NikaMirka NikaMirka komentáře u knih

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

No nevim, proč jsou z Nesba všichni tak unešení. Čekala jsem od toho víc, možná jsem tušila, že to bude zklamání, a tak jsem s jeho knihami tak otálela. Na druhou stranu, kdybych nebyla ovlivněná kladnou kritikou, které bylo na jednoho autora až zbytečně moc, byla bych z příběhu nadšená. Nehledě na to, že jsem se zamilovala do hlavního hrdiny a pak už nemůžu jinak než za pět hvězd. Keplerův - John Linna má u mě konkurenta :). A ten, kdo tvrdí, že odhalil vraha skoro na začátku knihy, ptám se: "Vy jste to četly od konce?"

20.01.2017 5 z 5

Spálená obloha Spálená obloha Gilly Macmillan

Krásně napsaná kniha o chybách, bolesti, ztrátě, zodpovědnosti i výčitkách. Krásně napsané, proložené maily a přepisy z terapeutických sezení. Líbí se mi vyobrazení hlavního hrdiny, který neunese tíhu svého povolání i závěr, který je zvláštní právě tím, jak je reálný. Ne každý konec je dobrý, i když je dobrý. Být poznamenaný je možná stejně hrozné, jako žít v nevědomosti. Za mě jednoznačně pět hvězd pro hloubku příběhu a událostí.

18.01.2017 5 z 5

Přítelkyně smrti Přítelkyně smrti Bernhard Aichner

Nemohla jsem se odtrhnout. Líbilo se mi, že hlavní hrdinka nebyla taková ranařka, která by všechno dokonale plánovala. Jednala podle toho co cítila. Občas nerozvážně, občas věci nedomyslela, občas zapomněla, prostě byla jen člověk a žena, která milovala. Ztráta dokáže zaslepit a ochromit. Nehledě na to, že hlavní hrdinka musela být poznamenaná dětstvím, bez toho by určité věci nedala. Dávám pět hvězd a těším se na další knihu.

17.01.2017 5 z 5

Ostrov lhářů Ostrov lhářů Emily Jenkins

Příběh je psaný čtivou formou. Neřekla bych, že se nelze vyznat ve jménech nebo ději, ani že by prvních 100 stran bylo o ničem. Ba naopak, v knize je krásně vyobrazeno, jak je naše psychika křehká a nevypočitatelná. Jak naše hlava a mysl dokáží utvořit naprosto jinou realitu, jen proto, aby jsme byli chráněni před hroznou skutečností. Dalším velkým plusem, je právě konec. Taková je skutečnost. Tak krutá může být realita, a tak tíživé může být procitnutí. Hlavní postava vůbec není nesympatická, je taková jako by byl asi každý v její situaci. Chvíli zlá, chvíli se lituje, chvíli si hraje na dospělou, která věci zvládne, ale pořád je to jen dítě, které svou roli v životě teprve poznává.

17.01.2017 5 z 5

Pokud zůstaneš Pokud zůstaneš Courtney Cole

Oddechová knížka, která nenadchne, ale ani neurazí. Dá se číst i když je předem jasný, jak se příběh bude vyvíjet i jak skončí. Dávám tři hvězdičky, za čtivost i happy end, ale dvě ubírám za to, že kniha člověka nikam neposune, ani mu nedá podnět k zamyšlení. Do zítra nebudu vědět o čem kniha byla, natož za týden nebo rok.

13.01.2017 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Miluji knihy této autorky. Píše příběhy lidí s lehkostí. Tyto příběhy lidí nejsou ničím zvláštní a výjimečné, dalo by se říct, že to jsou všední životy, které jsou pro někoho těžší a pro někoho zase jako procházka růžovým sadem, přesto tomu tak není. Žádný život není obyčejný, žádný člověk není takový,jakým se na první pohled zdá být. Každý máme své křivdy, bolístky a prohry, které prolínají celý náš život a někdy se to všechno spojí v jednu velkou "kalamitu". Autorka dokonale propojuje životy jednotlivých lidí, vykresluje jejich pocity a pohnutky a já nemůžu zase jinak než dát pět hvězdiček a vřele doporučit.

