Nikidree Nikidree komentáře u knih

Jeden temný trůn Jeden temný trůn Kendare Blake

Druhý díl je mnohem lepší než první. Přesto ve mně stále nevzbudil pocit, že by se jednalo o něco úžasného. Dost možná proto, že jsem od toho čekala něco jiného, než se mi dostává.
Těšila jsem se na královny, které si půjdou po krku, které budou kout pikle, vymýšlet plány a dělat podpásovky. Místo toho sleduji příběhy všech možných lidí, kteří někdy s královnami ani nemají moc společného.
Neříkám, že je to špatné. Jen tu opravdu sedí kategorie pro mládež, kam už holt nespadám.
V sérii plánuji pokračovat, protože mě zajímá, jak to dopadne.

21.04.2024 3 z 5

Chaos v míru Chaos v míru Amo Jones

Tento typ knih příliš nečtu, a tak pro mě bylo milým překvapením, jak mě děj vtáhl a bavil. Ano začátek byl krapet zmatečný, ale když člověk netuší, co čekat, dá se to pochopit. Navíc horší pro mě byla chvíle, kdy se Dove dozvěděla pravdu. Zpočátku jsem se v tom ztratila (příliš jmen, o kterých nic nevím) a celkově mnoho informací, na které člověk čeká celou dobu a potom mu jsou podstrčeny všechny najednou.
Děj celé knihy je poměrně zvláštní, na druhou stranu pro mě je to originální a velmi mě to zaujalo. Stejně jako syrové scény, kde se prostě na nic nehraje a jde se doslova s kůží na trh.

Co mi však vadilo asi nejvíc, byla Dove samotná. Úplně mi nesedla svým chováním. Tak nějak si stěžuje, že nic neví a nechápe, ale nedělá nic proto, aby cokoliv zjistila.
Naopak musím vyzdvihnout chování Kinga. Ano mám ráda bad boy týpky a u něj si cením toho, že on jím zůstal po celu dobu knihy. Vlastně celkově chování všech bratrů mi přišlo dobré. Holt jsem jim krapet propadla.

20.04.2024 4 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Přiznávám, svezla jsem se na mediální vlně a knihu si koupila. Ačkoliv jsem od toho čekala krapet víc, narovinu říkám, že koupě knihy nelituji a plánuji zakoupit i druhý díl.

Nebudu tu rozebírat podobnosti s jinými knihami, protože když člověk chce, vždy si nějakou podobnost najde. Což je za mě škoda, protože si to tím akorát kazí. Já do toho šla jako do dalšího "moderního fantasy spíš pro holky/ženy" a čtení si užila.

Ano svět se zdá promyšlení ale moc z něj tam toho není. Postavy nejsou špatně vystavěné, ale necítila jsem z nich hloubku. Spíš jako bych je prostě jen sledovala, než aby mi přirostly k srdci. Draci byli fajn a proto bych uvítala, kdyby měli krapet větší prostor. Celkově, kdyby tak nějak všechno mělo větší prostor.
Co mi však asi vadilo nejvíc, byla poměrně lehkost, s jakou Violet prolétla první ročník na akademii. Na to, že všichni včetně ní tvrdili, že tam nemá co dělat, ona zázrakem přežívá a odnáší si jen pár zranění, která však brzy zmizí. Asi by autorka udělala lépe, kdyby z ní neudělala takovou křehkou květinku, jakou se na začátku jeví.

Kdybych to měla shrnout, pokud vás strhla hype lavina a jste celý žhaví, co za propracovanou senzaci to bude, asi budete zklamaní. Pokud vás však baví odlehčené "moderní fantasy", tak si myslím, že si čtení užijete jako já. Bavil mě mrštný jazyk Violet, i arogantní postoj Xadena. Draci působí majestátně, jen by si zasloužili víc prostoru.

