohatil českou fantasy scénu - i když má svoje mouch… chiméry.

/Za recenzní výtisk moc děkuji autorce Jarmile Mlčouskové a nakladatelskému domu Albatrosmedia a.s./

25.01.2022 4 z 5

Zloděj osudů Zloděj osudů Jan Urban

Co vás napadne při prvním pohledu na obálku? Růžová = romantika? S ženskou hrdinkou v hlavní roli? Podobnost s Maasovou? Tak to prrr... Přečtěte si anotaci a připravte se na pure fantasy smršť!

• Pro náročnější čtenáře
• Od 15 let
• Pro kluky i holky
• Žanr: fantasy (místy urban, jindy epická, občas krapet dark)
• Styl vyprávění: střídaj se perspektivy mnoha postav, žádná není vyloženě ústřední, sledujeme i antagonisty, charaktery nejsou černobílý
• Skvělej world-building, vlastní reálie, leč pomalejší rozjezd
• Pro fandy Hry o trůny, Zaklínače, Pána prstenů, Havraních kruhů, Zeměplochy, Assassin's creed / případně pokud se vám libili Nespasitelní, Před bouří, Prokletá věž nebo Andělskej mág.

04.10.2021 4 z 5

Matěj maluje mapy Matěj maluje mapy Michaela Hošková

Zajímavá a pro mnohé určitě přínosná kniha. Autentický grafický zpracování pecka, ale mně prostě nesedí ten autorčin sloh jak z nějakýho lifestylovýho magazínu pro ženy o.O

05.09.2021 3 z 5

Ospalá slovanská díra Ospalá slovanská díra Petr Jaroněk

3,5/5* Pěkná atmosféra a jazyk, zajímavá zápletka. Vadily mi skoky v ději a hlavní hrdina mi tolik nepřirostl k srdci. Určitě bych uvítala delší rozsah. Svůj díl "viny" na mém hodnocení nese vysoká laťka v žánru/tématice nastavená Jurajem Červenákem.

17.02.2021 3 z 5

Tři jezdci apokalypsy Tři jezdci apokalypsy Theodora Stonewall

Božská tragikomedie se podle mě v rámci samonákladů řadí k těm docela povedenejm počinům, ať už po stránce kvality vazby, tak aj obsahu. Spisovatelský duo rozhodně nelení a uměj se poučit ze zpětný vazby recenzentů. Vychytali korekturu, jejich rukopisy procházejí betareadingem - a je to znát :)

Ve druhým díle, pokračování Nevyzpytatelnejch cest osudu, se autoři potýkají s noční můrou každýho Pána Jeskyně… Jak sakra udržet při sobě nesourodou skupinku dobrodruhů, aby se ti ničemové nerozutekli za vlastními cíli? Jak proměnit náhodnou známost v opravdový přátelství? Hele, cesta to bude ještě dlouhá, ale Pipin, Sebas a Eiri k tomu snad mají úspěšně nakročeno.

Po splnění úkolu (tj. nalezení a zachránění urozený dámičky ze spárů tlupy hrdlořezů) naši hrdinové míří zpátky do Stříbrouch pro zaslouženou odměnu. Jenže odměna je vypsaná i na hlavy Pipina a Eiri! Sebas se proto, ehm ehm, naprosto nezištně nabídne, že sličnou Alexandru dopraví domů a vrátí se s pytlem zlata, co si posléze parta spravedlivě rozdělí. Cítíte ve vzduchu zradu? Dobře. Je totiž jen jednou z mnoha a zápletka není tak jednoduchá, jak se může zdát. Figurkami v týhle intrikánský hře totiž táhnou i skoupej komorník, labilní purkrabí, tajemnej ušák nebo nebezpečně mocnej mágus.

Knížka je čtivá, vtáhne do děje, umí pobavit hláškama i absurdníma situacema (scéna se žebrákem se fakt povedla). Vypravěč střídá úhly pohledu, koncept děje působí o něco propracovanějc než minule, tam to vypadalo jako čistá improvizace. Nicméně by to chtělo lepší worldbuilding, a to i přes stavební základy DnDčka (protože ne všichni čtenáři fantasy jsou seznámený s reáliema a např. pod blíže nespecifikovaným pojmem ,krol' nebudou vědět, co si představit).

Obálka super, ale z ilustrací jsem krapet rozpačitá. To se vyloženě překreslovalo, nebo jde o digitálně upravený fotky? Protože ikonickej snímek Madse Mikkelsena jsem poznala ihned...

3,5/5* a ač se to na hodnocení zatím neprojevuje, série v mejch očích stoupá.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji autorům.