12.01.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Nemyslim si, ze kniha je spatnou napodobeninou Zmizele, ba naopak. Je to povedena kniha presne v duchu Zmizele. Stejny styl vypraveni, stejne zamotane, zmatene, beznadejne a strhujici. Kniha mi lezela na stole nekolik tydnu, prave kvuli recenzim tady jsem se ji bala vzit do ruky, ale pak jsem ji precetla behem dne. Nelituji jejiho cteni a davam pet hvezd. Sice jsem take uhodla vraha v polovine knihy, ale chtela jsem vedet proc to udelal. Duvod nebyl nijak dramaticky, ale naprosto realny a pochopitelny. Kdyz neco cloveku preroste pres hlavu, nekdy uz jine vychodisko nevidi, jeste kdyz ma sklony k nasili a manipulaci. Rachel jsem litovala, ale taky chapala. Nekdy si clovek veci moc idealizuje, nez procitne a v zaveru je rad, ze se stalo co se stalo. Dokonala kniha, jako prvotina rozhodne vydarena!
P.S. Verte nalepkam. Stale je vic knih s nalepkama, ktere jsou uzasne, nez tech s nalepkama, ktere za nic nestoji :-)

03.01.2017 5 z 5

Umění změny Umění změny Rudolf Stross

Doporučuji všem, kdo rád poznává sám sebe, pracuje na svém zdokonalování a růstu. Knihu je vhodné si koupit a pracovat s ní jako s návodem, pomalu. Bohužel já ji mám z knihovny a tak ji musím vrátit, ale rozhodně si ji koupím :).

01.01.2017 5 z 5

Kéž je nám odpuštěno Kéž je nám odpuštěno A. M. Homes

Tak krásně se četly recenze na přebalu knihy a takové trochu zklamání. Někomu se může zdát, že hlavní postava proplouvá životem s lehkostí, ale řekla bych, že to není proto, že by ten člověk bral život s takovým nadhledem, ale spíš proto, že to byl "idiot". Něčemu jsem se zasmála, ale že bych se při tom lámala v pase? To rozhodně ne. Knihu odkládám, jsme v půlce a zdá se mi, že se vůbec nic neděje. Rozjezd knihy dobrý, ale že by příběh ještě nabral na obrátkách? Pokud tím chtěl někdo říct, že k horšímu, pak měl samozřejmě pravdu.

01.01.2017 2 z 5

Velké kouzlo Velké kouzlo Elizabeth Gilbert

Inspirativní, okouzlující, pozitivní a povzbuzující. S každou kapitolou člověk má novou a novou naději. Nemohu říct, že bych s něčím v knize nesouhlasila. Některé teorie jsou dokonce tak zvláštní až v nich nevidím nereálnost, ba naopak, čím divnější se můžou zdát, tím se přikláním k tomu, že jsou pravdivé. Už jsem se setkala s tolika věcmi popsanými v knize, že jsem občas měla pocit, jako by mi autorka viděla do hlavy a brala mi věty přímo z mé mysli. Dávám pět hvězdiček a knihu si kupuji.

01.01.2017 5 z 5

A co kdyby to bylo jinak? A co kdyby to bylo jinak? Laura Barnett

Měla jsem občas fakt problém vyznat se v tom, v které z verzí života vlastně jsem. Nakonec jsem to, přestala řešit a zjistila jsem, že to byl nejlepší přístup. Nevím, která z verzí se mi líbila nejvíc, nebo nejmíň, bolestné na všech byla neuvěřitelná pravdivost. Nenaplněná láska, může být stejně bolestná, jako ta naplněná. V prvním případě, totiž toužíme po něčem, co nikdy nemůžeme mít, a to nás trápí. Ve druhém se zase trápíme kvůli tomu co bylo a co už není, jak jsou věci pomíjivé a lidské city nestálé. Všechny cesty vedou ale ke stejnému konci. Kniha byla čtivá, ale ničím neoslňovala, proto dávám tři hvězdičky.

01.01.2017 3 z 5

Běsnící světlo Běsnící světlo Estelle Laure

Nadherny pribeh, realny a o to vic sokujici. Je hrozny, kdyz deti vykoristuji rodice, ale jeste horsi je, kdyz rodice stavi do pozice zodpovednych, silnych a dospelych deti. Uz jsem to parkrat v zivote videla, a o to vic me pribeh dojal. Nic mi neprislo v pribehu zbytecny, odporny ani nepravdepodobny. A styl s jakym byl napsan? Nemam slov, je to preste styl, jakym by pribehy mely byt psany. Jednoduse, presto k veci, emoce v presvedcive mire a krasne popsane. Nemuzu jinak nez za pet hvezdicek a urcite si prectu i jine knihy pokud autorka napise :-)

07.12.2016 5 z 5

Každé slovo má sílu Každé slovo má sílu Yvonne Oswaldová

Úžasná kniha, která popisuje jak často zacházíme se slovy, aniž bychom tušili co pro nás z toho plyne. Knihu jsem vzala do ruky po několika letech a nestačím se divit, kolik věcí je pravdivých a skutečně se stalo :). Takže, teď zkusím změnit slovník a uvidím, co se za dalších pár let změní, než knihu budu číst znovu :D...doporučuji

06.12.2016 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Právě jsem knihu dočetla a nějak nemám slov. Nejhorší je ten přetrvávající pocit strachu, protože vše v příběhu nemusí být zas až takové sci-fi. Jednou k něčemu podobnému opravdu může dojít, vzhledem k tomu, že smrtící parazazit opravdu esistuje . Čekala jsem jiný konec, ale asi nereálný, protože příběh od začátku nemohl spět k jinému konci, než k jakému dospěl.