10.04.2024 4 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Na sérii jsem se těšila, avšak musím říct, že první díl mě příliš neoslovil. Zpočátku jsem trošku bojovala s tím, že co kapitola to jeden pohled (velmi dlouho jsem nic takového nečetla), ale brzy jsem to přestala vnímat.
První polovina je taková hodně popisná, kdy si čtenář může vytvořit alespoň základní vztah k hl. postavám, přehled o světe atp. Druhá už je poměrně svižnější a začíná se tam něco víc dít.
Co se týče hl. postav, prozatím jsem s nimi v pohodě, byť zatím nemám žádnou favoritku. Co bych u postav zatím asi vytkla, je chování Josepha a asi krapet naivita holek kolem něj. Ale zřejmě to má nějaký důvod, tak to zatím nechám být.
Ačkoliv spád událostí na konci knihy je "wow", většiny knihy na mě tak ani zdaleka nepůsobila. Svět, prostředí, odlišné zvyky vychovatelů budoucích královen,.. to vše je docela zajímavé, ale ani zdaleka jsem tomu nepropadla, abych hltala stránku za stránkou.

V sérii hodlám pokračovat, ale tomuto dílu dávám jen 2*, protože mě moc neoslovil.

01.04.2024 2 z 5

Označila bych to za takovou trochu oschlou třešinku na dortu. Oschlou proto, že jsem čekala (a doufala) v něco jiného, než čeho jsem se dočkala.
Ačkoliv bylo zajímavé, přečíst si pár střípků z Cardanova života, neoslovilo mě to tolik, jak jsem si myslela.
Osobně bych uvítala víc info k tomu, jak Cardan propadl Jude. Ten jejich vztah mi totiž nedává spát, ačkoliv jim to přeji.
Avšak ilustrace jsou opravdu pěkné a přeci jen je tam pár zajímavých informací z princova života.

11.03.2024 3 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Poslední díl je za mě nejlepší. Opravdu jsem si ho užila a tentokrát i musím říct, že mi postavy nepřišly tak protivné. Celkově je tu méně intrik, což očividně prospělo. Děj je tak nějak plynulejší a už na mě nepůsobil, jako soustavná smršť toho, co Jude chce a musí.
Myslím, že když se člověk přenese přes drsnou touhu Jude (a Madoca) po moci (a jejich cestu k ní přes mrtvoly a intriky), že si příběh užije. Možná, že kdyby mi sedly postavy a jejich charaktery, tak bych si všechny díly užila víc i já.
Poslednímu dílu dávám 4*, protože mě opravdu bavil a líbil se mi.

06.03.2024 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Ačkoliv stále netuším, co přesně mě na této sérii fascinuje, musím říct, že druhý díl jsem zhltla jak malinu.
Jude mi stále leze na nervy a nemůžu říct, že bych ji měla ráda. U Cardana to samé. Navíc ten jejich (ne)vztah je těžko popsatelný a pro mě i těžko uvěřitelný. Ostatně ani teď mě žádná z postav vyloženě nezaujala. Všechny jsou takové odtažité, chladné a nejsem schopná si s nimi vytvořit nějaké sympatie.
Avšak řekla bych, že tu došlo k malému zlepšení. Že ten děj odsýpá a točí se více méně kolem hlavních událostí. Kterých je tam až až.
Jdu rovnou na třetí, tak snad se to konečně celé nějak vyvrbí.

05.03.2024 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Musím říct, že jsem z knihy naprosto zmatená. Nemůžu se rozhodnout, zda se mi líbí, nebo ne. Je tam hned několik prvků, které mi vadí.
Převážně to jsou charaktery postav. Ačkoliv je o většině hlavních postav řečeno hodně, nějak nejsem schopná se do nich vžít. Mnohdy mi jejich chování/jednání přijde naprosto nesmyslné. Navíc žádný charakter na mě nezapůsobil. Všichni mi přijdou jak šílenci/rozmazlení fracci. Také mi přijde, že snad všechny postavy jsou vykresleny záporně, skoro až zkaženě. A ty vztahy mezi nimi? To je kapitola sama o sobě.
Motiv/cíl hlavní hrdinky je.. absurdní. Jako takhle, chápu ho, ale absolutně mě neoslovil způsob, kterým se toho snaží dosáhnout. Za mě je prostě šílená. A bohužel autorčin popis jejího rozhodování tomu nepomáhá. Zvraty jsou fajn, ale když se dozvíte, že se pro něco rozhodla a následně udělá něco úplně jiného a ještě vyjde najevo, že to tak i naplánovala, je to sakra divné.
Takhle bych mohla pokračovat ještě dlouho, ale nebudu se příliš rozepisovat.