24.01.2021 3 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

Dík za depku :D jinak čtení jako stvořený pro "sněhový vločky"

24.11.2020 3 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Začátek mě uvedl krapet do rozpaků, neb se děj rozjíždí opravdu pomalu - jakmile se zorientujete ve světě a postavách, šoupne vás to do "knihy v knize" s novými lidmi a lokacemi. Přesto stojí za to vytrvat, vše se totiž postupně skvěle pospojuje v komplexní a smysluplný příběh, kterému nechybí zvraty a provází ho krásný jazyk a neobyčejná atmosféra.

Kniha se částečně zabývá tématem dveří vedoucích do jiných říší, hlavní poselství však podle mě tkví v hledání domova a sama sebe; pojednává o následování svých snů a hlasu srdce. Hrdinka je mimochodem míšenka (a i několik ostatních charakterů přísluší k etnickým menšinám) a vzhledem k faktu, že se příběh odehrává ve Spojených státech dvacátého století, kde společnost ještě nedozrála přijatelné tolerance, otevírá se tím i problematika rasismu.

Velmi záleží na tom, co si od titulu slibujete. Pokud máte chuť na epické dobrodružství, kde se v jednom kuse prochází do neuvěřitelných zemí, budete nejspíš zklamaní. V této knize se především buduje napětí, odhalují se dílčí tajemství a příběh graduje.

Největším záporem je výskyt několika hluchých míst - zbytečných popisů, omílání těch samých věcí jinými slovy atd. Tento prostor by si dozajista zasloužilo vyšperkování magického systému, jenž v díle figuruje spíše okrajově.

Na January musíte mít pravděpodobně tu správnou náladu... Ale troufám si tvrdit, že se jedná o ten druh knihy, který lze číst opakovaně a pokaždé tam najít něco nového. Pro mně to byl každopádně nadmíru příjemný zážitek :)

4/5*
Za recenzní reading copy děkuji Albatrosmedia.cz.

24.11.2020 4 z 5

Pekelný plášť Pekelný plášť Simona Michálková

Ve fantasy obecně spíš průměr, ale coby middle-grade magická pohádka: super :)

08.10.2020 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Ať už zakomponováním konverzací z Messengeru do příběhu, moderním způsobem vyjadřování či nádherným grafickým zpracováním knihy (obálka, malůvky u názvů kapitol, obrázky a fotky ve zprávách), se jedná o velice stylový a originální počin - i přesto, že se během děje vyskytne několik klišé (které však autorka používá spíše vědomě a tropí si z nich žerty). Nechybí spousta referencí a citací z univerza Harryho Pottera, Zaklínače, Star Wars, Frozen atd. ;) Hlavní hrdinka je sympatická (i když nechápu, jak může jíst tolik sladkého a zůstávat atraktivní rovnou pro dva kluky :D vytahané klučičí mikiny nejspíš schovaj všechny nedokonalosti) a s jejími libůstkami i nešvary se určitě ztotožní spousta z nás. Řeší se tam hlavně vztahy a celé se to veze na takové pohodové, romantické vlně, což je vzhledem k cílové skupině ok a v rámci toho knihu hodnotím, navíc s přihlédnutím k tomu, že je to česká tvorba a něco podobného jsem "u nás od nás" ještě nepotkala :) Jen bych doporučila nemít příliš vysoká očekávání. Já jsem se veskrze bavila, ale také jsem si uvědomila, že jsem na tyhle věci už možná příliš stará :D

3,5/5*
Za recenzní elektronickou reading copy děkuji Albatrosmedia.

05.10.2020 4 z 5

Herní tester Herní tester Michael Atamanov

Ideální na léto pro všechny kluky, co se chystají na tábor / dovolenou s rodičema a nemůžou si s sebou vzít noťas s hrama :D A taky pro všechny, kteří hledají oddychovej kousek, nebo si třebas touží vyzkoušet něco novýho. Děj je sice takovej jednodušší a spíš sluníčkovej než temnej, ale nabízí pořádnou porci zábavy a ohromnou čtivost. Na první díl sice nic extra strhujícího, ale onen námět má opravdu potenciál a hrozně se těším na další díly.