04.12.2016 5 z 5

Mrazivé ticho Mrazivé ticho Wulf Dorn

Na knize je zajímavé prostředí v kterém se příběh odehrává. Je to zase něco jiného, vidět příběh z pohledu psychiatra a duševně nemocných :). Každopádně pět hvězdiček nedám, a to za konec. V momentě, kdy jsem se dozvěděla vraha, jsem už neměla motivaci pokračovat dál, i když i posledních pár stránek jsem zvládla :). Za to ale dávám jednu hvězdu dolů.

30.11.2016 4 z 5

Beze stopy Beze stopy Jane Casey

Kniha má zajímavé rozuzlení. Děj byl ovšem v určitých chvílích hodně předvidatelný. Jísté pasáže, které nepřekvapily, občas připomínaly červenou knihovnu, nebo jiný romantický román, který měl detektivní zápletku, jako psychologický thriller bych to už vůbec neoznačovala. O jednu hlavní hrdinku se pralo nějak moc chlapů, jako by ani jiná ženská neexistovala :). Ale za konec dávám čtyři hvězdičky, ten byl na knížce nejlepší, to jsem dokonce zapomněla i na ty "nečekaně předvidatelné" okamžiky v příběhu :).

19.11.2016 4 z 5

Skleněná těla Skleněná těla Erik Axl Sund

Skleněná těla byla rozhodně lepší, než trochu zmatečně napsaná trilogie.
Stejně se ale nemůžu zbavit dojmu, že autoři chtějí tak strašně šokovat,
až nakonec věty ani nedávají smysl. To působí krkolomně a rušivě a příběh
to jaksi rozseká a tím vznikne dojem, že příběh není dobrý, ale ono tomu
tak vlastně není. Kdyby psali jako normální autoři, bez snahy vytvořit něco
tak brutálního, až geniálního – příběh by byl čtivý a strhující. Hlavně konec
(přesně kapitola na 289 stránce) se zaobírá docela vážným tématem a myšlenkou,
která je vlastně celou podstatou příběhu, a za to dávám čtyři hvězdičky ( a taky musím
ocenit krátké kapitoly, díky kterým se kniha strašně dobře čte :) ).

14.11.2016 4 z 5

Playground Playground Lars Kepler

*UPOZORNĚNÍ - ZAPOMEŇTE NA LARS KEPLERA, KTERÉHO JSTE ZNALI!!*
A pokud se dokážete odprostit od předchozí tvorby těchto autorů, pak teprve vezměte do ruky knihu a čtěte. Souhlasím s *bajinecka* - nechápu komentáře, kde si čtenáři stěžují na to, že čekali něco jiného :), anotace opravdu vysvětluje o čem příběh v knize bude! Zároveň souhlasím i s vyjádřením *Sim_Va* - kdyby knihu napsal někdo jiný, chvála by sahala do nebes. Jestli někdo čeká Jona Linu, tak ať si raději počká na další knihu v sérii (jestli vůbec ještě nějaká bude). Já to rozhodně dělat nebudu, i když Jona Linu miluji od prvního dílu :). Jsem jedním slovem NADŠENÁ! Miluji autory, kteří se dokáží s takovou lehkostí přepnout a napsat úplně nový příběh. Žádný dialog není zbytečný, žádné hluché místo. Od začátku až do konce nové zvraty. Nehledě na to, že to není zas až tak sci-fi. Co když opravdu posmrtný život je? A co když "blázni" vlastně nejsou blázni, jak si myslíme, ale mají dar, schopnost využít mozek na víc než jen 20%, jako my! Jsem fascinována a uchvácena. Lars Kepler otevřel Pandořinu skříňku a já čekám na další díl stejně, jako jsem čekala na kterýkoli s Jonem Linou.

05.11.2016 5 z 5

Osobní finance - Základy podnikání Osobní finance - Základy podnikání Šárka Strejčková

Kniha, jako první četba pro někoho, kdo chce začít s podnikáním a mít své finance pod kontrolou, je naprosto dostačující. Přesto nezachází nijak do hloubky a zájemce o problematiku bude muset vyhledat i jiné publikace na stejné téma.

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Zatím asi nejslabší kniha, kterou jsem od JoJo četla. Přesto nemohu jinak a dát pět hvězd, protože příběh, hlavně konec, mě neuvěřitelně dojal. Naprosto jsem se našla v hlavní hrdince (až na ty lodě - ty fakt nemusím), vím, jak těžké je začít věřit, jak náročná je výchova dítěte, hlavně když někoho ztratíte, nebo se bojíte a na všechno jste sám! Doporučuji, ale spíš "proložit" mezi jinou četbu, než po jiných knížkách od JoJo.