Na druhou stranu musím říct, že na knize je něco, co mi nedá spát a nutí mě číst dál. Ať už je to fascinace temným světem a drsnými událostmi, kterými kniha nešetří, nebo fakt že mě zajímá, jak to s Jude dopadne.
Takže v sérii pokračuji a plánuji ji přečíst celou. Prvnímu dílu však dávám jen 2*, protože na mě moc pozitivně nezapůsobil.

04.03.2024 2 z 5

Temný dluh Temný dluh Chloe Neill

Příjemné a oddechové čtení. Docela jsem se na Merit těšila a taky jsem si od ní slibovala, že mi zpraví "čtecí náladu" a celkem se povedlo.
Popravdě nemám moc co napsat. Děj je takový že nenadchne ale ani neurazí. Ano bylo tam pár zajímavých zvratů, vtipných hlášek i pěkných scén. Ale tak trochu mi přijde, že se to celé nějak vleče. Nemyslím tento konkrétní díl, ale celou sérii. Nedovedu představit, kolik dílů má autorka ještě v plánu a velmi nerada bych zjistila, že se z toho stane "nekonečná" série.
Tak jako tak se těším na další díl, snad nebudu čekat moc dlouho.

28.02.2024 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Velké zklamání, které je u důvodem, proč jsem knihu četla nadvakrát s odstupem přes rok. Do Vran jsem se pustila hned po Griše, což byla zřejmě chyba. Griša oplývá magií, kdežto tady to jsou spíš střelné zbraně, intriky, nápady, krádeže.. Sice se tam krapet magie objevuje, ale není to ono. Ne pro mě, milovníka magie. Navíc hrdinové jsou hrozně mladí a dle mě se podle toho vůbec nechovají.
A nejvíc mi vadí, že něco vymyslí, a bez ohledu na to jak plán dopadne, se vždy něco podělá, jen aby z toho zase nějak vybruslili. A tak stále dokola. Ještě bych zmínila vztah mezi hl. postavami. Moc mě to nenadchlo, protože mi pocitově přijde, že se to stalo tak nějak přes noc. Leda by je fakt, že všichni přežili prostě osvítil a dali tomu opravdu plný průchod.
Tak jako tak druhý díl přečtu, naštěstí je to jen duologie. Ale dám si mezi díly pauzu.

25.02.2024 2 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Rachel Gibson

Třetí vypůjčená kniha od kamarádka a oproti "Řekni mi pravdu", mnohem lepší. Sice slovíčko "Hurá" po jisté činnosti mi nejde na rozum ještě teď, ale jinak se jedná o oddechovou knihu s občas vtipnými hláškami a naprosto nenáročným dějem. I mi přišlo, že hl. hrdinka se opravdu chovala reálně a ne jako poblázněná puberťačka.
Jediné co bych asi trochu vytkla je, že se z Vincova pohledu čtenář nedočká skoro žádné informace, kdy se pro něj z nezávazného pobavení stalo/stávalo něco víc.
Ale je to jen drobnost. A jelikož se mi hl. hrdinové zamlouvali, včetně prostředí, do kterého je příběh zasazen, dávám 4*.

05.02.2024 4 z 5

Striga Striga Gabriela Houston

Netušila jsem, co od knihy čekat a byla jsem mile překvapena. Děj je poměrně zajímavý, dobře plyne a i když se nejedná o žádné velkolepé dílo, při čtení jsem se nenudila.
Zaujalo mě pojetí strig i jejich obav ze síly druhého srdce. A nejvíc zajímavé pro mě byly Doly, ačkoliv stále mám pocit, že bych uvítala víc informací o nich.
Také by se mi líbilo, kdyby Salčino 3 měsíční dobrodružství/přežívání bylo víc popsáno. Ale chápu, že kniha má málo stránek a nejde tam mít všechno.
Knihu ráda doporučím dál, protože se jedná opravdu o zajímavý příběh, u kterého jsem se nenudila. Dávám 4*, protože 3 mi přijdou málo.