---

Mou plnohodnotnou recenzi naleznete v příslušný záložce, díky za pozornost :)

02.08.2020 4 z 5

Na hraně temnoty Na hraně temnoty Theodora Stonewall

Úvodní část uměleckého životopisu fiktivní postavy, tak by se víceméně dala kniha shrnout :) Moc chválím za vychytanou korekturu, žádnou chybu jsem nepostřehla (narozdíl od prvotiny), přestože grafické zpracování (obálku, ilustrace) měly Nevyzpytatelné cesty lepší. Nicméně se mi líbilo koncipování textu a názvy kapitol, proklady úryvky byly super! Že bych se chtěla stát členem fanklubu hlavního hrdiny, to zas ne, i když se coby charakter celkem povedl - není všemocný, má svoje stinné stránky a temnou komnatu v nitru duše. Jazyk, filozofické úvahy a černý humor jsem si vskutku užívala, ačkoliv jsem měla v první polovině trochu problém se začíst a vedlejší postavy na mě působily krapet šablonovitě. Ale Krkavcovy hlášky mě fakt bavily (úplně mi scéna evokovala Juraje Červenáka a jeho duo Rogan-Goryvlad) :D Po dějové stránce se tam toho bohužel neodehrálo příliš mnoho - a vlastně mi ani není jasné, ze kdy příběh čaroděj vypráví (nebo to byl účel?) :) Každopádně převažují pozitivní pocity a novela rozhodně nebyla ztracený čas!

26.07.2020 3 z 5

Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Theodora Stonewall

Obávám se, že moje laťka je v žánru fantasy nastavená trochu výš, ale kniha se mi moc líbila. Postavy mi připadaly sympatické, hlavně Pipin, který se postaral o spoustu vtipných situací. Často jsem se při četbě přistihla, že zapomínám na svět kolem sebe a nechávám se pohltit dějem. Jen mě sem tam vyrušila nějaká špatně (ne)umístěná čárka nebo jsem se ztratila v příliš složitém souvětí. Některé informace a popisy se mi zdály nadbytečné, ale myslím si, že autoři píšou velice krásným jazykem - a u některých slovních obratů jsem se zastavila a řekla si ,wow' :) První polovina knihy mě bavila hodně, druhá byla drobátko slabší... Stalo se tam toho nějak málo, potřebuju další díl :D

13.06.2020 3 z 5

Prokletý sníh Prokletý sníh Barbora Žampachová

(SPOILER) O existenci této knihy už nějakou dobu vím, upoutala mě především žánrem a krásnou obálkou, zařadila jsem ji tedy na svůj (sakra dlouhý) seznam četby. Vůbec jsem tehdy neměla tušení, že se jedná o českou spisovatelku! To jsem zjistila, až když se autorka zmínila na besedě, že o její knize zatím mnoho lidí neví a ráda by větší zpětnou vazbu. Tož :D Není divu, že byla vybrána pro přednášení o tvorbě fantasy světů, jelikož ten její je vážně zajímavý: vyzdvihla bych systém hierarchie, božstva a obřady (volba krále, pohřby). Povedl se rovněž výběr jmen postav a popisy prostředí. Moc mě bavilo rozplétání tajemství bestií, rozbití klišé okolo vyvolené se však moc nepovedlo. Romantická i dobrodružná linka spíše průměrná; hlavní hrdinka mi nevadila, ale ani mi nijak výslovně nepřirostla k srdci. První věta anotace je kec (sama tvrdí, jak měla na rozdíl od ostatních otroků dobré postavení a chce se vrátit domů), úvod byl strašně uspěchaný, vypadat jako mrtvá bývalka svého milého je zkrátka fuj a nechápu tu její neustálou potřebu vyplazování jazyka. Jinak se mi to ale líbilo, na tuzemské poměry rozhodně kvalitní YA počin.

27.02.2020 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Šest vran je kniha, která vyniká především rozmanitostí postav - a nejen z hlediska etnika či sexuální orientace. Hlavní diverzita tkví v tom, že žádný klíčový charakter není černobílý, všichni mají kromě nějaké výjimečné schopnosti či dovednosti i nějakou slabinu: závislost, fóbii nebo temnou minulost, což je činí uvěřitelnými, a každý z nás si jistě dovede najít v partě někoho, s kým by se dokázal ztotožnit. V dekadentních kulisách pokleslého a špinavého města se rozjíždí epický příběh, ve kterém není nouze o akci i romantiku, hluboké citáty a vtipné hlášky. A Kaz se samozřejmě přidává na seznam fiktivních hrdinů, které hrozně miluju :D

26.02.2020 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Zcela upřímně - nemám ráda sci-fi, nicméně poslední dobou přicházím na chuť postapu a dystopiím. Nemůžu se sice přidat k zástupu lidí opěvující tohle dílo coby cosi strhujícího, avšak ani k té zklamané sortě, jejichž příliš vysoká očekávání nedošla naplnění. Já osobně jsem si za tou překrásnou obálkou představovala něco... dospělejšího. Leč žádná moje výtka nedovede zastínit fakt, že princip světa je skvěle vymyšlen, s postavami se dá ztotožnit a styl vyprávění i humoru mi neuvěřitelně sedl. Bavilo mě to, i když by podle mých preferencí vlastně nemělo... A to je umění.

09.02.2020 4 z 5