05.02.2024 4 z 5

Řekni mi pravdu Řekni mi pravdu Rachel Gibson

Druhá z vypůjčených knih od kamarádky. Bohužel ta horší. Neoslovily mě postavy, prostředí a už vůbec ne zápletka. Takže jsem si čtení takřka neužila.
Hope mi nebyla sympatická a ani mě nijak neoslovil její život/události, kvůli čemuž se dostala do Gospelu. U Dylana jsem naopak nepochopila jeho přehnanou starostlivost o synovu nevědomost ohledně jeho matky. Asi je kniha zasazena do doby, kdy to byl/je problém.
A upřímně, ačkoliv je to smysl této knihy, nebavilo mě číst, jak jeden prahne po tom druhém a obráceně. Jak se nemůže nabažit její kůže atp. Prostě mi to tam nesedělo. Stejně jako drobné zápletky především kolem Hope. Například psaní článků bylo vždy zmíněné jen okrajově, hlavně o bývalém šerifovi (ten mě zajímal nejvíc). Ano jedná se o vatu, ať to není úplně strohé, ale musím říct, že tato vata je hodně mdlá.
Věřím, že jiní kteří mají tento typ knih rádi, nad tím stráví oddechové odpoledne. Mě tato kniha neoslovila a proto dávám jen 2*.

30.01.2024 2 z 5

Sex, lži a rande přes internet Sex, lži a rande přes internet Rachel Gibson

Knihu mi půjčila kamarádka před delší dobou a tak jsem se konečně rozhodla ji přečíst. Ačkoliv se těmto titulům spíše vyhýbám (preferuji jiný žánr), byla jsem mile překvapena. Vyklubalo se z toho oddechové a poměrně příjemné čtení na jedno odpoledne.
Ano je tam pro mě několik klišé, jenže to je snad standard tohoto typu knih. Taky mě krapet udivovalo, jak oba neustále myslí na toho druhého. A to i ve chvílích, kdy se to za mě absolutně nehodí.
Detektivní zápletka byla příjemná vsuvka na ozvláštnění děje a setkání s kamarádkami Lucy docela zábavná. Příběh jako celek pěkně plyne. Jediné, co bych vytkla je střídání kapitol dle postav. Na začátku to je v pohodě, ale později mi přišlo, že v některých kapitolách jsou oba jejich úhly pohledu (není to už oddělené)
I přes tyto "drobnosti" to opravdu nebylo nijak špatné čtení. A tak ho klidně doporučím dál.
Dala bych 3,5* ale jelikož to nejde, přikláním se ke 4*, protože se mi to dobře četlo.

24.01.2024 4 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Tak toto bylo velké zklamání. Ačkoliv mě první díl nějak víc oslovil až v poslední třetině, mohla jsem alespoň s klidem říct, že byl zajímavý. Druhý díl je oproti němu dost špatný.
Absurdní a nesmyslné chování postav, díky čemuž mi potom absolutně všichni lezli na nervy. Ačkoliv se stále někam putuje a snaží se něco vyřešit, je děj značně mdlý a popravdě dost nezáživný. Všechny střety které se odehrají, následně zaniknou díky dialogům, kde se opakuje to samé, a vy si znovu a znovu říkáte, proč se postavy chovají jak oslové.
Upřímně mě asi nejvíc naštvalo, když se konečně usmířili a tak nějak si vše řekli, aby to řečené vzápětí opět porušili. V podstatě celý tento díl pracuje na tom, že se něco stane, nedopadne to nejlépe, postavy se poštěkají/víc odcizí ale stále přetrvává konečný cíl a tak se tváří "jako nic" a jdou dál.
Původně jsem myslela, že to přečtu během pár dní. A nakonec je z toho skoro měsíc. A proto si dám chvíli oddech, než se pustím do poslední knihy.

24.01.2024 2 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Musím říct, že absolutně nevím, jak knihu ohodnotit.
Děj jako takový poměrně hezky plyne a vyvíjí se. Dočkala jsem se příjemného popichování mezi postavami, milými scénami i spousty zvratů. Ano jsou tam nějaké mouchy, hlavně co se týče nevyužitého potencionálu, ale kolem a kolem to příliš nevadí.
Svět má hlavu a patu a pro příběh se čtenář dozví vše potřebné. Ačkoliv jako náročnější čtenář bych uvítala trochu víc rozvést magii (třeba se toho ještě dočkám) a celkově světa. Není potřeba psát dlouhé kroniky, ale tady to bylo velmi stručné.
Jediné, co bych asi nejvíc vytknula, je náhlé vzplanutí lásky mezi hlavními postavami. Obzvlášť co se týče Reida. Možná mít z jeho pohledu víc kapitol, kde si něco víc pomyslí/uvědomí nebo rovnou udělá, bylo by to věrohodnější.
Problém s hodnocením mám hlavně proto, že mě příběh skutečně oslovil až v poslední třetině knihy. Do té doby to bylo hezké čtení, ale mou fantazírující mysl to nechávalo chladnou. Proto dávám 3*, ale kdyby to šlo, dám 3,5*.
Avšak těším se na pokračování, na které se rovnou vrhnu.

04.12.2023 3 z 5

Střela Střela Laurell K. Hamilton

Tak tohle bylo šílené. Vůbec se nedivím, že série přestala táhnout a nakladatelství bylo nucené ji utnout.
Kniha má skoro 400 stránek a všechen děj se odehraje během dvou nanejvýš 3 dnů. Neuvěřitelné. A v podstatě se stane pouze jedna (hlavní) věc. Mikro detektivní zápletka je absolutně zbytečná, jen se autorce dle všeho hodila do krámu.
I když jsem to psala pod minulý díl, stále mě zajímá, co se vše s Anitou stane, co se jí povede vytvořit atp. Ale na druhou stranu mi nevadí, že další díly nejsou. Jsem z ní unavená. Už mě její milostný život a upevňování/získávání moci pomocí sexu nebaví.
Dávám 1* a to jen kvůli pár oblíbeným postavám a tomu, že se Richard choval tak, jak se choval.

14.11.2023 1 z 5

Flirt Flirt Laurell K. Hamilton

I když to trochu připomíná Anitu z prvních dílů, není to ona. A už nikdy nebude. Mohla to být taková hezká oddechovka, kdy se nemuselo řešit metafyzično. Jenže to by nebyla autorka, aby značnou část 150 stránek zaplácla příliš zbytečným opakováním co Anita je a není, co chce a nechce, jak všechny své muže miluje atp.
Ráda bych se dozvěděla, co se s Anitou jednou stane. Obecně s celým jejím harémem a životem. Na druhou stranu mě už nebaví číst, jak se právě její harém rozrůstá, byť ona to přeci v žádném případně nechce..
No už jen jeden ofiko díl a potom někdy možná fan překlady, pokud budou.

26.10.2023 2 z 5

S kůží na trh S kůží na trh Laurell K. Hamilton

Upřímně, nevím co si o tomto dílu myslet. Trvalo mi se začíst, protože prvních cca 50 stránek se vlastně nic moc nedělo. Hlavním prvkem totiž byla Anita a její divné chování vůči Ottovi a vlastně skoro všem mužům, kteří se objevili. A když říkám divné, myslím tím naprosto divné. Neustále obhajování, vysvětlování, emocionální projevy, výkyvy a úlety...

Celkově na to, kolik má kniha stran, se to brutálně táhne. Navíc celé vyšetřování je fraška. Vždyť nikdo z hlavnějších postav skoro nic neudělal. Ani pomoc od Jean-Clouda neměla žádný význam v rámci děje. No pokud nepočítám, že si očividně trochu víc získala přízeň upířích bratrů..

Buď mi tento díl nesedl, nebo jsem už jen unavená z toho, jak se Anita chová + že autorka neudělá díl o tom, že se konečně něco naučí ovládat a nebude v tom pořád jen tápat.
Zbylé dva přeložené díly dočtu, ale jen proto, abych sérii dokončila.

25.10.2023 2 z 5

Temná krev Temná krev Laurell K. Hamilton

Dala jsem si od Anity dlouhou pauzu a očividně to opravdu prospělo. A nebo mi prostě jen tento díl sedl mnohem víc, než předchozí. Asi hlavně proto, že mám Jasona ráda, patří k mým oblíbeným postavám.
Což mimochodem bylo moc milé překvapení, protože anotace k tomuto dílu je velmi strohá a nic neříkající.
Temnou krev považuji za docela oddechovou a upřímně, ani bych tam nemusela mít upíří zápletku (převážně ke konci knihy). Protože něco podstatného/důležitého se stalo i tak a nepochybuji, že se v dalším díle dozvíme víc.
S radostí dám 4*. Hlavně kvůli Jasonovi, ale taky proto, že mě po delší době kniha o Anitě opravdu bavila a dobře se mi četla.

19.10.2023 4 z 5